Yabancılar 128 Milyon Dolarlık hisse sattı
FİNANS / 6 saat önce
Yabancılar 128 Milyon Dolarlık hisse sattı
Bakan Ersoy: 7 bin 800 tesisimiz Güvenli Turizm Sertifikası almaya hak kazandı
EKONOMİ / 6 saat önce
Bakan Ersoy: 7 bin 800 tesisimiz Güvenli Turizm Sertifikası almaya hak kazandı
Merkez Bankası, piyasayı 72 milyar lira fonladı
FİNANS / 7 saat önce
Merkez Bankası, piyasayı 72 milyar lira fonladı
Demirören Medya'da üst düzey değişim!
MEDYA / 7 saat önce
Demirören Medya'da üst düzey değişim!
HABERLER>EKONOMİ
30 Kasım 2020 Pazartesi - 10:07

Türkiye, üçüncü çeyrekte dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi oldu

Türkiye ekonomisi, yeni tip koronavirüs salgınının etkilerine rağmen yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 6.7 büyüdü. Bu büyüme oranıyla Türkiye dünyanın en hızlı ekonomisi olurken dördüncü çeyrekte büyümede ivme kaybı bekleniyor.

Türkiye, üçüncü çeyrekte dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi oldu

Pandemiyle gelen kısıtlama önlemlerinin kaldırıldığı hayatın normalleşmeye başladığı yılın üçüncü çeyreğinde Türkiye ekonomisi yüzde 6,7 ile beklentilerin üzerinde büyüdü.

Haziran, temmuz ve ağustos aylarını kapsayan üçüncü çeyrekteki yüzde 6,7 büyüme hem kredi genişlemesiyle yaratılan talep hem de yine düşük faizli kredi teşvikleriyle yatırımlardaki hızlı yükselişten kaynaklandı. İkinci çeyrekte yüzde 9,9 küçülen ekonomi üçüncü çeyrekte ikinci çeyreğe göre de mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış olarak yüzde 15,6 büyüme gösterdi. 

Dünyanın en hızlı ekonomisi

İhracattaki azalma ve ithalattaki artış dış ticaretin büyümeye net etkisinin tarihi en kötü seviyelerine çıkarırken yılın dördüncü çeyreğinde ise kısıtlamaların yeniden gündeme gelmesi ve kredi genişlemesinin sona ermesiyle büyümenin de ivme kaybetmesi bekleniyor. Bu arada Türkiye ekonomisi yüzde 6,7’lik büyüme performansıyla üçüncü çeyrekte dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi oldu. Bugüne kadar büyüme verisinin açıklanan ülkeler arasında Çin yüzde 4,9 büyümesiyle Türkiye’nin ardından ikinci, Tayvan yüzde 3,3 büyümeyle üçüncü sırada yer aldı. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ekonomide yüzde 5 seviyelerindeki beklentilerin üzerinde gelen büyüme ile milli gelir cari fiyatlarla yüzde 22,6 arttı, dolar bazında yüzde 3,3 geriledi. Türkiye ekonomisinin büyüklüğü de dolar bazında 736 milyar dolara gerilerken TL cinsinden 4.7 trilyon lira oldu. Kişi başı milli gelir ise üçüncü çeyrek itibariyle 8 bin 773 dolara geriledi. 

Sanayiden ekonomiye 1.45 puan katkı

Büyümenin kaynaklarına üretim ve harcamalar yöntemiyle bakıldığında üretim yönteminde finans sektöründeki büyüme harcamalar yönteminde ise vatandaşın tüketimi ile toplam yatırımlarda yaşanan artış dikkat çekiyor. Üretim yönteminde tarım sektörü üçüncü çeyrekte yüzde 6,2 büyüyerek toplam ekonomiye 0.77 puanlık katkı yaptı. Sanayi üçüncü çeyrekte iyi bir performansa imza attı. Yüzde 8’lik sanayi üretimi büyümesinin ekonomiye etkisi ise 1.45 puan oldu. İkinci çeyrekte sanayideki daralma büyümeyi de 3 puan geriletmişti. 

İnşaat 8 çeyrek sonra ilk kez büyüdü

İnşaat sektörü sekiz çeyrektir yaşanan daralmanın ardından bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 6,4 büyüme göstermeyi başardı. İnşaattaki büyümede de konut kredisi kampanyaları ile düşük faizli kredi teşviklerinin kampanyalarının etkisi büyük. İnşaat sektöründeki büyümenin ekonomiye katkısı ise 0.42 puan oldu. Kampanyaların etkisi gayrimenkul sektöründe de yüzde 2,8’lik büyüme yarattı. 

Hizmetler sektörü zor toparlanıyor

Pandeminin en zorlu sektörü hizmetler. İkinci çeyrekte yüzde 24,6 daralan hizmetler sektörü üçüncü çeyrekte kısıtlamaların da kaldırılmasıyla yüzde 0,8’lik bir büyüme performansı gösterebildi.

Ancak son çeyrekte yeniden pandemi önlemlerinin devreye girmiş olması hizmetler sektöründe 2020 yılının kötümser kapatılacağının habercisi. Pandemiyle önemi artan bilişim sektöründe büyümenin yüzde 15 olması dikkat çekti. Bilişim sektöründen ekonomik büyümeye katkı 0.38 puan oldu. 

Finans sektöründe tarihi büyüme 

Finans ve sigorta sektörü pandemi nedeniyle devreye alınan genişletici para politikalarıyla tarihinin en hızlı büyümesine imza attı. Üçüncü çeyrekte yüzde 41,10 büyüyen sektörün ekonomik büyümeye katkısı 1.45 puan. Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ile hükümetin aldığı kredi büyümesini teşvik eden genişletici para politikaları finans sektöründe tarihi bir büyümeye imza atılmasını sağladı. Son çeyrekte normalleşme adımları ve sıkılaştırma adımlarıyla finans sektöründe büyümenin ivme kaybı yaşaması bekleniyor. Ancak son çeyrekte de kredi büyümesi devam ediyor. 

Tüketime teşvik kampanyaları yaradı

Harcamalar yöntemiyle büyüme hesabında ise vatandaşın tüketimindeki yüzde 9,2’lik büyüme dikkat çekti. Vatandaş pandemi kısıtlarının kaldırılması, düşük faizli kredi kampanyalarıyla tüketime verilen teşviklerin etkisiyle harcamalarını oldukça arttırdı. Ve bu durum vatandaşın tüketiminin ekonomik büyümenin 5.37 puanını tek başına karşılamasını sağladı. Vatandaşın tüketimi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 8,6 azalmıştı. Devletin tüketimi ise yüzde 1,1 yükselişle ekonomiye 0.14 puanlık katkı sağladı. 

Pandemide yatırım iştahı arttı

En çok tartışma yaratan veri ise toplam yatırımlardaki sert yükseliş oldu. TÜİK verilerine göre toplam yatırımlar üçüncü çeyrekte yüzde 22,5 arttı ve büyümeye 5.2 puanlık katkı sağladı. Ayrıntılarına bakıldığında ise inşaat yatırımlarında yüzde 14,7, makine teçhizat yatırımları yüzde 23,5 arttı. Bunun yanı sıra yatırımların ayrıntılarında diğer aktifler olarak yer alan ve yazılım geliştirme, veri tabanları, AR-GE harcamaları ve buna benzer yatırımlarda yüzde 57,6’lık büyüme yaşandı. Uzmanlar bu yükselişte her ne kadar üçüncü çeyrekte sermaye malı üretimi ve ithalatı verilerindeki artış ile düşük faizli kredilerin etkisinin olduğunu belirtirken yine de bu kadar sert bir yükselişin kafa karıştırıcı olduğunu söyledi.

Analistler KOBİ’ler için düşük faizli kredilerin kesinlikle etkili olduğunu dile getirirken ihracatçıların da kur artışından olumlu etkilediğini ifade etti. Ayrıca koronavirüsden olumlu etkilenen sektörler ile ihracatçı firmaların da ciddi yatırımlar yaptığına dikkat çektiler. 

Net dış ticaretten 9.1 puanlık olumsuz etki

İhracat pandeminin ağır etkilerini üzerinden üçüncü çeyrekte de atamadı. Yüzde 22,5 daralma yaşayan sektör ekonomik büyümenin 5.96 puan daha az gerçekleşmesine neden oldu, olumsuz katkı yaptı. İthalat ise tüketim teşviklerinden oldukça iyi faydalandı ve üçüncü çeyrekte özellikle otomotiv sektörü öncülüğünde ithalat yüzde 15,8 arttı. Bu ithalat artışı ekonomik büyümeyi 3.14 puan düşürdü. Net dış ticaretin büyümeye negatif etkisi ise 9.1 puan olarak son yılların en yüksek seviyesine ulaştı. 
kutu

Vatandaş otomotiv ve konuta harcadı

TÜİK verilerine göre vatandaşların tüketiminde en hızlı yükseliş dayanıklı tüketim mallarında yaşandı. Tüketimi teşvik eden ve konut, otomotiv, beyaz eşya gibi dayanıklı tüketim mallarına yönelik harcamalar için uygulanan düşük faizli kredi kampanyalarının etkisi büyük.

Dayanıklı tüketim malları harcamaları yüzde 84,6 arttı. Yarı dayanıklı mallarda yüzde 25,3 yükseliş yaşanırken dayanıksız mallardaki büyüme yüzde 20,9 oldu. Hizmetler sektörü ise üçüncü çeyrekte vatandaşın harcamalarından istediği payı alamadı.

Her ne kadar normalleşme olsa da başta turizm ve lokantaların yer aldığı hizmetler sektöründe vatandaşın üçüncü çeyrekte harcamaları yüzde 4,7 azaldı. 

Şebnem Türhan/Dünya

AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR


Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
[email protected] 30 Kasım 2020 Pazartesi 16:46

Dalgamı geçiyorsunuz? Çinini solladık, Koreyi geçtik, Japonya yaya kaldı, Amerika, Almanya, AB ülkelerini hiç hesaba katmıyorum hani şu milyar doz aşının parasını peşin ödeyenleri. Bir hikaye vardır: İki boksör ringe çıkmış daha gongun ilk vuruşunda biri çok fena dayak yiyiyor nakavt olacak gonk yetişiyor. İkinci raunt aynı geçiyor boksör perişan köşesine zor geliyor antrenörü aferin, adamı perişan ettin, kor elinden kurtuldu. Üçüncü raunt başlıyor yine aynı dayağı yiyor ve pelte gibi köşesine gidiyor, antrenörü yine fena dövdün adamı bu raunt son olur deyince boksör tamam ben onu fena dövüyorum da beni kim dövüyor der ve nakavt olur. Sizin bu haberinizde aynı buna benziyor. Devlet bana akut aort anevrizmam, kronik astımım olmasına rağmen risk gurubunda değilsiniz diyor. Bana tüberküloz aşını bile temin edemiyor. Siz kalkmışınız aşı almaya çalıştığımız ülkeleri solladık diyorsunuz. ne olur bari aklımızla dalga geçmeyin.

Yorumu oyla      0      0  

FACEBOOK YORUM

BENZER HABERLER

Covid-19 testleri de Menzilci Danışman’ın şirketine
‘Paralel Çevre Bakanlığı’ Meclis gündeminde: Bakandan daha fazla maaş alacak
İstanbul’daki 3 bin fırının yarısı, ekmeği pahalıya satıyor
Reuters: Türkiye'de ekonomi risk altında
Ertelenen konaklama vergisi bütçeden çıkarıldı
2021 bütçe açığı hedefi 245 Milyar TL
91 yıl sonra ortaklık sona erdi... Dev şirkette flaş gelişme
Vergi sisteminde 'vatandaş odaklı' global revizyon
Cem Uzan: Türkiye ekonomisi hiç bu kadar kötü olmamıştı
Piyasada döviz depremi! Dolar/TL’de sert yükseliş
FİNANS / 1 saat önce
Piyasada döviz depremi! Dolar/TL’de sert yükseliş
Günlük vaka sayısı 10 Bine yaklaştı! 73 kişi hayatını kaybetti.
GÜNDEM / 1 saat önce
Günlük vaka sayısı 10 Bine yaklaştı! 73 kişi hayatını kaybetti.
SMS gönderip tüm bilgileri çalan yazılım tespit edildi
EKONOMİ / 1 saat önce
SMS gönderip tüm bilgileri çalan yazılım tespit edildi
Yabancılar 128 Milyon Dolarlık hisse sattı
FİNANS / 6 saat önce
Yabancılar 128 Milyon Dolarlık hisse sattı
Bakan Ersoy: 7 bin 800 tesisimiz Güvenli Turizm Sertifikası almaya hak kazandı
EKONOMİ / 6 saat önce
Bakan Ersoy: 7 bin 800 tesisimiz Güvenli Turizm Sertifikası almaya hak kazandı
New York’ta koronavirüsün 'endişe verici' yeni bir türü bulundu
DÜNYA / 7 saat önce
New York’ta koronavirüsün 'endişe verici' yeni bir türü bulundu
Merkez Bankası, piyasayı 72 milyar lira fonladı
FİNANS / 7 saat önce
Merkez Bankası, piyasayı 72 milyar lira fonladı
Demirören Medya'da üst düzey değişim!
MEDYA / 7 saat önce
Demirören Medya'da üst düzey değişim!
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Medya Tekstil İşte Başaranlar Aktüel
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva
X

AYRICALIKLI ÜYELİK

Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol