Erdoğan: Kimin kimle yürüdüğü kimin kime borçlandığı muamma
GÜNDEM / 16 dk. önce
Erdoğan: Kimin kimle yürüdüğü kimin kime borçlandığı muamma
TÜSİAD Başkanı Turan: Ekonomiyi biraz daha soğutmamız gerekiyor
EKONOMİ / 2 saat önce
TÜSİAD Başkanı Turan: Ekonomiyi biraz daha soğutmamız gerekiyor
Bakan Şimşek'ten 'ihracata desteğe devam' mesajı
EKONOMİ / 3 saat önce
Bakan Şimşek'ten "ihracata desteğe devam" mesajı
Türk Escobar'ın 20 milyarlık mal varlığına tedbir konuldu
GÜNDEM / 4 saat önce
Türk Escobar'ın 20 milyarlık mal varlığına tedbir konuldu
HABERLER>EKONOMİ
9 Aralık 2023 Cumartesi - 15:04

Bakan Özhaseki: Kentsel dönüşümü hızlandırmamız gerekiyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğunu belirterek, kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlandırılması gerektiğine vurgu yaptı.

Bakan Özhaseki: Kentsel dönüşümü hızlandırmamız gerekiyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri'de Büyükşehir Belediyesinin Oruçreis Kentsel Dönüşüm Projesi 2. etap 618 konutun temel atma törenine katıldı. Özhaseki, kendisinin de bu şehirde belediye başkanlığı yaptığını anımsattı.

O günlerde iki Kayseri olduğunu söylediğini hatırlatan Özhaseki, "Birisi imar edilmiş bir Kayseri, ana caddelerin üstü. Bir de ihmal edilmiş bir Kayseri vardı. Neredeyse 100'e yakın gecekondunun bulunduğu Kayseri vardı." ifadesini kullandı.

İlk günlerde her gece 3-5 gecekondunun yapıldığını aktaran Özhaseki, "Vatandaş bir yerlere briketleri yığıyor, sabaha kadar komşular bir araya geliyor, evin üstünü kapatıyorlar. Sabah da içerisine iki çocuğu atınca haliyle ev de yıkılamaz hale geliyor. Gittikçe tekrarlanan böyle bir döngü." diye konuştu.

Bakan Özhaseki, bu ortamın sürdürülebilir olmadığını vurgulayarak şöyle devam etti:

"O zaman aldığımız tedbirlerle, daha kentsel dönüşüm yasası yok, devletin desteği yok, bir de zaten iktidarda olamadığımız için envaiçeşit çelme var, önümüzü kesme var. Akşama kadar da belediyenin içerisinde kaç kişi çalışıyorsa ona yakın da müfettiş var. Her taraftan davalar açmak için çırpınıyorlardı. Adım atıyorsunuz, dava açıyorlar. Böyle bir ortamda biz yine risk alarak, yeni gecekondular yapılmasın diye Eskişehir Gecekondu Önleme Bölgesi'ni ilan ettik. 210-250 metrelik parseller oluşturduk, üzerinde hiç tapusu olmayan vatandaşlarımıza tip projelerini vererek, altyapıyı yaparak 'Evlerinizi böyle yapın, ne olur kaçak yapmayın, briketlerden o kötü evleri yapmayın' diye proje başlattık."

Gecekondunun önünü böylece kestiklerini dile getiren Özhaseki, 50'ye yakın mahalleyi birtakım pratik formüllerle dönüştürerek yepyeni konutlar haline getirdiklerini anımsattı.

Şehir hayatının da aynı insanların hayatı gibi olduğunu vurgulayan Özhaseki, "Bakıldığı zaman gayet sağlıklı bir vaziyette devam eder. Bakım olmadığı zaman, ihtimam gösterilmediğinde, sağlığına dikkat etmediğinde insanoğlu nasıl ki hastalanırsa ve zor bir hayat sürdürürse şehirler de öyle bir hale gelir." değerlendirmesinde bulundu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KAÇINILMAZ 

Özhaseki, Kayseri'nin örnek gösterilecek bir şehir haline geldiğinin altını çizerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kentsel dönüşüm kaçınılmaz bir iş. Şunu herkes bilsin ve aklının kenarına yazsın, Türkiye bir deprem ülkesidir. Bizim 1900'den itibaren yapılan aletli ölçümlerde elimizdeki sayıya göre 6 ve üzerinde yıkıcı diye tarif edebildiğimiz şiddetteki, ülkemizin anakarası ve denizlerdeki deprem sayımız 231, ölen insan sayımız 130 bin, maddi hasar yüz milyarlarca dolar. Anakaramızda sadece yıkıcı şiddetteki deprem sayısı ise 60'ı geçiyor. Bunun manası şu, her sene mutlaka bir deprem oluyor, yıkıcı bir deprem. Sonra da oturuyoruz, dizimize vuruyoruz, koşup yardım etmeye çalışıyoruz. O kardeşlerimizi kurtarmak için gayret ediyoruz."

BİR AN ÖNCE DÖNÜŞTÜRMEMİZ GEREKİYOR

Türkiye'de şu anda 31 milyon konut, 6 milyon civarında iş yerinin olduğunu, bunların yüzde 20'sinin riskli göründüğünü dile getiren Özhaseki, şöyle konuştu:

"Bir an önce dönüştürmemiz lazım. Bunları depreme hazırlıklı hale getirmemiz lazım. Bu çaba içerisindeyiz. Böyle bir deprem ülkesinde yapılacak tek şey kentsel dönüşüm. Bizim en riskli olanlardan başlayarak, en riskli bölgelerimizden başlayarak kentsel dönüşümü hızlandırmamız gerekiyor. Bunun içindir ki zaten kanun çıkardık. Kendi içimizde başkanlık kurduk. Sonra kentsel dönüşümü hızlandırabilmek adına birçok yasa çıkardık. O yasayla birlikte inşallah ülkemizi güvenli hale getireceğiz.

Kentsel dönüşümün üç ayağı var. Biri bakanlık, biri belediyeler, biri de vatandaş. Bu üçlü olmazsa, olmaz. Bakanlığın görevi belli, yasaları koyacak. Yardımcı olacağı konuları izah edecek. Kira yardımında bulunacak. Rezerv alanlar verecek. Para yardımında bulunacak. Bir kısım belediyelerimiz bu işi hızlı yapıyor. 1994'ten beri Kayseri'de yapıyoruz. Herhalde binlerce konutu değiştirmişizdir, dönüştürmüşüzdür. Elhamdülillah 50'den fazla mahalleyi o tarihte daha kentsel dönüşüm yasası yokken bulduğumuz formüllerle kendi başımıza değiştirdik, dönüştürdük. Şimdi de 24 yerde arkadaşlarımız devam ediyor."

SADECE KONUŞUYORLAR, ALGI OLUŞTURUYORLAR

Türkiye'de deprem bölgeleri içerisinde bulunduğu halde bu konularda hiç çalışma yapmayan belediyelerin olduğuna dikkati çeken Özhaseki, şunları kaydetti:

"Sadece konuşuyorlar, algı oluşturuyorlar. Polemiği seviyorlar. Bütün bunları dinliyoruz, cevap bile vermiyoruz ama sorulacak tek soru var, herkesi kastederek söylüyorum, özel bir şahsa mahsus da değil bu sözlerim. 'Kardeşim biz sana 2019 seçimlerinde vatandaş olarak oy verdik, yetki verdik. Binlerce personeli sana teslim ettik. Milyarlarca lira bütçeyi verdik, devletin bütçesini. Ne yaptın kardeşim? Söyle bakayım, kaç tane konutu değiştirdin, kaç tane riskli alanı dönüştürdün, kaçını güvenilir konutlara kavuşturdun? Buna cevap ver.' demek lazım. Yetki sizde kardeşlerim. Yine seçim geliyor. En çok sorulacak sorunun bu olması gerekiyor. Elbette akşam düğünlere gideriz, cenazelere gideriz, park açılışlarında bulunuruz, sosyal faaliyetler içerisinde yer alırız. Belediye başkanına düşen de bu zaten. Bunları yapmalı. Halkın içinde olmalı belediye başkanları. Buna itirazım yok. Asıl yapması gereken işi yapmayıp boş laflarla, polemiklerle gün geçiriyorsan o zaman bunun da hesabını sormak herhalde vatandaşa düşer."

Özhaseki, depremlerden etkilenen bölgelerdeki vatandaşları bir an önce evlerine kavuşturmak için büyük gayretle çalıştıklarını, TOKİ'nin yaptığı konutlarla sınıfı geçtiğini söyledi.

Gölcük merkezli 1999'daki depremde kamu binalarının da yıkıldığını anımsatan Özhaseki, "Şimdi bu depremde sınıfı geçen TOKİ, vatandaşa ne kadar ev yapmışsa sıva çatlağı bile yoktu. Kamunun yaptığı bütün binalar sınıfı geçti Allah'a şükürler olsun. O yüzdendir ki TOKİ'mizin burada da bu işi hakkıyla yapacağına inanıyoruz." şeklinde konuştu.

YIL SONU İTİBARİYLE 46 BİN KONUTUN TESLİM EDİLMESİNİ PLANLIYORUZ

TOKİ Başkanı Ömer Bulut da, TOKİ olarak Türkiye genelinde 1 milyon 300 binin üzerinde konut ve yaklaşık 39 bin sosyal donatı inşa ederek Türkiye Yüzyılı hedefi doğrultusunda şehirlerin inşa ve ihyasına katkı sağladıklarını anlattı.

Yılın ilk 11 ayında 150 bin yeni konutun ihalesini gerçekleştirdikleri ve inşaatlarına başladıkları bilgisini veren Bulut, "Kahramanmaraş merkezli depremin yol açtığı yaraların bir an önce sarılması için Bakanlığımızın koordinasyonunda bölgede başlattığımız kalıcı konutların yapımı da hızla devam etmekte. Binlerce konutun yapımını tamamladık. Yıl sonu itibarıyla 46 bin konutun teslim edilmesi hazırlıklarına da başladık." dedi.

TÜRKİYE GENELİNDE 250 BİN KONUT YAPACAĞIZ

Bulut, TOKİ olarak Kayseri'de yatırım bedeli, güncellenmiş rakamla 50 milyar liralık, 17 bin 641'i tamamlanmış 19 bin 515 konut, 240 tarım köyü, mobilyacılar sitesi, okul, cami, hastane ve millet bahçesi gibi birçok hizmeti şehre kazandırdıklarını aktardı.

Kayseri'de 1874 konut ile 55 dükkan ve 1 millet bahçesinin yapımının devam ettiğini söyleyen Bulut, "Türkiye genelinde yapacağımız 250 bin konut kapsamında da Kayseri'ye 4 bin 585 konut kazandıracağız." ifadesini kullandı.

Bakan Özhaseki ve il protokolü, konuşmaların ardından butonlara basarak 618 konutun temelini attı.

patronlardunyasi.com

AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR


Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM

BENZER HABERLER

Bakan Uraloğlu: Ülkemiz dünya süper yat endüstrisinin parlayan yıldızı
Çin'de üretici ve tüketici fiyatlarında deflasyon baskısı devam ediyor
Kırmızı ette hızlı fiyat artışlarının nedenlerini Rekabet Kurulu Başkanı Birol Küle açıkladı
KOBİ'lere 5'i Avrupa'da 6 ülkenin işletmeleriyle iş birliği imkânı
ABD'li özel sermaye devi TPG, CEO Jon Winkelried'e milyonlarca dolarlık hisse hibe etmeyi onayladı
ABD Ticaret Bakanı Raimondo, Bakan Bolat ile görüştü
Merkez Bankası 39 ton altın aldı
Fitch Ratings 2024'te küresel ekonomide yavaşlama bekliyor
Finansal İstikrar Komitesi toplandı
Erdoğan: Kimin kimle yürüdüğü kimin kime borçlandığı muamma
GÜNDEM / 16 dk. önce
Erdoğan: Kimin kimle yürüdüğü kimin kime borçlandığı muamma
Advertisement
Joe Biden, Rus muhalif Navalnıy'ın ölümünün ardından Rusya'ya 500'den fazla yeni yaptırım açıkladı
DÜNYA / 31 dk. önce
Joe Biden, Rus muhalif Navalnıy'ın ölümünün ardından Rusya'ya 500'den fazla yeni yaptırım açıkladı
Bilim insanları, 240 milyon yıllık 'ejderhanın' bütün haldeki fosilini buldu
TEKNOLOJİ / 38 dk. önce
Bilim insanları, 240 milyon yıllık "ejderhanın" bütün haldeki fosilini buldu
Türk şirketinden Letonya’ya 100 milyon liralık trafo satışı
EKONOMİ / 37 dk. önce
Türk şirketinden Letonya’ya 100 milyon liralık trafo satışı
ABD'de bir mahkeme dondurulmuş embriyoların 'çocuk' sayılması gerektiğine hükmetti
SAĞLIK / 42 dk. önce
ABD'de bir mahkeme dondurulmuş embriyoların "çocuk" sayılması gerektiğine hükmetti
Çin istihbaratından giyilebilir cihazlar için casusluk uyarısı
TEKNOLOJİ / 1 saat önce
Çin istihbaratından giyilebilir cihazlar için casusluk uyarısı
BofA ve Morgan Stanley faiz artışı için yılın ikinci çeyreğine dikkat çekti
EKONOMİ / 1 saat önce
BofA ve Morgan Stanley faiz artışı için yılın ikinci çeyreğine dikkat çekti
Kadın girişimcilere mentörlük programı başladı
PATRONLAR / 1 saat önce
Kadın girişimcilere mentörlük programı başladı
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Borsa Dünya Spor Aktüel Otomobil Emlak
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri KVKK MetniKVKK Metni Çerez PolitikasıÇerez Politikası
Maxiva
X

AYRICALIKLI ÜYELİK

Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol