Media Markt CEO’su Acar: 2024’te 3 haneli büyüme olmayabilir
EKONOMİ / 7 saat önce
Media Markt CEO’su Acar: 2024’te 3 haneli büyüme olmayabilir
SP: Türkiye’de enflasyon hala yüksek ama istikrar sağlanıyor
EKONOMİ / 7 saat önce
SP: Türkiye’de enflasyon hala yüksek ama istikrar sağlanıyor
Hindistan Başbakanından Türkçe paylaşım
GÜNDEM / 9 saat önce
Hindistan Başbakanından Türkçe paylaşım
Ali Sabancı hastane çıkışında görüntülendi 
AKTÜEL / 10 saat önce
Ali Sabancı hastane çıkışında görüntülendi 
HABERLER>FİNANS
2 Ağustos 2022 Salı - 08:20

Bir holdinge çöküşün öyküsü: ATAÇ içeriden vurgun yedi

ATAÇ’ın CEO’su ve avukatı 31 bin Avro sermaye ile fon şirketi kurup hisseleri kurtaracağız vaadiyle bedelsiz olarak aldı. Şirket yönetimini de ele geçiren ikili hiçbir taahhüdü yerine getirmeyince ailelerinin şahsi mallarına haciz geldi.

Bir holdinge çöküşün öyküsü: ATAÇ içeriden vurgun yedi

Şirket hisselerinin 12 liradan 40 kuruşa kadar düşmesinin en önemli nedeni Metin Yüksel başta olmak üzere hissedarların blok satışıydı. 8 Haziran 2011’de 3.8 liradan halka arz olan Ataç İnşaat, 31 Aralık 2013’te Gözaltı Pazarı’na alındı. Borsa yönetiminin aldığı kararda, “şirketin borçlarını ödeyememesi, özkaynakları aşan yüksek döviz açık pozisyonu ve sermaye açığı, 132 milyon TL tutarında 421 adet icra takibi bulunması” gibi gerekçelere dikkat çekildi. 

Cumhuriyet'ten Miyase İlknur'un haberine göre şirket ortaklarından Lale Çalık Sarper, bu süreçte danışmanların ve muhasebe-finans bölümü yöneticilerinin bilerek ve isteyerek yönetim kurulu üyelerini yanılttıkları her işlemi doğru ve yasal gösterdikleri birtakım manipülasyonlarla borsada şirket hisseleriyle oynayarak şahsi menfaat sağlandığını öne sürerek suç duyurusunda bulundu.

"UZMAN BİR AVUKAT VAR"

#reklam#

Halka açıldıktan sonra aradığı maddi kaynağı bulamayan ATAÇ grubu, borcu katlanırken nakit akış sıkıntısı çekmektedir. İflas erteleme için başvuru yapmak için harekete geçilecekken şirkete danışman olarak alınan SPK üyesi Metin Yüksel, “Borç batağına girmiş şirketler konusunda uzman bir avukat var. Adı Murat Uysal, bir de ona gidelim” diye teklifte bulunur.

Murat Uysal, Metin Yüksel’e hiç de yabancı olmayan bir isimdir. Zira daha önce de borsada halka açık şirketleden Latek Holding’in Genpower Jenaröter’e muvazzalı şekilde satışında şirket kasasına konması gereken paranın buharlaşması nedeniyle şirket yönetiminde bulanan Murat Uysal ve Metin Yüksel hakkında SPK suç duyurusunda bulunmuştu. 

BAŞKA ÇARE KALMADI

Metin Yüksel böylece eski iş ortağı ile bu kez de ATAÇ İnşaat AŞ’de bir araya gelmek istiyor.

#reklam#

İşçilerin ve diğer alacaklıların hergün kapılarına dayanan şirket hisedarları SPK’de uzman olarak çalışmış Metin Yüksel’in önerisini kabul etmekten başka çaresi yoktu. Murat Uysal’a giderek kendileri hukuki konuda danışmanlık yapması için anlaşırlar. Murat Uysal, ısrarla “İflas ertelemeye gitmeyin” diyerek engeller. 

Uysal, önce birçok davayı kendisinin müdahil olmasıyla kazanıldığını anlatarak Halil Ataman’ın güvenini kazanır. Artık aile Murat Uysal’ın ağzına bakmaktadır. Bir gün aileye müjdeli bir haberle gelir. Yurtdışındaki bir fon şirketinden ATAÇ’a kredi verilecektir. Bu şirket Hong Kong’da kurulmuş United International Trading Group Limited’dir. 

Peki kurucusu kim dersiniz?

Av. Murat Uysal’ın ta kendisi.

CEKETLERINI ALIP GITTİLER

#reklam#

United Trading’in sözleşme öncesinde bir şartı vardır. ATAÇ şirketinin mali yapısını ve şirketin yeniden faal hale gelip gelemeyeceğini altı ay boyunca inceledikten sonra sözleşme imzalayacaktır. Bunun için de şirketin yönetim kurulunun bu şirketin önereceği isimlere devri şarttır. Denize düşen yılana sarılır misali para gelip borçları ödenecek diye sevinen ATAÇ’ın Yönetim Kurulu Başkanı Halil Ataman ile Hüseyin Çalık yönetimden istifa ederler. Boşalan yönetim kurulu üyeliklerine ise sözde fon şirketini temsilen Av. Murat Uysal ile Abdullah Sami Akşemsettinoğlu getirilir.

Akşemsettinoğlu da getirilince kare tamamlanır. Bu kişi Latek Holding’in Genpower’a satılması olayında Uysal ve Yüksel’le birlikte SPK tarafından hakkında suç duyurusunda bulunanlar arasında. Ancak kareye bir ismin daha girmesi gereklidir. O da yıllardan beri ATAÇ’da finans müdürlüğü ve CEO’luk yapan Mustafa Deniz Ak’tır. Sonradan şirket yönetim kuruluna genel kurul kararı olmadan giren Murat Uysal’ın kardeşi Serhat Uysal da girince kare tamamlanacaktır. İleriki süreçte Metin Yüksel, Murat Uysal, Mustafa Deniz Ak, Serhat Uysal ve Abdullah Sami Akşemsettinoğlu’nun yolları başka şirketlerde de kesişecektir. Uysal, şirketi yıllardır yöneten Mustafa Deniz Ak’ın da yönetime girmesinin iyi olacağını söyleyince hem Ataman hem de Çalık aileleri bu öneriyi kabul eder.

ETİK KURALLARI YERLE BİR

#reklam#

Biri şirketin CEO’su diğeri avukatı olan kişilerin kendi şirketleri ile sözleşme imzalayan diğer şirketlerin hem kurucusu hem de vekili olması etik kurallarını yerle bir ediyor.

İLGİLİ YASALARIN İHLALİ DEMEKTİR

United Trading ile ATAÇ arasında bir taslak sözleşme hazırlanır. Bu sözleşme taslağına bakıldığında bazı çarpıklıklar görülüyor. Bir kere hangi dilde olursa olsun tüzel kişi şirketler bir anlaşmanın tarafı ise mutlaka şirketin tam ünvanı, sicil numarası, bazı durumlarda vergi numarası ve tam açık adresi bulunur. Bu anlaşmalarda bu bilgiler yok. İmzalı tek anlaşmada United’ı temsil eden imza P.D.H’nin açık ismi ve pasaport numarası yok. Anlaşmanın sözleşme tekniği açısından çok kötü olması bir kenara, halka açık bir şirketin taraf olduğu bu hisse satım sözleşmesindeki 5.1 “Gizlilik” maddesi yoluyla KAP ve SPK’den gizlenmesi konu ile ilgili tüm yasaların ihlali anlamına gelir. Burada bir kötü niyet olduğu açık. Zira KAP’ta açıklanır açıklanmaz gizlenmeye çalışılan niyet başlamadan sona ererdi. 

Anlaşmadaki Md. 4.7. dikkat çekici. Faseltur Mustafa Çalık’a ait ise anlaşmada bunca borcu olan ATAÇ’ın neden sadece Faseltur’a olan borçları konusunda acele bir baskı olmuş anlamak mümkün değil. Satıcıların şahsi malvarlıklarının Faseltur tarafından satışının yapılması istenilmiş. Bir şekilde Faseltur’a gidecek paraların alıcıya transferinin planlanmış olabileceği düşüncesi akla gelmiyor değil.

#reklam#

Son anlaşmada yazılı adresten şirketin Hong Kong’da mukim olduğu anlaşılıyor. United International Trading Group Limited’in 2009 Kasım ayında kurulmuş olduğu ve halihazırda da şirket kaydının devam ettiği ancak resmi olarak faaliyetlerinin sona erdiği görülüyor.

TELOS DA MURAT UYSAL’IN ÇIKIYOR

United International Trading’le sözleşme imzalanmıyor. Çünkü SPK bu şirketle yapılan görüşmelerin KAP’a bildirilmemesini yasalara aykırı olduğunu belirten bir açıklama yapıyor. Ancak Murat Uysal da pes etmiyor. Bu kez de bir Rus şirketinin ATAÇ’a talip olduğu yalanını söylüyor. Rus şirketinin Lüksemburg’da kurulu TELOS Investment S.A isimli bir şirketi olduğunu ve sözleşmenin bu şirket üzerinden yapılacağını bildiriyor. 

Rus kökenli olduğu söylenen TELOS Investments S.A’nın kurucusu kim peki?

Murat Uysal ve yıllarca ATAÇ’ta yöneticilik yapmış Mustafa Deniz Ak. Bu bilgileri Ataman ve Çalık ailesi bizden öğrenince şaşkınlıktan küçük dillerini yuttular. TELOS şirketine sonradan Murat Uysal’ın kardeşi Serhat Uysal da hissedar olacaktır.

#reklam#

TELOS şirketi ile imzalanan sözleşme United Trading tarafından hazırlanan taslak sözleşmeye oranla oldukça profesyoneldir. O nedenle her ne kadar kurucuları Mustafa Deniz Ak ve Murat Uysal görünüyorsa da arkasında Sezgin Baran Korkmaz olma ihtimalini akla getiriyor.

 Şubat 2014’te Ataç İnşaat tarafından KAP’a şu açıklama yapılır; “TELOS Investments S.A. arasında Hisse Alım Satım Anlaşması imzalanmıştır.” Burada ilginç olan TELOS fon şirketi sözleşme imzalandıktan sonra kurulmasıdır. Sözleşme 2014’ün şubat ayında imzalanırken TELOS aynı yılın mart ayında kurulmuştur. 

BEDELSİZ DEVRETTİLER

ATAÇ’ın yüzde 75’ini temsil eden Ataman ailesinin fertleri Halil Ataman, Fatma Ataman Kızılırmak, Leyla Ataman, İnci ataman Figanmeşe yapılan sözleşme gereği hisselerini TELOS Investment S.A’ya bedelsiz olarak devredince Hüseyin Çalık da hissesini bedelsiz olarak devreder. Hisselerini devretmeyen tek hissedar Sevinç Ataman’dır.

AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR


Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM

BENZER HABERLER

Yeni Şafak: Kasadaki dolarlara dikkat!
'TCMB Başkanı 'Alma abi alma' diyor ama hiçbir banka yüzde 20'lerle kredi vermiyor'
Dilek Güngör: İşadamının banka kasasından 1.1 Milyon Euro çıktı
Doların gözü enflasyonda! TÜFE'de son 24 yılın zirvesi bekleniyor
Döviz kurlarında son durum
Merkez Bankası sanayiciden neden dolar istiyor?
Kredi kartı ve kredi borçlarına yeni kolaylık: Masada 3 formül var!
Bankacıdan 4 milyonluk vurgun: Araba alıp, bahis oynamış
500 Milyar Dolar nerede? Kavcıoğlu’nun ‘Şirketlerin yurtdışında kayıtdışı 500 milyar doları var’ çıkışı şaşırttı
Almanya’nın kaprisi bıktırdı kendi fuarlarını düzenleyecekler
PATRONLAR / 15 dk. önce
Almanya’nın kaprisi bıktırdı kendi fuarlarını düzenleyecekler
Advertisement
Asgari ücret için ilk toplantı 11 Aralık’ta: En az artış yüzde 40
GÜNDEM / 28 dk. önce
Asgari ücret için ilk toplantı 11 Aralık’ta: En az artış yüzde 40
Afra Saraçoğlu ile Mert Ramazan Demir'in set aşkı bitti
AKTÜEL / 41 dk. önce
Afra Saraçoğlu ile Mert Ramazan Demir'in set aşkı bitti
Demet Şener Tolga Arman'la 'gönülden evli'
AKTÜEL / 50 dk. önce
Demet Şener Tolga Arman'la 'gönülden evli'
Rus model fotoğraf çekiminde dalgalara kapıldı
AKTÜEL / 56 dk. önce
Rus model fotoğraf çekiminde dalgalara kapıldı
Seçil Erzan cep telefonu şifresini verdi: Bütün görüşme trafiği çözülecek
GÜNDEM / 1 saat önce
Seçil Erzan cep telefonu şifresini verdi: Bütün görüşme trafiği çözülecek
Tuzla Akfırat’ta son olarak 2021’de Formula 1’e ev sahipliği yapan İstanbul Park Pisti’nin işletmecisi Intercity’ye çıkan tahliye kararıyla ilgili Intercity patronu Vural Ak konuştu
GÜNDEM / 1 saat önce
Tuzla Akfırat’ta son olarak 2021’de Formula 1’e ev sahipliği yapan İstanbul Park Pisti’nin işletmecisi Intercity’ye çıkan tahliye kararıyla ilgili Intercity patronu Vural Ak konuştu
İsrailliler 2 bine yakın şirket kurdu, 25 bin dönüm arazi aldı: KKTC’de sessiz işgal
EMLAK / 1 saat önce
İsrailliler 2 bine yakın şirket kurdu, 25 bin dönüm arazi aldı: KKTC’de sessiz işgal
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Aktüel Otomobil Emlak Çevre
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri KVKK MetniKVKK Metni Çerez PolitikasıÇerez Politikası
Maxiva
X

AYRICALIKLI ÜYELİK

Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol