Alex'in 'Yuvama dönüyorum' paylaşımının nedeni belli oldu
SPOR / 10 saat önce
Alex'in 'Yuvama dönüyorum' paylaşımının nedeni belli oldu
Sahte doktorun bir oyunu daha çıktı! Kendine çelenk göndermiş
AKTÜEL / 10 saat önce
Sahte doktorun bir oyunu daha çıktı! Kendine çelenk göndermiş
Gerginlik unutuldu: Katar Almanya'ya LNG satacak
DÜNYA / 12 saat önce
Gerginlik unutuldu: Katar Almanya'ya LNG satacak
Türkiye’nin tasarım kültürünü taçlandıran yarışma
EKONOMİ / 12 saat önce
Türkiye’nin tasarım kültürünü taçlandıran yarışma
HABERLER>FİNANS
28 Haziran 2022 Salı - 08:06

BDDK: Türk Lirası kredi çekip döviz aldılar

TL kredi kullanımı için döviz varlıklarına sınırlama kararının gerekçesi çarpıcı bir tespiti gün yüzüne çıkardı. Döviz borcu olmayan hatta fazlası bulunan şirketlerin TL kredi kullanarak dolar alımı gerçekleştirdikleri ortaya çıktı

BDDK: Türk Lirası kredi çekip döviz aldılar

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK), finansal istikrarın güçlendirilmesi ve kaynakların daha verimli kullanılarak kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışması amacıyla cuma günü aldığı kararın ardından gözler reel sektör firmalarına çevrildi.

Sabah'ın haberine göre TL kredi kullanımı için döviz varlıklarına sınırlama getiren kararın dün açıklanan gerekçesi, bazı şirketlerin döviz fazlaları bulunmasına rağmen, TL kredi çekerek dolar aldığını gözler önüne serdi.

3 ŞART SAĞLANACAK

BDDK'nın aldığı karara göre, "bağımsız denetime tabi", "yabancı para nakdi varlıklarının TL karşılığı 15 milyon liranın üzerinde olan" ve "yabancı para nakdi varlıkların TL karşılığının aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 10'unu aşan" şirketlere TL cinsinden yeni bir nakdi ticari kredi kullandırılmayacak. Herhangi bir şirketin karar kapsamına girmesi için, söz konusu 3 şartın hepsinin birden sağlanması gerekecek.

BANKALARA TALİMAT VERİLDİ

BDDK tarafından dün yapılan açıklamada, daha önce bankalara, kredilerin amacına uygun olmayan işlemlerin gerçekleştirilmesinde kullanılmasının engellenmesi için azami özenin gösterilmesi yönünde talimatlar verildiği anımsatıldı.

Bazı şirketlerin, döviz borcu ya da döviz yükümlülüğü olmamasına hatta döviz pozisyon fazlası bulunmasına rağmen, TL kredi kullanarak döviz alımı gerçekleştirdikleri ve döviz pozisyonu tuttukları aktarılan açıklamada, "Yani üretime, istihdama, yatırıma gitmesi gereken uygun koşullu TL ticari kredi kaynakları, gerçek bir ihtiyaç olmadığı halde bazı şirketlerce döviz alımı amacıyla kullanılmaya devam etmektedir" ifadesi kullanıldı.

ŞİRKETLER 8.7 MİLYAR $ ALDI

Kur Korumalı Mevduat uygulamasının ardından 23 Aralık 2021'de 98.1 milyar dolar olan şirketlerin döviz hesaplarının büyüklüğü, 4 Mart'ta 77.4 milyar dolara geriledi.

Bu süreçte 20.7 milyar dolar satan şirketler, 4 Mart- 22 Haziran arasında 8.7 milyar dolar aldı. 4 Mart'tan bu yana TL ticari krediler ise 600 milyar TL arttı. Reel sektörün döviz açık pozisyonu da bu yılın mart sonu itibarıyla 114.1 milyar dolarla 2011'den bu yana en düşük seviyeye geriledi. Şirketlerin kısa vadeli döviz fazlası ise 56.6 milyar dolara ulaştı.

ROTATİF KREDİLER KAPSAMDA

Rotatif, kredili mevduat hesabı (KMH) veya kurumsal kredi kartları gibi kredi işlemleri yoluyla karar tarihinden itibaren gerçekleşecek nakdi ticari TL kredi kullandırımları için her ay sonunda yapılacak bakiye artışı hesaplaması yeni kullandırım olarak kabul edilecek.

Aynı uygulama, gecelik kredilerde bakiye risk tutarı bulunması durumunda da geçerli olacak. Ay sonunda kredi müşterisinin; rotatif, KMH veya kurumsal kredi kartları için bakiye artışının bulunması; gecelik krediler için ise risk tutarının bulunması halinde ve tevsik edilen belgeler çerçevesinde ilgili sınırlama kapsamına girdiğinin tespit edilmesi durumunda, söz konusu müşterilere limit boşluğu olsa dahi TL cinsinden yeni bir nakdi ticari kredi kullandırılmayacak.

BORSADA 58 ŞİRKETİ ETKİLİYOR

Aracı kurumların Borsa İstanbul'daki şirketleri baz alarak yaptığı araştırmaya göre, ilk çeyrek bilançoları itibarıyla 15 milyon liranın üzerinde yabancı para pozisyonu bulunup, bu tutarın aktiflerin ya da 1 yıllık cironun yüzde 10'unun üzerinde olduğu şirket sayısı 58 olarak tespit edildi. Söz konusu şirketlerin yabancı para likiditelerini satmaları halinde yaklaşık 5.6 milyar dolarlık döviz satışı olabileceği tahmin ediliyor. Öte yandan dün borsada 30'dan fazla şirket alınan karardan etkilenmediğini açıkladı.

MUVAZAAYA GEÇİT YOK

Şirketlerin TL kredi talebi öncesi, fiktif işlemlerle borç kaydı yaratma ya da muvazaalı diğer işlemler yoluyla kararın etrafından dolanmaya yönelik uygulamalara tevessül etmemeleri bakımından bankaların müşterilerini uyarması gerekecek. Bankalarca tahsis edilmemesi gereken bir kredinin açılmasını sağlayanlar hakkında gerekli yasal işlemler yapılabilecek.

DOLAR 1 AYIN DİBİNE İNDİ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun kararının ardından cuma günü yüzde 2.7 gerileyen dolar, dün açılışta yüzde 5'e yakın gerileyerek 16.0993 ile bir ayın en düşük seviyesini gördü. Borsa İstanbul'da da açılışta 2.483 puana kadar gerileyen endeks, daha sonra gelen alımlarla 2.530 puanın üzerine çıktı

KREDİLER AMACINA UYGUN KULLANILMALI

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben üretime, istihdama, yatırıma ve ihracat gitmesi gereken uygun koşullu TL ticari kredi kaynaklarının, gerçek bir ihtiyaç olmadığı halde bazı şirketlerce döviz alımı amacıyla kullanılmaya devam edildiğinin görüldüğünü söyledi. Akben, "Kurulumuzun aldığı karar, finansal istikrarın güçlendirilmesi ve kredilerin amacına uygun bir şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla alınmış bir makroihtiyati tedbirdir. Bu karar, dövizin gerçekten ihtiyaç olan alanlarda kullanılmasına ve enflasyonun kontrol altına alınmasına katkı sağlayacak" dedi. Kapsamdaki şirketlerin herhangi bir nakit akışı sıkıntısına uğramalarının önüne geçilmesi hususuna özellikle dikkate edildiğini ifade eden Akben, şirketlerin yabancı para varlıklarına ilişkin herhangi bir sınırlama olmadığını söyledi.

MAHMUT ASMALI / MÜSİAD BAŞKANI
PİYASA EKONOMİSİNE MÜDAHALE DEĞİL

BDDK'nın döviz cinsinden ihtiyaç fazlası nakdi varlık tutan şirketlere TL cinsinden kredi kullandırılmasını sınırlayan kararını MÜSİAD olarak destekliyoruz. Kararın enflasyondaki kura bağlı maliyet artışları kaynaklı yükselişi engelleyeceği aşikârdır. Bu hamle ile döviz arz-talep dengesi, TL lehine, çok daha makul düzeylere gerileyecektir. Getirilen istisnalar ve kapsam değerlendirildiğinde etkilenecek şirket sayısı oldukça sınırlıdır. Bu bağlamda ilgili BDDK kararının ardından 'piyasa ekonomisine müdahale' söylemleri gerçekçi olmayan ve iyi niyetten uzak yorumlardır.

ŞEKİB AVDAGİÇ / İTO BAŞKANI
TL GÜÇLENECEK

BDDK kararını, kullandırılan kredilerin üretime dönmesi, ekonomiye kazandırılması ve verimli alanlara gitmesi konusunda yerinde bir tedbir olarak görüyoruz. Bu tedbirler, TL'nin güçlenmesine katkı sağlayacaktır. Yapılan düzenleme ile makul maliyetli fonların spekülatif döviz işlemlerine yönelmesinin de önüne geçilecektir. Düzenleme ile firmaların üretime ve yatırıma yönelik fonlama ihtiyaçları ön planda tutuluyor. Bunu da isabetli buluyoruz.

GÜRSEL BARAN / ATO BAŞKANI
ÇOK OLUMLU BIR ADIM ATILDI

Bankaların reel sektöre yönelik desteklerinin farklı amaçlarla kullanımı, diğer işletmelerimize yapılan haksızlıktır. BDDK'nın kararı kredi kanallarının doğru işlemesini sağlamak açısından önemli. TL'nin güçlenmesi ve ekonomimizin istikrarı için olumlu bir adım. İşletmelerimizin dövizi bir yatırım aracı olarak görmemesi, sadece döviz yükümlülüklerini gerçekleştirmek için ellerinde bulundurması gerekir. Kaynakların üretime, yatırıma, ihracata ve istihdama aktarılarak Türkiye ekonomisinin güçlü bir şekilde büyümesinin devamı tüm faydaların üzerindedir.

ORHAN AYDIN / ASKON BAŞKANI
DÖVİZ ALANLAR SORGULANMALI

Hükümetimiz Kur Korumalı Mevduat Hesabı, Gelire Endeksli Senet ile halkımızın parasını koruyup döviz baskısını kırmaya çalışırken, bütün bu alanda verilen mücadeleyi hiçe sayıp yatırım, üretim ve istihdama yönelik verilen ticari kredileri uygun oranlarda alıp döviz alımı yapan zihniyetleri sorgulamak gerekir. BDDK'nın kredi kullanımına yönelik aldığı yeni kararlar bu zihniyetlere dur diyecek bir karar olmuştur.

AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR


Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Hasan Arsan 2 Temmuz 2022 Cumartesi 18:48

Bankalardan önce devlet kendi kamu bankalarına talimat versin. Böyle bir riske hiç bir normal banka kalkmaz. Buna kalkacak bankaların zararlarını "görev zararı " gibi bir siğinakları yoktur. Hiç bir banka işleme başlamadan onca dövizi ançak kamu bankaları satar ve bunun içinde müşterisine kredi verir. Bunu tahmin edemeyen görevliler derhal bulundukları mevkileri terk etmelidirler. Birilerine güzel görünmek için ekonomi kuralları ile asla oynanmamalidir.

Yorumu oyla      0      0  

FACEBOOK YORUM

BENZER HABERLER

Kimlikle döviz alım-satımında yeni sınır
TÜSİAD Başekonomisti Altınsaç'dan BDDK kararı değerlendirmesi: Şirketler yurt dışındaki iştiraklerine para çıkarabilir
Dünyanın en agresif merkez bankası faizi yüzde 200'e çıkardı
Hazine’den son dakika BDDK açıklaması!
BDDK kararı sonrası bankalar kredi kullanımını durdurdu
Dolar kuru 16.07'e nasıl düştü: Sırrı arka kapıda
Borsa İstanbul'da BDDK depremi
Piyasalarda hareketli gün: Dolar ve euro yüzde 4 düştü, çıktı
Prof. Dr. Özgür Demirtaş’tan BDDK kararı yorumu: İnanılmaz bir döneme girdik
Fatih Portakal 'yüzde 99.9' diyerek Altılı Masa'dan çıkacak adayı açıkladı
GÜNDEM / 7 saat önce
Fatih Portakal 'yüzde 99.9' diyerek Altılı Masa'dan çıkacak adayı açıkladı
151 internet sitesine erişim engeli
MEDYA / 7 saat önce
151 internet sitesine erişim engeli
Bir kripto para milyarderi daha hayatını kaybetti!
FİNANS / 7 saat önce
Bir kripto para milyarderi daha hayatını kaybetti!
197 bin sözleşmeli personel hemen kadroya geçirilecek
EKONOMİ / 8 saat önce
197 bin sözleşmeli personel hemen kadroya geçirilecek
10 Bin dolarlık nafaka davasında Cem Yılmaz'a kötü haber
AKTÜEL / 10 saat önce
10 Bin dolarlık nafaka davasında Cem Yılmaz'a kötü haber
Alex'in 'Yuvama dönüyorum' paylaşımının nedeni belli oldu
SPOR / 10 saat önce
Alex'in 'Yuvama dönüyorum' paylaşımının nedeni belli oldu
Sahte doktorun bir oyunu daha çıktı! Kendine çelenk göndermiş
AKTÜEL / 10 saat önce
Sahte doktorun bir oyunu daha çıktı! Kendine çelenk göndermiş
Pınar Et'ten güneş enerjisine yatırım
EKONOMİ / 11 saat önce
Pınar Et'ten güneş enerjisine yatırım
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Medya Tekstil İşte Başaranlar Aktüel
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva
X

AYRICALIKLI ÜYELİK

Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol