Sedat Peker'in iddiaları ile gündeme gelen Orhan Adıbelli kimdir, nasıl öldürüldü?
GÜNDEM / 15 saat önce
Sedat Peker'in iddiaları ile gündeme gelen Orhan Adıbelli kimdir, nasıl öldürüldü?
Eski eşiyle telefon konuşması kaydını doğrulayan CHP'li Erdoğdu, yeni eşi Torun'dan özür diledi
GÜNDEM / 16 saat önce
Eski eşiyle telefon konuşması kaydını doğrulayan CHP'li Erdoğdu, yeni eşi Torun'dan özür diledi
Sedat Peker'den Mehmet Ağar'a yeni mesajlar: YENİLECEKSİNİZ, GÖRECEKSİNİZ!!!
GÜNDEM / 19 saat önce
Sedat Peker'den Mehmet Ağar'a yeni mesajlar: YENİLECEKSİNİZ, GÖRECEKSİNİZ!!!
Ozan Tufan, Hull City'e transfer oldu
SPOR / 20 saat önce
Ozan Tufan, Hull City'e transfer oldu
HABERLER>PATRONLAR
16 Şubat 2013 Cumartesi - 10:09

Antepli işadamından Kayserilileri kızdıracak açıklama

Antepli Nakıboğlu ailesinin 3’üncü nesil temsilcisi Taner Nakıboğlu, Kayserililer için ilginç bir laf etti

Antepli işadamından Kayserilileri kızdıracak açıklama

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de aile şirketlerinin kuruluşlarına bakıldığında hikaye, ya küçük bir atölyede ya da küçücük bir dükkanda başlıyor.Gaziantepli S. Mehmet Nakıboğlu da bugün Naksan Holding olarak bilinen firmanın temellerini 1940 yılında açtığı toptan attariye ve hırdavat dükkanında attı. 1960'lara gelindiğinde Nakıboğlu ailesi polietilen film ve sera örtüsü pazarlama işine girdi.
 
Bu da dönüm noktası oldu. Küçücük bir dükkandan holdinge dönüşen Naksan'da çalışan sayısı bugün 6 bini aştı.
 
Naksan Yönetim Kurulu Üyesi ve Royal Halı'nın Başkanı Taner Nakıboğlu, kendi firması yanında "Gaziantepli olma" ruhunu da anlattı. 
 
Soyadında "oğlu" eki olmanın hikmeti
 

* Nakıboğlu Ailesi, Gaziantep'in girişimci aileleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Büyük aile şirketlerine bakıldığında, nasıl bir konumdasınız?
 
Bizde şöyle bir espri vardır. Soyadında 'oğlu' eki olmazsa sanayici olunmuyor. Bu şaka tabiî ki. Büyük sanayici ailelerin soyadında nedense hep 'oğlu' olduğu için böyle söyleniyor. Antep'te dikkat edilirse Konukoğlu, Nakiboğlu, Erdemoğlu, Tiryakioğlu, Tiryakioğlu  diye sıraladığımızda hepsinde oğulluk var.
 
Gazianteplilik ruhu birleştiriyor
 

* İş çevrelerinde çeşitli fıkralar anlatılır. Bu fıkralarda da Gaziantep'e biraz torpil geçilir.  Sizce bir "Gazianteplilik Ruhu" var mıdır?
 
Gerçekten bir ruh vardır. Gaziantepli pratiktir, iyi esnaf ve iyi girişimcidir. Esnaf demek, "Çok konuşma işini iyi yap" anlamına, yani "İşinin bitmesine bak, uçlarıyla dallarıyla uğraşma" anlamına gelir. İşini iyi yapan da başarıyı yakalar.
 
* Türkiye'nin barış sürecine bir mesajınız var mı?
 
Bize göre Kürt sorunu diye bir şey yoktu, sonradan çıktı. Zaten biz burada iç içeyiz, kız almışız kız vermişiz. Mesela bizim de Kürt bir damadımız vardı, rahmetli oldu.
 
* Bu süreçte başarıya ulaşabilir miyiz?
 
Ulaşırız da yılların bilinçaltının temizlenmesi, ön yargıların bitmesi biraz daha sürer.  Ama bitecek. Birileri sanki sorunu çıkarıyor, sonra da ilaç veriyor. Sorunu çıkarıyor, silah satıyor. Yine sorunu çıkarıyor, 'şöyle yapalım, böyle yapalım' diyorlar.  Mesela, Gaziantep'te Kürt sorunu da Alevi sorunu da yoktur.
 
Eğitim ve iş sorunu düzelmeli
 
* Peki, siz çevrenizde terörden çok çeken illere hangi önerilerde bulunabilirsiniz? "Bizi takip edin, doğru yolu bulursunuz" diyebiliyor musunuz?
 
En iyi örnek biziz. Yani Gaziantep'tir. Bizler İstanbul'da okuduk, sonra ABD'ye gittik. Sonra yine dönüp Gaziantep'e geldik. Döner dolaşır, yine Antep'e yatırım yaparlar. Onun için biz Antep'i geliştirdiğimiz gibi Güneydoğu'daki illerde kendilerini aynen böyle geliştirirlerse, Kürt sorunu da terör sorunu da ortadan kalkar. PKK, nereden kan topluyor? Düzensizlikten, eğitimsizlikten, işsizlikten topluyor. Bunlar yani eğitim ve iş sorunu düzelirse, PKK, bir daha yandaş bulamaz, dağa çıkaracak genç de bulamaz.
 
Enerji yatırımında 1000 MW'ye ulaşırız
 
* Enerji alanında neler yapıyorsunuz?
 
Özellikle yerli kaynaklara ağırlık veriyoruz. Cari açığı kapatmak için yerli kaynakları kullanmamız lazım. Bizim enerjide yaptığımız yatırımlar, her yıl 150-200 milyon dolarlık doğal gaz üretimini engelleyecek.
 
* Bu tutardaki yatırımları hangi alanlarda yapıyorsunuz?
 
Eskişehir Mihalıççık Koyunağılı mevkiinde kömür madenimiz var. Kömür madeninin üzerine her biri 145 megawatlık, toplamda da 295 megavatlık santral yapıyoruz. 2014'ün sonuna doğru tamamlanacak bu santraller. Yine enerjide Gaziantep'te 50 megavatlik doğalgaz çevrim santrali var. Enerjide bu gidişiyle 1000 megavata ulaşabiliriz diye düşünüyoruz.
 
Baskete yatırım yaptık Birinci Lig'e çıktık
 

* Futbola değil basket sporuna destek veriyorsunuz değil mi?
 
Sosyal sorumluluk anlamında devamlı sporu da destekliyoruz. İki yıldır Gaziantep Spor Büyükşehir Basketbol Takımı'nı ikinci ligde destekliyorduk, takip ediyorduk. Spor, hele de basket çok önemli. Kültür seviyesi daha yüksek bir spor.  İkinci yılın sonunda takım şampiyon oldu ve Birinci Lig'e çıktı. O zaman biz isim sponsoru olmaya karar verdik. Onlar da 2 yıldır kendilerini desteklediğimizi bildikleri için "Size yakışır" dediler.
 
Sosyal medya kavga ettiriyor
 
* Antepli iş adamlarının başarısında eşlerinin büyük katkısı olur derler. Eşiniz Esra Hanım'ın destekleri neler oluyor?
 
(Gülüyor) Bizler çok çalıştığımızdan eşlerimize kalıyor bazı sorumluluklar. Dönem dönem Esra Hanım'la farklı durumlar oluyor. İlk olarak Blacberry çıktı, daha sonra iPone geldi, kendisiyle kavgalar başladı. "Eve geliyorsun benimle konuşmuyorsun, devamlı telefonunla oynuyorsun" diyordu bana.
 
Şimdi bugünlerde kendisi instagram'la (fotoğraf paylaşım sitesi) ilgileniyor. Oğlum, kızım ve ben Esra Hanım'a, "Ya şu ınstagramı bırak da biraz bizimle ilgilen" demeye başladık. Eşim, sürekli arkadaşlarının koyduğu fotoğraflardaki yorumları okuyor.
 
* Sosyal medyayı da izliyor musunuz?
 
Twitter'de 2000'e yakın takipçim var. İnstragram'da da varım. Fotoğrafa meraklıyım ama zaman bulamıyorum fazla.
 
Dengeler değişti Latin Amerika ile Afrika’ya açılıyoruz
 
* Halıcılık sektöründe Antep, merkez oldu mu, kaç firma çalışıyor bu alanda?
 
160 firma ve 1300 tezgah var.
 
* Nereye varmayı planlıyorsunuz?
 
Dış pazarlarda son 10 yılda dengeler çok değişti. Avrupa pazarında kriz var.10 yıl önce biz krize girdiğimizde Avrupa bizimle alay ederken, şimdi ise biz onların düştüğü durumu ibretle izliyoruz. Artık dünyanın yeniden keşfedilmesi gerekiyor. Bu yıl içinde üretim ve cirosal anlamda yüzde 22 büyüme kararı aldık. Royal Halı, 700 çeşit halısı ile Brezilya, Arjantin ve Afrika ülkelerine açılacak.
 
* ABD'yi de merceğinize alacak mısınız?
 
ABD ile görüşmeler devam ediyoruz. Mesela, ebru sanatını uyguladığımız halıları çok beğenmişlerdi. Bir senatör bizi ziyaret etti. Pensilvanya'dan gelmişti. Henüz kesin bir durum yok ama ABD'ye de gitmeyi de planlıyoruz.
 
Antibakteriyal halılarla camilerde kokuyu önledik
 
* Antibakteriyal halı üretimiyle atağa kalktınız değil mi?
 
Özellikle 3 etkili halı olarak tanımladığımız antibakteriyel halılarımız çok değerli. Artık, tüm halılarımızda antibakteriyel uygulamayı yapıyoruz. Mesela camilere verdiğimiz bu tür halılarla ayak kokusu, nem ve küften kaynaklanan kokuların önlenmesini sağlıyoruz.
 
* Halıda sigorta tuttu mu?
 
200 bin metrekare halıyı sigortaladık, bu halıların yüzde 10'u için değişim talebi geldi. Üretim hatalarına karşılık 2 yıllık garanti veriyoruz. Alıcı 5-10 lira gibi ek masrafla halısını sigorta ettiriyor. Başta lekeler olmak üzere, yırtılmalar, su baskınları ve yanma nedeniyle deforme olmuş halıları 1 yıl içinde iki kez aynı ebat ve aynı desen kodundaki ürünle değiştiriyoruz.
 
İşsizlik yok işçi açığı var
 
* Sizce Türkiye nereye gidiyor?
 
Türkiye'nin geleceğinin çok parlak olduğuna hele de Gaziantep'in geleceğinin çok güzel olduğuna inanıyorum. Türkiye, Avrupa'ya göre çok iyi durumda, Antep de batı şehirlerine göre çok iyi durumda olacak. O günler gelecek. Bize bir 10 sene lazım. Gaziantep, son 3 yıldır Türkiye ortalanmasının üç katı büyüyor. Geçen yıl 6 milyar dolarlık ihracat yaptık. Bu sene 7 milyar doları hedefliyoruz. Türkiye'de ihracatını en çok artıran il olduk. Ocak ayında ihracatımız yüzde 30 artmış.
 
 * Antep'te işsizlik var mı?
 
Hayır, bizim işçi problemimiz var. İşçi bulamıyoruz. Kalifiye eleman sıkıntısı da düz işçi sorunu da var. Bütün alanlarda işçi ihtiyacı var. 
 
Kayseri, yavaş kaldı, Antep geçti
 
* Bir Kayserili ile Gaziantepli arasındaki en belirgin fark nedir?
 
Kayserililer'in aşırı incelemeleri, pazarlıkçı olmaları ve çok temkinli davranmaları sonucunda belki gündemde öncelikle Kayseri konuşuldu. Hatta, Antep'ten fazla öne çıktı. Ama şimdi Antep, Kayseri'yi geçti. Kayseri, sadece mobilya sektöründe çok ön planlara çıktı ama Antep'te özellikle çok değişik sektörlerde hızlı büyümeler var. Bu sektörlerde de başa oynuyorlar.

Kayserililer ağır kalıyor
 
* Kayserililer satışta daha iyi değil mi?
 
Bana göre Kayserililer'in o aşırı pazarlıkçılığı bu globalleşen hızlı dünyada ağır kalıyor. Belki hepsi öyle değil. Ama bu aşırı ihtiyatlılık, Kayserililer yanında Konyalılar'da da vardır. Antep, birçok sektörün merkezi oldu artık.
 
İddialı hedefler şirketler
 

Holding bünyesinde Naksan Plastik, “En büyük ilk 500 şirket” listesinde ilk 100’lerde yer alıyor. Kardeş şirketler Nakpilsa Dokuma, Royal Halı, Pierre Cardin Halı, Royal BCF, Adularya, Elmacı Pazarı, Naksan Teknoloji, Elma Sepeti, Verimli Plastik ve Rinak Lojistik de hızla yükseliyor. Köklü halı şirketlerinden Atlas Halı’yı da satın alan firma, enerji yatırımlarıyla da dikkat çekiyor.

Perihan Çakıroğlu/Bugün

AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR


Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM

BENZER HABERLER

Halis Komili hangi davadan beraat etti?
Ciliv'den kadın yöneticilere liderlik taktikleri
Acıbadem, hangi hastane zincirini satın alıyor?
Vehbi Koç yaşasaydı, hangi şirketleri aldırmazdı!
TTNET Genel Müdürü, SPK Başkanının ismini duyunca neden ayağa kalktı?
Muhtar Kent: Tüketicide hâlâ korku var
Tanrıverdi: Bankacılar bizi zorladı
Hüsnü Özyeğin için ilginç ilan
Ünlü CEO koltuğunu devrediyor
BDDK'den 'döviz varlığı sınırı' için yeni açıklama
FİNANS / 5 saat önce
BDDK'den 'döviz varlığı sınırı' için yeni açıklama
CHP'li Aykut Erdoğdu'dan açıklama: O görüntüleri eski eşim paylaştı
GÜNDEM / 7 saat önce
CHP'li Aykut Erdoğdu'dan açıklama: O görüntüleri eski eşim paylaştı
Robert de Niro İstanbul'da: Restoran işi zor bir iş
AKTÜEL / 7 saat önce
Robert de Niro İstanbul'da: Restoran işi zor bir iş
Gübre fiyatlarına şok zam!
EKONOMİ / 8 saat önce
Gübre fiyatlarına şok zam!
Prens Charles 'Londra'yı satın alan' Katarlıdan 3 milyon euro rüşvet almış
DÜNYA / 14 saat önce
Prens Charles 'Londra'yı satın alan' Katarlıdan 3 milyon euro rüşvet almış
Sedat Peker'in iddiaları ile gündeme gelen Orhan Adıbelli kimdir, nasıl öldürüldü?
GÜNDEM / 15 saat önce
Sedat Peker'in iddiaları ile gündeme gelen Orhan Adıbelli kimdir, nasıl öldürüldü?
Eski eşiyle telefon konuşması kaydını doğrulayan CHP'li Erdoğdu, yeni eşi Torun'dan özür diledi
GÜNDEM / 16 saat önce
Eski eşiyle telefon konuşması kaydını doğrulayan CHP'li Erdoğdu, yeni eşi Torun'dan özür diledi
Kulisler hareketlendi: 'Her şeye af geliyor'
GÜNDEM / 17 saat önce
Kulisler hareketlendi: 'Her şeye af geliyor'
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Medya Tekstil İşte Başaranlar Aktüel
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva
X

AYRICALIKLI ÜYELİK

Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol