Macaristan Putin için 'Güvenli bölge'
DÜNYA / 7 saat önce
Macaristan Putin için "Güvenli bölge"
Ekonomi sorusunu duyan Macron saatini çıkardı
DÜNYA / 7 saat önce
Ekonomi sorusunu duyan Macron saatini çıkardı
Suudi programdan Biden skeci
DÜNYA / 8 saat önce
Suudi programdan Biden skeci
Rusya'dan 'uranyumlu mühimmat uyarısı'
DÜNYA / 9 saat önce
Rusya'dan "uranyumlu mühimmat uyarısı"
HABERLER>EKONOMİ
10 Şubat 2022 Perşembe - 20:54

Bahçeşehir Koleji öğretmenlerinin zam isyanı: Yüzde 10 zam yapıldı

Bahçeşehir Kolejinin öğretmenlerine yüzde 10 zam yaptığı iddiası gündemde. Asgari ücret üzerinden maaş aldıkları iddiasıyla düzenleme yapılmasını talep eden öğretmenler Change.org'da imza kampanyası başlattı.

Bahçeşehir Koleji öğretmenlerinin zam isyanı: Yüzde 10 zam yapıldı

Okul yönetimi ise yapılan açıklamaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, zamların eylül ayında yapıldığını, ocak ayında zorunlu olmadığı halde öğretmenlere iyileştirme yapıldığını dile getirdi

Bahçeşehir Koleji, velilere tavan oran olarak yüzde 36'lık bir zam yaparken öğretmenlerine yaptığı düşük zam oranı iddialarıyla gündemde.

Habertürk'ten Demet Demirkır'ın haberine göre Bahçeşehir Koleji öğretmenleri, asgari ücret üzerinden maaş aldıklarını iddia ederek, en az yüzde 50 oranında bir iyileştirme yapılmasını talep ettiler. Bahçeşehir Koleji yetkilileri ise bu iddiaları yalanlayarak öğretmenlere enflasyon üzerinde zam yapıldığını ifade ettiler.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK

Bahçeşehir Koleji yetkililerinin Habertürk'e yaptığı açıklamaya göre bu açıklamalar gerçeği yansıtmıyor. 'Öğretmenlere yüzde 10 oranında zam yapıldı' iddialarını yalanlayan okul yönetimi, zamların eylül ayında yapıldığını ve yüzde 35'in altında olmayan zam oranlarının yüzde 40-50-60'lara kadar çıktığını kaydetti. 13 bin öğretmenin çalıştığı kurumda zam oranlarının enflasyonun altında kalmayacak şekilde yapıldığı belirtildi.

Sosyal medyada konuya ilişkin bilgi kirliliği olduğunun belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi: "AGİ (asgari geçim indirimi) devlet tarafından kaldırıldı, bunun kurum ile bir ilgisi yok; ama günün sonunda öğretmenlerin maddi anlamda yetersizliklerinin oluşması nedeniyle Bahçeşehir Koleji tarafından öğretmenlere ocak ayında iyileştirme yapıldı. Tüm okullarda olduğu gibi Bahçeşehir Kolejinde de zam ayı eylüldür. Öğretmenlerin sözleşmeleri yeni başlıyor; eylül ayı zamlarında da öğretmenlerin maaşlarına ve branşlarına göre değişmekle birlikte kimi öğretmenlere yüzde 35 kimilerine yüzde 40-50-60 zam yapıldı. Zamlar eylül ayında yapılırken, kurum iyi bir şey yaparak ocak ayında iyileştirme de yaptı. Sosyal medyada şu an kirli bir bilgilendirme var. Kurum olarak bunun hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulacaktır."

"İYİLEŞTİRME ZAMMI KABUL EDİLEMEZ"

Bahçeşehir Koleji çalışanları tarafından konuya ilişkin ise bir yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Özel eğitim kurumlarında çalışan eğitim emekçileri olarak biz de sefalet zammından nasibimizi aldık. Artan enflasyon oranları ile birçok alanda görünür olan sömürüyü ve hak gasplarını, Bahçeşehir koleji öğretmenleri olarak biz de yaşadık. Ticarethanelere dönüştürülen eğitim kurumlarında emeğimizin görmezden gelinmesi ile birlikte haklarımızın gasp edilmesini kabul etmiyoruz. Maaşlarımızın asgari ücrete çekilerek 'iyileştirme' olarak sunulmasını, yüzde 10'luk sefalet zammını kabul etmiyoruz. Bizler eğitim emekçileri olarak hakkımızı istiyoruz. Maaşlarımıza en az yüzde 50 oranında bir iyileştirme yapılmasını talep ediyor, eşit işe eşit ücret istiyoruz."

EYLÜLDE ZAM YAPILDI MI?

Sosyal medyada öğretmenlere yapılan düşük zamlar tartışılırken, gösteri sanatçısı Kaan Sekban da konuya Twitter’da yaptığı paylaşımlarla sessiz kalmadı. Sekban, kurum yetkililerinin sözleşme yenileme dönemi olan eylül ayında yüzde 35 iyileştirme yapıldığını, üstüne ilave yüzde 10 zam daha yapıldığını ifade ettiklerini dile getirerek, "Bu konuda bir kafa karışıklığı oluşmaması adına net bir paylaşım yaparlarsa daha sağlıklı olur" dedi.

ASGARİ ÜCRET SINIRINDA MAAŞ

Sekban, öğretmenlere destek olduğu paylaşımında, "Bahçeşehir Koleji öğretmenleri yüzde 10'luk zam oranını kabul etmiyor. Asgari ücretle çalışan pek çok öğretmen öğretim ücretlerinin 50-70 bin civarı olduğunu söyledikleri 146 kampüslü kurum yönetiminden insani bir artış bekliyor" ifadelerini kullandı.

O ÖĞRETMENLER NE DİYOR?

Yetersiz zam oranları hakkında görüşlerine başvurduğumuz Bahçeşehir Koleji öğretmenleri ise yaşadıklarını şu ifadelerle anlattı:

İsmini açıklamak istemeyen bir öğretmen:

"AGİ dahil olmadan 4.750 TL maaş alan bir öğretmenin AGİ dahil 2021 sonunda 5.000 TL geliri var. 2022'nin ilk maaşı itibariyle yükselen AGİ ücretinin yaklaşık 400 küsur TL olması ve toplamda bir öğretmenin alması gereken maaşın 5.000-5.200 bandında olması gerekiyordu. Bahçeşehir kurumu ise AGİ başlığı altında yatan miktarı kaldırdı, bunun yerine yüzde 10 zam başlığı altında 5.000-5.200 TL'lik ücreti zammış gibi hesabımıza yatırdı. Devletin tanımladığı AGİ bizlere zammış gibi yansıtıldı. Eskiden aldığımız 5.000 TL üzerine 150-250 TL arasında bir zam yapıldı. Yeni dönem için toplam yüzde 30'luk artışın yüzde 10'u yapıldı. Görüşmeye giren arkadaşlarımıza 4.750 TL üzerinden yüzde 20'lik bir artış teklif ediliyormuş, ben henüz görüşmeye girmedim ancak birçok kampüsten gelen bilgiler ve müdürlerin öğretmenlere yaptığı açıklamalar bu şekilde. Bu oranlar branşlara göre değişiyor hatta birçok branş, meslek grubu öğretmen olmayanlarla (güvenlik, temizlik çalışanı vb.) aynı ücreti alıyor ya da çok az bir farkla çalışıyorlar."

"ASGARİ ÜCRETİN 310 LİRA FAZLASINI ALIYORUM"

İsmini açıklamak istemeyen bir öğretmen:

"2019 yılında işe başladığımda 2020 yılının zamlı asgari ücretinin hemen hemen 1.5 katını almaktaydım. Şu an ise asgari ücretin 310 lira fazlasını alıyorum. Şu an yüzde 10 iyileştirme dedikleri şey ise AGİ'nin kendisi aslında. Bunu çıkardığımızda yüzde 1.1 gibi bir iyileştirme oranı çıkıyor ne yazık ki. Okul yöneticilerinin geçtiğimiz eylül ayında yüzde 35 zam yaptıkları bilgisi ise gerçeği yansıtmamaktadır. Öyle bir şey kesinlikle yok. Ortalama yüzde 13-15 oranlarında zam yapıldı. Önümüzdeki eylül dönemi içinse iyileştirme dedikleri aslında yüzde 1 olan oranı yüzde 10 gibi lanse ederek yüzde 22-24 oranlarında sözleşme teklif ediyorlar. Bu şekilde gelecek sene için yüzde 35 yaptık diyebilecekler. Ayrıca pandemi döneminde bazı öğretmenler online bazı öğretmenler ise okula gelerek tam zamanlı çalışmaya devam etti ve okul kısa çalışma ödeneğinden yararlanarak öğretmenlere yaklaşık bir buçuk yıl boyunca her ay için 10 günlük sigorta yatırdı. Üstelik önümüzdeki dönem için anlaşan öğretmenlere de 'hiçbir hakkımı talep etmiyorum' yazısını imzalattıkları bilgisini aldık."

"ERİYEN MAAŞIMIZ ÜZERİNDEN YÜZDE 10 ZAM ALDIK"

İsmini açıklamak istemeyen bir öğretmen:

"Öncesinde okuldan bizlere herhangi bir zam oranı verilmedi. Maaş gizliliği nedeniyle çalışan personeller birbirlerinin maaşlarına dair herhangi bir bilgiye sahip değiller. Ancak sömestr tatili öncesinde idari birime "Öğretmenlerimiz maaş konusunda endişe etmesinler, gündem maddelerimizin başında bu konu yer alıyor" bilgisi aktarıldı. Bu söylem sonrası yatan maaşımızın asgariye yakın olması ve öğretmenlerin şok içinde birbirlerine oranı sormaları neticesinde herkese sözleşmede anlaşmış oldukları net maaşlarının yüzde 10'unun yatırıldığı görüldü. AGİ kaldırılınca eriyen maaşımız üzerinden yüzde 10 zam aldık.

İyileştirme adı altında AGİ'nin kalkmış haliyle net maaşa yapılan yüzde 10'luk zam oranı, bu konunun yayılmasına neden oldu. Kurumun yıllardır çalışanı olan bir öğretmen olarak ve diğer meslektaşlarım adına emeklerimizin karşılığını istiyoruz."

"EYLÜLE KADAR 4.250 TL ALACAĞIZ"

İsmini açıklamak istemeyen bir öğretmen:

"Yüzde 35 diye pazarladıkları zam gelecek eylül sözleşmelerinde ve eski maaş üzerinden geçerli olacak. Örneğin, ben maaşım güya iyileştirilip asgariye çekilmeden önce AGİ'siz 3.600 TL alıyordum. Ekimden itibaren alacağım bir yıllık maaş 4.860 olacak, en iyi ihtimal mevcut asgari ücrete yüzde 35 yaparlarsa maaşım 5.700 TL olacak. O da iki ay sonrasında yani 2023'te yapılacak yeni asgari zammından sonra anlamını yitirecek. Yani 'yüzde 35 verildi, üstüne yüzde 10 verildi' gibi bir durum yok. Eylüle kadar 4.250 TL alacağız. Yatan son maaşımın banka dökümünü de belirtmek isterim."

"EYLÜL 2022'DE YAPILACAK ZAMMIN YÜZDE 10'UNU OCAKTA İYİLEŞTİRME OLARAK VERECEKLERİNİ SÖYLEDİLER"

İsmini açıklamak istemeyen bir öğretmen:

"Bahçeşehir Koleji pandemi zamanında bizim sigortamızı ayda 7 gün gösterip, haftanın 5 günü çalıştırmaya devam etti. Bizi kısa çalışma ödeneği kapsamına sokup maaşın geri kalanını kendisi verdi. Ayrıca okul bu süreçte kapalı olduğu için elektrik, yemek, su gibi yerlerden de tasarruf sağladı. Bu yüzde 10'luk zam olayı ise şöyle gelişti; Benim maaşım 5.100 TL, AGİ ise 268 TL idi. AGİ kalkınca maaşım 5.100 TL'ye düştü ve Bahçeşehir bizlere Eylül 2022'de yapacağı zammın yüzde 10'unu ocakta iyileştirme olarak vereceklerini söyledi. Bu durumda 5.100 TL üzerinden yüzde 10 zam yaptık denildi ve maaşımı ocak ayında 5.610 TL'ye çıkardılar. Zaten ben 5.368 TL alıyordum. Arada 242 lira fark oldu ve buna yüzde 10 iyileştirme diyorlar. Bu ay ise 2022-2023 eğitim öğretim yılı zamları için sözleşme yapmaya başladılar. Eylül 2022'den geçerli olmak şartıyla maaşıma yüzde 30 zam yapacaklarını söylediler fakat bu zam 5.610 TL üzerinden değil de ilk maaşım olan 5.100 TL üzerinden olacak. Bu maaşı da Eylül 2023'e kadar alacakmışım.

Ev kiram 2.500 TL, bir kilo kabak 25 TL, bir kilo salatalık 30 TL artık bu ülkede.

ÖĞRETMENLER İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI

Öğretmenler maaşlarına düzeltme yapılmasını talep ederken, Change.org'da imza kampanyası başlattı. Bahçeşehir Koleji çalışanlarının, enflasyon ile birlikte eriyen maaşları sebebiyle asgari ücret zam oranında iyileştirme talep ettikleri bilgisi yer aldı.

Etiketler:
AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR


Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM

BENZER HABERLER

Ali Babacan: ÖTV'yi kaldıracağız, KDV'yi indireceğiz
Madenden zeytine bir Milas hikayesi: Kapatılan maden sahaları yeniden hayat buluyor
Ocakta gayrimenkul satışları aylık yüzde 54 azaldı
Enerjinin patronları Ankara'ya çağrıldı! Elektrik fiyatları görüşülecek
Yüksek elektrik faturalarına kesin çözüm!
Şahane cuma reklamlarına ceza yağdı!
Yargı, Melih Gökçek’in İncek’teki imar planı değişikliğini iptal etti
Bakan Nebati, KGF destek paketi için tarih verdi
EPDK açıkladı: Halk en çok elektrikten şikayetçi
Macaristan Putin için 'Güvenli bölge'
DÜNYA / 7 saat önce
Macaristan Putin için "Güvenli bölge"
Ekonomi sorusunu duyan Macron saatini çıkardı
DÜNYA / 7 saat önce
Ekonomi sorusunu duyan Macron saatini çıkardı
Suudi programdan Biden skeci
DÜNYA / 8 saat önce
Suudi programdan Biden skeci
Trans sporculara yarışma yasağı
DÜNYA / 8 saat önce
Trans sporculara yarışma yasağı
3 ülke tarafından aranan kripto para şirketi kurucusu Do Kwon tutuklandı
DÜNYA / 9 saat önce
3 ülke tarafından aranan kripto para şirketi kurucusu Do Kwon tutuklandı
NASA'dan 'Ulusal Köpek Günü' paylaşımı
DÜNYA / 9 saat önce
NASA'dan "Ulusal Köpek Günü" paylaşımı
Rusya'dan 'uranyumlu mühimmat uyarısı'
DÜNYA / 9 saat önce
Rusya'dan "uranyumlu mühimmat uyarısı"
Muharrem İnce : “Tarih yazıyorsunuz”
GÜNDEM / 10 saat önce
Muharrem İnce : “Tarih yazıyorsunuz”
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Medya Tekstil İşte Başaranlar Aktüel
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva
X

AYRICALIKLI ÜYELİK

Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol