Fenerbahçe: Bir kez daha hatırlatıyoruz '2010-11 Şampiyonu Fenerbahçe’dir
SPOR / 4 saat önce
Fenerbahçe: Bir kez daha hatırlatıyoruz '2010-11 Şampiyonu Fenerbahçe’dir
Kuvvetli yağışlara dikkat! Günlerce sürecek
GÜNDEM / 5 saat önce
Kuvvetli yağışlara dikkat! Günlerce sürecek
Ekonomist dolar için yeni zirveyi açıkladı!
FİNANS / 5 saat önce
Ekonomist dolar için yeni zirveyi açıkladı!
Kurtulmuş: Yılbaşından itibaren herkesi tatmin edecek çok güçlü bir asgari ücret açıklanacaktır
EKONOMİ / 17 saat önce
Kurtulmuş: Yılbaşından itibaren herkesi tatmin edecek çok güçlü bir asgari ücret açıklanacaktır
HABERLER>PATRONLAR
20 Temmuz 2012 Cuma - 15:12

İşte erkekleri rafa kaldıran Süper Kadınlar

Milyonlarda dolarlık cirolu şirketleri yöneten kadınlar, erkeklere meydan okuyor..

İşte erkekleri rafa kaldıran Süper Kadınlar

Tuğçe Altınsoy'un haberi

Telekomünikasyondan e-ticarete, yazılımdan oyun üreticiliğine birçok teknoloji şirketinin lider koltuğunda artık kadınlar oturuyor. Erkek yöneticilerin ağırlıkta olduğu sektör yavaş yavaş kadın hakimiyetine girmeye başladı...

KADININ fendi erkeği teknolojide de yenmek üzere. Hatırlarsınız teknoloji dünyasının devlerinden IBM, Ocak 2012 itibariyle şirketin dümenine ilk kez bir kadın yönetici getirmişti. 54 yaşındaki Virgina Rometty, IBM’in ilk kadın CEO’su olarak tarihe geçmişti...

Türkiye’de de benzer bir dönüşüm yaşanıyor. Erkeklerin sayıca daha fazla olduğu teknoloji sektöründe her geçen gün kadın yönetici sayısı artıyor. Başarılarıyla dikkat çeken kadınlar, tepe yönetim kadrolarına transfer ediliyor. Bunu sadece yerel değil global şirketler de fark etmiş durumda.

AB’NİN ÖNÜNE GEÇTİK

Aslında teknoloji şirketlerinde üst düzey kadın yönetici sayısının artması Türkiye'de üst düzey yöneticiliğe getirilen kadınların sayısındaki artışla doğru orantılı. Geçen yıl yüzde 25 seviyesinde olan kadın yönetici oranı bu yıl yüzde 30’u geçmiş durumda. CEO’luk yapan kadınların oranıysa yüzde 12’ler civarında. Ancak üst düzey kadın yönetici oranında AB’yi geride bırakmamıza rağmen kadınların ekonomiye katılımı konusunda hala ülke sıralamalarında sonlarda yer aldığımız da bir gerçek.

Türkiye’de kadınların yönetim kademelerindeki yükselişini uluslararası denetim, vergi ve danışmanlık şirketi Grant Thorton da yaptığı araştırmayla gözler önüne seriyor. 39 ülkede gerçekleştirilen “kadın yönetici” araştırmasına göre Türk şirketleri, yüzde 25’le dünya ortalamasının üzerinde kadın yönetici istihdam ediyor. Bu sonuçla Türkiye, Avrupa ortalamasını geride bırakmış durumda. Dünya ortalaması olan yüzde 20’nin 5 puan üzerine çıkan Türkiye; İngiltere, Fransa ve Almanya gibi gelişmiş ülkelerin de önünde yer alıyor.

İşte Türkiye’de teknoloji şirketlerinin başındaki kadın yöneticiler ve başarı öyküleri...

GAMZE AYDIN
Teradata Ülke Müdürü

Kariyerine Çukurova Holding’de pazarlama asistanı olarak başladı. Ardından 4K Bilgisayar’da pazarlama müdürü olarak devam etti. Sırasıyla LogoSoft Yazılım’da satış ve pazarlama genel müdür yardımcısı, SAS Institute’da satış ekibi lideri, Novell’da ülke müdürü ve Oracle Türkiye’de danışmanlık birimi direktörlüğü görevlerini üstlendi. Aydın, Eylül 2011’den bu yana Teradata’nın başında bulunuyor.
Gamze Aydın’ın orta vadede kişisel kariyer hedefi, Teredata’yı Türkiye veri ambarı pazarında lider ve en çok çalışılmak istenen kurum durumuna getirmek. Uzun dönemdeyse daha bölgesel bir organizasyon içinde, yine kendisini ekip lideri olarak görmek istiyor.
Zamanın yöneticinin en dar ve en değerli kaynağı olduğunu belirten Aydın, “Bizler teknolojiyi en çok kullanan sektör yöneticileri olarak, zamanın peşinden koşarken yarını planlamayı unutabiliyoruz. Bu da hızdan dolayı zaman zaman dezavantaja dönüşebiliyor” diyor.
Üst düzey yönetici olmanın mantıklı ve uygulanabilir her türden proje ve yeniliği hayata geçirme olanağı verdiğine değinen Gamze Aydın, dezavantajlarınıysa, fazlasıyla göz önünde olmak, zaman zaman gerilimin yüksek olmasıyla yöneticinin kendisine ve çevresine yeterince zaman ayıramaması olarak sıralıyor.
Teradata’nın Gamze Aydın liderliğinde temel hedefi hem ticari hem de kamu kurumları için veri analizi projelerini Türkiye’de de gerçekleştirebilmek.

HÜLYA BEREKET
Caramel İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı
Kariyerine Turkcell’de marka yönetimi alanında çalışarak başladı. Ardından Travel and Leisure Türkiye’de editörlük yaptı. Beymen’de pazarlama müdürü olarak marka yönetimi kariyerini sürdürdü. 2009 yılında Davut Köse’yle birlikte “stil sahibi mutluluk elçisi” olarak adlandırdıkları Caramel İstanbul markasını yarattı. Hülya Bereket, gelecekte Caramel İstanbul’u geliştirerek devam ettirmenin yanı sıra hayalindeki birkaç iş projesini daha hayata geçirmek istiyor.
E-ticaretin maliyeti daha düşük bir girişim olduğunu belirten Bereket, “Türkiye’de kadın girişimcilerin çoğu çok kısıtlı bütçelerle bu sektöre giriyor. Maliyet avantajı sayesinde ufak bir bütçeyle, katma değeri fazla bir çalışmayla hayallerindeki projeyi hayata geçirme imkanı buluyorlar” diyor. Bu sektörde başarının sırrını değişimlere ve yeniliklere açık olmak şeklinde ifade eden Bereket, sözlerini şöyle sürdürüyor:
“E-ticarette yeni fikirleri hayata geçirmek, fiziksel dünyadakinden daha kolay ve daha az maliyetli. Bu yüzden çok fazla oyuncu bu alanda bir şeyler yapmaya çalışıyor. Sizin de bunların hepsini takip edip öncü olmanız, ilk yapan olmanız çok önemli.”
Caramel İstanbul, Ağustos 2009’da lansmanı yapılan, kişiye özel hediye ve kişiselleştirilmiş özel gün ürünlerinin satıldığı bir site. 2012’de farklı kategorilerde yeni ürünlerin satışına başlanması hedefleniyor.

GÜLFEM ÇAKMAKÇI
Lenovo Türkiye Genel Müdürü

İş hayatına Karma International’da pazarlama ürün yöneticisi olarak başladı. Ardından Boca Research’ün Doğu Avrupa Ortadoğu ve Afrika satış müdürlüğü, Seagate Teknoloj’nin Yunanistan, Türkiye, İsrail ve Orta Doğu Afrika’dan sorumlu bölge müdürlüğü ve Dell Tüketici ve SMB ülke müdürlüğü görevlerini yürüttü. Eylül 2011’den bu yana Lenovo Türkiye’nin başında bulunuyor.
Gülfem Çakmakçı, gelecekte profesyonel yöneticilik hayatına devam ederken, farklı sektörlerde “değişim” konusunda fark yaratabileceği alanlarda “bağımsız yönetim kurulu üyesi” olarak rol almayı planlıyor.
European Gestalt Coaching eğitimiyle Executive Coach sertifikası alan ve Strozzi Embodied Leadership programına devam eden Çakmakçı, KOBİ’lerdeki yöneticilere liderlik koçluğu yapmayı hedefliyor. Teknoloji sektöründe başarılı olmak için hızlı değişimi takip edebilmenin ve stres altında akışta kalabilmenin önemine değinen Çakmakçı, sektörün genç olmasına dikkat çekiyor:
“Farklı nesillerin bir arada çalışması, çeşitliliğinin yanı sıra nesil beklenti ve disiplin farklılıklarını da beraberinde getiriyor. Yöneticinin farklı jenerasyonlardan oluşan ekibinin ihtiyaçlarını ve motivasyon araçlarını bulması ve uygulaması önemli.”
PC pazarında son 10 çeyrektir dünyada büyüme trendine giren Lenovo, Türkiye’de de yeniden yapılanmasının ardından pazardaki varlığını güçlendirmeyi ve kurumsal pazardan aldığı payı büyütmeyi, tüketici pazarındaysa atağa kalkıp pazar payını artırmayı hedefliyor.

GÜLBİN ÇORUH
Hizlial.com Genel Müdürü

1995 yılından bu yana bilgi ve iletişim teknolojileri (IT) sektöründe çalışıyor. Teknoloji alanındaki proje yönetimi deneyiminin ardından, Vatan gazetesinde MIS uzmanlığı, Vatan gazetesi İnternet Grubu'nda teknoloji müdürlüğü, Doğan Gazetecilik'te de portal müdürlüğü yaptı. Sonrasında Gittigidiyor.com'da online pazarlama müdürü olarak görev aldı. SEM ve SEO, CRM ve e-posta pazarlaması, satış ortaklığı (affiliate marketing) departmanlarının yöneticiliğini üstlendi. Ardından yolu Hizlial.com’la kesişti. Gelecekte farklı e-ticaret yatırımları için destekleyici rollerde bulunmayı planlıyor.
E-ticaretin yeni ve hızla gelişen bir sektör olduğunun altını çizen Gülbin Çoruh, “Eğer işinizi özveriyle yapıyorsanız ve yeniliklere hızla adapte olabiliyorsanız yükselme şansınız çok yüksek. Bu yüzden e-ticaret sektöründe kadınların önü çok açık” diyor.
Beyaz eşyadan parfüme, altın takıdan teknolojiye 320 bine yakın ürün çeşitliliğine sahip olan Hizlial.com, 2007 yılında kuruldu ve 5 yıl içinde 2 milyon satış rakamına ulaştı. Son dönemde Euro 2012 nedeniyle projeksiyon ve televizyon satışlarında ciddi artış yaşayan şirket, 2012 yılı için yüzde 150 büyümeyi hedefliyor.

ZEYNEP DAĞLI
Momento Kurucu Ortağı

Londra’da ABN Amro ve JPMorgan'da yatırım bankacılığı sektöründe görev aldı. Daha sonra Oxford'da finansal ekonomi üzerine mastır eğitimi alırken teknoloji ve girişimcilik üzerine yönelmeyi kendine daha yakın buldu ve hediye alışverişinde “kendin seç-mutlu ol” çözümü sunan Momento'yu kurmak için Türkiye'ye döndü. World Economic Forum Global Shapers topluluğunun temsilcisi olarak birçok sosyal projede aktif rol alan Zeynep Dağlı, gelecekte hem teknoloji sektöründe başarılar elde etmeyi hem de bu başarıları genç girişimcilerle paylaşmayı hedefliyor.
Türk kadınının azimli ve çalışkan olduğunu düşünen ve bu sektörde başarılı olmak için her daim enerjik, yenilikleri takip eden, çok okuyup araştıran bir profile sahip olmak gerektiğinin altını çizen Zeynep Dağlı, sözlerini şöyle sürdürüyor:
“Sanal ortamda sınırlar ortadan kalktığı için yurtdışından örnekler bir iki ay içinde ülkemize taşınabiliyor. İnternette alışveriş yapan müşteri tek bir hatada sizden hizmet almaktan vazgeçebiliyor. Tüm bunlar ışığında atik, araştırmacı ve inovatif olmak azami önem kazanıyor.”
İlk 15 ayda 1 milyon TL civarında ciro elde eden Momento, hem bireysel hem kurumsal satış kanallarında ciddi bir büyüme bekliyor.

NUR GÖKMAN
Hitit Bilgisayar Genel Müdürü

Kısa bir bankacılık deneyimi sonrası THY’nin BT departmanında analist programcı olarak işe başladı. 1980 sonları ve 1990 başlarında Türkiye’de BT sistemlerinin kurulumunda lider görevi üstlendi. Bu yöneticilik görevi daha sonra girişimciliğe döndü ve Hitit Bilgisayar Hizmetleri’ni (Hitit Computer Services) kurdu.
Üniversitelerde mühendislik branşlarını seçen kadın sayısının diğer bölümlere göre son zamanlarda artış göstermesine rağmen halen çok düşük olduğunu belirten Nur Gökman, “Teknoloji kullanımı özellikle kişisel bilgisayarların yaygınlaşmasıyla daha çok insanın ilgisini çekmeye başladı. Özellikle bilgisayar alanında çalışan kadın sayısında ciddi artışlar oldu” diyor. Bu sektörde üst düzey görev yapmanın zorluklarını şöyle tarif ediyor:
“Çok yetenekli ve çok zeki insanlarla çalışıyoruz. Kolaylık gibi görünmesine rağmen bu durum zorluk sıralamamda en öncelikli konu. Verimli olmaları, ancak yaptıkları işe inanmalarıyla mümkün. Bunu sağlamak ve bir de bireysel davranışlarını önleyebilmek zorluklar arasında.”
Bu sektörde yükselmek isteyen kadınlara “isteme”nin önemini hatırlatan Gökman’a göre, mücadeleci bir ruha sahip olmak ve kolay pes etmemek de çok önemli.
Hitit Bilgisayar, özellikle havayolu, turizm ve taşımacılık sektörlerinde son yıllarda tamamladığı yeni ürünleriyle büyümeye devam etmeyi hedefliyor.

GÜLDEN GÜRAL
Porselensepeti.com Kurucusu

Gülden Güral, e-ticaret şirketlerinde kadın yönetici sayısı arttıkça sektördeki sunum ve içeriğin daha keyifli, daha görsel hale geldiğini vurguluyor. Güral, “Kadınların bu mecrada kendilerini daha iyi ifade ettiğini düşünüyorum. Bu sevindirici bir gelişme ve gençler için de motive edici” diyor.
Kadın tüketicinin eğilimlerini ve ihtiyaçlarını en iyi anlayacak olanın yine kadınlar olduğuna inanan Güral, kadınların ek olarak detaycı ve titiz olmasının başarıda önemli bir yer teşkil ettiğini düşünüyor. Dolayısıyla alışveriş online platforma kaydıkça kadınların da bu sektörde öne çıkmasının kaçınılmaz olacağını öngörüyor.
Müşteri memnuniyeti, güvenilirlik, zamanında teslim unsurlarını her zaman göz önünde bulundurmak gerektiğine değinen Güral, online platformda satış yaparken ise bunlara ek olarak teknolojik yenilikleri ve sosyal medyayı iyi şekilde kullanmak gerektiğinin altını çiziyor.
Porselensepeti.com, iki-buçuk ay gibi kısa bir sürede 20 bin üzerinde üye sayısına ulaşmış. Satışların yüzde 70'ini yiyecek, yüzde 25'ini ise içecek grubu ürünleri oluşturuyor.

ÇİÇEK UYANSOY İCAN
Nokia Türkiye Genel Müdürü

İş hayatına Gön Deri Ürünleri’nde ihracat müdürü olarak başladı. Eylül 2000’de Nokia Türkiye bünyesine katıldı ve burada satış müdürü olarak göreve başladı. Bu pozisyonda dört beş yıllık deneyimden sonra perakende bölümünü kurdu. Ardından pazarlama müdürü ve satış direktörü görevlerini üstlendi. Nisan 2011’den bu yana genel müdür olarak çalışıyor.
Çiçek Uyansoy İcan, iyi bir yöneticinin el kitabında öncelikle çalışmanın, yaptığı işe hakim olmanın, belli bir strateji oluşturabilmenin yazdığını belirtiyor. Yanı sıra farklı işleri yapan insanları iyi anlayıp iş çevresindeki bireylerin birleşerek nasıl bir bütün oluşturabileceğini kavramanın ve bu bütünü oluşturabilmenin de önemli olduğunu düşünüyor.
İcan, çocuklu bir yönetici olarak özellikle zamanı çok iyi planlamak gerektiğine değiniyor. Son derece planlı bir insan olduğunun altını çizen İcan, “Hafta sonlarını eve, eşime ve çocuğuma ayırmaya dikkat ediyorum. Hem iş hayatını hem de özel hayatı iyi planlayarak her iki taraf arasında doğru dengeyi korumam mümkün oluyor” diyor.
Nokia, 2011 Şubat ayında yeni akıllı telefon stratejisini ve Microsoft işbirliğini açıklamıştı. Şu sıralar bu stratejiye uygun olarak Windows Phone platformunda akıllı telefon portföyü yaratmaya odaklanıyor. Nokia Lumia serisi cihazları 2012’de Türkiye’de sunmayı planlayan şirket, temmuz ayında da Nokia 808 PureView ürününü satmaya başlayacak.

ZEYNEP KESKİN
SAP Türkiye Genel Müdürü

22 yıldır sektörde çeşitli satış ve üst düzey yöneticilik pozisyonlarında görev yaptı. Siemens (Simko), NCR, Digital-Compaq-HP ve Cisco’da çalıştı. SAP’ye katılmadan önce ise HP’de Kurumsal Depolama, Sunucu ve Ağ Ürünleri Grubu’nun ülke direktörlüğü görevini yürüttü. Zeynep Keskin, gelecekte SAP’de global şirketlerin yapısı gereği ortaya çıkabilecek global ya da bölgesel fırsatları değerlendirmeyi düşünüyor.
Kadın yöneticilerin farklı bakış açıları ve yaratıcılıklarıyla çalıştıkları kurumlara önemli katkılar sağladığını vurgulayan Keskin, “Hızla değişen teknolojinin getirdiği dinamizm de kadın yöneticilerin bu sektörü seçmelerinde önemli bir faktör. Şirketlerin çoğunun global olması ve Türk yöneticilere uluslararası alanda kariyer yapabilme fırsatı vermesi de bir başka tercih nedeni” diyor. Keskin, teknoloji sektöründe başarılı bir yönetici olmanın sırlarınıysa şöyle açıklıyor:
“Değişimleri yakından takip etmek, adaptasyon kabiliyeti, çeşitliliği göz önünde bulundurarak doğru pozisyonlara yerleştirilmiş dinamik ve doğru bir ekiple çalışmak, teknolojinin hızına paralel bir enerjiye ve düşünme esnekliğine sahip olmak.”
SAP Türkiye’nin genel müdürlüğünü yeni üstlenen Zeynep Keskin, iş dünyasına sundukları inovatif çözüm ve teknolojilerle şirketlerin daha güçlü iş modelleri oluşturmasını, inovasyon ve büyüme ihtiyaçlarına katkı sağlamasını amaçladıklarını söylüyor.

DEMET MUTLU
Trendyol kurucu ortağı ve CEO’su

New York Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nü bitirdikten sonra İstanbul’da birçok şirket için danışmanlık yaptı. İsviçre, Japonya, Hong Kong gibi ülkelerde çalıştı. Ardından Harvard Üniversitesi’nde MBA’ye kabul edildi. Ancak Trendyol.com’u kurmak için Harvard’ı yarıda bıraktı. Gelecekte marka bilinirliğini dünya çapına taşımayı hedefliyor.
Mutlu’ya göre, kadınların modaya ve alışverişe tutkusu, onların hem girişimci hem de tüketici konumunda sektöre yön vermelerini sağlıyor. Mutlu, iyi bir strateji, vizyon ve iyi bir ekiple çalışmanın önemine dikkat çekiyor:
“Rekabet yoğun ve sektör çok hareketli, sürekli yenilikleri yakalamak gerekiyor. Ekibinizle tüm bu koşulların ve beraberinde getirdiği zorlukların farkında olarak iletişim kurmak, başarılarımızdaki paylarını vurgulamak ve mutlu bir şekilde çalışabilecekleri bir ortam yaratmak çok önemli. Online bir iş olduğu için gece gündüz çalışmak şart. Ancak sevdiğiniz işi yaparsanız bunlar zorluk olmaktan çıkıyor ve iş eğlenceli hale geliyor.”
Kısa zaman önce Modagram.com’u da açan Mutlu, 2012’de de yeni projeleri yayına alacaklarını duyuruyor. Trendyol.com’un halen 5 milyon aktif üyesi, 12 milyon ziyaretçisi bulunuyor. Modagram.com ile birlikte Trendyol.com bünyesinde 800 kişi çalışıyor. Son iki yılda yurtdışı fonlardan içinde 50 milyon dolarlık sermaye desteği alan Trendyol, 2011 sonu verilerine göre yüzde 300 büyüme sağladı.

RİNA ONUR
Peak Games Kurucu Ortağı

Londra’da Morgan Stanley’de yatırım bankacılığı alanında çalıştı. Türkiye ve Ortadoğu pazarlarıyla ilgilenirken Morgan Stanley ile İstanbul'a döndü. Turkven Private Equity bünyesinde Türkiye girişim sermayesi pazarına adım attı. Aynı dönemde kurucu ortaklardan Sidar Şahin’le tanışıp oyun şirketi Peak Games’i kurdu.
Rina Onur’un gelecek hedefi, İstanbul’u San Francisco veya Berlin gibi bir teknoloji merkezi haline getirmekte üzerine düşenleri yerine getirmek. Sektördeki yoğun tempoda vizyona kenetlenilmesi gerektiğini düşünen Onur’un kariyer hedefi olan kadınlara önerileri şöyle:
“Öncelikle doğru ekibi kurun; kimse hiçbir şeyi tek başına yapamaz. İyi bir takım, hedefine odaklandığında en parlak fikirle başlayan ekipsiz bir projeye göre daha başarılı bir iş çıkarabilir.”
Liderlik ve iş-özel yaşam dengesi koçluklarına önem veren Onur, özellikle liderlik koçluğunun Peak Games’i doğru hedeflere kenetleme ve ekibi motive etme konularında kendisine çok yardımcı olduğuna inanıyor. Yine genç bir girişimci olarak, yönetim veya performansla ilgili problemlerde objektif fikirlere ve düşünce mekanizmasına ihtiyaç duyduğunu, bu konuda liderlik koçluğu desteğinin büyük faydasını gördüğünü anlatıyor.
Peak Games, önümüzdeki dönemde de Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgelerinde oyunları ve servisleriyle başarılı çalışmalar yürütmeyi hedefliyor. Türkiye'nin en yetenekli mühendislerini, grafikerlerini, ürün yöneticileri ve oyun tasarımcılarını ekip arkadaşları arasına katmanın da bu hedefin bir parçası olduğunu belirtelim.

GÜLFEM TOYGAR
Otto Türkiye CEO’su

Enter Bilgisayar’da çalışma hayatına başladı. Kısa bir süre sonra Enter Teknik Servis'in yöneticisi oldu. Ardından E-store’u kurdu. 2009’da Limango’nun genel müdürü olarak şirketin Türkiye’deki kuruluşunu gerçekleştirdi. Halen limango.com, Arabulvar.com ve OGLİ Solutions Platform’un dahil olduğu Otto Group Türkiye’nin başında bulunuyor. Gülfem Toygar, önümüzdeki dönemde Otto Group altında yeni şirketler kurarak grubun Türkiye'deki varlığını daha da derinleştirmeyi hedefliyor.
Toygar, son yıllarda lojistikten telekomünikasyona, tekstilden turizme birçok şirketin yöneticileri arasında kadınları daha fazla görmeye başladığımızı vurguluyor. E-ticarette de sevindirici gelişmeler yaşandığını hatırlatan Toyfar, “Özellikle son üç yılda yerli ve yabancı birçok yeni yatırımcının girmesiyle birlikte sektör daha da hareketlendi. Hem mevcut firmalarda kadınların yükselişi hem de kadın yatırımcıların artması kaliteli hizmeti de beraberinde getiriyor” diyor.
Son mali yılda 11.4 milyar euro ciro elde eden Otto Group’un halen 20 ülkede 123 şirketi ve 50 binden fazla çalışanı bulunuyor. Grubun Türkiye’deki ilk internet yatırımı olan Limango’nu çalışan sayısı ise 200’e yaklaşmış durumda, 5 milyon üyesi bulunan, bu yılı hem büyüme hem de iş derinliği anlamında daha güçlü bitirmeyi planlıyor.

EVRİM YETİŞMİŞ
Intellica Genel Müdürü

Kariyerine Teletaş Telekomünikasyon’da yazılımcı olarak başladı. Ardından Yapı Kredi’de iştiraklerinden Bilpa'da ödeme sistemleri konusunda yazılımcı, uygulama mimarı ve proje yöneticiliği görevlerinde bulundu. Son olarak Yapı Kredi Stratejik Pazarlama ve İş Geliştirme Grubu’nda ticari ve kurumsal CRM müdürlüğü yaptı.
Bilişim sektöründe 24 yıllık tecrübesi bulunan Evrim Yetişmiş, Intellica’yı uluslararası alandaki bilinirliğini artırıp bir grup şirketi haline getirmeyi ve grubun CEO’su olmayı hedefliyor. Yetişmiş, günümüzde yöneticilik anlayışının hiyerarşik modellerden çıkarak ekip çalışması, iletişim, çalışanlara değer katma gibi kavramsal değişikliklere uğramasının kadınların yükselme sürecini hızlandırdığını düşünüyor. “Yükselmek için erkek gibi olmak” genel anlayışının değişmesinin de kadın yönetici sayısında artışı beraberinde getirdiğine inanıyor. Yetişmiş, iyi bir lideri ise şöyle tanımlıyor:
“İnsanı okuyup anlayabilmeli. Farklı insanlar ve farklı durumlar karşısında doğru davranış biçimini bulmalı yani empati kurabilmeli. Bana göre kadınlar bu konuda çok daha iyi.”
Bu yıl Intellica’nın gündeminde yurtdışı projeler ağırlıkta. EVAM ürününün yanı sıra iş zekası alanındaki yazılımlarını yurtdışına da pazarlayan şirket, şu sıralar Hırvatistan’daki ZagreBacka Bank’la bir proje üstünde çalışıyor.

SİBEL TÜRKER
Monist Genel Müdürü
Online alışveriş sitesi Monist'i kurmadan önce Deloitte’ta denetim ortağı olarak görev yapıyordu. 17 yıl ağırlıklı finans sektörü olmak üzere pek çok şirketin denetiminde bulundu. Bu sayede hem şirketlerin tüm süreçlerini ve yönetim mekanizmalarını öğrenme hem de şirket yönetimleriyle birebir çalışarak network oluşturma fırsatı elde etti. Şimdilerde en büyük hedefi Monist markasını daha ileri bir noktaya taşımak...
Kadınların duygusal zekasının yanına, derin düşünebilme güçleri de eklendiğinde her zaman farklılık yarattıklarını belirten Sibel Türker, “E-ticaret zamanı olmayan, ev, iş, çocuk sorumluluklarını yerine getirmek durumunda olan kadınların kurtarıcısı. Aynı zamanda çok fazla seçenekle karar vermede de özgürlük sağlıyor” diyor.
2012 Mayıs’ta faaliyete başlayan Monist henüz yeni bir şirket... Bu yıl için müşteri sadakatini sağlamayı hedefliyor. Şu anda bin 500 civarında üyesi bulunan sitede haftalık ortalama 50 adet ürün satılıyor. En çok ipek ve renkli bluzlar tercih ediliyor.

Gülfem ÇAKMAKÇI / Lenovo Türkiye Genel Müdürü

“Kariyer için mentor ve koçlarla çalışın”

Bu sektörde çalışan kadınlar olarak yükselmek istiyorsak işin bizi tanımlamasına izin vermemeliyiz. Başarıyı kendimiz olduğumuz, kendi değerlerimize sahip çıktığımız sürece yakalayabiliriz. Kişisel gelişimin her alanda çok önemli olduğuna inanıyorum. Kadın yöneticilere mentor ve koçlarla çalışmalarını, kendi kaynaklarına sahip çıkmalarını öneriyorum. Sistemli ve süreç odaklı çalışma başarılı sonuca götüreceği için süreci anlamayı, merkezde olmayı ve akışta kalmayı öğrenmeleri gerekiyor.

Hilal BALTACI / Grant Thorton Pazarlama ve İş Geliştirme Müdürü

“Kadının işgücüne katılımı hâlâ yetersiz”

Kadın yönetici sayısındaki artış teknoloji şirketleriyle beraber ülke genelinde de gözlemlenen bir durum. Grant Thornton’un bu konuda yaptığı son araştırma, Türkiye’nin C seviye kadın yönetici ortalamasında birçok Avrupa Birliği (AB) ülkesinin önünde olduğunu gösteriyor. Dünya ortalamasında üst düzey kadın yönetici oranı yüzde 21. Bu oran AB ülkelerinde yüzde 24, Türkiye’de ise yüzde 31.

Bu gelişmeden teknoloji şirketleri de nasibini alıyor. CEO ve genel müdür konumuyla birlikte CFO, pazarlama/satış ve insan kaynakları tepe yöneticiliklerinde öncü rol oynuyorlar. İlk kadın yönetici profillerinin ortaya koyduğu gelişim ve yarattıkları fark sektörün genelini etkiliyor ve sonraki üst düzey transferlerde kararlara cesaret veriyor.  Kadın yönetici oranıyla öncü rol oynarken, kadının işgücüne katılım oranında maalesef sınıfta kalıyoruz. Türkiye’de kadının işgücüne katılım oranı yüzde 28.8. AB üyesi ülkelerde ise bu oran yüzde 57.9.

Şu ana kadar gördüğümüz başarılı örneklerden ilham alarak kadın yöneticilerin sektördeki rolünün artarak devam edeceğini düşünebiliriz. Yine mevcut örnekler, bu sektörde kariyer planı yapmak isteyen kadınlara cesaret vererek, onların yolunu açacaktır.

Nuri Murat AVCI / House of Human Koçluk Kurucu Ortağı

“Koç gibi lider olmak mümkün”

Teknolojideki iş gücü devir oranı diğer pek çok alana göre yüksek. Özellikle tekno-perakende alanında çalışanların ortalama çalışma süresi iki yıla kadar düşmüş durumda. Çalışanların da ürünlerin de böyle yüksek bir hızda değiştiği bir sektörde kadın yöneticiler, vizyon odaklı liderlik ve yöneticilik becerilerini kazanmak ve geliştirmek, kendi performanslarını üst düzeye çıkarmak için performans, yönetici ve lider koçluğunu tercih ediyor. Bir kısmı da yoğun tempoları nedeniyle bozulan iş ve sosyal yaşam dengelerini kurmak için yaşam koçluğu hizmetinden yararlanıyor.

Teknoloji sektöründe başarılı bir yönetici olmak için koçluk yetkinlikleri kazanmalarını tavsiye ediyorum. Çünkü koçluk yetkinliklerine sahip lider ya da yönetici klasik yönetim anlayışından uzaklaşarak; derin dinleyen, yapıcı yönde ve motive edici şekilde geri besleyen, görülene değil gömülü olana odaklanabilen, çalışanına güvenen, çalışanının potansiyelini ortaya çıkararak performansını azami seviyede yükseltecek yöntemler uygulayan bir kimliğe bürünebiliyor.
Kısacası koç gibi liderler, rekabet dolu bu yolculukta çalışanlarını kendi hayatlarının lideri, şirketlerini de sektörünün lideri konuma yükseltiyorlar.  

Çalışanların tercihi de kadın yönetici

İK portalı Secretcv.com’un geçen yıl haziran-temmuz döneminde 35 bin kişinin katılımıyla yaptığı anket, kadın yöneticilerin çalışanlar gözünde de rüştünü ispat ettiğini ortaya koydu. Önceki yıllarda yapılan araştırmalarda erkek yöneticilerin çalışanlar tarafından büyük bir farkla tercih edildikleri görülüyordu. Ancak çalışkanlıkları ve yenilikçi yaklaşımlarıyla kendilerine iş yaşamında haklı bir yer edinen kadın yöneticiler, bu araştırmaya göre çalışanlardan da güvenoyu almayı başardı.
Sonuçlara göre günümüzde çalışanlar açısından yöneticinin cinsiyeti yüzde 45 oranında “önem taşımıyor”. Hatta çalışanların yüzde 16.6’sı özellikle kadın yöneticilerle çalışmayı tercih ediyor. Dahası anket, kadın yöneticilerin çalışanlarıyla en çok “daha iyi iletişim kurabilmeleri” (yüzde 66.37), çalışanlarına daha fazla inisiyatif hakkı tanımaları (yüzde 12.58), çalışanlarını daha az stres altında bırakmaları (yüzde 12.15) ve onlara daha az mobbing uygulamaları nedeniyle tercih edildiğini de ortaya koyuyor.

İş-özel yaşam dengesini nasıl kuruyorlar?

Kadın yöneticilerin ortak sorunu zaman darlığı... Çoğu bu nedenle uzun tatillerle çıkamıyor. Ancak kadın yöneticilere göre, “iyi yönetici” olmak, 24 saat iş düşünmek, geç saatlere kadar, hatta tatilde bile çalışmak anlamına gelmiyor. Aksine yöneticinin iyi bir zaman yönetimiyle işini aksatmayıp eğlenmeye ve tatile de zaman ayrılabilmesi gerekiyor.

Elbette kadın yöneticilerin hayatında faturanın büyüğü ailelere çıkıyor. İş güç, sorumluluk derken kadınlar aileyle ilgili bazı konuları kaçırabiliyor. Ancak zaman içinde özel ve iş hayatının dengelenmesi, kişinin uzun dönemli iç dengesi ve başarısı açısından kritik öneme sahip.

Peak Games Kurucu Ortağı Rina Onur, “İşle özel yaşam dengesini kurmanın formülünü bilen varsa herkesle paylaşmalı. Çünkü bu dengeyi kurmak gerçekten çok zor” diyor. Özellikle start-up’çı (kuruluşçu) şirketlerde bunun daha zor olduğunu söyleyen Onur, en azından şirket belli bir düzene oturduğunda, kişinin kendine zaman ayırmasının önemine işaret ediyor. Telefon, tablet veya laptop’ı unutup, başka şeylere konsantre olmanın uzun vadede çalışma verimini de artırdığını vurguluyor.

E-ticarette başarılı bir yönetici olmanın sırları
 
* Sektörün gelecekteki ihtiyaçlarını doğru analiz ederek gelecekte artacak talepler için öncelikleri doğru planlamak.
* Teknik, yazılım ve CRM (müşteri ilişkileri yönetimi) yatırımlarında rakiplere göre hızlı davranabilmek için en son gelişmeleri yakından takip etmek ve onlara hızla adapte olabilmek.
* Türk tüketicisini online alışverişe yönlendiren dinamikleri tahlil ederek müşteri memnuniyeti sağlamak ve bunu satış artışına dönüştürebilmek.
* Değişen e-ticaret alışkanlık ve ihtiyaçlarına hızla cevap verebilmek.
* Yüzde 100 müşteri memnuniyeti anlayışıyla faaliyet göstererek satış sürecinin yanı sıra satış sonrasında da müşteri ilişkilerini iyi yönetmek.

Gamze AYDIN / Teradata Ülke Müdürü

“Artık güç bilgiyle yönetiliyor”

Kadın yöneticileri erkeklerden ayıran en önemli özelliklerden biri, kadınların hedeflediği başarı kriterlerinin arasında iletişim yönetimini en az üretim kadar önemsiyor olmaları. Risklerin fazla olduğu ve geleceğin çok iyi düşünülmesi gereken bir ortamda yaşıyoruz. Önsezilerin güçlü olması, planlı-programlı olmak, sorumluluk duygusunun yüksek olması kadınların çoğunun doğasında var. Kadınların bunları iş yaşamına taşıyabilmeleri avantaj olabilir.

Kadın yöneticiler günümüzde aile içi sorumluluklarını yerine getirirken, bir yandan da iş hayatının gereklerini yerine getiriyor. Kadın yöneticilerin duygusal davranacağı ve ast-üst ilişkisinde başarılı olamayacağına inanılırdı. Artık güç bilgiyle yönetiliyor.

Çiçek UYANSOY İCAN / Nokia Türkiye Genel Müdürü

“Kadınlar fark yaratıyor”

Açıkçası iş dünyasında kadın olmanın avantajlı bir durum olduğunu bile düşünüyorum. Her şeyden önce kadın olmak bir farklılık yaratıyor. Kadınlar her şeye daha planlı, detaylı bir bakış açısı getiriyor. Farklı bir pencereden baktıkları için hayata farklı renkler katabiliyorlar. Aslında kadın yönetici sayısı da o kadar az değil. Öte yandan bireysel olarak bir işe kadın veya erkek fark etmeksizin herkesin yetenekleri doğrultusunda katabileceği ayrı şeyler olduğunu da düşünüyorum. Bu anlamda değişik lansmanlar, kampanyalar, geliştirilen farklı işbirlikleriyle iş hayatına, sektörümüze ve kendi markama da katkıda bulunabildiğimi düşünüyorum.

Türkiye, Avrupa’ya fark attı!

Üst yönetimde kadın çalışan oranları

Katılımcılar 2012 2011 Artış yüzdesi
Türkiye 31 25 6
BRIC 26 27 -1
Avrupa Birliği 24 20 4
Latin Amerika 22 23 -1
G-7 18 16 2
Kuzey Amerika 18 16 2
Global 21 20 1

Teknoloji dünyasının en güçlü kadınları

Gamze Aydın - Teradata Ülke Müdürü
Hülya Bereket - Caramel İstanbul Sahibi
Gülfem Çakmakçı - Lenovo Türkiye Genel Müdürü
Gülbin Çoruh - Hizlial.com Genel Müdürü
Zeynep Dağlı - Momento Kurucu Ortağı
Nur Gökman - Hitit Bilgisayar Genel Müdürü
Gülden Güral - Porselensepeti.com Kurucusu
Çiçek Uyansoy İcan - Nokia Türkiye Genel Müdürü
Sevil Kanat - Epson Türkiye Genel Müdürü
Zeynep Keskin - SAP Türkiye Genel Müdürü
Demet Mutlu - Trendyol Kurucu Ortağı ve CEO’su
Esra Öztezcan - Teknoser Genel Müdürü
Esra Sertoğlu - Grupanya Genel Müdürü
Serpil Timuray - Vodafone Türkiye CEO’su
Gülfem Toygar - Otto Türkiye CEO’su
Evrim Yetişmiş - Intellica Genel Müdürü
Para Dergisi

AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR


Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM

BENZER HABERLER

Cem Boyner açıkladı: Boyner neden Benetton'dan çıktı
Türk işadamı, Tunus'ta 12 AVM birden yapacak
Metrobüse binen işadamından ilginç analiz
Karamehmet: Afrika pazarı bana yasak
Yandex Yalçındağ'dan Google'a: Oğlum bak git
Hamdi Akın hangi sözleri için geri adım attı?
Nezarette bir kitap okudu, hayatı değişti
Karamehmet, petrol zengini hangi ülkeyi istiyor?
Berdimuhamedov'dan Çalık'a bir jest daha
Kulis: Asgari ücret net 4 bin TL’nin üzerinde olacak
EKONOMİ / 4 saat önce
Kulis: Asgari ücret net 4 bin TL’nin üzerinde olacak
Merkez Bankası Başkanı hakkında suç duyurusunda bulunan Muharrem İnce, verilen kararı açıkladı
FİNANS / 4 saat önce
Merkez Bankası Başkanı hakkında suç duyurusunda bulunan Muharrem İnce, verilen kararı açıkladı
Fenerbahçe: Bir kez daha hatırlatıyoruz '2010-11 Şampiyonu Fenerbahçe’dir
SPOR / 4 saat önce
Fenerbahçe: Bir kez daha hatırlatıyoruz '2010-11 Şampiyonu Fenerbahçe’dir
Milyonların beklediği asgari ücrette 3 farklı zam senaryosu!
EKONOMİ / 5 saat önce
Milyonların beklediği asgari ücrette 3 farklı zam senaryosu!
E-ticarete sıkı takip! Efsane indirimlere ceza yolda
EKONOMİ / 5 saat önce
E-ticarete sıkı takip! Efsane indirimlere ceza yolda
Kuvvetli yağışlara dikkat! Günlerce sürecek
GÜNDEM / 5 saat önce
Kuvvetli yağışlara dikkat! Günlerce sürecek
Eksi rezervle müdahale yapan tek Merkez Bankası
FİNANS / 5 saat önce
Eksi rezervle müdahale yapan tek Merkez Bankası
İzmir, ev fiyatı artışında dünya ikincisi!
EKONOMİ / 5 saat önce
İzmir, ev fiyatı artışında dünya ikincisi!
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Medya Tekstil İşte Başaranlar Aktüel
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva
X

AYRICALIKLI ÜYELİK

Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol