Nagehan Alçı’dan Fazıl Say’a: 'Ben Napolyon’um' diye bağıran bir hastadan farkı yok
MEDYA / 33 dk. önce
Nagehan Alçı’dan Fazıl Say’a: 'Ben Napolyon’um' diye bağıran bir hastadan farkı yok
Mercedes, yangın riski sebebiyle 10 bin aracını geri çağırdı
OTOMOBİL / 37 dk. önce
Mercedes, yangın riski sebebiyle 10 bin aracını geri çağırdı
Çiller'in, seçime aylar kala parti kuracağı iddia edildi
GÜNDEM / 12 saat önce
Çiller'in, seçime aylar kala parti kuracağı iddia edildi
Abdullah Gül Covid-19’a yakalandı
GÜNDEM / 21 saat önce
Abdullah Gül Covid-19’a yakalandı
HABERLER>EKONOMİ
20 Ekim 2020 Salı - 18:38

MESS Başkanı Özgür Burak Akkol: MEXT’te 250 bin kişiye eğitim vereceğiz

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), Türkiye’nin ilk ve tek, dünyanın da sayılı örnekleri arasında bulunduğu açıklanan dijital dönüşüm ve yetkinlik merkezi MEXT’in dünya lansmanını, ‘Business Insider Global Trends Festival’de gerçekleştirdi.

MESS Başkanı Özgür Burak Akkol: MEXT’te 250 bin kişiye eğitim vereceğiz

Bünyesinde “dünyanın en gelişmiş dijital fabrikasını da bulunduran” MEXT’te, sanayi kuruluşlarının dijital dönüşüm konusunda ihtiyaç duydukları tüm hizmetler tek çatı altında toplanıyor.

MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, “Lansmanla hem metal sanayimiz hem de ülkemizin dijital dönüşüm konusunda bölgedeki lider konumunu tüm dünyaya göstermiş olduk. Dünyanın en büyük dijital dönüşüm ve yetkinlik geliştirme merkezi olan MEXT’in bu kapsamda bir etkinlikte dünya sahnesine çıkması bizi çok memnun etti. Çünkü MEXT bir teknoloji merkezinden çok daha fazlasını, bir vizyonu işaret ediyor” dedi. 

Resmi açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla ağustos ayında yapılan MESS Teknoloji Merkezi MEXT’in dünya lansmanı, iş dünyasının sayılı etkinlikleri arasında yer alan ve bu yıl 19-23 Ekim arasında online olarak organize edilen ‘Business Insider Global Trends Festival’de gerçekleştirildi. Dünyadan iş insanları, girişimciler, akademisyenler, analistler ve iş dünyasının trendlerini takip eden geniş bir kitle tarafından izlenen etkinlikte MESS, dört yıllık kapsamlı çalışması sonucunda tamamlanan teknoloji merkezi MEXT’i dünyaya tanıttı. MESS’ten yapılan açıklamada, Business Insider Global Trend Festival etkinliğine konuşmacı olarak davet edilen MESS’in, Türkiye’deki ilk kurum, dünyadaki ilk işveren sendikası olduğu kaydedildi. Açıklamada, MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol’un konuşmacı olarak katıldığı etkinliğin “dünya nüfusunun yüzde 70’ine sahip 40’tan fazla ülkeden katılımcılarca izlendiği” bildirildi.

Özel oturumda “teknoloji merkezi MEXT’in kuruluş aşamasındaki yolculuğu, hedefleri, verdiği hizmetler, ulusal ve uluslararası çapta sahip olduğu ilklerin tüm dünyaya anlatıldığı” belirtilen açıklamada, “MESS’in Türkiye’nin 249 lider sanayi kuruluşunu temsil ettiğine, MESS üyelerinin Türkiye ihracatının yüzde 40’ını gerçekleştirdiğine, ülke ekonomisine 60 milyar doların üzerinde katkı sağladığına, MESS üyesi şirketlerde doğrudan 200 binin, dolaylı olarak da 1 milyonun üzerinde kişinin istihdam edildiğine” dikkat çekildi.

Akkol: Dijital dönüşümde küresel çapta iş ağına sahibiz

MEXT’in dünya lansmanıyla Türkiye’nin dijital dönüşüm konusunda bilgi ve birikiminin ortaya konduğunu kaydeden Akkol “Ülkemiz Avrupa ve Asya kıtaları arasında eşsiz bir coğrafi konuma sahip. Lansmanla Türkiye’nin, coğrafi avantajını dijital dönüşüm alanındaki deneyim ve bilgisiyle birleştirerek bölge ülkelerine öncülük yapacak güçte olduğunu gösterdik” açıklamasını yaptı. 

“MEXT’in ulusal ve uluslararası ekosisteminin her geçen gün genişlediğini” anlatan Akkol, “Dijital dönüşüm konusunda küresel çapta bir iş ağına sahibiz. Dünyanın en önemli organizasyonlarından Dünya Ekonomik Forumu da partnerlerimiz arasında yer alıyor. Business Insider Global Trends Festival’e katılarak MEXT’i dünyanın en büyük şirketlerinin karar verici düzeyindeki yöneticilerine tanıttık. MEXT’in dünya lansmanı ile sahip olduğumuz bu ekosistemi küresel bazda yeni  iş birliklerine açmış olduk” dedi.

‘Türkiye, bölgenin teknoloji merkezi olarak konumlanacak’

“Yeni nesil sendikacılık anlayışıyla faaliyetlerini sürdürdüklerini” kaydeden Akkol, üyelerine ve ülkeye değer katacak projeleri hayata geçirdiklerini anlattı. “MEXT’i tam da bu vizyon doğrultusunda kurduklarını” vurgulayan MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, şöyle devam etti: “Dijital dönüşümünü tamamlayan sanayi şirketlerimizin dış pazarlardaki rekabet gücü arttıkça ülkemizin üretimi, ihracatı, istihdamı ve milli geliri de bundan olumlu etkilenecek. Merkezimiz sanayideki dijital dönüşümü yönlendirerek ülkemizin hedeflerine ulaşmasına destek olacak. Hedeflerimiz büyük. Global Trends Festival, gerek sektörümüzü gerekse ülkemizi daha da ileriye taşıyacak bu hedeflere ulaşmada önemli bir platform oldu. Katıldığımız oturumlarda sanayimizin dijital dönüşüm konusundaki lider konumunu küresel arenada ortaya koyduk. Yaptığımız çalışmaların Türkiye’nin bölgenin teknoloji merkezi olarak konumlanmasında önemli rol oynayacağına inanıyorum.”

MEXT bir teknoloji merkezinden çok daha fazlası

“MESS’in etkinliğe çok kapsamlı bir iş birliği için davet edildiğini” belirten Akkol, lansmanın geniş bir katılım eşliğinde yapıldığını vurgularken, “Sahip olduğu özelliklerle Türkiye’de tek, dünyada ise sayılı örnek arasında yer alan merkezimizi etkinlik aracılığıyla küresel arenada tanıttık. Lansmanla hem sektörümüzün hem de ülkemizin dijital dönüşüm konusundaki kararlılığını ve uzmanlığını tüm dünyaya göstermiş olduk” dedi.

Amerika, Avrupa ve Asya kıtalarının dahil olduğu geniş bir alanda iş dünyasına hitap eden lansmanın Türkiye için de büyük bir öneme sahip olduğunu belirten Akkol “Dünyanın en büyük dijital dönüşüm ve yetkinlik geliştirme merkezi olan MEXT’in bu kapsamda bir etkinlikte dünya sahnesine çıkması bizi çok memnun etti. Çünkü MEXT bir teknoloji merkezinden çok daha fazlasını, bir vizyonu işaret ediyor” diye konuştu.

‘Dijital dönüşüm hizmetleri tek çatı altında, dünyanın en gelişmiş dijital fabrikası MEXT’te’

MEXT bünyesinde yer alan dijital fabrika konusunda da bilgi veren Akkol, şöyle devam etti: “Avrupa’nın en büyük uygulamalı bilimler araştırma ve geliştirme organizasyonu olan Fraunhofer Enstitüsü ile yaptığımız işbirliği kapsamında şirketlerin dijital röntgenini çekiyor, dijital dönüşümün hangi aşamasında olduklarını tespit ederek buna göre bir yol haritası hazırlıyoruz. Tüm bunlara ek olarak merkezde dijital dönüşüm alanında Türkiye’nin en güçlü ekosistemini sunuyoruz. Kısacası sanayicinin dijital dönüşüm süreci boyunca ihtiyaç duyduğu tüm hizmetleri tek çatı altında topluyoruz.”

“10 bin metrekare alan üzerine kurulu MEXT’in içinde yer alan dijital fabrika dünyanın en gelişmiş dijital fabrikası konumunda. Dünyanın ilk sanal demir-çelik tesisini içeren fabrika, gerçek bir demir-çelik tesisinin ‘dijital ikizi’ olarak sanal ortamda üretim yapıyor. Türkiye’nin uçtan uca ilk dijital üretim tesisi olmasının yanı sıra 5G teknolojisi ile desteklenen ilk fabrika olma özelliğini taşıyor. En son teknolojinin kullanıldığı bu üretim hattında, verimlilik kayda değer oranda artırıyor.”

“Sanayici, dijital fabrika ile dijital dönüşümünü tamamlamış üretim modelini yerinde deneyimliyor. Bu dijital fabrikada aynı zamanda insan kaynağının dijital yetenekleri de geliştiriliyor. Bu kapsamda hazırladığımız Türkiye’nin en kapsamlı ‘Sanayide Dijital Dönüşüm Müfredatı’ ile her kademeden çalışana özel eğitim programı sunuyoruz. Bu eğitim programında, dijital üretim süreci deneyimleniyor ve geleneksel yöntemlerle kıyaslanabiliyor.” ‘Beş yılda 250 bin kişiye eğitim vereceğiz’ Beş yıl içinde 250 bin kişiye eğitim vereceklerini vurgulayan, MEXT’in bir diğer özelliğinin sunduğu ekosistem olduğunu kaydeden Akkol “Ortaklarımız arasında dünyanın önde gelen 40’tan fazla kurum ve kuruluş yer alıyor. MESS olarak Dünya Ekonomik Forumu’na üye olan ilk işveren sendikası olduk. Bu sayede MEXT, Dünya Ekonomik Forumu Dördüncü Endüstriyel Devrim Merkezleri Ağı’na katıldı. MESS üyeleri, bu ekosistemin sunduğu hem yerel hem de uluslararası ortaklarla çalışma imkanı buluyor” dedi.

MESS:  MEXT BU İLKLERE İMZA ATIYOR

Bir sanayi şirketinin dijital dönüşümünü gerçekleştirebilmesi için gereken bütün ihtiyaçların aynı çatı altında karşılanması özelliği ile Merkez, dünyanın en büyük Dijital Dönüşüm ve Yetkinlik Gelişim Merkezi.

Tüm MESS üyelerine ücretsiz verilen ‘dijital olgunluk değerlendirmesi’ hizmeti, dünyadaki en büyük ‘sanayide dijital dönüşüm’ çalışması.

Satış tahminleme ve tedarik zincirinden, üretim sistemleri ve kalite yönetimine kadar uçtan uca entegre, Türkiye'deki ilk dijital üretim tesisi.

Kullanım senaryosu çeşitliliği açısından dünyadaki en gelişmiş dijital fabrika.

Gerçek üretim tesislerinde kullanılan kontrol sistemi ile entegre edilmiş, dünyadaki ilk sanal demir-çelik tesisi.

Türkiye’nin 5G teknolojisi ile destekli ilk fabrikası.

Türkiye'de ilk kez kesikli üretim hattında talaşlı imalat tezgahlarında kestirimci kalite kontrol ve optimizasyon uygulaması.

Hammadde olarak plastik enjeksiyon granüllerini kullanan Türkiye'deki ilk 3D yazıcı.

Sanayide dijital dönüşüm için yeni uygulama geliştiren start-up ve üniversite araştırmacılarına destek veren Türkiye’deki en esnek dijital alt yapıyı barındırıyor.

Boston Dynamics’in robotu Spot, Avrupa’da ilk kez MESS Teknoloji Merkezi’nde dijital üretim senaryolarında rol oynayacak.

Boston Dynamics ile Avrupa’da ilk işbirliği anlaşmasını MESS yaptı. Şirketin Spot robotunu Türkiye’ye getirdi. Spot robot, dijital üretim senaryolarında rol oynayacak.

AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR


Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM

BENZER HABERLER

Kayserili 35 yıllık perakende devi resmen iflas etti!
Yüzyılın projesiydi! 100 milyon dolarlık proje ne oldu?
'Sivil havacılıkta dünyanın 328 noktasına sefer yapılıyor, sektörel ciro 27.2 milyar dolara yükseldi'
Kamu arazisi TOKİ eliyle lüks konut ve iş yeri inşaatına uygun hale getirilerek satıldı
İBB’ye göre 6 bin yeni taksi plakası ‘kaliteyi artıracak’
İnternette ülke çapında bağlantı sorunu yaşanıyor
Otoyol, köprü ve şehir hastanelerine verilen parayı artık kimse öğrenemeyecek
İstanbul Bilişim'de milyonlarca liralık vurgunun arkasında 'Hayali ihracat profesörü' çıktı
Trendyol'da 'kredi kart bilgileri çalındı' mı?
İş insanı otel odasında ölü bulundu
GÜNDEM / 31 dk. önce
İş insanı otel odasında ölü bulundu
Nagehan Alçı’dan Fazıl Say’a: 'Ben Napolyon’um' diye bağıran bir hastadan farkı yok
MEDYA / 33 dk. önce
Nagehan Alçı’dan Fazıl Say’a: 'Ben Napolyon’um' diye bağıran bir hastadan farkı yok
Escar Filo açıkladı: KKM'den 6 ayda yüzde 32.5 kazandılar!
FİNANS / 4 saat önce
Escar Filo açıkladı: KKM'den 6 ayda yüzde 32.5 kazandılar!
Mercedes, yangın riski sebebiyle 10 bin aracını geri çağırdı
OTOMOBİL / 37 dk. önce
Mercedes, yangın riski sebebiyle 10 bin aracını geri çağırdı
TCDD’nin hedefi 4 milyar TL zarar
EKONOMİ / 39 dk. önce
TCDD’nin hedefi 4 milyar TL zarar
Kulis: MHP'den yeni 'af yasası' hazırlığı
GÜNDEM / 1 saat önce
Kulis: MHP'den yeni 'af yasası' hazırlığı
Ekonomist Atilla Yeşilada'dan tahminler: Altında 1.600 dolar görülür
FİNANS / 3 saat önce
Ekonomist Atilla Yeşilada'dan tahminler: Altında 1.600 dolar görülür
Motorine yine zam geliyor
EKONOMİ / 3 saat önce
Motorine yine zam geliyor
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Medya Tekstil İşte Başaranlar Aktüel
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva
X

AYRICALIKLI ÜYELİK

Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol