Bali’de sabah sporu başkadır
AKTÜEL / 41 dk. önce
Bali’de sabah sporu başkadır
Hayvan mezarlığı köyü karıştırdı
GÜNDEM / 48 dk. önce
Hayvan mezarlığı köyü karıştırdı
Baykar’dan Azerbaycan’a eğitim tesisi
PATRONLAR / 1 saat önce
Baykar’dan Azerbaycan’a eğitim tesisi
Sosyete affı
AKTÜEL / 1 saat önce
Sosyete affı
HABERLER>EKONOMİ
13 Şubat 2024 Salı - 11:31

Akbank'tan ekonomi yönetimine tam destek

Akbank’ın yeni strateji ve hedefleri hakkında bilgi veren Akbank Genel Müdürü Kaan Gür’den hükümetin ekonomik hedef, politika ve enflasyon mücadelesine tam destek…

Akbank tan ekonomi yönetimine tam destek

Akbank Genel Müdürü Kaan Gür, Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan’ın enflasyon konusundaki yüzde 36'lık yıl sonu hedefini gerçekçi bulduklarını ve bu hedefin yakalanacağı konusunda inançlarının tam olduğunu söyledi. Kaan Gür, hem Merkez Bankası yönetiminin hem de Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın başında yetkin isimlerden oluşan bir ekonomik kadrosu bulunduğunu belirtti. Kaan Gür, enflasyon hedeflerinin tutacağını ve Türk ekonomisinin rayına oturmasını beklediklerini dile getirdi, 

MEVDUAT FAİZLERİNDE TEKRAR YUKARI YÖNLÜ BİR HAREKET OLDU 

Akbank'ın yeni dönem strateji ve hedeflerini açıkladığı toplantıda konuşan  Akbank Genel Müdürü Kaan Gür, 2023'ün haziranından itibaren bir normalleşme döneminde olduklarını belirterek, "Merkez bankamızın amacı fiyat istikrarını sağlamak. Parasal sıkılaştırmaya yönelik ciddi bir program uygulanıyor. Hem para politikaları hem de maliye politikaları son derece eş güdümlü bir şekilde, önümüzdeki 3 yılın ortamını bugünden düzeltmeye yönelik adımlarla uygulanıyor. Çok da ciddi bir kararlılık var. Şubat başında alınan yeni kararlar dolayısıyla bankacılık sisteminin, zorunlu karşılıklar kaynaklı maliyet baskıları belli bir noktada desteklenmiş durumda. Bu da krediye olan iştahı biraz daha yukarı çekecektir."

Gür, yıl sonuna doğru bankacılık sektöründe fonlama maliyetlerinde ciddi bir artış meydana geldiğini kaydederek, "Bu da ister istemez mevduat faizlerini aşağı yönlü biraz baskıladı. Merkez Bankasının zorunlu karşılıklara faiz ödeme kararı almasının ardından mevduat faizlerinde tekrar yukarı yönlü bir hareket oldu. Bu çok olumlu bir gelişme." şeklinde konuştu.

KKM'nin 80 milyar dolara kadar gerilediğini aktaran Gür, Dünya Bankası'nın 2024 büyüme tahminine bakıldığında, gelişmekte olan ülkelerin büyümeye en fazla destek olacak ekonomiler olduğunu vurguladı.

YENİ EKONOMİ YÖNETİMİNİN TAMAMI ÇOK ETKİN VE DURUMA HAKIM 

Gür, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan'ın Enflasyon Raporu toplantısında çok iyi bir sunum yaptığının altını çizerek, "Merkez Bankası enflasyon için çok net bir hedef gösterdi; yüzde 36. Biz buna mutabıkız ve bunun gerçekleşmesi konusunda da inancımız var. Çünkü yeni ekonomi yönetiminin tamamı çok etkin ve duruma hakim. Dolayısıyla orada inanılmaz bir kararlılık var." şeklinde konuştu.

Gür, bu yıl toplam TL kredilerde yüzde 40 civarında büyüme öngördüklerini belirterek, "2023 kadar zorlu geçen bir yılı Türkiye olarak çok iyi göğüsledik. Bunun farkında olmak lazım." değerlendirmesinde bulundu.

KREDİLERDE YÜZDE 40 BÜYÜME BEKLİYORUZ

Akbank'la ilgili olarak bilgiler paylaşan Gür, bu yıl TL kredilerde yüzde 40 civarında bir büyüme beklediklerini söyledi. Akbank'ın yüzde 100 Türk sermayeli bir banka olduğunu belirten Gür, Akbank'ın, Borsa İstanbul'a kote şirketler arasında ilk 20 firma arasında yer aldığını dile getirdi. Gür, 2023 sonu itibarıyla yüzde 55 ile banka hisseleri arasında en yüksek yabancı payına sahip olduklarını ve BIST 30 hisseleri arasında 3'üncü sırada bulunduklarını anlattı.

Gür, Akbank olarak 13 bin kişilik ekipleriyle geçen yıl Türk ekonomisine 962 milyar lirası nakdi olmak üzere 1 trilyon 201 milyar liralık kredi desteği sağlamaktan gurur duyduklarını kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ülkemizde özel sektöre verilen toplam nakdi kredilerin yüzde 15’ini biz sağlıyoruz. Bu dönemde toplam tüketici kredileri hacmimiz yüzde 121 artışla 318 milyar liraya ulaştı. KOBİ'lere nakdi kredi desteğimiz bir yılda yüzde 49 artarak 134,4 milyar lira seviyesine geldi. 2020'den bu yana ödediğimiz vergi 42 milyar lira seviyesinde. Ayrıca, sadece kendi bünyemizde yarattığımız istihdam değil, ekonomiye sağladığımız finansal hizmetlerle de milyonların istihdamını destekliyoruz."

SON İKİ YILDA 4.6 MİLYON NET MÜŞTERİ KAZANDIK

2022 ve 2023'te toplamda 4,6 milyon net müşteri kazandıklarını dile getiren Gür, "Böylece sadece son 2 yılda aktif müşteri bazımız yüzde 55 arttı. 2023 yılsonu itibarıyla 13,1 milyon müşteriye ulaştık. 4 milyon yeni müşterimiz dijital kanallarımızı kullanarak Akbanklı oldu. Bu, Akbank'ı tercih eden her 3 yeni müşterimizin ikisinin dijitalden geldiğini gösteriyor. Dijital müşteri penetrasyonumuz da yüzde 85'in üzerinde." diye konuştu.

Gür, sendikasyon kredilerinde her sezon süreci başlatan ve fiyatı belirleyen banka olduklarını kaydederek, uluslararası piyasalarda edindikleri saygınlık ve yarattıkları güvenin, alternatif fonlama kaynaklarına erişimlerini kolaylaştırdığını ve 2023 sonu itibarıyla ulaştıkları toplam 5,3 milyar dolarlık yurt dışı borçlanma bakiyesinin de bunun önemli bir göstergesi olduğunu anlattı.

SÜRDÜRÜLEBİLİR FİNANSMANDA 2030 HEDEFİMİZ 800 MİLYAR LİRA

Akbank Genel Müdürü Gür, sürdürülebilirlik odaklı ürün ve hizmetlerle finansal sağlığa odaklanırken, toplumsal ve çevresel gelişime de hizmet ettiklerini söyledi.

Bu doğrultuda, 2023 yılı yurt dışı borçlandırma bakiyelerinin yüzde 60'ının sürdürülebilirlik temalı gerçekleştiğini aktaran Gür, şu açıklamalarda bulundu:

"Deprem bölgesine katkı sağlamak adına, EBRD'den 90 milyon dolara kadar ve IFC'den de 60 milyon dolar ve 10 milyon avro tutarında fonlama sağladık. 2023'te toplamda 242 milyon dolar tutarında, 1 yıl vadeli, 8 adet sosyal tahvil ihracı gerçekleştirdik. Akbank bu piyasalarda pek çok ilke de imza attı. Türkiye'deki ilk sosyal temalı sendikasyon kredisi ve dünyada ilk cinsiyet eşitliği sermaye benzeri tahvili bunlardan bazıları. Sürdürülebilirlik stratejimizle aynı zamanda yeşil projeler ve kadın girişimciliği için KOBİ'lere verdiğimiz destek kapsamında 50 milyon dolar tutarında 7 yıl vadeli kaynak sağladık.Tüm bu çalışmalarımızla; 2020-2030 yılları arasında 200 milyar lira sürdürülebilir finansman sağlama hedefimizi çok önceden aştık ve 2030 yılı için yeni hedefimizi 800 milyar lira olarak belirledik."

Gür, geçen yıl Stablex'i Ak Yatırım bünyesine kattıklarını anımsatarak, "Türkiye'de kripto alım-satım platformlarında bu bir ilk. Dünyada ve Türkiye'de gelişmekte olan bu alanda yenilikçi ve öncü duruşumuzu korumaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Kurdukları Akbank Ventures ile de global piyasalarda yeni gelişen teknolojileri ve trendleri yakından takip edebileceklerini aktaran Gür, "Yakaladığımız fırsatları ülkemize de taşıyabileceğimiz bir kanal açtık. Yeni dönemde ihracatın finansmanı, nakit yönetimi, KOBİ ve ticari müşterilerimize dönük yenilikçi ürün ve hizmetler, bizim kendimizi daha da göstereceğimiz bir alan olacak." diye konuştu.

TEKNOLOJİ İÇİN AYRILAN BÜTÇE 1.3 MİLYAR DOLAR

Kaan Gür, son 4 yılda teknolojiye 700 milyon doların üzerinde bir yatırım gerçekleştirdiklerini, bu sayede Türkiye'nin en ileri teknolojilerle oluşturulmuş veri merkezini inşa ettiklerini ve en yeni donanımlarla yenileyerek hayata geçirdiklerini anlattı.

Dijital kart, limit üstü cebe pos ve dijital yazar kasa gibi dijital ürünlerde öncü olduklarını dile getiren Gür, şunları kaydetti:

"Blok zinciri teknolojisi web 3.0 ile ilk yurt dışı para transferi ve ilk dış ticaret çözümü gibi çok sayıda ürünü, güncel teknolojiyi en iyi şekilde kullanarak geliştirdik. Üretken yapay zeka alanında yakın zamanda Microsoft ile yaptığımız işbirliği sonucunda geliştirdiğimiz, Akıllı Yardım Asistanını duyurduk. İleri analitik ve yapay zeka konuları üzerinde 10 seneyi aşkın süredir çalışıyoruz. 2024'te teknolojiye 200 milyon doların üzerinde yatırım yapacağız. Önümüzdeki yıllarda da bu yatırımlarımız artarak devam edecek. Bugün itibarıyla 2025, 2026 ve 2027 için planladığımız yatırımlarımızın toplamı 600 milyon doları geçiyor. Yapılan yatırımlar ve yapmayı planladığımız yatırımların toplamı 1,3 milyar dolar değerinde. Böylece büyük bir unicornun piyasa değerine eşit bir yatırımla Akbank'ın teknoloji gücünü ileri taşıyoruz."

patronlardunyasi.com

AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR


Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM

BENZER HABERLER

İhracat ve ithalat birim değer endeksleri 2023'te geriledi
Perakende satış hacmi Aralık 2023'te yıllık yüzde 11,4 arttı
Türk iş insanı Ahmet Çalık'ın sahibi olduğu Çalık Holding Anonim Şirketi'ne ait BKT (National Commercial Bank), 2022 yılında Arnavutluk'ta en çok kâr eden ikinci şirket oldu.           
Merkez Bankası, ödemeler dengesi verilerini açıkladı
Bakan Şimşek, finansal okuryazarlığı düşük yatırımcıların piyasalarda temkinli olmasını istedi
Brent petrolün varil fiyatı 82,16 dolar
Balkan koridorundan Avrupa’ya Türk gazı
Kırgız Cumhuriyeti Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı duyurdu: Kırgızistan Türkiye’ye 400 ton ceviz ihraç edecek
Dolar 30,72 liradan euro 33,10 liradan güne başladı
Mavi Vatan Doktrin’in geliştiricisi Cihat Yaycı ve Libya uzmanı Emir Şefkatli, merak edilen soruyu cevapladı
DÜNYA / 28 dk. önce
Mavi Vatan Doktrin’in geliştiricisi Cihat Yaycı ve Libya uzmanı Emir Şefkatli, merak edilen soruyu cevapladı
Advertisement
Bali’de sabah sporu başkadır
AKTÜEL / 41 dk. önce
Bali’de sabah sporu başkadır
Hayvan mezarlığı köyü karıştırdı
GÜNDEM / 48 dk. önce
Hayvan mezarlığı köyü karıştırdı
Wilma Elles ve Kerem Göğüş arasında nafaka krizi sürüyor.. Wilma Elles'den nafaka yanıtı geldi
AKTÜEL / 1 saat önce
Wilma Elles ve Kerem Göğüş arasında nafaka krizi sürüyor.. Wilma Elles'den nafaka yanıtı geldi
Baykar’dan Azerbaycan’a eğitim tesisi
PATRONLAR / 1 saat önce
Baykar’dan Azerbaycan’a eğitim tesisi
2015 yılında HDP’den aday olan Vanlı Prof. Dr. Ahmet Özer, iki partinin uzlaşı ile CHP için yarışacak
GÜNDEM / 10 dk. önce
2015 yılında HDP’den aday olan Vanlı Prof. Dr. Ahmet Özer, iki partinin uzlaşı ile CHP için yarışacak
Garanti BBVA, 3,7 milyar euroluk tahvil ihracına katılarak Türkiye'deki yatırım bankacılığını güçlendirdi
PATRONLAR / 1 saat önce
Garanti BBVA, 3,7 milyar euroluk tahvil ihracına katılarak Türkiye'deki yatırım bankacılığını güçlendirdi
Sosyete affı
AKTÜEL / 1 saat önce
Sosyete affı
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Borsa Dünya Spor Aktüel Otomobil Emlak
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri KVKK MetniKVKK Metni Çerez PolitikasıÇerez Politikası
Maxiva
X

AYRICALIKLI ÜYELİK

Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol