Scholz: Deutsche Bank için endişelenmeye gerek yok
DÜNYA / Az önce
Scholz: Deutsche Bank için endişelenmeye gerek yok
Fatih Erbakan konuştu... Adaylıktan çekildim
GÜNDEM / 29 dk. önce
Fatih Erbakan konuştu... Adaylıktan çekildim
Yeniden Refah Partisi Cumhur İttifakına katıldı
GÜNDEM / 2 saat önce
Yeniden Refah Partisi Cumhur İttifakına katıldı
Binance'da işlemler durdu...Bitcoin düşüşte
EKONOMİ / 3 saat önce
Binance'da işlemler durdu...Bitcoin düşüşte
HABERLER>EKONOMİ
4 Mart 2011 Cuma - 13:50

Adalarda rezidans fiyatına Köşk

Büyükada'da 450 Bin Doalra konak, Sedef Adası'nda 750 Bin Euro'ya bahçeli, havuzlu villa..

Adalarda rezidans fiyatına Köşk

Bülent Ekimci'nin haberi/Para Dergisi

Büyükada, Heybeliada, Burgazada, Kınalıada ve Sedef Adası’nda satışa çıkarılan köşklerin fiyatı 450 bin dolar ile 5 milyon euro arasında değişiyor. Ancak bazılarında yüksek tamirat ve restorasyon bedellerini de göze almak gerekiyor...

DÖNEM dönem konut almak isteyen ya da yatırımcılar için bazı bölgeleri mercek altına alıp fiyat araştırmaları yapıyoruz. Bu kez de Marmara Denizi’nde “Prens Adaları” olarak bilinen Büyükada, Heybeliada, Burgazada, Kınalıada ve Sedef Adası’ndaki satılık köşkleri araştırdık. Sonuçta en çok satılık köşkün Büyükada’da olduğu ortaya çıktı.

Prens Adaları’ndaki satılık köşkler arasında Atatürk’ün de ikamet ettiği meşhur Şamlı Şükrü Bey Köşkü de var. Sovyet lider Troçki’nin sürgün yıllarında ikamet ettiği Yanaros Köşkü’nün yanı sıra Osmanlı döneminde Büyükada’da Rum mimar Andonis F. Dimitrakopulos tarafından inşa edilen Lambridis Evi’nin bile satışa çıkarıldığını öğrendik. İsmi bilinmeyen ya da hiç isim konmamış satılık köşk ve konak da bulmak mümkün...

BÜYÜKADA

Büyükada’da satılık 8-10 köşk ve konak bulunuyor. Fiyatlar 800 bin dolardan başlayıp 3.5-4 milyon dolara kadar çıkıyor. Büyükada’da emlakçılık yapan Gökhan Emlak’ın sahibi İsmail Baysal, adada Troçki’nin kaldığı 4 dönüm arazi içindeki yalı konağına ise 5 milyon euro istendiğini söylüyor. Baysal, bu köşklere en çok yabancıların, sanatçı ve yazarların rağbet ettiğini belirtiyor. Ediz Hun, Ataol Behramoğlu, Oral Çalışlar, Behiç Ak gibi tanınmış isimler Büyükada’da ikamet ediyor.

Şamlı Şükrü Bey Köşkü ve Lambridis Evi gibi çok bilinenlerin yanı sıra adada isimsiz köşkler de var elbette. Emlak şirketi Project Realestate’in 450 bin dolara satışa koyduğu konak da bunlara bir örnek. Örneğin, Maden bölgesinde 40 yaşın üzerindeki 3 katlı konağın 5 odası ve 2 salonu bulunuyor. Karanfil Mahallesi’nde yeniden restore edilmesi gereken 280 metrekarelik 6 oda ve 2 salonlu köşkse 550 bin dolara satışa çıkarılmış...

HEYBELİADA

Heybeliada’daki satılık köşk, konak ve ahşap evlerinse çoğu isimsiz. İkinci derece tarihi eser niteliğindeki bu köşk ve konakların fiyatı 700-800 bin liradan başlıyor. Eğer restore edilmişse bu rakam 10 milyon dolara kadar çıkıyor. Turyap Şişhane Temsilcisi Tolga Bal, Heybeliada’da ailesine ait bir konağı satışa çıkarmış. İskeleye doğru ilerledikçe, İnönü Köşkü’ne doğru satılık 4-5 konakta satılık tabelası asılı. Bu köşkler ağırlıklı olarak Ruhban Okulu’na yakın yerlerde bulunuyor. Bal, okulun açılması yeniden gündeme gelince son zamanlarda otelcilerin adadaki köşk ve konaklara ilgisinin arttığını vurguluyor.

Evet, Heybeliada Ruhban Okulu açıldıktan sonra adaya ilginin daha da artması bekleniyor. Re/Max Kaptan’dan Turgut Kuli, ellerinde satılık 4 ahşap ev olduğunu söylüyor. Bunlara köşk ya da konak demenin çok doğru olmayacağını ifade eden Kuli, 3 odadan başlayıp 9 odaya kadar çıkan ahşap evlerin fiyatının 400 bin ile bir milyon 850 bin dolar arasında değiştiğini belirtiyor. Kuli, Heybeliada’da Koko Köşkü olarak bilinen ahşap yapının da satılık olduğunu söylüyor.

Bu arada, Heybeliada’da ikinci derece tarihi eser niteliğindeki bir köşkün sahipleri satıştan vazgeçmiş. BMG Birlik Gayrimenkul Danışmanlık’tan Behçet Hanay, 100 yaşındaki köşkü otele çevirmek için finansör arandığını söylüyor. 550 metrekare bahçe içinde 300 metrekarelik iki katlı köşkte 8 oda, 2 salon, kurna ve hamam bulunuyor.

Ada Emlak tarafından satışa çıkarılan dört katlı ve 850 metrekarelik ahşap köşkün fiyatı ise 2 milyon lira. 8 odalı köşk, deniz manzaralı.

BURGAZADA

Burgazada’da çok fazla satılık köşk yok. Re/Max Yıldız Yatırım Danışmanı Hasan Fehmi Çayıroğlu, adada Nadaroğlu Köşkü diye bilinen binanın 1 milyon 325 bin dolara satışa çıkarıldığını söylüyor. Cennet Yolu üzerinde bulunan 600 metrekarelik 3 katlı Nadaroğlu Köşkü, Kerim Ağa Han Mimarlık Ödülü’ne sahip.
Burgazada’da Sun Emlak tarafından satışa sunulan diğer köşkün fiyatı ise 1 milyon dolar. 4 katlı ve 900 metrekare kullanım alanına sahip köşkte 9 oda, 5 salon ve 5 banyo bulunuyor.

Burgazada’da emlakçılık yapan Hıdır Ovaçın, adada satılık 4-5 köşk olduğunu söylüyor. Nadaroğlu Köşkü’nün satış sözleşmesinin kendilerinde olduğunu ifade eden Ovaçın, mal sahibinin net 1 milyon 300 bin dolar istediğini belirtiyor. Elinde Gönüllü Caddesi üzerinde camiye yakın 400 metre bahçe içinde 3 katlı bitişik nizam bir köşk daha olduğunu söyleyen Ovaçın, “Bu köşk için mal sahibi 700 bin dolar istiyor” diyor. 400 metrekare bahçe içinde yüksek tavanlı ama tadilat gerektiren bir başka köşke ise sahibi 800 bin dolar istiyormuş,

Burgazada’da mal sahiplerinin genelde isminin duyulmasını istemediği için el altından satışı tercih ettiği belirtiliyor. Hıdır Ovaçın, adanın tepesine yakın Gönüllü Mimoza olarak bilinen yerdeki köşkün sahibinin 2 milyon dolar istediğini söylüyor.

KINALIADA

Aydın Emlak’ın sahibi Güzel Aydın, Kınalıada’da Büyükada veya Burgazada’daki gibi köşk tipi yapılar bulunmadığını söylüyor. Adada bahçe içerisinde 2 katlı evler olduğunu ifade eden Güzel, fiyatların da 400 bin ile 700 bin dolar olduğunu belirtiyor.

Kınalıada’daki satılık tek köşk, ada halkının Pilo Bey’in Köşkü dediği bina. 2007 yılında 3 milyon dolara satışa çıkarılan köşk, iskeleye sırtınızı dönüp yokuşa çıkarken ikince sokağın hemen başında yer alıyor. Köşkün varisi Pilo Bey’in kızı Dalida Berberoğlu, bir ara satmaktan vazgeçtiklerini ama 3 milyon dolar veren olursa satacaklarını söylüyor.

Dalida Berberoğlu’nun eşi Ufuk Berberoğlu, Kınalıada’da tarihi eser niteliğindeki köşk sayısının 2-3’ü geçmediğini belirtiyor. Bin 200 metrekare arazi içinde 4 katlı ve her katı 250 metrekare kullanım alanına sahip Pilo Bey’in Köşkü’nde 10 oda, 4 salon ve 6 banyo bulunuyor. Meyve ağaçlarıyla dolu köşkün bahçesinde 3 veranda, 1 şadırvan ve 13x20 metrelik bir yüzme havuzu mevcut.

Kınalıada’da Taşmahal Gayrimenkul tarafından satışa çıkarılan ikinci derece tarihi eser niteliğindeki 4 katlı köşkün fiyatı ise 650 bin dolar. 250 metrekare arazi üzerinde 500 metrekare kullanım alanına sahip olan bu köşkte de 10 oda, 4 salon ve 6 banyo bulunuyor.

SEDEF ADASI

Prens Adaları’nın en küçüğü olan Sedef Adası, 1950’lerden beri özel mülk olarak geliştiği için her yerine girilemiyor. Adada 80-100 civarında ev var ama hepsinde yaşam yok. Satılık yer bulmaksa neredeyse imkansız gibi. Adada Şahin Emlak tarafından satışa çıkarılan bahçeli ve havuzlu 450 metrekarelik villanın fiyatı 750 bin euro.

Şamlı Şükrü Bey Köşkü

Atatürk’ün Büyükada’ya gittiğinde kaldığı Şamlı Şükrü Bey Köşkü de satışa çıkarılmış. 1860’larda Şamlı Şükrü Bey tarafından yaptırılan köşkün son sahibi yüksek mimar Orhan Terzioğlu, şubat ayı başında vefat etmiş. Mirasçıları da köşkü 2 milyon 300 bin dolara satışa koymuşlar. 3 katlı ve 21 odası olan köşkün, 3 salonu, 6 da banyosu mevcut. Restore edilen ve içinde hamamı bulunan köşkte, 2 odalı müştemilatı ve bir de kış bahçesi yer alıyor. ATV’de yayınlanan Aile Saadeti dizisinin bu konakta çekildiğini de belirtelim.

Yanaros Köşkü

Stalin’le anlaşmazlığa düşünce Sovyetler Birliği’nden sürülüp Türkiye’ye gönderilen Troçki’nin uzunca bir süre ikamet ettiği Yanaras Köşkü, 5 milyon euro bedelle satışa çıkarılmış. Hamlacı Sokak’taki bu yalı köşkünün ünlü mimar Demades tarafından 1885 yılında inşa edildiği belirtiliyor. Şu anda harabe şeklinde bulunan binanın içi ve dışının aslına uygun olarak yeniden restore edilmesi gerekiyor. 8 odalı Yanaros Köşkü’nün bir de müştemilatı bulunuyor.

Lambridis Evi

Büyükada’da Selvili Cami Sokağı’nda 8 kapı numaralı Lambridis Evi de satışa çıkarılmış. Adadaki en ucuz köşk olan Labridis Evi’nin fiyatı 790 bin dolar. Osmanlılar zamanında Rum mimar Andonis F. Dimitrakopulos tarafından inşa edilen 3 katlı Labridis Evi, 300 metrekarelik bahçe içinde yer alıyor. Dışı fırınlanmış ve empenyelenmiş ahşapla yenilenen köşkte 7 oda, 1 salon ve 2 banyo bulunuyor.

AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR


Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM

BENZER HABERLER

İlaç devinin üç şirketi iflas etti
Scholz: Deutsche Bank için endişelenmeye gerek yok
DÜNYA / Az önce
Scholz: Deutsche Bank için endişelenmeye gerek yok
Fatih Erbakan konuştu... Adaylıktan çekildim
GÜNDEM / 29 dk. önce
Fatih Erbakan konuştu... Adaylıktan çekildim
Kılıçdaroğlu'ndan Erbakan açıklaması
GÜNDEM / 35 dk. önce
Kılıçdaroğlu'ndan Erbakan açıklaması
New York borsası düşüşle açıldı
DÜNYA / 1 saat önce
New York borsası düşüşle açıldı
Aziz Yıldırım, Hazineye açtığı davayı kazandı
PATRONLAR / 1 saat önce
Aziz Yıldırım, Hazineye açtığı davayı kazandı
Altın geriledi... Kilogramı 1 milyon 213 bin lira
EKONOMİ / 1 saat önce
Altın geriledi... Kilogramı 1 milyon 213 bin lira
ADL'den yapılan yazılı açıklamada, ABD'de 2022'de 3 bin 697 antisemitik vakanın kaydedildiği duyuruldu
DÜNYA / 1 saat önce
ADL'den yapılan yazılı açıklamada, ABD'de 2022'de 3 bin 697 antisemitik vakanın kaydedildiği duyuruldu
Yeniden Refah Partisi Cumhur İttifakına katıldı
GÜNDEM / 2 saat önce
Yeniden Refah Partisi Cumhur İttifakına katıldı
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Medya Tekstil İşte Başaranlar Aktüel
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva
X

AYRICALIKLI ÜYELİK

Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol