Türkiye ikinci kez sandık başında
GÜNDEM / Az önce
Türkiye ikinci kez sandık başında
Diyarbakırlı biliminsanlarına 'cesaret madalyası'
AKTÜEL / 40 dk. önce
Diyarbakırlı biliminsanlarına 'cesaret madalyası'
Hükümet yetkilisi düşürdüğü telefon için barajı boşalttı
DÜNYA / 22 saat önce
Hükümet yetkilisi düşürdüğü telefon için barajı boşalttı
Fahrettin Altun: Çağın vebası dezenformasyon
GÜNDEM / 11 saat önce
Fahrettin Altun: Çağın vebası dezenformasyon
HABERLER>GÜNDEM
20 Mart 2023 Pazartesi - 20:35

Külliyedeki randevuyu ilk kez Patronlar Dünyası yazmıştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Maliye eski Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'i Ak Parti Genel Merkezi'nde kabul etti. Görüşme saat 20.00'de başladı. Söz konusu görüşmeyi Patronlar Dünyası 3 gün önceden yazmıştı...

Külliyedeki randevuyu ilk kez Patronlar Dünyası yazmıştı

14 Mayıs seçimleri yaklaştıkça aday tarafları çeşitli alanlardaki politikalarını belirlemeye başladı. Geçtiğimiz günlerde Patronlar Dünyası, Ak Parti’nin, Erdoğan’ın Başbakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı’nın bir döneminde Maliye Bakanı olan Mehmet Şimşek ile görüştüğünü yazmıştı. Bununla birlikte Avrupa seyahatinde olan Şimşek’in kısa bir süre sonra yurda döneceği, ilk uğrayacağı yerin ise Cumhurbaşkanlığı külliyesi olacağını da Patronlar Dünyası aktarmıştı.

Türkiye, söz konusu Mehmet Şimşek haberini Patronlar Dünyası’ndan öğrenerek manşetine taşıdı.

Mehmet Şimşek gelişmesi, bugün itibariyle tescillenmiş oldu. Tv100 Ankara Temsilcisi Deniz Gürel, tv100’deki “Eşit Ağırlık” programında konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Maliye eski Bakanı Mehmet Şimşek’in Ak Parti Genel Merkezi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşme yaptığını söyleyen Gürel, “Eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti Genel Merkezi’ne giriş yaptı, sanırım şu anda Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir görüşme halindeler. Mehmet Şimşek’in önümüzdeki dönem için Cumhurbaşkanı Yardımcılığı teklifinden bulunacağına dair kulis var” diye konuştu.

Patronlar Dünyası’nın günler öncesinden aktardığı bilgiler, gerçekleşmiş oldu.

İşte Mehmet Şimşek – Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmesinden 3 gün önceki Patronlar Dünyası’nın haberi:

Uzun süredir siyaset arenasında bulunmayan eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, daha şimdiden 14 Mayıs'ta yapılacak seçimlerin en popüler ismi durumunda.

Öyle ki,

İngiliz Reuters haber ajansı bile dün tüm dünyaya servis ettiği haberinde Ak Parti'nin önümüzdeki dönem Türk ekonomisinin başına getirmeyi düşündüğünü yazdı.

Her ne kadar bir süredir Türk medyasında da benzer haberler çıksa da Reuters'in haberi ile birlikte Mehmet Şimşek ismi tartışılmaya başlandı.

Aslında ilk olarak 18 Aralık 2022'de Silivri Yeraltı Doğalgaz Depolama Tesisi Kapasite Artış törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte katıldığında Mehmet Şimşek ismi tekrar gündeme geldi.

Maliye Bakanlığı'ndan ayrıldıktan sonra siyasetten uzak duran Mehmet Şimşek'in o gün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanında olması, isminin de önümüzdeki dönemde siyaset arenasına dönmesinin mesajı olarak yorumlandı.

Ak Partililerin önemi bir bölümü tarafından bu heyecanla beklenen ve özlenen bir buluşmaydı.

Özellikle de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından...

MUHALİF VE LİBERAL İSİMLER TEPKİ GÖSTERDİ

Mehmet Şimşek'in ekonomik politikaları döneminde adeta Lale devrini yaşayan Türk ekonomisi için ortaya atılan ismi bile pek tabi heyecan yarattı.

Özellikle Reuters'in dünkü haberinden sonra ise muhalefet kalemlerden bu konuda tepkiler de geldi.

Bir dönem Hürriyet gazetesinin Washington temsilciliğini yürüten, batılı misyon kaynaklarına yakın, T24 yazarı Cansu Çamlıbel, duruma tepkisini şu twitle gösterdi: "İlahi... Saray Reuters'a 'seçimi kazanırsak Mehmet Şimşek gelecek ekonomiyi uçuracak radikal değişimler olacak' vesaire diye üflemiş. Batıya sempatik gözükmeye çalışma kampanyası son gaz. Beni al beni al onu alma" 

Yine gazeteci Kadri Gürsel de sosyal medya hesabından "İktidar Reuters'a yine üfürmüş; seçimden sonra 'ortodoks' ekonomi politikalarına geri döneceklermiş. Bu ortodoks politikalar (enflasyon sebep, faiz, netice, bağımsız TCMB falan) madem iyiydi neden saçmalıklarınızla ekonomiyi mahvettiniz. Size kim neden güvensin" dedi.

YİĞİT BULUT'UN ÖFKE DOLU TWİTİ

En sürpriz tepki ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonomi başdanışmanı Yiğit Bulut'tan geldi.

Yiğit Bulut öfkesini sosyal medya hesabından şu sözlerle paylaştı: "Her fırsatta Türkiye aleyhine haber yapmak ve özellikle kafa karışıklığına yol açmak adına haberler kurgulayan Reuters, yine bir skandala imza atmış ve parti beyannamelerini elde ettiği iması yaparak, başarıyla uygulanan mimarının ve uygulayıcısının bizzat sayın cumhurbaşkanımız olduğu ‘Türkiye Ekonomi Modeli’nin terk edileceğini ve eski tip ortodoks ‘faiz yükselt’ modeline geri dönülerek ‘küresel emperyal kurumlara’ uyma taahhüdüne girileceğini iddia etmiş. Amerika’daki gelişmeler ve tartışmalar ortodoks neo liberal modellerin çöktüğünü ortaya koyarken, faiz yükseltmenin bir araç olmadığı kanıtlanırken, sayın cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu modelin ‘eskiye dönüş amacıyla’ terk edileceğini iddia etmek külliyen yalan, manipülasyona yönelik bir adım ve kötü niyettir!"

Muhalif ve liberal gazetecilerin tepkisi anlaşılır da Yiğit Bulut'un tepkisi, hayli dikkat çekiciydi.

BERAT ALBAYRAK DETAYI

Her ne kadar paylaşımlarının içinde Mehmet Şimşek'in ismi geçmese de, anlayanlar pek tabi bu paylaşımlarının adresini tahmin etmek de zorlanmadı.

Ancak burada kritik bir nokta vardı.

Yiğit Bulut ile Mehmet Şimşek'in halefi eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak arasında hatırı sayılır bir muhabbet vardı.

Bu detayı bilenler için Yiğit Bulut'un, Mehmet Şimşek'i hedef alırcasına attığı twitlerin arkasındaki gölge isim piyasalarda hemen alıcı buldu.

Öyle ya,

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçimi kazandığı takdirde ekonomiyi teslim etmek istediği Mehmet Şimşek'e karşı Yiğit Bulut tek başına cephe alabilir miydi?

Pek tabi bu sorunun yanıtına hayır diyenler için ortaya çıkan seçenek Berat Albayrak'ın Mehmet Şimşek'in kabinede yer alma ihtimaline duyduğu öfke ve kendisinin görev beklentisi algısını da beraberinde getirdi. 

MUHALEFETİN DE RADARINDA

Şimdi sıkı durun...

Dünya ekonomik çevrelerinde saygınlığı bulunan ve ekonomik politikalarına güven duyulan isimlerden biri olan Mehmet Şimşek, muhalefet partilerinin de önümüzdeki dönem aralarında görmek istediği yegane isimlerden biri. 

Öyle ki, bu konuda dolaylı yoldan, üstü kapalı teklifler bile götürülmüş.

KÜLLİYEDE BULUŞACAKLAR

Peki...

Mehmet Şimşek ne düşünüyor? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanında mı, muhalefet ile mi yol alacak ? Türkiye'nin ekonomik sorunlarını sırtlanmaya hazır mı ?

Türkiye'nin 14 Mayıs seçimleri öncesi, siyasetin belki de en popüler ismi Mehmet Şimşek, bu aralar sağlık sorunları ile uğraşıyor. Avrupa seyahatindeki Mehmet Şimşek, Almanya'da kısa süreli bir tedavi gördükten sonra Türkiye'ye gelecek.

Mehmet Şimşek'in Türkiye dönüşü ilk adresi Cumhurbaşkanlığı külliyesi olacak. 

Bu görüşme için randevular oluşturulmuş bile.

Yaklaşık 10-15 gün sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Mehmet Şimşek külliyede bir araya gelecek. 

HAYATA GÖZLERİNİ YOKSULLUKLA AÇTI

Türkiye'de alışık olmadığımız bir siyasetçi portresine sahip olan, etik değerler konusundaki hassasiyeti ile örnek bir duruş sergileyen Mehmet Şimşek'in bundan sonra alacağı pozisyonu hep birlikte göreceğiz.

Sıklıkla söylediğim bir söz vardır; "Mücadeleleri olmayanların hikayeleri olmaz"

Mehmet Şimşek ise Batman'ın Gercüş ilçesi Arıca köyünden yoksullukla hayata gözlerini açan bir hikayenin kahramanı...

Kendi ismine açtığı internet sitesindeki biyografisinde, "Bir yaşamın yokluk ve sıkıntılarla başlaması kimi zaman iyi bir şanstır" diyor.

"Bazen gelişmemiş bir bölgede, yoksulluk ve imkânsızlıklar içinde yaşamak bu olumsuzlukları gidermek, hayata karşı dirençli ve güçlü olmak için ciddi bir mücadele sebebi olabilir." diye ifade ediyor serüvenini.

Mehmet Şimşek hayata "mücadele" ederek gözlerini açan bir isim.

Batman'ın Gercüş İlçesi Arıca Köyü'nde 1967 yılında yoksul bir ailenin çocuğu olarak doğdu.

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından Merrill Lynch'in "üst düzey yönetimine", oradan da Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı’na, Maliye Bakanlığı’na kadar uzanan ve Foreign Policy tarafından Nisan 2013'te yayınlanan “Dünyanın en etkili 500 kişisi'' listesinde yer aldı. Emerging Markets dergisi tarafından da 'Gelişmekte olan Avrupa ülkeleri Yılın Maliye Bakanı' seçildi.

Mehmet Şimşek, hikayesi olan bir karakter.

Bakalım bu hikayenin sonrası nasıl devam edecek.

Hep birlikte izleyeceğiz.

ÖMER ÇELİK'TEN AÇIKLAMA GELDİ

Çelik, kameralar karşısında şöyle konuştu:

“AKTİF SİYASETİ DÜŞÜNMÜYOR”

Mehmet Bey'in gelmesi olağanüstü bir gündem değil. Kendisi değerli bir arkadaşımız. Sık görüştüğümüz değerli bir kardeşimiz. Normal bir gündem. Aday olacak mı diye merak ediyorsunuz. Siyasetten ayrıldıktan sonra pek çok işle meşgul. İş dünyasında da yürüttüğü işler var. Mehmet Bey aktif siyaseti düşünmüyor.

Sayın Cumhurbaşkanımızın beyan ettiği her konuda hazır olduğu, her türlü katkıyı vereceğini bir kere daha ifade etti. Bugünkü görüşme aynı zamanda 'Ben cumhurbaşkanımızın politikaları konusunda destek verme ve hazırım' dediği bir çerçevede oldu. Görüşme yapıldı, kendisi aktif siyaseti arzu etseydi partimizin tüm mekanizmaları açıktır.

"BAKANLIK TEKLİFİ GİBİ SOMUT BİR KONU YOK"

Bakanlık teklif edildi gibi somutlaştırılan bir konu yok. İş dünyası ve çeşitli danışma kurullarında önemli görevleri var. Sayın Cumhurbaşkanımızla Sayın Bahçeli'nin görüşmesi sürpriz değil. Daha sıkı görüşecekler. Seçim sürecinde değerlendirilmesi gereken çok konu oluyor. Geçen de Sayın Destici geldi."

ŞİMŞEK'TEN DE AÇIKLAMALAR GELDİ

İkili arasındaki görüşmenin ardından bir açıklama da Mehmet Şimşek'ten geldi. Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Şimşek, şu açıklamaları kaydetti.

patronlardunyasi.com

AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR


Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM

BENZER HABERLER

Prof. Dr. Mehmet Sütyemez, ceviz gen havuzuna yapılan konut inşaatına isyan etti: “Geri kalan alanı kurtarmak için gerekirse üzerime benzin döker yakarım”
TRT'de bayrak neden yarıya indi
Bloomberg'den seçim analizi: Erdoğan seçim için jetleri kullanıyor
Doğalgaza deprem freni
10 soruda kentsel dönüşüm kredisi açıklandı
Melen'den İstanbul'a ek su akışı
DASK'tan 4 milyar 520 milyon TL hasar ödemesi
Balıkçılık sektörü de depremden etkiledi
Mecliste HDP, Kılıçdaroğlu görüşmesi var
Şirketler artık onların peşinde
EKONOMİ / Az önce
Şirketler artık onların peşinde
Tatlıcı ailesinde 3 milyar dolarlık miras kavgası bitmiyor
PATRONLAR / 53 dk. önce
Tatlıcı ailesinde 3 milyar dolarlık miras kavgası bitmiyor
Türkiye ikinci kez sandık başında
GÜNDEM / Az önce
Türkiye ikinci kez sandık başında
Advertisement
Cumhurbaşkanlığı seçimlerine VIP güvenlik önlemleri
GÜNDEM / 24 dk. önce
Cumhurbaşkanlığı seçimlerine VIP güvenlik önlemleri
Diyarbakırlı biliminsanlarına 'cesaret madalyası'
AKTÜEL / 40 dk. önce
Diyarbakırlı biliminsanlarına 'cesaret madalyası'
Cannes Film Festivali'nde Merve Dizdar'ın günü
GÜNDEM / 8 saat önce
Cannes Film Festivali'nde Merve Dizdar'ın günü
Yetenekli Bay Ripley'in Türk versiyonu Cengiz Düşünceli nasıl İtalyan şef Geovani'ye dönüştü
AKTÜEL / 16 saat önce
Yetenekli Bay Ripley'in Türk versiyonu Cengiz Düşünceli nasıl İtalyan şef Geovani'ye dönüştü
CEO'ların ve liderlerin hastalığı: ''Seçilmiş yalnızlık''
PATRONLAR / 18 saat önce
CEO'ların ve liderlerin hastalığı: ''Seçilmiş yalnızlık''
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Medya Tekstil İşte Başaranlar Aktüel
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva
X

AYRICALIKLI ÜYELİK

Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol