Kılıçdaroğlu depodaki doğalgazı açıkladı, Enerji Bakanlığı verileri kaldırdı
EKONOMİ / 1 saat önce
Kılıçdaroğlu depodaki doğalgazı açıkladı, Enerji Bakanlığı verileri kaldırdı
AİHM Türkiye'yi Deniz Yücel davasında tazminata mahkum etti
MEDYA / 7 saat önce
AİHM Türkiye'yi Deniz Yücel davasında tazminata mahkum etti
Bakan Varank: İstanbul’u kar kıyamet götürüyor, İBB Başkanı balıkçı restoranında görüntü veriyor
EKONOMİ / 7 saat önce
Bakan Varank: İstanbul’u kar kıyamet götürüyor, İBB Başkanı balıkçı restoranında görüntü veriyor
Yargıtay'dan E-ticaretle ilgili emsal karar!
EKONOMİ / 7 saat önce
Yargıtay'dan E-ticaretle ilgili emsal karar!
HABERLER>EKONOMİ
30 Haziran 2020 Salı - 08:20

Ne yiyoruz! ‘Ayvalık’ın kokusu var, kendisi yok

Zeytinin sadece ‘adı’ var. 5 litresi en az 170 lira olmalı denilen zeytinyağının 18 litresini 280 liraya satan var. Hileli zeytinyağını nasıl anlarız?

Ne yiyoruz! ‘Ayvalık’ın kokusu var, kendisi yok

Sağlıklı yaşam bilinci özellikle Kovid-19 salgını süreciyle birleşince, gıdada ‘yararlı’ ürünlerin tüketimine yönelik önemli bir artış kaydedildi. Tüketici ‘daha fazla ödeyip, daha iyisini’ almak istiyor. Ancak işin ‘aslı’ pek de öyle değil. Zeytinyağına tohum yağları karıştıran da pahalıya satıyor. Üstelik zeytinin sadece ‘adı’ var. 5 litresi en az 170 lira olmalı denilen zeytinyağının 18 litresini 280 liraya satan var.

Mart ayında Kovid-19’un Türkiye’de kendini gösterdiği ilk günlerde, bir telaşla ‘yiyemeyeceğimiz kadar’ gıdayı evlere stokladığımız günleri geçirdik. Türkiye, tarımsal üretim ve gıda tedarikinde en güvenilir ülkelerden biri olsa da, ‘gıda’ya ulaşabilmek bu dönemin en önemli sonuçlarından biri olarak görüldü. Bugüne kadar yediğini sorgulamaya başlayan tüketici ise, artık etiketleri daha iyi okumaya; gıdanın toprağından, eken-biçenden perakendesine kadar giden yolu bile takip etmeye başladı. Ancak sorun tüketicinin bilinçlenmesiyle bitmiyor. Tüm dünyada artan gıda talebi gıdada sahteciliğin sürmesine de zemin hazırlıyor.

Bu hafta, tağşişin ana ürün grubu olan gıdalar özelinde; yapılan hileler, iyi gıdaya ulaşmanın yolları, uzmanlarından öneriler, caydırıcı uygulamaları kapsayan bir dosya hazırladık.

İlk sırada!

Sağlıklı gıdanın ilk sırasında olan zeytinyağı ne yazık ki tüm hileli gıda listelerinin de ilk sırasında yer alıyor. Nedeni çok basit! Birkaç liraya mal edilen tohum yağlarından (kanola, pamuk vs) en az 30 liraya satılan bir ürününüz oluyor! İçinde ise zeytinyağına dair kimi zaman sadece ‘aroma’ var. Diğer taraftan ise gerçek bir zeytinyağının litre fiyatının en az 30-35 lira aralığında olması gerektiği belirtilirken, litresini 15 liraya satan da var. Uzmanlar, piyasanın büyük bir kısmının kayıt dışı olduğunu vurgulayarak ucuz yağa karşı uyarıyor. Tüketimde bilinçlilik, sıkı denetim ve caydırıcı cezalarla daha iyi sonuçlar alınması öngörülüyor.

Ceza artacak

Taklit ve tağşişte para cezaları caydırıcı olmuyor. Cezaları artıran yasa Meclis gündemine gelecek. Buna göre, taklit ve tağşişle halk sağlığını tehlikeye atanlara hapis cezası verilecek. 500 bin liraya kadar para cezası verilecek. Suçu tekrar eden firmalar ticaretten men edilecek.

HİLELİ YAĞLARI NASIL ANLARIZ?

Fatih Cenikli, “İtalyanların bir sözü var; ‘siz bir zeytinyağını bir kere kokladıktan sonra bir daha koklamak istemezseniz o yağı tüketmeyin’ diyor. Bunu ilk sıraya alabiliriz” dedi.

Ümmühan Tibet ise, “Herkes bir şey söylüyor; ‘şunu yaparsanız anlarsınız’ diyor. En önemlisi ‘ferahlatıcı kokusudur. Asitlik özelliğine de takılmamak lazım” dedi.

Ahmet Sucu da “Geri dönüşünü düşünün” diyor ve “Aldığınız zeytinyağını götürüp iade edebileceğiniz yerden alın, yol kenarından değil” diye ekliyor.

ŞİKAYET EDEBİLİRSİNİZ

Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; bakanlığın yaptığı denetimler dışında tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları da büyük katkı sağlıyor. Bu bakımdan bakanlık tarafından tüketicilerin de bu başvurularını sürdürmeleri, şikâyetlerini dile getirmeleri öneriliyor.

‘AMBALAJLI ÜRÜN ALIN’

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Ümmühan Tibet: İlk dikkat edilecek nokta ambalajlı tüketim olmalı. İşletme kayıt numarası, bakanlık izinli ürünler satın alınmalı. İkincisi marka güvenilirliği; marketlerden satın almalarını öneriyorum. Marketlerin ürün izlenilirliğini takip etme sorumluluğu var. Bir de biz ‘kalite kontrol programı’ uyguluyoruz. Üyelerimiz başvuruyor ciddi incelemelerden geçiyorlar. Kalitede sorun yoksa programımıza dahil ediyoruz.

‘O KADAR YAĞ VAR MI?’

Anadolu Hazineleri Yöneticisi Fatih Cenikli: Reklamlarda olduğu kadar Ayvalık’ta yağ var mı? O hesaba göre bütün yağların Ayvalık’tan çıkıyor olması lazım. Tağşiş yapanlar birçok marka tescil ettirip, birinde sorun çıkarsa diğerini işletmeye alıyor. Bir tağşiş var, bir de hile var. İsimdeki ‘zeytinyağı’nın ürünün içinde olmaması hiledir. Eser miktarda zeytinyağı olan ürünü ‘zeytinyağı’ diye satıyor olması da tağşiştir.

‘SOSYAL MEDYADAN ZEYTİNYAĞI ALINMAZ’

Ayvalık’ın ünlü zeytinyağı üreticilerinden Ahmet Sucu, sosyal medyada ‘18 litre yağ 280 lira’ ilanı gördüğünü belirterek, “Sosyal medya üzerinden zeytinyağı alınmaz. Hem devlete ödeme yapmadan, hem de tüketiciyi kandırarak yapılan bu kanallara sıkı denetim olmalı. Piyasada iyi bir Ayvalık yağı 5 litresi 170 liradan aşağı satılmaz. Tüketici iyi yağa iyi bir para vermesi gerektiğini bilmeli” diye konuştu.

Zeytinyağında bir diğer sorun ise Suriye/Afrin’den kaçak yollarla gelen yağlar. Sucu, “İhracatta kayda alındığı belirtiliyor ama fiyatı düşük. Kalitesi aynı değil. Kaçak yoldan getirilip satılanlar da vardır. Hepsine bir ayar getirilmeli” dedi. 

Markaların son zamanlarda bir diğer sorununun ise büyük satış kanalları tarafından ‘belirtilen fiyata’ ürün tedariki yapılmak istenmesi olduğunu vurgulayan Sucu, “Zincir bir market, uygun fiyata ürün reklamına çıkmak için, belirlediği litre fiyatına zeytinyağı sunabilecek marka arıyor. Buna ‘tamam’ diyen markalar da oluyor” diye konuştu.

5. BÜYÜK ÜRETİCİ

Türkiye’nin zeytinyağı tüketimi, üretici diğer ülkelere göre çok düşük. Türkiye’de 200 bin ton üretime yaklaşan zeytinyağında, ortalama ise 150 bin ortalamayı yakaladı. Kişi başı yıllık tüketim ise 2.5 litreye yaklaştı. Artışlar sevindirici ancak yeterli bulunmuyor. İspanya’nın tüketimi 9.5 litre iken, Yunanistan’ın 10 litre, İtalya’nın 11 litre seviyesinde. Türkiye, küresel zeytin ve zeytinyağı ihracatının yaklaşık yüzde 3.4’ünü yaparken, üretimde zeytinde 3., zeytinyağında 5. sırada yer alıyor. İlk sıralarda İspanya, İtalya, Yunanistan ve Fas var.

SADECE RENK VAR

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2012’den bu yana açıkladığı gıdada taklit ve tağşiş listelerinin en başında zeytinyağı var. Bakanlık en sıkı denetimi de zeytinyağında yapıyor. Buna göre, başlıca tağşişler şöyle:

- Tohum yağları karışımı (pamuk, fıstık vb.)

- Isıl işlem görmüş yağ ilavesi.

- Zeytin sıkıldıktan sonra arta kalan prina denilen yağlı küspedeki yağın zeytinyağına karıştırılması.

- Kanola yağının renklendirilip zeytinyağı diye satılması.

‘ALİ AMCANIN KÖYÜNDEN’

‘Yöresel ürün’ sattığını iddia eden online platformlar çokça arttı. Hal böyle olunca ‘doğrusu - eğrisi’ de birbirine daha çabuk karışıyor. Niyetiniz daha iyi ve sağlıklı beslenmek hatta bunun için daha fazla para ödemeyi kabul etmek iken, daha ‘kötü’ ürünler tükettiğinizi hiç düşündünüz mü?

İşte uzmanların bir uyarısı da bu online kanallar için. Her gördüğünüz ‘Ali Amcanın köy ürünlerine’ de güvenmeyin diyorlar. Şehirlerarası yol kenarlarında, sosyal medya kanallarında ve hatta çok bilinen e-ticaret sitelerinde bile ‘tağşiş’li yağların sık rastlandığı kaydediliyor.

ETİKETTE YAZAMAYACAK!

Gıdadaki bir diğer düzenleme ise etiketlerde olmuştu. 1 Ocak 2020’den itibaren yürürlüğe giren yönetmelikle, tüketici bilgilendirme ve etiketlendirmede artık ‘taş baskı’, ‘erken hasat’ gibi ifadeler yasaklandı. Ürün, mevzuatta yazan ifadelerle anlatılabilecek. Yine bu konu da artık tüketici tarafından şikayet edilebilecek. Zeytinyağındaki tebliğler, uluslararası tebliğlerle paralel ilerliyor.

ZEYTİNYAĞI ÇEŞİTLERİ

1  NATUREL zeytinyağları

a) Naturel sızma zeytinyağı: Serbest asitlik derecesi en çok % 0.8 olan yağ.

b) Naturel birinci zeytinyağı: Serbest asitlik derecesi en çok % 2 olan yağ.

2  RAFİNE: Zeytin ham yağının yapısında değişikliğe yol açmayan metodlarla rafine edilmesi sonucu elde edilen, serbest asitlik derecesi en çok % 0.3 olan yağdır. ‘Kızartma yağı’ olarak da bilinir.

3  RIVIERA: Rafine  ve naturel zeytinyağlarının karışımından oluşan, asitlik derecesi % 1.5 olan yağlardır.

Duygu Erdoğan/Milliyet

AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR


Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
O.serdar türümen 30 Haziran 2020 Salı 11:45

Evet ahmet sucu kardeşim çok dogru söylüyor bugün için kaliteli bir naturel sızma 170 tlden aşagı degildir bu fiatın altinda satılan tüm zeytinyağında muhakkak bir hile vardir vede buzim yörenin yani ayvalık yagı degildir ayvalıktan nerden zeytinyagı alırsanız alın ama muhakkak cografi logosu olması gerekir onun haricinde satılan tüm zeytin yaglarında muhakkak bir karışım vardır zeytincioglu ayvalık

Yorumu oyla      0      0  

FACEBOOK YORUM

BENZER HABERLER

Bebek mamalarına da çalınmaya karşı alarm takıldı!
Reuters'ten Türkiye ekonomi anketi: Bakın yüzde kaç verdiler
Erdoğan: Kısa çalışma ödeneği bir ay daha uzatıldı
İBB’ye Ankara By-Pass’ı! 256 metrekarelik arsa için bile bakanlık devrede
Yargıtay'dan milyonlarca işçiyi yakından ilgilendiren emsal fazla mesai kararı
Yarın son gün! ‘Mücbir’ sebep uzatılacak mı?
Sinan Aygün'e şok! Gayrimenkul satışları iptal oldu
Bakan Albayrak: Türkiye'nin ekonomisine güven artıyor, gelecek yılda bunu çok daha ileri taşıyacağız
Türk-İş'in kıdem tazminatı kararı: Mevcut haliyle korunmasını istiyoruz
Kılıçdaroğlu depodaki doğalgazı açıkladı, Enerji Bakanlığı verileri kaldırdı
EKONOMİ / 1 saat önce
Kılıçdaroğlu depodaki doğalgazı açıkladı, Enerji Bakanlığı verileri kaldırdı
Ömer Koç uyardı: Mülteci meselesi büyük bir sorun olmaya devam edecek
PATRONLAR / 1 saat önce
Ömer Koç uyardı: Mülteci meselesi büyük bir sorun olmaya devam edecek
Yeniden yapılanma! Dünya devi bin 500 yöneticinin işine son verecek!
EKONOMİ / 1 saat önce
Yeniden yapılanma! Dünya devi bin 500 yöneticinin işine son verecek!
Meteoroloji duyurdu: Kar İstanbul'u ne zaman terk edecek?
GÜNDEM / 1 saat önce
Meteoroloji duyurdu: Kar İstanbul'u ne zaman terk edecek?
Ekrem İmamoğlu'ndan yemek açıklaması: 1 saatlik molanın neden gündem yapılmaya çalışıldığı malumdur
GÜNDEM / 2 saat önce
Ekrem İmamoğlu'ndan yemek açıklaması: 1 saatlik molanın neden gündem yapılmaya çalışıldığı malumdur
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol'u kabul etti
EKONOMİ / 5 saat önce
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol'u kabul etti
Murat Ağırel gerçeği açıkladı: Olay doğru. Ekrem İmamoğlu saat 18’de oradaymış, Saat 19’da da AKOM’a gitmek için çıkmış
GÜNDEM / 5 saat önce
Murat Ağırel gerçeği açıkladı: Olay doğru. Ekrem İmamoğlu saat 18’de oradaymış, Saat 19’da da AKOM’a gitmek için çıkmış
Bakan Dönmez'den sanayicilere: Doğalgaz için 10 güne ihtiyaç var
EKONOMİ / 5 saat önce
Bakan Dönmez'den sanayicilere: Doğalgaz için 10 güne ihtiyaç var
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Medya Tekstil İşte Başaranlar Aktüel
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva
X

AYRICALIKLI ÜYELİK

Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol