Bali’de sabah sporu başkadır
AKTÜEL / 38 dk. önce
Bali’de sabah sporu başkadır
Hayvan mezarlığı köyü karıştırdı
GÜNDEM / 45 dk. önce
Hayvan mezarlığı köyü karıştırdı
Baykar’dan Azerbaycan’a eğitim tesisi
PATRONLAR / 1 saat önce
Baykar’dan Azerbaycan’a eğitim tesisi
Sosyete affı
AKTÜEL / 1 saat önce
Sosyete affı
HABERLER>EKONOMİ
11 Aralık 2023 Pazartesi - 13:43

Asgari ücrette ikinci toplantı 18 Aralık'ta

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2024 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda rakam konuşulmadığı belirtilirken yeni tarih 18 Aralık.

Asgari ücrette ikinci toplantı 18 Aralık ta

 

Yaklaşık 7 milyondan fazla insanı ve dolaylı olarak tüm çalışma hayatını etkileyen 2024 asgari ücretini belirlemek üzere Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof.Dr. Vedat Işıkhan Başkanlığında ilk toplantısını gerçekleştirdi.  Yaklaşık 1 saat süren toplantıda ikinci toplantının tarihi ve yol haritası belirlendi. İkinci toplantı ise 18 Aralık'ta saat 13.30'da gerçekleştirilecek.

Bakan Işıkhan toplantının açılışında yaptığı konuşmada asgari ücretin bir sosyal politika aracı olduğunu belirtirken, bunun ücretlerin en alt sınırı olduğunu söyledi. Bakan Işıkhan, hem ekonomiyi büyütecek, hem işvereni hem de işçiyi koruyacak bir asgari ücret belirlemek istediklerini bildirdi. İşveren adına katılan TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ile işçi temsilcisi TÜRK-İŞ Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar, gelir vergisi dilimlerinde düzeltme istediler.

ÇALIŞANLARI ENFLASYONA EZDİRMEYECEĞİZ

Çalışanların bugüne kadar enflasyona ezdirilmediğini belirten Işıkhan, “Geçen yıl satın alma güçlerini ve yaşam standartlarını korumak adına yıl ortasında ikinci kez artırdık. 2023 başında  yüzde 55, Temmuz ‘a yüzde 34 artırıldı. TÜFE artış beklentisi yüzde 65 dikkate alındığında enflasyonun oldukça üzerinde artış gerçekleştirildi. 1 yılda yüzde 100 üzerinde zamla enflasyona ezdirmeme iradesi gösterdik. Tahribata karşı koruduk, refah artışından da pay vermiş olduk. Hayata geçirdiğimiz diğer uygulama da 2023 6 aylık dönemi için aylık 400 liralık desteği ikinci 6 ay için 500 liraya çıkardık” dedi.

Asgari ücretin bugüne kadar sosyal diyalog temellerinde belirlendiğinin altını çizen Bakan Işıkhan, ücret alt sınırı olan asgari ücretin sadece asgari ücretli çalışanları değil, tüm sektörleri ve işverenleri de ilgilendirdiğini bildirdi. Çalışma barışı yanı sıra işsizlik ve kayıt dışı istihdam gibi işgücü piyasası dinamikleri açısından da asgari ücretin ayrı bir öneme sahip olduğunu belirten Bakan Işıkhan, işsizlik oranının son 11 yılın en düşük düzeyine indiğini belirtti. Kendilerinin hakem rolü üstlendiklerini, asgari ücretin mutabakatla belirlenmesini istediklerini ifade eden Işıkhan, ücret belirlenirken ücretler genel düzeyi, geçim şartlarının dikkate alındığını söyledi.

Küresel gelişmeler ve doğal afeti atlatma çalışması içinde bağımsız ve güçlü Türkiye mücadelesi verildiğini vurgulayan Işıkhan, hem çalışana hem de işverene her türlü desteğin verildiğini aktardı.

ASGARİ ÜCRET NOMİNAL 61, REEL ÜÇ KATINA ÇIKTI

Asgari ücretin 2002 yılından bu yana nominal 61 kat, reel olarak 3 katına çıktığını dile getiren Vedat Işıkhan, geçen yıl enflasyonun oldukça üzerinde artış gerçekleştirildiğini, çalışanların ücret tahribatına karşı korunduğunu, refah artışından da pay verildiğini anlattı.

Tüm gelirlerin asgari ücrete kadar olan kısmının vergi dışı bırakıldığını dile getiren Işıkhan, “Tüm tarafları uzlaştıracak yeni bir düzenlemeyi hep birlikte hayata geçireceğiz. Bugüne kadar her çalışan ve işverenin yanında olduysak, bugün de aynı hassasiyetle hareket edeceğiz. İşçimiz, işverenimiz kazanırsa Türkiye kazanır anlayışıyla çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

SÜRDÜRÜLEBİLİR VE DENGELİ BİR RAKAM 

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, komisyon toplantısının tüm taraflar için fayda sağlayacak bir kararla tamamlanmasını temenni etti. Devlet, işçi ve işveren ortak mutabakatıyla geçen yılın ortasında ara dönem artışı yapıldığını hatırlatan Akkol, “Bütün imkanlarımızı zorlayarak masadaydık. İçinde bulunduğumuz süreçte de çalışma arkadaşlarımız ve işletmelerin beklentilerini dikkate  alan sürdürülebilir ve dengeli rakam için masada olacağız” dedi.

İşletmeleri ayakta tutacak devamlılığın sağlanmasının önemine işaret eden Akkol, ücretlerin asgari ücret kadar kısmının vergi dışı bırakılmasını tarihi bir adım olarak nitelendirdi.

İyileşme sürecinin korunması, sürdürülebilir büyüme için desteklerin son derece önemli olduğunu söyleyen Özgür Burak Akkol, “Kritik bir dengeyi ifade ediyoruz. İşçi olmadan işveren olmaz, işveren olmadan işçi olmaz. Devlet olmadan bunların hiçbiri olmaz. Devlet tarafından istihdamın korunması desteklerinin de kıymetli olduğunun farkındayız. Desteklerin büyüklüğüne bakılmadan tüm işyerlerini kapsayacak şekilde hayata geçirilmesinin kritik olduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

GEÇİM ŞARTLARININ GÖZ ÖNÜNE ALINMASI GEREKİYOR

İşçi kesimini temsilen toplantıya katılan TÜRK-İŞ Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar, çalışanların geçim şartlarının göz önünde bulundurulmasının Anayasal hüküm olduğunu bildirdi.

Bunun bir pazarlık ücreti olmadığını, zorunlu ihtiyaçları karşılayacak bir ücret olduğunu ifade eden Ağar, toplantı sürecinde işçilerin;karayolu, hastane, enerji ve AVM çalışanı asgari ücretliler tarafından temsil edileceğini  söyledi.

Sosyal devlet anlayışında iktisaden zayıf kesimlerin korunmasının amaçlanması gerektiğini ve burada hükümetin yaklaşımının belirleyici olacağını kaydeden Ağar, vergide adalet sağlamaya yönelik başlatılan adımların devam etmediğini, ücret vergi tarife oranlarının düşük kaldığını anlattı.

İşçi, memur, emeklinin yaşadığı enflasyon ile açıklanan enflasyon arasında büyük uyumsuzluk olduğunu belirten Ramazan Ağar, “Aylardır açlık sınırının altında, günlük net asgari ücret 380 liradır. İşçi ve ailesi hangi zorunlu ihtiyacını karşılayabilecektir. Ekonomideki olumsuzlukların bedeli işçiler değildir. İşgücü maliyeti de son yıllarda geriliyor zaten. Ücretli çalışanların sayısı yükselmesine rağmen milli gelir payı düşüyor” dedi.

Ağar, sosyal tarafların ücret politikasını değil gelir politikasını gözden geçirmesi gerektiğini dile getiren Ağar, refahın adil paylaşımının gereğinin yapılmasını istedi.

RAKAM KONUŞULMADI AÇIKLAMASI

Toplantı sonrası konuşulan Ağar, “Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısında herhangi bir rakam konuşulmadı. Pazartesi saat 13.30’da tekrar komisyon olarak bir araya geleceğiz ve süreç bu şekilde devam edecek. Toplantı yine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliğinde gerçekleşecek” diye konuştu.

Toplantıda TÜRK-İŞ heyetinde yer alan asgari ücretli 4 işçinin görüşlerinin alındığını bildiren Ağar, “İşçi arkadaşlarımızın görüşlerini sordular ve arkadaşlarımız da sunumları gerçekleştirdiler. Asgari ücretle çalıştıklarını, geçinemediklerini, geçinebilecek bir ücret talep ettiklerini aktardılar. Bunun üzerine de işveren temsilcileri de değerlendirmelerini yapacaklar” ifadelerini kullandı.

Basın mensuplarının herhangi bir ücretin masaya yatırılıp yatırılmadığı sorusuna da yanıt veren Ağar, “Basın sürekli bir takı ücretler belirliyor zaten fakat bizim TÜRK-İŞ olarak herhangi bir ücret söyleme şansımız yok. Biz ücret söylediğimiz zaman burada bağlanır kalırız. Ücreti veren işveren tarafından teklif gelecek ki biz de ona göre değerlendirme yapacağız. Şu anda herhangi bir ücret söylemenin bir anlamının olmadığını söylüyorum. Belirli bir ücret söyleyip de bu ücretin altında kalmanın anlamı yok. Burada da kamuoyunu yanlış yönlendirmemek lazım” değerlendirmesinde bulundu.

TOPLANTILARA İLK KEZ DÖRT İŞÇİ KATILIYOR

Bu yılki görüşmelerde önceki yıllardan farklı olarak, 5 kişilik TÜRK-İŞ heyetinde ilk kez 4 işçi birden yer alıyor. Kasiyer, sağlık çalışanı, enerji işçisi ve karayollarında çalışan bir taşeron işçi, bu yıl yeni asgari ücretin belirlenmesi sürecine katkı verecek.

MASADAKİ SENARYOLAR

Asgari ücret, şu anda bir işçi için aylık brüt 13 bin 414 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 11 bin 402 lira 32 kuruş olarak uygulanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 15 bin 762 lira 4 kuruş. Bunun 13 bin 414 lira 50 kuruşu brüt asgari ücret, 2 bin 79 lira 25 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 268 lira 29 kuruşunu işveren işsizlik sigorta primi oluşturuyor.

* Asgari ücrete yüzde 45 zam yapılırsa brüt 19 bin 451 liraya, net 16 bin 533 liraya çıkacak. İşverene maliyeti de yaklaşık 22.855 lira olacak.

* Asgari ücrete yüzde 50 zam yapılması halinde brüt 20 bin 121 liraya, net 17 bin 104 liraya çıkacak. İşverene maliyeti de yaklaşık 23.641 lira olacak.

* Asgari ücrette yüzde 55 artış yapılırsa brüt 20 bin 791 liraya, net 17 bin 673 liraya çıkacak. Bu durumda işverene maliyeti ise yaklaşık 24 bin 428 lira olacak.

patronlardunyasi.com

 

 

AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR


Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM

BENZER HABERLER

Türkiye Kamu-Sen'den memur maaşlarına zam talebi
İşsizlik Sigortası Fonu toplam varlığı 10,6 milyar TL arttı
BOJ Aralık'ta negatif faize son vermek için az neden görüyor
Bakan Uraloğlu, motokuryelere yönelik düzenlemenin detaylarını paylaştı
KAGİDER ve Migros'tan tarımdaki kadın girişimcilere destek
Altının gramı 1860 liradan işlem görüyor
Şimşek'ten cari denge yorumu: Hedefler bir bir gerçekleşecek
Yılbaşı yaklaşırken uçak bileti satışlarında yüzde 25'lik artış var
İstanbul Ekonomi Zirvesi dün geceki törenle sona erdi
2015 yılında HDP’den aday olan Vanlı Prof. Dr. Ahmet Özer, iki partinin uzlaşı ile CHP için yarışacak
GÜNDEM / Az önce
2015 yılında HDP’den aday olan Vanlı Prof. Dr. Ahmet Özer, iki partinin uzlaşı ile CHP için yarışacak
Advertisement
Mavi Vatan Doktrin’in geliştiricisi Cihat Yaycı ve Libya uzmanı Emir Şefkatli, merak edilen soruyu cevapladı
DÜNYA / 25 dk. önce
Mavi Vatan Doktrin’in geliştiricisi Cihat Yaycı ve Libya uzmanı Emir Şefkatli, merak edilen soruyu cevapladı
Bali’de sabah sporu başkadır
AKTÜEL / 38 dk. önce
Bali’de sabah sporu başkadır
Hayvan mezarlığı köyü karıştırdı
GÜNDEM / 45 dk. önce
Hayvan mezarlığı köyü karıştırdı
Wilma Elles ve Kerem Göğüş arasında nafaka krizi sürüyor.. Wilma Elles'den nafaka yanıtı geldi
AKTÜEL / 57 dk. önce
Wilma Elles ve Kerem Göğüş arasında nafaka krizi sürüyor.. Wilma Elles'den nafaka yanıtı geldi
Baykar’dan Azerbaycan’a eğitim tesisi
PATRONLAR / 1 saat önce
Baykar’dan Azerbaycan’a eğitim tesisi
Garanti BBVA, 3,7 milyar euroluk tahvil ihracına katılarak Türkiye'deki yatırım bankacılığını güçlendirdi
PATRONLAR / 1 saat önce
Garanti BBVA, 3,7 milyar euroluk tahvil ihracına katılarak Türkiye'deki yatırım bankacılığını güçlendirdi
Sosyete affı
AKTÜEL / 1 saat önce
Sosyete affı
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Borsa Dünya Spor Aktüel Otomobil Emlak
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri KVKK MetniKVKK Metni Çerez PolitikasıÇerez Politikası
Maxiva
X

AYRICALIKLI ÜYELİK

Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol