TÜSİAD Başkanı Turan: Ekonomiyi biraz daha soğutmamız gerekiyor
EKONOMİ / 2 saat önce
TÜSİAD Başkanı Turan: Ekonomiyi biraz daha soğutmamız gerekiyor
Bakan Şimşek'ten 'ihracata desteğe devam' mesajı
EKONOMİ / 2 saat önce
Bakan Şimşek'ten "ihracata desteğe devam" mesajı
Türk Escobar'ın 20 milyarlık mal varlığına tedbir konuldu
GÜNDEM / 4 saat önce
Türk Escobar'ın 20 milyarlık mal varlığına tedbir konuldu
Türkiye'ye yılın ilk ayında gelen yabancı ziyaretçi 2 milyonu aştı
GÜNDEM / 5 saat önce
Türkiye'ye yılın ilk ayında gelen yabancı ziyaretçi 2 milyonu aştı
HABERLER>AKTÜEL
3 Ocak 2023 Salı - 17:05

Hücre nakli ile kornea nakli olmadan tekrar görmek mümkün

Etiler Dünya Göz Hastanesi’nden Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Anıl Kubaloğlu, gözde kök hücre naklinin gerekli olduğu durumları ve tedavi yöntemlerini anlattı. 

Hücre nakli ile kornea nakli olmadan tekrar görmek mümkün

Gözün ön yüzeyinde bulunan kornea tabakasındaki hücrelerin kimyasal yanıklarla veya travmayla azaldığı durumlarda kök hücre naklinin yapılabildiğini belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Anıl Kubaloğlu, “Hastanın sağlıklı gözünden, akrabasından ya da kadavradan temin ettiğimiz dokuyu hastalıklı göze naklettiğimizde göz ön yüzeyini yeniden oluşturup hastanın tekrar görmesini sağlayabiliyoruz. Aynı zamanda kültür ortamlarıyla beraber hücreleri çoğaltmak mümkün olduğu için gelecekte bir donörden alınan hücrelerle belki yüzlerce hastayı tedavi etmek mümkün olabilecek” dedi.

UZUN YILLARDIR YAPILIYOR 

Gözde kök hücre naklinin yıllardan beri yapılan bir uygulama olduğunu ifade eden Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Anıl Kubaloğlu, “Öncelikle gözümüzün ön yüzeyindeki kornea tabakamız var, bu kornea tabakasında kimyasal yanık veya gözün hücrelerinin ameliyatlarla ya da travmayla azaldığı durumlarda hastanın sağlıklı gözünden, akrabasından ya da bunlar yoksa kadavradan temin ettiğimiz dokudur. Bu dokuyu hastalıklı göze naklettiğimizde göz ön yüzeyini yeniden oluşturup hastanın tekrar görmesini sağlayabiliyoruz. Diğer bir uygulama da bu tür gözleri nakil ameliyata hazır hale getirmek için kullanıyoruz. Yani öncelikle korneanın ön yüzeyinde kullandığımız yıllardan beri başarıyla yaptığımız bir hücre naklimiz var. Son dönemde ikinci bir nakil şeklimiz var; kornea dokumuzun (gözün önündeki şeffaf doku) bu dokunun şeffaflığını kaybettiği durumlarda gözün endotel hücreleri dediğimiz hücreleri azalıyor ve hastalar göremiyor. İleri yaşlarda ortaya çıkan bir hastalık olan bu Fuchs endotel distrofi hastalığında da hücre nakli söz konusudur. Son 10-15 yıldan beri yapılıyor ve hastaların klasik nakil olmadan da tekrar görme şansı olabiliyor" açıklamasında bulundu.

KORNEADAKİ DOKU KÜLTÜR ORTAMINDA ÇOĞALTILIP TEKRAR NAKİL YAPILABİLİYOR 

#reklam#

Son yıllarda korneanın ön ve arka yüzeyindeki nakillerde birçok ilerleme kaydedildiğini belirten Prof. Dr. Kubaloğlu, “Bunlardan en önemlisi korneadan daha az bir dokuyu alıp kültür ortamında çoğaltıp tekrar nakil yapma olanağıdır. Özellikle iki taraflı göz hastalıklarında önemlidir ve böylece çok daha az bir dokuyla daha fazla hücre nakli yapmak mümkündür. Diğer bir hususta, henüz pratik hayatta çok yaygın olmasa bile endotel hücrelerinin de çoğaltılması bir şekilde mümkün olmuş ve bu sayede de yakın gelecekte belki de hücre nakliyle,  kornea nakil ameliyatı yapmadan hücre nakilleri ile tekrar hastaların görmesi mümkün olabilecektir. Yine son yıllarda bir başka hücre naklini de gözün retina tabakasının sarı nokta hastalığı ya da gece körlüğü hastalıklarında da başarıyla yapılmaktadır. Bu da ayrı bir kullanım alanıdır” diye konuştu. 

“BU HASTALIKLARIN BAŞINDA KİMYASAL YARALANMALAR GELİYOR” 

Hücre naklinin gerekli olduğu durumları anlatan Prof. Dr. Kubaloğlu şunları ekledi: 

“Kornea hastalıklarının en önemli nedeni yani hücre naklinin gerekli olduğu hastalıkların başında kimyasal yaralanmalar geliyor. Bunlar evde temizlik için kullandığımız kezzap, çamaşır suyu gibi ürünler ya da sanayide kaza sonrası asit veya alkali yanıklar sonucu gözün ön yüzeyindeki hücrelerin ölmesidir. Bu durumlarda gözün kendisini yenileme yani yarasının tekrar iyileşme özelliği kayboluyor ve gözün ön yüzeyi beyaz bir dokuyla kaplanıyor. Bu tür durumlarda hastanın tekrar görebilmesi için kök hücre nakline ihtiyaç vardır. Bu kök hücre gözün kendisindeki beyazla şeffafın birleştiği yerdedir. Bu birleşme yerinde yeteri kadar hücre yoksa hastanın kendi yarası iyileşmeyecektir ve hasta tekrar bir görmeye ve ışığa kavuşamayacaktır. Bu durumlarda hasta, ya hasta kök hücre naklinden fayda alıp artık görebiliyor ya da yeteri kadar görme sağlanmadığı zaman hasta klasik kornea nakli ameliyatı olabiliyor.” 

#reklam#

“GÜNÜMÜZDE 40’LI YAŞLARDA DA BİRÇOK HASTALIK NAKİLE İHTİYAÇ DUYABİLİYOR” 

Korneanın şeffaflığını sağlayan endotel hücrelerinin yetmezliğinde ise farklı bir şekilde kornea nakli yapıldığını belirten Prof. Dr.  Kubaloğlu, “Hücreleri normal donör korneadan hastanın gözüne naklediyoruz. Buradaki temel hastalıkta hücreler bilmediğimiz nedenle ölüyor ve yerine yenisi gelmiyor. Dünyada her yıl 70 bine yakın insan bu nedenle kornea nakli ameliyatı oluyor.  Eskiden yaptığımız ameliyatlarda korneayı değiştirirken şimdi sadece hücreleri içeren tabakayı değiştirip hastaları tekrar görmeye kavuşturabilmek mümkün oluyor. Bu hastalık kornea ödemiyle sonuçlanan Fuchs endotelyal distrofidir. Kalıtsal bir hastalıktır. Genellikle bazı ailelerde fazlasıyla görünür. Hastalık her ne kadar 70’li yaşlarda klinik olarak sonuç doğursa da günümüzde 40’lı yaşlarda da birçok hastalık nakile ihtiyaç duyabilmektedir” ifadelerini kullandı. 

“YENİ KÖK HÜCRE NAKİL UYGULAMALARIYLA BAZI RETİNA HASTALARIN GÖREBİLME ŞANSI OLUYOR” 

Retina hastalıklarının en çok yaşlılıkta ortaya çıkan sarı nokta hastalığı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Kubaloğlu, “Bu sarı nokta hastalığının tedavisinde herhangi gerçek bir tedavi yoktur. Bunlar genellikle vitamin desteği alabilmekte. Son dönemdeki yeni kök hücre nakil uygulamalarıyla bazı retina hastalıklarında da hastaların görebilme şansı olabiliyor. Diğer önemli bir grupta gece körlüğü dediğimiz halk arasında tavuk karası olarak bilinen hastalığın tedavisinde yapılan uygulamalardır” dedi. 

“KÖK HÜCRE AMELİYATINDAN SONRA İYİLEŞME SÜRECİ 6 AY İLA 1 YIL SÜREBİLİR” 

#reklam#

Özellikle gözün ön yüzeyini tutan yaralanmalarda tedavinin uzun süreli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Kubaloğlu, “Hastanın kök hücre nakline hazır hale getirilmesi, kök hücre ameliyatının yapılması, ameliyattan sonra iyileşme süreci 6 ay ile 1 yıl sürebilen bir uygulamadır. İleride birkaç cerrahi girişim daha gerekebiliyor. Çünkü hastaların gözünün ön yüzeyi tamamen bozulduğunda bunların tekrar restorasyonu uzun zaman alabiliyor. Diğer bir uygulama olan kornea ödemlerinde yaptığımız hücre nakillerinde ise ameliyattan 1 hafta sonra hasta normal yaşantısına dönebiliyor. Görmesi ise 1 ila 3 ay içerisinde normal görüşe kavuşabiliyor. Retina uygulamalarındaki hücre nakillerinde ise bu süreç biraz daha farklı işliyor. Çünkü kök hücrelerinin orada yeniden yapılanması ve hastanın belli bir görüş kazanması yine ayları alabilmektedir” diye konuştu. 

“DOKULAR KÜLTÜR ORTAMINDA ÇOĞALTILDIĞINDA TEDAVİ İÇİN BİR ÇARE OLACAKTIR” 

Kültür ortamlarıyla beraber hücreleri çoğaltmanın mümkün olduğunu söyleyen Prof. Dr. Kubaloğlu sözlerini şu şekilde sonlandırdı: 

“Günümüzdeki bir takım yeni teknolojik gelişmeler ve bilimdeki gelişmelerle beraber bu kök hücre nakillerindeki en önemli kaynak bir başka hastanın sağlam gözünden ya da bir yakın akrabasından elde edilen dokulardır. Ancak günümüzdeki bu kültür ortamlarıyla beraber hücreleri çoğaltmak mümkün olduğu için gelecekte çok küçük dokularla birçok insana, mesela bir endotel hücre naklinde bir donörden alınan hücrelerle belki yüzlerce hastayı tedavi etmek mümkün olabilecektir. Ya da iki gözü yaralanmış insanlarda çok küçük bir doku kaynağını aldığınız zaman yine bu dokuları kültür ortamında çoğalttığınızda bu tedavi için bir çare olacaktır. Yine doku kaynağı olmayan gözlerde de bir takım yeni dokular araştırılıyor. İnsanın deri dokusu, dudağındaki mukoza dokusu ya da bizim kanımızdaki multipotansiyel hücrelerimiz var. O hücrelerden de yeni hücreler üretme teknikleri araştırılıyor belki de yakında bu tür uygulamalar kullanım alanına girecektir.” 

AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR


Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM

BENZER HABERLER

Eda Taşpınar'a camide çektirdiği fotoğraf nedeniyle soruşturma açıldı
Acun Ilıcalı'dan mesai saati isyanı: Niye insanlar erkenden kalkıyor, uyusun ya!
Yeme içme sektörünün duayen ismi Rasim Özkanca hayatını kaybetti
Tescilli güzel, 52 yaşındaki iş adamını evlilik vaadiyle fena çarptı!
Adriana Lima tanınmayacak hale geldi!
Bülent Ersoy'a şok! Yılbaşı konseri iptal edildi
Hülya Koçyiğit'in kızı Gülşah Alkoçlar hayatının şokunu yaşadı: Dolandırıldı
Sapık patron tuvalete gizli kamera yerleştirdi!
Cennet hurmasının mucizevi faydaları! Kalbe iyi geliyor, cildi yeniliyor
Joe Biden, Rus muhalif Navalnıy'ın ölümünün ardından Rusya'ya 500'den fazla yeni yaptırım açıkladı
DÜNYA / 19 dk. önce
Joe Biden, Rus muhalif Navalnıy'ın ölümünün ardından Rusya'ya 500'den fazla yeni yaptırım açıkladı
Advertisement
Bilim insanları, 240 milyon yıllık 'ejderhanın' bütün haldeki fosilini buldu
TEKNOLOJİ / 26 dk. önce
Bilim insanları, 240 milyon yıllık "ejderhanın" bütün haldeki fosilini buldu
Türk şirketinden Letonya’ya 100 milyon liralık trafo satışı
EKONOMİ / 25 dk. önce
Türk şirketinden Letonya’ya 100 milyon liralık trafo satışı
ABD'de bir mahkeme dondurulmuş embriyoların 'çocuk' sayılması gerektiğine hükmetti
SAĞLIK / 30 dk. önce
ABD'de bir mahkeme dondurulmuş embriyoların "çocuk" sayılması gerektiğine hükmetti
Çin istihbaratından giyilebilir cihazlar için casusluk uyarısı
TEKNOLOJİ / 59 dk. önce
Çin istihbaratından giyilebilir cihazlar için casusluk uyarısı
BofA ve Morgan Stanley faiz artışı için yılın ikinci çeyreğine dikkat çekti
EKONOMİ / 1 saat önce
BofA ve Morgan Stanley faiz artışı için yılın ikinci çeyreğine dikkat çekti
Kadın girişimcilere mentörlük programı başladı
PATRONLAR / 1 saat önce
Kadın girişimcilere mentörlük programı başladı
Birleşik Metal, Avrupa’ya yılda 3600 ton tel ihraç edecek
EKONOMİ / 1 saat önce
Birleşik Metal, Avrupa’ya yılda 3600 ton tel ihraç edecek
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Borsa Dünya Spor Aktüel Otomobil Emlak
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri KVKK MetniKVKK Metni Çerez PolitikasıÇerez Politikası
Maxiva
X

AYRICALIKLI ÜYELİK

Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol