Mersin’de deniz üstü sanayi gelişiyor
EKONOMİ / 21 dk. önce
Mersin’de deniz üstü sanayi gelişiyor
SPK’dan 6 şirketin borçlanma aracı ihracı başvurusuna onay
EKONOMİ / 36 dk. önce
SPK’dan 6 şirketin borçlanma aracı ihracı başvurusuna onay
Sağlık alanıyla ilgili düzenleme Resmi Gazete'de
GÜNDEM / 6 saat önce
Sağlık alanıyla ilgili düzenleme Resmi Gazete'de
Doğalgaza mart ayında zam yok
GÜNDEM / 8 saat önce
Doğalgaza mart ayında zam yok
HABERLER>FİNANS
29 Temmuz 2011 Cuma - 15:43

Altında herkes için yatırım fırsatı var

Son üç yılda yüzde 130 getiri sağlayan altında yukarı yön sürüyor. İşte altında fırsatlar..

Altında herkes için yatırım fırsatı var

Esin Çetinel'in haberi

Son üç yılda yüzde 130 getiri sağlayan altında yukarı yön sürüyor. Bu yüzden kısa vadeli gevşemeler alım fırsatı olarak görülüyor. Tasarruflarını altında değerlendirmek isteyenler için 15 bankanın altına dayalı ürünlerini araştırdık...

EYLÜL 2008... ABD’li dev yatırım bankası Lehman Brothers battı. Çoğu dev banka da ağır darbe aldı. Dünya, tarihinin en büyük global krizine bu batışla birlikte resmen ilk adımını atmış oldu.
Aradan geçen üç yılda hala krizin yaraları sarılabilmiş değil. Hatta halının altına süpürülen sorunlar yavaş yavaş ortaya dökülmeye başladı. ABD ve İngiltere ağırlıklı patlak veren kiriz, şimdilerde Yunanistan, İspanya, Portekiz ve en son İtalya’ya sıçrayarak AB ülkelerini sarsmaya başladı.

VE ALTIN SAHNEYE ÇIKTI

Kriz derinleştikçe panik de artıyor. Milyarlarca dolarlık fonları yöneten global oyuncular da rotalarını güvenli liman arayışına çevirmiş durumda. Bu da doğal olarak altını parlatıyor. Eylül 2008’de 700 dolar civarında olan altının onsu, yaklaşık 3 yıl içinde rekor üstüne rekor kırdı ve geçen hafta itibariyle 1.600 doları aştı. Başka bir ifadeyle altın, krizin başladığı günlerden bu yana yaklaşık yüzde 130 değer kazandı.
Peki şimdi ne olacak? Uzmanların ortak görüşü, altının son dönemdeki çok sert yükselişinin ardından bir düzeltme yaşayacağı yönünde. Kimilerine göre bu düzeltme altını 1.500-1.550 dolarlar bandına indirecek, kimilerine göre ise 1.486 dolara kadar sürecek. Peki ya sonra? Yine uzmanlara göre ana yön yukarı ve altındaki çıkış sürecek...

ALTIN ALINIR MI?

Global kriz ortadan kalkmadan, özellikle de ABD ve euro bölgesi ekonomilerine ilişkin kaygılar dinmeden altın güvenli liman arayışındakilerin sığınağı olmaya devam edecek. Analistlere göre, bu seviyelerin ardından bir düzeltme gelse de altında önce bin 800, ardından da 2 bin dolara kadar çıkış potansiyeli var. Yılbaşından bu yana birkaç minik düzeltme dışında sürekli yükselen altının hala “al” sinyali verdiği düşünülüyor.

BANKALAR DA ALTIN PEŞİNDE

Yatırımcıların talebine bağlı olarak altına yatırım şekilleri de çeşitlenmeye başladı. Eskiden kuyumcudan alınan cumhuriyet altını yastık altında saklanır, ihtiyaç olduğunda çıkarılıp bozdurulur ve ihtiyaçlar giderilirdi. Ancak günümüzde altına yatırım yapmak isteyenler için başka alternatifler de var. Altındaki hızlı çıkışı gören bankalar, bu alanda birçok ürün çıkararak yatırımcıların tercihine sunuyor. Altın fonuyla başlayan bu trend ardından altın mevduatı, son olarak da anapara garantili altın fonlarıyla sürüyor...

AKBANK FONA ODAKLANDI

Akbank’ta altın mevduat hesabı bulunmuyor. Ancak banka, yaklaşık dört yıldır altın fonu yönetiyor. Halen işlem gören Akbank B Tipi Altın Fonu’nun portföyünde yüzde 95-100 arasında altın bulunuyor. Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, “Son dönemde popüler olan anapara koruma amaçlı fonlar da özellikle anaparasını riske atmak istemeyen yatırımcılar için ideal” diyor.
Akbank’ın piyasadaki gelişmeleri göz önünde bulundurarak kurduğu anapara koruma amaçlı fonlardan 4’ü altına dayalı. Bankanın bir adet altın ve gümüş sepeti, bir adet altın, gümüş ve platin sepeti ve bir adet de altın, petrol, pamuk ve bakır sepetine dayalı fonu var.
Galip Tözge, Akbank’ın sadece altın fonuna sahip müşteri sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 100 artış gösterdiğini vurguluyor. Ardından da altına dayalı anapara koruma amaçlı fonlardaki artışın yüzde 200 olduğunu ekliyor.
Akbank, her ay düzenli olarak halka arz ettiği anapara koruma amaçlı fonlar arasında altın ve değerli madenlere dayalı olanların ağırlığını artırıyor. Tözge’ye göre yatırımcılar, altına dayalı anapara koruma amaçlı fonlarla daha düşük riskli yatırım imkanı buluyor. Altın ve gümüş sepetinden oluşan fonla riski dağıtabiliyor, altın-gümüş-platin üçlüsüyle ise portföy çeşitlendirme ihtiyacını karşılıyor. Tözge, Altın Birikim Hesabı ile küçük yatırımcıların biriktirme ihtiyaçlarını, Altın Hesabı ile de anlık işlem yaparak nakde dönme ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflediklerini vurguluyor.

YAPI KREDİ’NİN ALTIN FONU YOLDA
Yapı Kredi müşterileri, vadeli ve vadesiz altın mevduat hesabı açabiliyor. Minimum 1 TL karşılığı miligram bazında vadesiz altın hesabı açmak mümkün. Altında havale de yapılabildiğini söyleyen Yapı Kredi Perakende Bankacılık Pazarlama Grup Direktörü Mehmet Cemalcılar, bu alanda verdikleri hizmetleri şöyle özetliyor:
“Vadesiz altın mevduatı, minimum 1 TL karşılığı miligram bazında altın işlemi yapabilme imkânı sunuyor. Altın hesaplarına altın havalesi yapılabiliyor. İnternetten döviz alır gibi altın alım satılabiliyor. Vadeli altın mevduatı ise altın birikimlerine faiz alabilen bir hesap türü. Bu hesap, minimum 10 gram altınla açılabiliyor. Bir aydan 12 aya kadar vade seçeneği var.
Altın mevduatının yanı sıra müşterilerimize altın fonu da sunuyoruz. Zaman zaman altına endeksli vadeli mevduat ve anapara garantili fon da çıkarıyoruz. Bu ürünler, talep toplama usulüyle belirli dönemlerde satışa sunuluyor. Örneğin, önümüzdeki ağustos ayında yeni bir altına endeksli anapara garantili fon çıkarmayı hedefliyoruz.”

GARANTİ 100 TL’YE BİRİKTİRİYOR
Yaklaşık dört yıldır müşterilerine "Vadesiz Altın Hesabı" ve "Birikimli Altın Hesabı" olmak üzere iki farklı vadesiz altın depo hesabı seçeneği sunan Garanti Bankası, bu ürünleriyle gram ve santigram bazında altın alım-satım işlemi yapıyor. Bu işlemler için alt limit 1 gram. Garanti Bankası Bireysel Bankacılık Pazarlama Koordinatörü Didem Dinçer Başer, bankanın altın ürünleriyle ilgili şu bilgileri veriyor:
“Birikimli Altın Hesabı ile müşterilerimize vadesiz TL veya vadesiz dolar hesaplarından ya da kredi kartlarından aylık 100 TL, 75 dolar veya 1 (net) gramdan başlayan tutarlarda düzenli birikim yapma imkanı sunuyoruz. İstendiği takdirde hesaptaki altın satılarak anında nakde çevrilebiliyor. Ayrıca diğer tüm altın hesaplarına (vadesiz ya da birikimli altın hesabı) altın havalesi de yapılabiliyor. Altınlar İstanbul’daki şubelerimizden fiziki olarak da teslim edilebiliyor.”
Garanti Bankası’nın farklı altın ürünleri de var. Başer, “Altının düşüşü ya da yükselişinden faydalanarak vadeli mevduattan daha fazla kazanmak isteyenler için altına endeksli mevduat hesabımız bulunuyor. Ayrıca altın fonumuz var. Dönemsel olarak da anapara korumalı altın fonu (altın düşüşü/yükselişine endeksli) ihraç ediyoruz” diyor.

İŞ’TEN ALTIN İHRACAT KREDİSİ

İş Bankası’nın altına yatırım yapmak isteyenler için iki farklı ürünü bulunuyor. İş Bankası Sermaye Piyasaları Bölümünden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erdal Aral, “Bunlardan biri vadesiz mevduat niteliğinde olan ve gram olarak takip edilen ‘Altın Hesabı’; diğeri ise ‘Yatırım Hesabı’ aracılığıyla müşterilerimize sunduğumuz ve adet olarak izlenen 1 gr altına, yarım cumhuriyet altınına ve tam cumhuriyet altınına eşdeğer kaydî altın ürünlerimiz” diyor.
İş Bankası’nın B Tipi Altın Fonu ve yine altına dayalı anapara korumalı bir fonu var. Aral, yoğun ilgi üzerine geçen hafta altına dayalı yüzde 100 anapara korumalı bir fonu arz ettiklerini hatırlatıyor. 
İş Bankası, altın üretimi ve ticaretiyle uğraşan ticari kurumlara altın işletme kredisi ve altın ihracat kredisi de veriyor. İşletmeler, altın işletme kredilerinde bir günden bir yıla kadar, altın ihracat kredilerinde ise 24 aya kadar altın kredisi kullanabiliyor.

TEB’DEN 0.01 GRAM ALTIN
TEB, Mart 2011 sonu itibariyle altın kredilerinde yüzde 34 pazar payıyla sektör lideri. Banka, müşterilerine altın ve altına endeksli üç ürün sunuyor: Vadesiz Altın Depo Hesabı, Vadeli Altın Depo Hesabı, TEB B Tipi Altın Fonu... TEB Altın Bankacılığı Satış Direktörü Selami Erten, bu ürünlerin sunduğu avantajları şöyle anlatıyor:
“Altın Depo Hesabı, altına yatırım yapmak isteyen yatırımcıların altın alıp satmasını sağlayan vadeli ya da vadesiz seçenekleri bulunan bir hesap türü. Bu hesabın çok sayıda avantajı var. Örneğin, döviz alıp satar gibi 0.01 gram ve katları şeklinde altın alıp satabilirsiniz. İstediğiniz zaman bozdurup dolar ya da TL hesabınıza aktarabilirsiniz. Müşterilerimiz talep etmeleri durumunda İstanbul’daki şubelerimizden fiziki olarak altınlarını teslim alabilir. Hesaplarındaki tutarı diğer TEB müşterilerine havale edebilir, hesap işletim ve saklama ücreti de ödemezler. Ayrıca TEB’de vadeli altın mevduat hesabı açmak da mümkün. Müşterilerimiz bankada bulunan 1 gram ve üzerindeki altın depo hesaplarını bir aydan 12 aya kadar vadeli olarak yatırıp faiz getirisi elde edebiliyor.”
Altın fonu da çıkaran bankanın halen TEB B Tipi Altın Fonu işlem görüyor. 
Fonun portföyünün en az yüzde 51’i, altın ve altına dayalı finansal araçlarda değerlendiriliyor.

TEB’DEN KUYUMCULARA ALTIN KREDİ
TEB; perakendeci, imalatçı ve toptancı kuyumcuların kısa vadeli finansman ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bir yıl vadeli 3 ayda bir faiz ödemeli ve vade sonunda yüzde 30 oranında anapara geri ödemeli, 250 gramdan başlayan tutarlarda altın kredisi kullandırıyor. TEB Altın Bankacılığı Satış Direktörü Selami Erten, “Ayrıca yine kuyum sektörüne özel ‘Taksitli Altın Kredisi’ni de yine sadece TEB sunuyor. Kuyumculara 250 gramdan başlayarak 24 aya kadar vadeli altın kredisi kullandırıyoruz. Geri ödemelerini de nakit akışına uygun olarak gram bazında taksit taksit yapabilme imkanı sağlıyoruz” diyor.
TEB ile İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) ve Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası arasında imzalanan protokollerle oda üyelerine özel fırsatlarla taksitli altın kredisi veriliyor.

VAKIFBANK’IN MÜŞTERİ SAYISI 4 KAT ARTTI
1990’lı yılların başından bu yana şubelerinden Vakıfaltın satışı yapan VakıfBank, 2005 yılından itibaren altın fonu da sunmaya başladı. VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Hasan Ecesoy, bu yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre altın hesabı açan müşteri sayısının yaklaşık dört kat arttığını vurguluyor. Ecesoy, “Son verilere göre altın hesabı bulunan müşteri sayımız 20 bin civarına ulaştı. Bunun parasal karşılığı ise yaklaşık 300 milyon TL’yi buldu” diyor.
Ecesoy, bankanın altın varlığının da geçen yıl sonu itibariyle yaklaşık 1.7 tondan haziran sonunda yaklaşık yüzde 110 artışla 3.5 tona yükseldiğini belirtiyor.

ŞEKERBANK’TAN 1 GRAMA HESAP
Şekerbank’ta vadesiz altın hesabı en az 1 gram ve katları şeklinde açılıyor. Altın alım satım işlemleri, internet bankacılığı sayesinde gün içinde rahatlıkla yapılabiliyor. Şekerbank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Özciğer, “Ayrıca bir de B tipi altın fonumuz var. Piyasa şartlarını takip ederek gerek duyulduğunda altına endeksli fon çıkarmayı da planlıyoruz” diyor.

HSBC’DE ALT LİMİT 1 KİLO
HSBC, TL ve dolar hesaplarını kullanan müşterilerine altın mevduat hesabı da açıyor. Ancak banka, altın alım satım işlemleri için 1 kg alt limit uyguluyor. Altın mevduat hesabının yanı sıra HSBC Yatırım B Tipi Altın Fon’u da işlem görüyor. 
HSBC Yatırım B Tipi Altın Fonu’nun 31 Aralık 2010-30 Haziran 2011 arasındaki altı aylık brüt getirisi yüzde 12.14, net getirisi ise yüzde 11.03 olarak gerçekleşti. Aynı dönem aralığında İMKB-100 endeksi’nin getirisi eksi 4.14, KYD-Tüm Bono Endeksi’nin getirisi yüzde 1.77, KYD 1 Aylık Gösterge Mevduat endeksinin getirisi ise yüzde 3.78 oldu. Yine aynı dönemde TL karşısında ABD Doları yüzde 5.08 değer kazanırken, euro yüzde 13.85, eşit ağırlıklı dolar-euro sepeti ise yüzde 10.10 değer kazandı.
HSBC’nin altına yatırım yapan iki adet kapalı uçlu anapara koruma amaçlı fonu da bulunuyor. Banka yetkilileri, bu fonlarla ilgili şu açıklamayı yapıyor:
“HSBC Bank A.Ş. Koruma Amaçlı Şemsiye Fonuna Bağlı B Tipi % 100 Anapara Koruma Amaçlı 17. Alt Fonumuz var. Ayrıca altın fonumuz olduğu için açık uçlu herhangi bir fon daha çıkarma planımız yok. Piyasa şartları uygun olursa altına yatırım yapan yeni anapara koruma amaçlı fonların halka arzı gündeme gelebilir.”

DENİZBANK’TAN GÜMÜŞ VE ALTIN KREDİSİ
Vadeli ve vadesiz altın hesabı bulunan DenizBank’ta bunun için alt limit 1 gram. Mevduatın yanı sıra bankanın altın fonu da var. DenizBank Toptan Bankacılık Grubu Genel Müdür Yardımcısı Derya Kumru, “Altın fiyatlarındaki değişime paralel getiri sağlamayı hedefleyen DenizBank B Tipi Altın Fonu'nu 2010 yılından bu yana müşterilerimize sunuyoruz. Bu fonumuzun en az yüzde 51'i altın ve altına dayalı araçlara yatırılıyor. Ayrıca altının yükseliş ve düşüş öngörüsüne dayalı iki ayrı koruma amaçlı altın fonunu Nisan 2010’da halka arz ettik ve bu fonların yatırım süreleri sona erdi. Önümüzdeki dönemde de piyasadaki gelişmelere paralel olarak altına dayalı farklı koruma amaçlı fonlar çıkarmayı planlıyoruz” diyor.

Derya Kumru, DenizBank’ın kuyumculara özel ürünleriyle ilgili de şu bilgileri veriyor: “Kuyumculara yönelik spot altın kredisi, erken kapama opsiyonlu altın kredisi ve taksitli altın kredilerimiz var. Erken kapama opsiyonlu altın kredilerimizde kullandırım aşamasında faiz ve vade belirlenmiştir. Böylece müşterilerimiz faiz artışından etkilenmez. Spot altın kredisinden tek farkı, kredi kullandırımında belirlenen vadeden önce krediyi kapatma imkanı bulunması. Eşit taksitli altın kredisi kullandırımıyla ise müşterilerimiz kredi geri ödemelerini aylık eşit taksitli olarak yapılabiliyor. Bunun yanı sıra biz kuyumculara yönelik gümüş kredisi kullandıran ilk bankayız.”

KUVEYT TÜRK’TEN 14 ÜRÜN
Altın bankacılığı konusunda iddialı bankalardan biri de Kuveyt Türk. Bankanın bu alanda 14 farklı ürün ve hizmeti var. Kuveyt Türk yetkilileri, söz konusu ürünlerin ayrıntısını şöyle anlatıyor:
“Kuveyt Türk’te Altın Depo Hesabı ve Altına Altın Katılma Hesabı olarak iki çeşit altın hesabı var. Altın Depo Hesabı, anlık altın kurları üzerinden alım satım imkânı sağlıyor. Düzenli altına almak isteyen müşterilerimizin talimatıyla belirlenen tarihlerde işlemlerini biz gerçekleştiriyoruz. Ayrıca dalgalanan altın fiyatlarını sürekli takip edemeyenler için kura bağlı ileri tarihli talimatlarını yapıyoruz. Örneğin, müşterimiz altın fiyatı 80 TL olduğunda 10 gram altın alın talimatını otomatik olarak gerçekleştiriyoruz.”
Altına Altın Katılım Hesabında ise banka, hem altının artışıyla hem de altın karşılığı verilen kar payıyla kazanç sağlıyor. Kuveyt Türk, dünyada altına dayalı kar-zarar ortaklığı yatırım ürününü geliştiren ilk banka. Altına Altın Katılım Hesabı, minimum 10 gramla açılabiliyor. Altına Altın Katılım Hesabı için hesap işletim ücreti ise alınmıyor.

Kuveyt Türk’ün ayrıca B tipi Altın Borsa Yatırım Fonu GOLDPLUS da İMKB’de işlem görüyor. Banka, önümüzdeki yıllarda farklı enstrümanlara dayalı fonlar oluşturmayı hedefliyor.
Kuveyt Türk, kuyumcular ve altın işiyle uğraşan sarraflara altın forward’ı ile altın kurunu sabitleyerek ileride katlanabileceği riski minimuma indirme fırsatı sunuyor. Altın Destek ürünü ise işleyecekleri altını yarı fiyatına alabilme imkanı sunuyor. Altın Havalesi, hesaptan hesaba altın gönderilebilmesini, şube veya ATM’lerden havale edilen altınların çekilmesini sağlıyor. Altına Endeksli Finansman ise döviz kredilerinde olduğu gibi kredileri altına endeksli olarak taksitle ödeme avantajı sunuyor.

BANK ASYA İNTERNETTEN ALDIRIYOR
Altın depo hesapları aracılığıyla müşterilerine altına yatırım imkanı sunan Bank Asya, altın mevduatı hizmeti de veriyor. Bank Asya Genel Müdür Yardımcısı Ercüment Güler, altın fonu için halen çalışmaların sürdüğünü belirtiyor.
Mevcut fiyatlardan altın alınmasının kısa vadede çok cazip görünmediğini düşünen Güler, yatırımcılara şu önerilerde bulunuyor:
“Altın fiyatlarındaki olası düzeltme hareketlerinde 80 TL’nin altında kademeli olarak portföylere altın eklenebilir. Enstrüman olarak ise en uygunu bankaların sunmuş olduğu altın depo hesapları olabilir.”

FİNANSBANK’TAN BİRİKTİREN HESAP
Altına özel iki türlü mevduat hesabı bulunan Finansbank’ın ayrıca altın fonları da işlem görüyor. Finansbank Perakende Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erkin Aydın, altına özel ürünlerle ilgili şu bilgiyi veriyor:
“Altın hesabı açtıran müşterilerimiz avantajlı fiyatlarla altına yatırım yapıyor. Bu hesapla diledikleri zaman gram cinsinden altın alıp satabiliyor ve altın birikimini vadeli hesapta değerlendirebiliyorlar. Ayrıca Biriktiren Altın Hesap adı altında bir ürünümüz daha var. Bu da müşterilerimizin düzenli birikim yapmasını sağlıyor. Biriktiren Hesap’a vadeli hesaplardan ya da CardFinans’tan verilecek bir talimatla her ay bir miktar para yatırılabilir ve bu para Goldist yatırım aracında değer kazanır.
İstanbul GOLD Altın Borsası yatırım fonumuz (GOLDIST) ise Türkiye’nin bu alandaki ilk fonu. Ayrıca anapara korumalı fonlar içerisinde iki farklı dinamikte işleyen üç tane koruma amaçlı fon ihracımız oldu. Ancak bunların süreleri dolmuş olup halihazırda satışını yaptığımız yine altının yükselişine belli oranda iştirak eden altın fonumuz var. Şu an için planlanan anapara korumalı altın fonu ihracı ise yok.”

ALBARAKA’DAN KUYUMCULARA ÖZEL
Albaraka da altın hesabı açan bankalar arasında. Altın hesaplarından hesap işletim ücreti, alım/satım komisyonu gibi masrafları almayan banka, müşterilerine sunduğu hizmetleri şöyle anlatıyor:
“Altın hesabı olan müşterilerimiz belli bir miktarın üzerindeki altınını fiziki olarak talep edebiliyor. Kendi hesapları ve diğer altın hesapları arasında kolayca havale yapabiliyor. Ayrıca kuyumculara özel, altın destek kredisi çalışmalarımız devam ediyor. Kuyumculuk sektöründe faaliyet gösteren müşterilerimizin fiziki altın taleplerini karşılamak amacıyla hazırlanmakta olan ürünümüzü kısa süre içinde uygulamaya almayı planlıyoruz.”
Albaraka altın fonu kurmak için de çalışmalarını sürdürüyor.

ING YENİ FON PEŞİNDE
Altın mevduat hesabı bulunmayan ING Bank, buna karşın altın fon işletiyor. ING Bank B Tipi Altın Yatırım Fonu’nu geçen şubat sonu itibariyle çıkarmıştı. Banka, önümüzdeki dönemde piyasa koşulları doğrultusunda altın içerikli anapara koruma amaçlı fon konusunu değerlendireceğini açıkladı. ING Bank yetkilileri, altına yatırım yapmayı düşünenler için şu uyarıda bulunuyor:
“Altın fonu, altın hesabı, cumhuriyet altını gibi tüm altın içerikli ürünlerin getirisi uluslararası piyasada ons/dolar ve doları/TL kurundan etkileniyor. Dolayısıyla altın içerikli ürünler fiyat oynaklığı nedeniyle volatilitesi yüksek ürünlerdir. Altın fiyatlarında orta-uzun vadede yükseliş beklentisi varsa, bu tür ürünlere yatırım düşünülmelidir.”

ALTIN FONU YOK, HESABI VAR
Aralık 2010’dan bu yana Kıymetli Depo Hesabı adı altında TL cinsi gram altın alım satımı yaptıran Türkiye Finans, şimdilik fiziki altın teslimini ancak belli bir gramın üstü ve iki gün sonrasında yapabiliyor. Fiziki teslim olarak hurda ya da rafineri altın almadıklarını söyleyen Türkiye Finans Kişisel Bankacılık Müdürlüğü Portföy Yöneticisi Alper Kandemir, “Altın ya da kıymetli madene dayalı bir fon yönetmiyoruz. Ancak altınla ilgili fiziki teslim ve fiziki altın almakla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Özellikle önümüzde dönemlerde, gram altın sertifikalarının satışı, fiziki rafineri altınlarının teslimi gibi uygulamalarımız olacak” diyor.

Özgür ANIK / İstanbul Altın Rafinerisi Pazarlama Müdürü

“Küçükler çekildi, büyük yatırımcı altın alıyor”
Türkiye’yi 2002 yılında gram altınla tanıştıran ilk kurumuz. İstanbul Altın Rafinerisi (İAR) olarak halen 2 bine yakın sarraf, döviz büfesi ve kuyumcunun yanı sıra kendi internet sitemizden satış yapmayı sürdürüyoruz. Halen üç şirketin gram altın satışı yaptığı piyasada sektör lideriyiz.
Altın fiyatları yükseldiğinde daha ziyade büyük yatırımcıların ilgisi artıyor. Fiyatlar yükseldiğinde küçükler genelde geri çekiliyor. Altın fiyatları geri geldiğinde daha fazla satış yapılıyor.
Böyle dönemlerde genellikle 20, 50, 100 gram gibi büyük altın yatırımı öne çıkıyor. Altın fiyatları düştüğünde ise 1 ve 2.5 gramlık altına talep artıyor. Bizde şu anda 45 TL’lik yarım altın bile var. Bu altın genelde hediye amaçlı alınıyor.

Çetin Ali DÖNMEZ / VOB Genel Müdürü

“Tüm paranızla VOB’a girmeyin”
Altın fiyatları rekor üstüne rekor kırıyor. Bizim yatırımcılara önerimiz “Bütün paranızla VOB’a girmeyin” şeklinde. Çünkü kaldıraçlı işlem yapılan VOB’da teminat tamamlama çağrısı yapıldığında para bulamazsanız mevcut pozisyonunuzu da kaybedebilirsiniz. Forex gibi tezgahüstü piyasalardan vadeli işlemler için gerekli teminatlar kredi kartlarından çekiliyor. Bu çok riskli bir durum. Kısacası kişinin VOB’da yapacağı işlem, kendi parasıyla olmalı.
Bu arada, tezgahüstü bu piyasalarda bire 40 kaldıraç uygulandığını da duyuyoruz. Yani bir TL’ye 400 TL. Bu durumda, örneğin fiyatlar yüzde 0.25 gerilediğinde tüm paranız gidebiliyor. Kaldıraç kullanırken çok dikkat etmek gerekiyor.
VOB’da ise minimum işlem limiti 1 ons, TL bazında ise 100 gram altın. Ayrıca bizde pozisyon limitleri bulunuyor. Yani kurumlar ve bireyler belli büyüklüklerin üzerinde alım yapamıyor.

Levent GÜVEN / TEB Hazine Direktörü

“Dövizdeki hareket abartılı”
Geçen hafta Yunanistan’la ilgili AB liderlerinin anlaşması risk iştahının artmasına yol açtı. Bu anlaşmadan en olumlu etkilenen kuşkusuz euro oldu. Euro/dolar paritesi 1.44’leri aştı. Önümüzdeki haftalarda ABD’nin borçlanma tavanının yükseltilmesi halinde doların bir miktar değerlenmesi söz konusu olabilir.
Yurtiçinde ise Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın krize ilişkin uyarıları ve Fitch’in Türkiye ekonomisine ilişkin yaptığı değerlendirme, cari açık endişeleriyle birlikte döviz tarafını bu hafta olumsuz etkiledi. Döviz sepet bazında Mart 2009’dan bu yana gördüğü en yüksek seviye olan 2.0356’ya ulaştı. Teknik olarak yarım dolar ve yarım euro’dan oluşan döviz sepeti 2.05 seviyesine kadar çıkabilir.
Ancak ben kurlardaki bu hareketi çok abartılı buluyorum. Çünkü zaten son iki yıldır gelişmekte olan ülkeler içinde para birimi en çok değer kaybeden ülke Türkiye. Türkiye ekonomisiyle bu kur seviyesi bence örtüşmüyor. Ayrıca yılın ikinci yarısından itibaren cari açığa alınan önlemler doğrultusunda düzelme beklenmeli. Tüm bu gelişme ve beklentiler doğrultusunda kurların bu seviyesini çok abartılı buluyorum.
Faizde ise kurlara ters bir hareket var. Bu da çok şaşırtıcı. Bu hafta içinde yüzde 8.8’lere kadar inen bono faizlerinde kurlardaki çıkışın da olumsuz etkisiyle yüzde 8.60’ların altı kısa vadede zor görünüyor.

Banu KIVCI TOKALI / Destek Menkul Araştırma Müdürü

“Altın 1.552-1.525 dolara gerileyebilir”
Küresel ekonomik görünüm, merkez bankalarının politikaları ve parasal büyüklükler ile maliye politikaları gibi kritik göstergelerden yansıyan sinyallere bakıldığında, orta vadeli perspektifte altın fiyatlarındaki rallinin henüz sonuna gelinmediği ortaya çıkıyor. Nitekim nominal fiyatlardaki yeni rekor seviyelere karşılık parasal büyüklüklere göre bakıldığında, altının hala gidecek yolu olduğu görülüyor.
Ancak kısa vadede özellikle borç krizi ve ekonomik verilerin gelişimine bağlı olarak altında aşağı yönlü düzeltme hareketleri de yaşanabilir. ABD borç limitlerinin yükseltilmesi ve Yunanistan’ın borcunun yeniden şekillendirilmesi konusundaki olumlu gelişmeler piyasalardaki tansiyonun yatışmasına ve riskli varlıklara yönelme eğiliminin tekrar belirmesine yardımcı olabilir. Küresel ekonominin üçüncü çeyrek büyüme tablosunun toparlanma yönünde kalması da ek bir destek unsuru olabilir.
Tüm bu varsayımların gerçekleşmesi halinde altın fiyatları 1.552-1.525 dolar destek seviyelerine kadar gevşeyebilir. Ancak teknik olarak yukarı yön hakim olduğundan, bu destek seviyelerinden alım yapılabilir. Altın fiyatında 1.475 dolar seviyesinin altına hızlı bir inişse uzun vadede yönü aşağıya döndürebilir. Diğer taraftan 1.626 dolar seviyesinin üzerindeki kapanışta 1.640-1.690 dolar hedef haline gelebilir.

Altın için ne dediler?

Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge: “Parasal genişlemenin devam ettiği ve ekonomilerdeki belirsizliği sürdüğü ortamlarda altın fiyatları yukarı yönlü hareket eder. Bugün içinde bulunduğumuz durum, gelişmiş ekonomilerde yaşanan sıkıntılardan dolayı altını halen çekici bir yatırım aracı kılıyor.”

Garanti Bankası Bireysel Bankacılık Pazarlama Koordinatörü Didem Dinçer Başer: “ABD Merkez Bankası (FED) bilançosunu küçültmedikçe altın için olumlu ortam korunacak. Avrupa’daki sorunların devamı ve diğer emtia fiyatlarındaki artışın da etkisiyle altın fiyatındaki yukarı yönlü eğilim yavaşlayarak da olsa sürebilir.”

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Erdal Aral: “Altın yatırım araçlarına talep artarak devam edecek.  Özellikle global ekonomilerdeki belirsizlikle altın fiyatlarının yüksek seyrinin devam etmesi bekleniyor.”

TEB Altın Bankacılığı Satış Direktörü Selami Erten: “ABD ve Avrupa’daki gelişmelere bağlı olarak altın fiyatlarında yukarı yönlü baskı artıyor.”

VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Hasan Ecesoy: “Dünyada rezerv paralara ilişkin güvensizliğin yakın gelecekte ortadan kaldırılamayacağı göz önünde bulundurulduğunda, altın fiyatlarında kalıcı bir geri çekilme beklemek doğru olmaz. Aksine belirsizliklerin artması halinde fiyatlardaki yükseliş sürebilir.”

Finansbank Perakende Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erkin Aydın: “Son günlerde 1.600 dolar civarında işlem gören altın fiyatı, önümüzdeki bir yıllık vadede bugünkü koşulların geçerli kalması halinde yeni zirveler görebilir. Ancak, altının değerlenmesi üzerinde baskı yaratabilecek unsurlar oluşursa kar satışları da görülebilir.”

Bank Asya Genel Müdür Yardımcısı Ercüment Güler: “ABD ve Avrupa ekonomilerine ilişkin kalıcı çözümler bulunamazsa altın, gümüş ve platin gibi kıymetli madenlere talebin devamı beklenmeli. Yeni psikolojik direnç seviyesi olan 1.600 dolar aşılırsa sonraki direnç 1.650 dolar olacaktır. Kötümserliğin devam etmesi durumunda yıl sonunda ons fiyatında 2 bin dolarlar görülebilir. Kar satışı olması durumunda ise 1.480-1.500 dolar ana destek olacaktır.”

Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Özciğer: “Altında bu yıl sonunda beklenen seviyeler 1.600-1.650 dolar arasında. Ancak Avrupa ve ABD ekonomisinde gelişecek olumlu durumlar altın fiyatlarında geri çekilmelere neden olabilir. Orta vadede altın fiyatlarının güçlü kalması bekleniyor.”

HSBC Portföy: “Yurtdışında risk iştahı bozulmaya devam ettiği sürece altın fiyatlarının yükseliş trendini devam eder. Bu sebeplerle yatırımcılara portföylerinin tamamıyla değil belirli bir kısmıyla altına yatırım yapmalılar.

Albaraka: “Altın fiyatlarının yaz ayları sonuna kadar 1.650 doları görmesi ve yıl sonuna kadar bu seviyede devam edeceği tahmin ediliyor. Fiyat düzeyi yüksek seyreden altına yatırım yapmak isteyen küçük ve orta ölçekli yatırımcılar temkinli hareket etmeli.”

ING Bank: “Dünya ekonomisinde büyümeye dair belirsizlikler devam ettiği sürece altın fiyatlarında artış eğilimi aynı hızda olmasa da sürecek.”

Türkiye Finans Kişisel Bankacılık Müdürlüğü Portföy Yöneticisi Alper Kandemir: “Bu yıl altının ons fiyatının 1.600-1.650 ABD Doları bandında olmasını bekliyoruz. Kısa vadeli yatırım aracı olarak düşünülmediği müddetçe altın iyi bir yatırım aracı.”

Denizbank Toptan Bankacılık Grubu Genel Müdür Yardımcısı Derya Kumru: “Altında beklentimiz yukarı doğru olsa da oluşabilecek likidite ve borçlanma dar boğazları veya krizleri bu gidişi çok dalgalı hale getirebilir. Altında ilk hedefimiz 1.620 dolar. Bu arada aşağı yönlü düzeltme hareketlerinin de sert olacağı kanısındayız.”

Kuveyt Türk: “Altın fiyatlarında ara ara düşüş trendleriyle de karşılaşabiliriz. Ekonomik kaoslar olduğu sürece kıymetli metallere yöneliş, özellikle altın fiyatının artması olası bir durumdur. Altının ileride de kazandırma ihtimali yüksek görünüyor.”

Para Dergisi

AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR


Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM

BENZER HABERLER

Remzi Gür, Adabank'a neden talip olduğunu açıkladı
Merkez 'Harcayın' dedi, bankacılar ise uyardı
Adabank'a Remzi Gür'den 75 Milyon Dolarlık teklif
Avrupa ve Amerikalılar bankacı kıyımına başladı
8.4 Milyar Dolarlık gizemli para nereden geldi?
HSBC, 10 Bin fazla kişiyi işten çıkarabilir
'Başbakan Erdoğan, beni de çok rahatlattı'
Merkez, kriz tartışmalarına son noktayı koydu
MB Başkanı Başçı: Büyüme yavaşladı
Nihat Özdemir, Irak Başbakanı Muhammed Şii Es Sudani ile altyapı ve ulaşım projelerini konuştu
PATRONLAR / 11 dk. önce
Nihat Özdemir, Irak Başbakanı Muhammed Şii Es Sudani ile altyapı ve ulaşım projelerini konuştu
Advertisement
Mersin’de deniz üstü sanayi gelişiyor
EKONOMİ / 21 dk. önce
Mersin’de deniz üstü sanayi gelişiyor
ABD Kongresi hükümetin kapanmasını önleyecek geçici bütçe tasarısını onayladı
DÜNYA / 26 dk. önce
ABD Kongresi hükümetin kapanmasını önleyecek geçici bütçe tasarısını onayladı
Sinem Kobal kızı Leyla'yı öpmelere doyamadı
AKTÜEL / 31 dk. önce
Sinem Kobal kızı Leyla'yı öpmelere doyamadı
SPK’dan 6 şirketin borçlanma aracı ihracı başvurusuna onay
EKONOMİ / 36 dk. önce
SPK’dan 6 şirketin borçlanma aracı ihracı başvurusuna onay
G20 ekonomik büyümesi bu yıl yavaşlayacak
EKONOMİ / 2 saat önce
G20 ekonomik büyümesi bu yıl yavaşlayacak
New York Community Bank, CEO değişikliğine gitti
DÜNYA / 3 saat önce
New York Community Bank, CEO değişikliğine gitti
ABD Senatosu, Türkiye'ye F-16 savaş uçağı satışını durdurma teklifini reddetti
GÜNDEM / 6 saat önce
ABD Senatosu, Türkiye'ye F-16 savaş uçağı satışını durdurma teklifini reddetti
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Borsa Dünya Spor Aktüel Otomobil Emlak
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri KVKK MetniKVKK Metni Çerez PolitikasıÇerez Politikası
Maxiva
X

AYRICALIKLI ÜYELİK

Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol