Cenk Çelik hastanede yaşamını yitirdi
GÜNDEM / 3 saat önce
Cenk Çelik hastanede yaşamını yitirdi
Yapı Kredi’den çalışanlarına yüzde 24 enflasyon fark zammı
FİNANS / 4 saat önce
Yapı Kredi’den çalışanlarına yüzde 24 enflasyon fark zammı
Libya ile gaz alanında da bir mutabakat muhtırasını imzalıyoruz
EKONOMİ / 4 saat önce
Libya ile gaz alanında da bir mutabakat muhtırasını imzalıyoruz
Madenciler kamuoyuna gerçekleri anlatmak için reklam filmi hazırladı
EKONOMİ / 12 saat önce
Madenciler kamuoyuna gerçekleri anlatmak için reklam filmi hazırladı
HABERLER>SPOR
24 Ekim 2020 Cumartesi - 17:32

Ali Koç: Yayıncı kuruluştan ne alacağımız belli değil

Ali Koç, 5 yıl önce Rizespor maçından sonra takım otobüsüne yapılan silahlı saldırıya ilişkin, "Bu sadece Fenerbahçe’ye yapılmış bir saldırı değildir. Türk sporuna yapılmış, Türkiye Cumhuriyeti’ne yapılmış saldırıdır. Bu konunun böyle sürüncemede kalması devletimizin ayıbıdır" dedi

Ali Koç: Yayıncı kuruluştan ne alacağımız belli değil

Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu Ekim Ayı Olağan Toplantısı Ülker Stadı 1907 Tribünü'nde online olarak gerçekleştirildi. Divan Kurulu'nda açıklamalarda bulunan Koç, gündemdeki birçok konuya değindi.

Toplantıda divan üyelerinin sorularını cevaplayan ve kendi görüşlerini belirten Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç, “‘Yönetim yapacağını yaptı, başarı olmazsa hocanın ve takımın sorumluluğudur’ şeklinde düşünülüyor ama bu yanlış. Erol Bulut, Emre Belözoğlu ve Volkan Ballı’nın yapacaklarının yanı sıra Samandıra’daki hava, ödemelerin zamanında yapılabilmesi önemli. Başarı böyle gelir” ifadelerini kullandı.

5 yıl önce Rizespor maçı sonrası Fenerbahçe Futbol Takımı otobüsüne gerçekleştirilen silahlı saldırıya değinen Koç, “Bu sadece Fenerbahçe'ye yapılmış bir saldırı değildir. Türk sporuna yapılmış, Türkiye Cumhuriyeti'ne yapılmış saldırıdır. Bu saldırıyı yapanlar emellerine, hedeflerine ulaşsalardı orada can kayıpları olsaydı yine mi bu şekilde davranılacaktı? Bu konu dünya çapında haber olacaktı. Bu konunun böyle sürüncemede kalması devletimizin ayıbıdır. Bizim düşüncemiz budur. 5 buçuk sene geçmiş bir arpa boyu yol alınmamıştır. Devlet kudretli ve güçlüdür bunu bulabilir. Bunların aydınlatılmaması bize yapılan ayıp değil Türkiye'ye yapılan ayıptır. Yetkililerden rica ediyoruz. Bu konu en kısa zamanda aydınlatılmalıdır. Aydınlatılmaması garip bir durumdur”şeklinde konuştu.

"Bu tuzağa düşmeyin"

Koç, “Fenerbahçe için her sezon öncesi ‘Şampiyon olacak’ denilir. Aynı senaryo, yine aynı kişiler. Tuzağa düşmeyin. Utanmadan ‘Fenerbahçe TFF’si, Fenerbahçe MHK’sı’ söylemleri devam ediyor. TV’lerde böğürerek, ‘Fenerbahçe kollanacak’ söylemleri tekrarlıyor. Dikkat etmeliyiz” dedi.

Corona virüsü pandemisinden dolayı yaşanılan sıkıntılara değinen Ali Koç, “Her hafta görüyoruz o takımda korona var bu takımda var diye. Euroleague'de 4 haftada 4 maç iptal edildi. Sonra kural değiştirdiler, maçlar ertelenecek şeklinde. Benim burada özellikle sporcularımıza çağrım var. Olağanüstü halde olduğumuz durumu kendi hayatlarınızda da uygulamanız. Sakatlık sahada olabilir ama bunun dışındaki her türlü sağlık sorunu dışında dikkatli olmamız lazım. Gidişatımızı engelleyecek en önemli unsurların başında bu korona belası söz konusu. Sporcularımız hem kendilerini hem ailelerini hem kulüplerini korumaları gerekir. Özel hayatlarda feragat etmek gerekiyor. Dün testlerimiz yapıldı. Tertemiz çıktı, iyi gidiyoruz. Basketbol takımımızın Euroleague’de 17 deplasmanı var. 1-2 deplasman dışında tarifeli gidiyorduk onları kaldırdık ve özel uçakla gidiyoruz. Euroleague kadınlarda fanus sistemi var. Türkiye'de ev sahipliği yapılacak. Seyircisiz fanus ortamında ligleri sürdürmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Haziran 2021 yılında gerçekleştirilecek olan seçimli genel kurul ile ilgili konuşan Koç, “Pandemi olmasa da er ya da geç bizim gibi 33 bin üyesi olan kurumların elektronik genel kurula sahip olması gerektiğini düşünüyorum. Benim düşüncem korona konusu bizleri seneye de yoracak. Bundan 7-8 ay sonra seçim zamanı geldiğinde altyapısı hazır olan bu sistemin gerçekleşmesi için çaba sarf ediyoruz. Belki biz bunun öncüsü olacağız. Bence katılım da artar. Bununla beraber seçim senesine girdik. Benim en büyük hayalim Fenerbahçe’de en demokratik seçim yapılması. Her bir aday tesisleri, televizyonu ve radyoyu istediği şekilde kullanabilir. Burada kesinlikle ayrım yapılmayacaktır. Bizler de devam etme kararı çıkarsa kulüp imkanları kullanmayacağız. Şimdiden size bunun sözünü veriyorum” şeklinde konuştu.

"Ülkeye en uygun yasa gerekiyor"

Gündemde olan spor yasası ile alakalı açıklamalarda bulunan Fenerbahçe Başkanı, “Bir yasa çıkarırken bir süreç ve maddeler vardır. Geçen Kulüpler Birliği'nde yaptığımız toplantıda rahatsızlığı dile getirmemize rağmen Başkan Mehmet Sepil'in açıklamaları yanlış anlaşılabilir. Ben Fenerbahçe adına konuşabilirim. Ne yasanın gelişme süreci doğrudur, bizlerden görüş alınmıştır ama ne kadarı taslağa girmiştir bilmiyoruz. Bu milyonları etkileyen bir unsurdur. Bunun süreci tüm paydaşların beraber çalıştığı şekilde olması gerekir. Futbol tarafında bilhassa sıkıntılar var. Bunları uluslararası federasyonlara kabul ettirmek zor gözüküyor. Fenerbahçe olarak bu konuda aceleye gelmeden sağlıklı bir süreç içinde ülkemize en iyi uyan yasayı çıkartmak gerekiyor” dedi.

Yeni gelir kalemlerine ihtiyaçları olduğunu söyleyen Ali Koç, “Buradaki en büyük fırsat pek çok dijital adımdan geçmektedir. Fenerbahçe olarak son 1 senedir yoğun çalışmalarımız oldu. Bazılarını hayata geçirdik, bazılarını hayata geçireceğiz. Youtube'dan beklentim çok çok yüksek. Bir Alex, Emre, Volkan Demirel jübile maçı YouTube’dan 10-15 liraya yapılabilir. 1 milyon kişinin izlediği imkanlar var artık. Bunları en iyi şekilde kullanmamız lazım. Hiç başka yerlerde ulaşamayacağınız, futbolcuların başka yönlerini gösteren çok güzel çalışmalar var. Oğlum ve kızım deli gibi seyrediyor. Orada desteklerinizi istiyorum” ifadelerini kullandı.

"Stopaj iadesi durdu"

Koç, kulüplerin mali olarak çok büyük sıkıntıda olduğunu vurgulayarak, “Sıkıntılı mali durumun üstüne kur etkisi geldi. Ne yazık ki maliyetlerimizin, harcamalarımızın yüzde 70'i yabancı harcama biriminde. Stopaj iadesi belli kontratlarda vergi iadesiydi. Cumhurbaşkanımızın desteğiyle düzenlemeyle imza atıldı. Ancak ocak ayında bu durum durdu. Her ay ödememizi yaptıktan sonra 6-7 gün içerisinde iade alıyorduk ve bunları amatör branşlara harcıyorduk. Stopaj iadesi ocak ayında durduruldu. Yerine ne konacağı belli değil. Bu kadar iyi çalışan sistem neden durduruldu bilmiyoruz. Bundan sonra amatörlere sponsorlar, kombine bilet ve stopaj iadesi gibi şeyleri sağlamazsa kulüpler kendileri kaynak harcamak zorunda kalacak” açıklamasını yaptı.

"Mohikan bizim için çok önemli"

Fenerbahçe Kulübü’nün sosyal medya hesaplarından ‘Mohikan Ol’ şeklinde yapılan paylaşımla alakalı konuşan Ali Koç, “Mohikan bizim için çok önemli. Dijital hamlelerimizden en önemlisi bu. 27 Ekim Salı akşamı Ülker Arena’da yapacağımız etkinlikle açıklayacağız. Taraftar deneyimini dijital ortama taşıyan bir proje. Mohikanı seçmemizin sebebi taraftarın en önemli özelliklerini yansıtan en iyi isim” şeklinde konuştu.

"Yayıncı kuruluştan ne alacağımız belli değil"

Sponsorluk ve yayıncı kuruluş gelirleri ile alakalı görüş bildiren Koç, “Vergiler yüzde 20'den 40'a çıktı ve pandemi etkisi geldi. Pandemiden dolayı loca satamıyoruz. Elimizde 7-8 locamız kaldı. Normalde hepsini satmamız lazım. Kombine satamıyoruz. Bu çok önemli bir gelir. Maç bileti de satamıyoruz ve gelir kaybımız var. Böyle olunca sponsorların iştahı azalıyor. Yayıncı kuruluş en büyük gelir kalemi. Orada ne alacağımız belli değil. Geçen sene indirim yapılmıştı, bu sene de isteniyor. Bu sene normal şartlara dönmeliyiz diyoruz. Ne alacağımızı bilmiyoruz, söylenen rakamlardan daha küçük rakamlar ve bir de bunu 21'e böleceğiz. Önceden 18 takımdı şimdi 21 takım var. Finansal açıdan pek çok olumsuzluklarla başladık” şeklinde konuştu.

"Algı operasyonları var"

Sezon başında sarı-lacivertli takım için ortaya atılan ‘transfer yapamaz’ söylemlerini hatırlatan Koç, “Devre arasında yapamadığımızda her şey güzeldi. Üstüne limitler açıldı, Türkiye gerçeklerinin yakından uzaktan alakası yok. Biz doğru hamleleri yapıp bankaların desteğini alıp, pahalı futbolcularla kontrat yenilemeyip, Vedat ile Jailson'u satarak, bir sürü oyuncu aldık. Mukaveleleri gidenlere göre çok düşük. Bu hamleleri yapınca Fenerbahçe kural tanımıyor, hile yapıyor diye kakafoni başladı. Sağolsunlar kongre üyelerimiz ne olduklarını görüyorlar. Yok MHK değişti, Fenerbahçe'nin MHK'sı dediler. Fenerbahçe'nin TFF ile yaşadıkları ortada. 6 ay önce şampiyonluğumuza mal olan bir transfer yapamadık, sol bek alamadık. O zaman hiçbir problem yok ama biraz böyle oldu mu hemen şampiyon olacağız. Şımarık Fenerbahçe diyorlar hemen. Fenerbahçe şeffaf değil diyorlar. SPK'nın baremleri var ve onlara göre açıklıyoruz. Bizim etrafımızda dönen senaryolar, Fenerbahçe etrafında üretilen algı operasyonları var. Biz işimize bakmaya çalışıyoruz. Omuz omuza verdik, camianın hak ettiği başarıyı sağlamak istiyoruz. Fenerbahçe şampiyon tuzağına düşmeyeceğiz ve işimizi en iyi şekilde yapacağız. Camiamıza söylüyorum ne olur basında çıkan Fenerbahçe şampiyon söylemleri içinde bulunmayın. 3. yılına giren bir başkan, 0 km sportif direktör, 3. takımını çalıştıran bir hocamız var. Genciz, tecrübemiz eksik ama çok dinamiğiz. Birbirimizin artılarını, eksilerini çok iyi biliyoruz. Huzur içindeyiz ve kimyamız uyuşuyor. Doğru yoldayız. Şans bize gülerse daha iyi olacak”dedi.

AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR


Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM

BENZER HABERLER

Kasımpaşa-Göztepe maçından gol sesi çıkmadı
Mustafa Cengiz: Galatasaray'a karşı kutsal bir savaş açıldı
Galatasaray'da bir istifa kararı daha ortaya çıktı!
Arda Turan’ın başı dertte: Hacizli olduğu ortaya çıktı
Yeni aplikasyona Ali Koç’tan lansman 
Ali Şen'den olay şampiyonluk açıklaması! "Boşuna masraf yapmasınlar, Nisan ayında şampiyon..."
Katarlı Bein Sports'la kriz var! İhtarname gönderildi
TFF Başkanı: beIN Sports ile anlaşmaya varamadık
Bilal Erdoğan'la görüşmüştü: Erzurumspor Başkanı da korona virüsüne yakalandı
Bakan Varank: Erdoğan 'Bu böyle olmaz, asgari ücrete zam yapmamız lazım' dedi
EKONOMİ / 3 saat önce
Bakan Varank: Erdoğan 'Bu böyle olmaz, asgari ücrete zam yapmamız lazım' dedi
Cenk Çelik hastanede yaşamını yitirdi
GÜNDEM / 3 saat önce
Cenk Çelik hastanede yaşamını yitirdi
Tek bir spekülatör bir günde 1 trilyon 421 milyar liralık işlem yapmış
FİNANS / 4 saat önce
Tek bir spekülatör bir günde 1 trilyon 421 milyar liralık işlem yapmış
Yapı Kredi’den çalışanlarına yüzde 24 enflasyon fark zammı
FİNANS / 4 saat önce
Yapı Kredi’den çalışanlarına yüzde 24 enflasyon fark zammı
ABD’den Halkbank için flaş karar
FİNANS / 4 saat önce
ABD’den Halkbank için flaş karar
Yurtdışına çıkış harçları 150 TL’den 300 TL’ye çıkıyor
EKONOMİ / 4 saat önce
Yurtdışına çıkış harçları 150 TL’den 300 TL’ye çıkıyor
Libya ile gaz alanında da bir mutabakat muhtırasını imzalıyoruz
EKONOMİ / 4 saat önce
Libya ile gaz alanında da bir mutabakat muhtırasını imzalıyoruz
Borsadaki yükselişe 'Halkbank' ivmesi
FİNANS / 4 saat önce
Borsadaki yükselişe 'Halkbank' ivmesi
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Medya Tekstil İşte Başaranlar Aktüel
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva
X

AYRICALIKLI ÜYELİK

Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol