İş insanlarının en büyük yardımcısı HP EliteBook 840 G7
EKONOMİ / 40 dk. önce
İş insanlarının en büyük yardımcısı HP EliteBook 840 G7
Erdoğan Bayraktar'dan 'İnce' çıkış!
GÜNDEM / Az önce
Erdoğan Bayraktar'dan 'İnce' çıkış!
S&P, Türkiye'nin kredi notunu teyit etti
FİNANS / 36 dk. önce
S&P, Türkiye'nin kredi notunu teyit etti
Çin aşıları pazar sabahı Türkiye'ye geliyor
GÜNDEM / 16 saat önce
Çin aşıları pazar sabahı Türkiye'ye geliyor
HABERLER>EKONOMİ
18 Mayıs 2020 Pazartesi - 12:20

Kur artışı ucuz ürünün fiyatını da yükseltecek

PLAT Yönetim Kurulu Başkanı M. İmer Özer: Kurun yükselmesi doğal olarak ithalata dayalı alanlarda maliyet artışlarına sebep olacak. Ancak bu artışlar fiyat odaklı bir sektör olduğumuz için mümkün olan en düşük seviyede raflara yansıyacak.

Kur artışı ucuz ürünün fiyatını da yükseltecek

Koronavirüsle birlikte yurttaşın market alışverişlerinde sepet ağırlıkları arttı. En çok ihtiyaç duyulan raf ömrü uzun olan gıda ve temizlik ile kağıt ürünlerinin fiyatları kısa sürede artarken yurttaş ise marketlerde daha ucuz ürünlere yöneldi.

Zincir marketlerde A markalı bir ürünün fiyatı 100 TL iken, ucuz diye tabir edilen market markalı (özel markalı) ürünün ortalama fiyatı 66.2 TL olunca yurttaş alışverişi ucuza getirmenin çabasına girdi. Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği (PLAT ) Yönetim Kurulu Başkanı M. İmer Özer, tüketicinin alışveriş yaptığı ürünlerin de aldığı ürünlerin de fiyatlarını ciddi şekilde kıyasladığını söyledi. İmer, özel markalı ürünlerin bu dönemde satış rakamlarının ciddi şekilde artığını özellikle süt, yoğurt, sıvı yağlar, kağıt ve temizlik ürünlerine yoğun talep olduğunu ifade etti. Kurun yükselmesinin doğal olarak ithalata dayalı alanlarda maliyet artışlarına sebep olacağını vurgulayan M. İmer Özer ile koronavirüsün alışveriş alışkanlıklarına etkilerini ve özel markalı ürünler pazarını konuştuk.

ÖNCE MAKARNA SONRA ATIŞTIRMALIK

- Koronavirüsle hangi ürünlere talep arttı, neler stoklandı?

Koranavirüs ile birlikte yaşanan değişimi dönemsel olarak değerlendirmek daha doğru olacak. İlk günlerde tüketiciler raf ömrü uzun olan makarna, bakliyat, un gibi temel gıda maddelerine ve dezenfekte özelliği yüksek temizlik ürünlerine çok ilgi göstermişti ve bu ürünler ciddi miktarda stoklanmıştı. Tüketici rafta aradığı ürünleri bulmaya devam ettiğini fark ettiğinde stok yapmaktan vazgeçti. Devam eden süreçte ise atıştırmalıklar ve kişisel bakım ürünleri yükselişe geçti.

- Bu dönemde müşteri başına düşen ürün adedinde bir artış oldu mu, sepet ağırlıklarında nasıl bir farklılaşma var?

Gayet tabii ki… Bunun iki ana nedeni var. Birincisi alışverişçilerin stok yapma çabası. Bu doğal olarak alışveriş sepetlerinin daha dolu olmasını beraberinde getirdi. İkinci ana nedeni ise restaurant ve kafeler gibi ev dışı tüketim alanlarının kapalı olması. Bu da tüketiciyi evde daha fazla tüketmeye iterek alışveriş sepetlerinin ağırlığını artırdı.

- Tüketiciler bu dönemde farklı marketler ya da markalar arasında karşılaştırma yapıp mı ürün alıyor?

2018'in ikinci çeyreğinden beri tüketicilerin fiyat odaklılığı ciddi şekilde yükseldi. Bu dönemden beri tüketiciler alışveriş yaptıkları ürünlerin de aldıkları ürünlerin de fiyatlarını ciddi şekilde kıyaslıyorlar.

CİROLARDA BÜYÜK ARTIŞ

- Bu dönemde alışveriş için ayrılan bütçe ne kadar oldu?

Ev dışı tüketim noktaları kapalı olduğu ve insanlar evlerinde tüketimi arttırdıkları için doğal olarak market alışverişleri normal döneme göre ciddi şekilde arttı. Halka açık olan market perakende zincirlerinin açıkladığı ilk çeyrek rakamlarında da cirolarda ciddi artışlar olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Nisan ve Mayıs ayında da aynı durum yaşanmaya devam ettiği için ikinci çeyrek rakamları da bir önceki yılın aynı dönemine göre oldukça yüksek olacaktır.

SÜTE YAĞA TALEP

- Koronavirüs döneminde özel markalı ürünlerin market raflarındaki oranı ne oldu, artış söz konusu mu?

Özel markalı ürünler bu dönemde raflardaki oranlarını arttırmış değil ancak satış rakamları ciddi şekilde artmış durumda. Özel markalı ürünlerin süt, yoğurt, sıvı yağlar, kağıt ürünleri ve temizlik ürünlerindeki pazar liderliği halen daha devam etmektedir.

ENFLASYONU FRENLİYORUZ

- Koronavirüs döneminde birçok üründe zamlar gördük, ne diyeceksiniz?

Özel markalı ürünler ağırlıklı olarak ulusal market zincirlerinin raflarında yer almaktadır. Bu dönemde ulusal zincir marketlerin raflarında kayda değer bir artış olmamıştır.

- Bu dönemde maliyet yükseldi, kur 7 TL'yi aştı, bu sizin ürünlerin fiyatını nasıl etkileyecek?

Özel markalı ürünler fiyat odaklı ürünlerdir. Tüketiciye kaliteli ürünü en uygun fiyata sunmak amacıyla konumlanan ürünlerdir. Kurun yükselmesi doğal olarak ithalata dayalı alanlarda maliyet artışlarına sebep olacaktır ancak bu artışlar fiyat odaklı bir sektör olduğumuz için mümkün olan en düşük seviyede raflara yansıyacaktır.

- Enflasyonda artış sürüyor, özel markalı ürünlerin enflasyonu frenleme etkisi var mı?

Özel markalı ürünler her zaman enflasyonu frenleyici etki göstermiştir. Araştırma şirketlerinin verileri A Markalı bir ürünün fiyatı 100 TL’ye endekslendiğinde Özel Markalı Ürünün ortalamada 66.2 TL olduğunu gösteriyor. Özel markalı ürünler fiyat odaklı rekabet yaptıkları için fiyatları hep ucuz oluyor. Marka sahipleri ise bu makasın daha da açılmaması için zam yapmama veya çok düşük zamlarla durumu idare etme yoluna gidiyorlar ve bu da özel markalı ürünlerin enflasyonu frenlemesini beraberinde getiriyor.

YASAKTAN BİR GÜN ÖNCE ALIŞVERİŞ

- İnsanlar ağırlıklı olarak hangi günlerde alışverişlerini yoğunlaştırdı alımlarda kart mı nakit kullanımı mı arttı?

Sokağa çıkma yasağından bir önceki günlerde market alışverişlerinin ciddi şekilde arttığını söyleyebiliriz. Salgından korunma hedefiyle alışverişlerin kartla yapılmasının çoğaldığını gözlemliyoruz. Özel markalı ürünlerin ağırlıklı olarak satıldığı indirim marketleri ve ulusal market zincirlerinin de e-ticaret alanlarına yoğunlaşmaları, özel markalı ürünlerin online satışlarını arttırmış bulunuyor.

- Koronavirüs bittikten sonra alışveriş alışkanlıklarında nasıl bir değişiklik bekliyorsunuz?

Tüketicilerinin hijyene her zamankinden daha fazla önem vereceğini düşünüyoruz. Dezenfekte özelliği yüksek ürünler normal dönemlere göre daha fazla ilgi görecektir. Tüketicinin topluca tüketim yaptığı kafe ve restaurantlardan ziyade evde daha fazla tüketim yapmaya yönelecektir. Bunların yanı sıra online satışların, salgın öncesindeki beklentilerin çok daha üstünde artmasını bekliyoruz.

75 MİLYAR TL CİRO

- Market markalı ürünlerin pazar büyüklüğü nedir, bu yıl nasıl bir büyüme bekliyorsunuz, bir marketteki ürünlerin yüzde kaçı özel markalı ürünlerden oluşuyor?

Özel markalı ürünler markete göre değişiklik göstermekle birlikte, raflarda yüzde 75 ile yüzde 15 arasında kendilerine yer bulmaktadır. İndirim marketlerinin raflarında yüksek oranda yer bulan özel markalı ürünlerin, ulusal zincirlerdeki payı indirim marketlere göre daha azdır. Tüketicinin özel markalı ürüne ilgisinin ve güveninin yükselmesi ile bu oranlar daha da artıyor ki sektördeki son birkaç yıldaki büyüme oranları da bunu kanıtlıyor. Özel markalı ürünler 2019 yılını yüzde 20’lik büyümeyle yaklaşık 60 milyar TL ciro ile kapattı. Alkol ve sigara hariç Hızlı Tüketim Ürünleri Pazarında özel markalı ürünlerin payı yüzde 21 seviyesine geldi. Tüketicinin özel markalı ürünlere ilgisinin ve güveninin artması, ulusal zincirlerin ve indirim marketlerinin şube sayılarını arttırmaları ve evde tüketimin artması gibi önemli unsular bu yıl sektörün yüzde 25’lik bir büyüme göstermesini olağan kılıyor. Özel markalı ürünlerin 2020 yılını yaklaşık 75 milyar TL ciro ile kapatmasını bekliyoruz.

- Sektör olarak bu dönemde ne tür sorunlar yaşıyorsunuz, hükümetin açıkladığı destekler yeterli mi?

Tüm dünya hiç beklemediği, daha önce tecrübe etmediği bir dönemden geçiyor. Doğal olarak biz de bu dönemde sorunlar yaşadık. Ancak gerek üreticilerimizin gerekse marketlerin fedakarca çalışmaları bu sorunları hızlıca aşmamızı sağladı. Euromonitor International’in yaptığı araştırma gelişmiş Avrupa ülkelerinde marketlerde yüzde 25 ila yüzde 15 arasında değişen oranlarda stok dışı ürünlerin olduğunu göstermekte. Aynı dönemde Türkiye’de stok dışı ürün yüzdesinin en yüksek olduğu gün yüzde 1.6 olduğunu görüyoruz. Bu araştırma Türk üreticilerin, marketçilerin ve hükümetin ne kadar koordineli şekilde çalıştığını göstermektedir. Bugüne kadar geldiğimiz noktayı bugünden sonra da aynı kararlılık ve mücadele ile sürdürmek en önemli beklentimiz.

Şehriban Kıraç/Cumhuriyet

AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR


Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM

BENZER HABERLER

Çiğdem Toker, Etlik Şehir Hastanesi'nde gizlenen o rakamları yazdı: 'Ticari sırrı açıklıyoruz'
Milli Dayanışma Kampanyası'na destek çekilişi gerçekleştirildi
Özelleştirme kıyıya dayandı! Kalamış Yat Limanı yeniden ihaleye çıkıyor
Uçaklarda bilet zammı kapıda
Tatilbudur mağdurları! Tur iptal oldu, paralar ödenmedi
İŞKUR Müdürü rüşvet ve zimmetten tutuklandı
Yüzde 25'lik kar payı dağıtımı limitinden hangi şirketler muaf?
Otobüste erken alana ucuz bilet sistemi geliyor
Work and Travel soygunu: Öğrencileri resmen gasp ediyorlar
İş insanlarının en büyük yardımcısı HP EliteBook 840 G7
EKONOMİ / 40 dk. önce
İş insanlarının en büyük yardımcısı HP EliteBook 840 G7
Erdoğan Bayraktar'dan 'İnce' çıkış!
GÜNDEM / Az önce
Erdoğan Bayraktar'dan 'İnce' çıkış!
Suçunu itiraf etti! Yatak odalarını röntgenlemiş
AKTÜEL / 15 dk. önce
Suçunu itiraf etti! Yatak odalarını röntgenlemiş
Akaryakıt operasyonunda neler oluyor: İşte yeni gelişme
EKONOMİ / 19 dk. önce
Akaryakıt operasyonunda neler oluyor: İşte yeni gelişme
S&P, Türkiye'nin kredi notunu teyit etti
FİNANS / 36 dk. önce
S&P, Türkiye'nin kredi notunu teyit etti
Demonte cep telefonuna ithalat muafiyeti geldi
EKONOMİ / 41 dk. önce
Demonte cep telefonuna ithalat muafiyeti geldi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa Mahkemesi üyeliğine İrfan Fidan'ı seçti
GÜNDEM / 1 saat önce
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa Mahkemesi üyeliğine İrfan Fidan'ı seçti
Ipsos Araştırma: Dünyada tüketici güveninin en düşük olduğu ülke Türkiye
EKONOMİ / 1 saat önce
Ipsos Araştırma: Dünyada tüketici güveninin en düşük olduğu ülke Türkiye
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Medya Tekstil İşte Başaranlar Aktüel
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva
X

AYRICALIKLI ÜYELİK

Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol