Starbucks'ta değer kaybı 20 günde 12 milyar dolardan fazla
FİNANS / 1 saat önce
Starbucks'ta değer kaybı 20 günde 12 milyar dolardan fazla
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret mesajı
GÜNDEM / 1 saat önce
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret mesajı
Merkez Bankası Başkanı Erkan banka yöneticileriyle görüştü
EKONOMİ / 5 saat önce
Merkez Bankası Başkanı Erkan banka yöneticileriyle görüştü
GS Başkanı Özbek: Riva'dan 3 milyar TL gelir elde edebiliriz
SPOR / 7 saat önce
GS Başkanı Özbek: Riva'dan 3 milyar TL gelir elde edebiliriz
HABERLER>EKONOMİ
29 Mayıs 2023 Pazartesi - 11:11

Patronların masasındaki gazetelerden seçim yorumları

Seçimleri dünya diplomasi ve siyaset çevreleri de an be an takip etti. Dünyanın önde gelen finans ve ekonomi gazetelerinin yorumlarını Patronlar Dünyası derledi. İşte dünya ekonomisini yöneten isimlerin masalarındaki gazetelerden seçim sonrası beklentileri…

Patronların masasındaki gazetelerden seçim yorumları

Nil Göksu Urgancıoğlu derledi...

FINANCIAL TIMES:

TÜRKİYE EKONOMİSİ VE DEMOKRASİSİ İÇİN KAYGILI BİR GELECEK

Pazar günkü cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turda zafer ilan ettikten sonra Recep Tayyip Erdoğan, coşkulu taraftarlarına hitaben "Tek kazanan Türkiye oldu" dedi. Yine de, cumhurbaşkanının sadık destekçileri kutlama yaparken, diğer milyonlarca Türk, Erdoğan yönetiminin kutuplaşmış Türkiye için bir beş yıl daha ne anlama geldiği konusunda ıstırap çekerek dehşet içinde başlarını eğdi. Endişelenmekte haklılar. Türk siyasetine yirmi yıldır hakim olan Erdoğan bile, eğer ülkesini ekonomik krize daha derin bir şekilde batırmaktan kaçınmak istiyorsa, zaferinin tadını çıkaracak vakti olmadığını anlamalı.

Seçimler, Türkiye'nin döviz ticaretinin rekor seviyelerde olduğu ve enflasyonun yüzde 44 civarında seyrettiği akut bir hayat pahalılığı krizi zemininde gerçekleşti. Kriz, büyük ölçüde Erdoğan'ın alışılmışın dışında ekonomi politikaları izlemesinin bir sonucu: Enflasyon yükselirken ve merkez bankasının bağımsızlığını kısırlaştırırken, yüksek faize karşı çıktı.

Devletin azalan kaynakları üzerindeki baskı, emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesi ve memur maaşlarının artırılması da dahil olmak üzere bir dizi bariz seçim icraatıyla arttı. Financial Times'ın resmi veri hesaplamalarına göre, Erdoğan'ın seçimler öncesinde ekonomiyi ve para birimini desteklemeye çalışmasıyla birlikte, döviz ve altın rezervleri 14 Mayıs'taki ilk tur oylamadan önceki altı hafta içinde 17 milyar dolar düştü. Devlet ayrıca rekora yakın bir cari açıkla boğuşuyor.

Erdoğan'ın politikaları, batılı müttefiklerle kavga çıkarma eğilimi ve otoriterliğe doğru kaymasıyla birleşince, çok ihtiyaç duyulan parayı sağlayabilecek yabancı yatırımcıları uzun zaman önce korkuttu. Bu sürdürülebilir değil. Devletin lirayı savunacak kaynakları tükeniyor.

Erdoğan'ın kişisel tuhaflıklarını bir kenara bırakması, geleneksel para politikasına dönmesi ve devlet kurumlarına yeniden itibar kazandıracak ciddi adımlar atması gerekiyor. Ancak o zaman Ankara'nın temkinli yatırımcıları geri dönmeye ikna etme şansı olabilir. Ancak Erdoğan pozisyonunu korumaya devam ederse, Batı, NATO üyesiyle başka bir öngörülemeyen ilişkiler dönemi bekleyebilir.

BLOOMBERG:

ERDOĞAN’IN BİR SEÇİM SONRASI BİR EKSENE İHTİYACI VAR

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hiç şüphesiz son seçim zaferini, hırçın dış ve ekonomi politikalarını sürdürmek için bir vekalet olarak okuyacaktır. Ancak hem kendisinin hem de Türkiye'nin daha pragmatik bir yol izlemesi daha iyi olacaktır. Erdoğan'ın kendini haklı hissetmek için nedenleri var. Burnu kanayan enflasyona ve hükümetin Şubat ayındaki yıkıcı depreme verdiği zayıf tepkiye duyduğu öfkeye rağmen, Pazar günkü ikinci turda oyların yaklaşık %52'sini alarak kolayca zafer kazandı. İlk turda katılım yüzde 90'a yaklaştı. Türkiye'nin muhafazakar, milliyetçi çoğunluğu arasında Erdoğan gerçekten popüler olmaya devam ediyor. Aynı zamanda, rakiplerini sistematik olarak ortadan kaldırması, medyaya hakim olması ve devlet araçları üzerindeki kontrolü, ona muhalefet adayı Kemal Kılıçdaroğlu karşısında büyük avantajlar sağladı. Ülkenin neredeyse yarısının hâlâ onu devirmek için oy kullanması dikkat çekici. Bir sonraki dönemi nasıl olmalı? Yurtdışında, Batı ile daha fazla gereksiz çatışmayı kışkırtmaktan kaçınmalıdır. Avrupa Birliği, Türkiye'nin açık ara en büyük ticaret ortağı ve önemli bir yatırım kaynağı olmaya devam ediyor; Örneğin, Rus yaptırımlarının uygulanması konusunda ilişkilerde bir bozulma basiretsizlik olacaktır. Üstelik Erdoğan, ister esir takası müzakereleri yaptığı Ukrayna'da ve Ukrayna'dan tahıl ihracatına izin veren bir anlaşmada olsun, ister Orta Doğu'da olsun, karşıt kamplar arasında bir muhatap olarak Türkiye için zor kazanılmış bir rol üstlendi. Rusya'nın Vladimir Putin'ine çok fazla yakınlaşmak, Türk liderin küresel etkisini azaltabilir.

 

En önemlisi, Erdoğan ekonomik gerçekliğe sonsuza kadar meydan okuyamaz. Türkiye merkez bankasına müdahalesi ve alışılmışın dışında para politikalarını desteklemesi - özellikle faiz oranlarını düşürmenin enflasyonu düşüreceğine dair desteklenmeyen inancı - ülkeyi bir ödemeler dengesi krizine sürüklüyor. Bloomberg Economics'e göre, enflasyon oranı yılın geri kalanında %40'ın üzerinde olacak gibi görünüyor. Aralık 2021 döviz krizinden bu yana lira, dolar karşısında değerinin üçte birini kaybetti. Erdoğan gerektiğinde yön değiştirebileceğini gösterdi ve şimdi bunu tekrar yapmak için yeri olmalı. Ekonomi ekibine eski finans çarı Mehmet Şimşek gibi piyasa dostu teknokratları atamak iyi bir ilk adım olacaktır. Yaz aylarında turizm gelirlerinin akması Türkiye'ye biraz zaman kazandırabilirken, Erdoğan'ın yaklaşan borç geri ödemeleri öncesinde merkez bankasının sonbahara kadar faiz oranlarını artırmaya ve lirayı desteklemek için tedbirleri gevşetmeye başlamasına izin vermesi akıllıca olacaktır. Hükümet, mali alanını en yoksulların üzerindeki darbeyi hafifletmek için kullanmalıdır.

 

NEW YORK TIMES

ENFLASYONA, DEPREMLERE VE ZORLU YARIŞA RAĞMEN ERDOĞAN YENİDEN SEÇİLDİ

Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşmakta olan bir ekonomik krizle karşı karşıya olduğu ülkesinde veya Batılı müttefiklerini kızdırdığı dış politikada gidişatını değiştireceğine dair çok az işaret verdi. Muhalifler, dümende geçireceği beş yılın daha, gücünü daha da sağlamlaştırmasına neden olacağından korkuyor. Erdoğan'ın öngörülemezliği ve sık sık Batı'ya sert çıkışları, bazı Batılı başkentlerdeki yetkililerin onun Ukrayna'daki savaşta kimin tarafında olduğunu merak etmesine ve kaybedeceğini ummasına neden oldu. Ekonomistler, faiz oranlarını düşürme konusundaki ısrarının, geçen yıl yılda yüzde 80'in üzerinde zirve yapan enflasyonu şiddetlendirdiğini düşünüyor. Seçimden önce yaptığı pahalı hamlelerin devletin faturalarına eklenmesi, merkez bankasının döviz rezervlerini tüketti. Rotasında hızlı bir değişiklik olmazsa, Türkiye yakında bir para birimi krizi veya resesyonla karşı karşıya kalabilir. Ekonomik sıkıntı, Sayın Erdoğan'ın düşmanlarının hayal kırıklıklarının üstesinden gelip başka bir meydan okumaya girişebileceği varsayılırsa, gelecekte daha fazla seçmenin değişim arayışına girmesine neden olabilir.

CNBC

ERDOĞAN'IN YENİDEN SEÇİLMESİYLE TÜRK LİRASI REKOR DÜŞÜK SEVİYEYE İNDİ

Türk lirası görevdeki Recep Tayyip Erdoğan'ın 2023 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde zaferini kazanması ve iktidarını uzatmasıyla Pazartesi günü battı. Döviz, geçen hafta yeni bir rekor düşük seviyeye ulaştıktan sonra Pazartesi sabahı yerel saatle 10:00 itibarıyla dolar karşısında 20.44'te işlem görüyordu. Wells Fargo'nun Gelişmekte Olan Piyasalar Ekonomisti ve Döviz Stratejisti Brendan McKenna, CNBC'nin "Squawk Box Asia" programına "Erdoğan'ın seçimden sonra görevi sürdürmesinin bir sonucu olarak Türk Lirası hakkında oldukça karamsar bir görüşe sahibiz" dedi. McKenna, liranın ikinci çeyreğin sonunda dolar karşısında 23'e ve ardından gelecek yıl 25'e kadar yeni bir rekor seviyeye ulaşacağını tahmin ediyor. Son beş yılda dolar karşısında değerinin yaklaşık %77'sini kaybetti. Türkiye'nin alışılmışın dışında para ve ekonomi politikası çerçevelerinin gelecekte de yerinde kalmasını bekliyor. Türkiye'nin para politikası, enflasyonu ehlileştirmek yerine büyüme arayışına ve ihracat rekabetine önem veriyor ve Erdoğan, faiz oranlarını yükseltmenin enflasyonu artırdığına dair alışılmadık görüşü destekliyor.

Patronlardunyasi.com

 

AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR


Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM

BENZER HABERLER

TÜİK: Ekonomiye güven Mayıs'ta arttı
Bireysel borçlanmanın 1 yıllık sonucu
Teknoloji ve yazılım sektöründe iki satış
Suudi ve Kuveytli turistlere: Come to Amasya and Samsun
İş dünyasından seçim değerlendirmesi
ABD'de borç limiti krizi çözülüyor: Prensip anlaşmasına varıldı
Seçim sonrası tehlike: Kamu harcamaları
Afrika'ya 45 milyar dolarlık Türk eli
Aygır sperması ihracatının adresi Katar
Bakan Uraloğlu’ndan “Seyhan Nehri'nin gerdanlığı” paylaşımı
GÜNDEM / 23 dk. önce
Bakan Uraloğlu’ndan “Seyhan Nehri'nin gerdanlığı” paylaşımı
Advertisement
Starbucks'ta değer kaybı 20 günde 12 milyar dolardan fazla
FİNANS / 1 saat önce
Starbucks'ta değer kaybı 20 günde 12 milyar dolardan fazla
Alfa Solar Enerji’den (ALFAS) Yunanistan'da şirket satın alma kararı!
PATRONLAR / 2 saat önce
Alfa Solar Enerji’den (ALFAS) Yunanistan'da şirket satın alma kararı!
Süveyş Kanalı'nda kargo gemisi köprüye çarptı
DÜNYA / 1 saat önce
Süveyş Kanalı'nda kargo gemisi köprüye çarptı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret mesajı
GÜNDEM / 1 saat önce
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret mesajı
Alfa Solar Enerji’den (ALFAS) Yunanistan'da şirket satın alma kararı!
PATRONLAR / 2 saat önce
Alfa Solar Enerji’den (ALFAS) Yunanistan'da şirket satın alma kararı!
İsrail Menkul Kıymetler İdaresi: Borsada şüpheli satış olmadı
FİNANS / 3 saat önce
İsrail Menkul Kıymetler İdaresi: Borsada şüpheli satış olmadı
Borsa günü düşüşle tamamladı
FİNANS / 3 saat önce
Borsa günü düşüşle tamamladı
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Aktüel Otomobil Emlak Çevre
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri KVKK MetniKVKK Metni Çerez PolitikasıÇerez Politikası
Maxiva
X

AYRICALIKLI ÜYELİK

Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol