Çinliler: Türkiye’ye yabancı yatırımcı bekleniyor
EKONOMİ / 23 dk. önce
Çinliler: Türkiye’ye yabancı yatırımcı bekleniyor
Bakan Işıkhan'dan 'kademeli emeklilik' açıklaması
GÜNDEM / 1 saat önce
Bakan Işıkhan'dan 'kademeli emeklilik' açıklaması
Erdoğan: Şu anda F-16’ya kilitlenmiş vaziyetteyiz
GÜNDEM / 1 saat önce
Erdoğan: Şu anda F-16’ya kilitlenmiş vaziyetteyiz
Turkcell ve Huawei'den üç alanda işbirliği
EKONOMİ / 1 saat önce
Turkcell ve Huawei'den üç alanda işbirliği
HABERLER>GÜNDEM
4 Mayıs 2023 Perşembe - 15:14

'Milli iradeye parmak sallanmasına izin vermeyeceğiz'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Küresel güçlerin operasyon aygıtı olan dergilerin kapaklarıyla iç siyasetimizin yönlendirilmesine, millî iradeye parmak sallanmasına izin vermeyeceğiz" dedi.

 Milli iradeye parmak sallanmasına izin vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'deki seçimi kapağına taşıyarak "Erdoğan gitmeli, demokrasiyi kurtarın" ifadelerini kullanan İngiliz The Economist dergisine tepki gösterdi. Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Küresel güçlerin operasyon aygıtı olan dergilerin kapaklarıyla iç siyasetimizin yönlendirilmesine, millî iradeye parmak sallanmasına izin vermeyeceğiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin uluslararası boyutta yaptığı çalışmalara dikkat çektiği açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Polisimizi, askerimizi, sivillerimizi alçakça şehit edenlere terörist diyebilmek için Batı'nın gözünün içine bakanlar bilmezler. Artık siyasi, diplomatik ve askerî hamleleriyle terör örgütlerine dünyayı dar eden bir Türkiye var. İşte sahada ve masada güçlü Türkiye'nin hikâyesi ülkemiz, üç kıtanın kalbi konumundaki jeopolitiğine rağmen yıllarca tek eksenli bir dış politikayla yönetildi. Boraltan Köprüsü faciasında can kardeşlerini göz göre göre katillerine teslim eden pısırık zihniyete son verdik. Diplomatlarımızın da gayretleriyle özgüveni yüksek, girişimci ve insani bir dış politika pratiğini hayata geçirdik. Dış temsilcilik sayımızı 163’ten 260’a çıkartarak dünyanın en geniş diplomatik ağına sahip 5 ülkesi arasına girdik. TİKA, YTB, Yunus Emre Enstitüsü, Maarif Vakfı ile soydaşlarımıza ve yurt dışında yaşayan 7 milyon insanımıza kucak açıyoruz. Kıbrıs Türklerinin, Türk dünyasının ve Balkanlar'daki Evladı Fatihan’ın hakkını kararlılıkla savunuyoruz. Libya’da, Suriye’de, 30 yıllık işgalin ardından azat edilen Karabağ’da olduğu gibi gerektiğinde tüm imkânlarımızla kardeşlerimizin yanındayız. Esir takası ve tahıl koridoru anlaşmalarıyla bölgesel krizlerin çözümüne katkı sunuyoruz. Tarihi şanlı zaferlerle dolu bir devlet olarak uluslararası sistemde hak ettiğimiz yere geliyoruz.

ERDOĞAN: MİLLİ İRADEYE PARMAK SALLANMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ

Küresel güçlerin operasyon aygıtı olan dergilerin kapaklarıyla iç siyasetimizin yönlendirilmesine, millî iradeye parmak sallanmasına izin vermeyeceğiz. Türkiye Yüzyılı’yla inşallah tüm bu diplomatik başarıları zirveye taşıyacağız."

THE ECONOMIST: ERDOĞAN GİTMELİ, DEMOKRASİYİ KURTARIN 

İngiliz The Economist dergisi meşhur kapağına Türkiye'deki seçimleri taşımıştı. '2023'ün en önemli seçimi' başlığı taşıyan kapakta, 'Erdoğan gitmeli, demokrasiyi kurtarın' gibi gazetecilik tarafsızlığına gölge düşürecek ifadeler kullanılması dikkat çekti. İşte o haber:

"20 yıllık giderek artan otokratik yönetimin ardından, Recep Tayyip Erdoğan seçmenler tarafından tahliye edilme riskini alıyor

Beneat the the Osmanlı padişahlarına ev sahipliği yapan İstanbul'daki Topkapı Sarayı'nda bir başka buyurgan lidere ait bir anıt sergileniyor. Türkiye'nin ilk yerli uçak gemisi olan Anadolu , bu yıl dünyanın en önemli yeri olan 14 Mayıs'ta yapılacak seçime hazırlanırken geçen ay İstanbul Boğazı'na inme emri aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kıyıda kampanya turu yapan savaş gemisini göstererek vatansever seçmeni ateşlemeyi umuyor. Ancak karizması, büyük jestleri ve eşantiyonları yeterli olmayabilir. 2003'ten beri Türkiye'yi giderek daha otokratik bir tarzda yöneten adam, yenilgiyle karşı karşıya kalabilir.

Bildirdiğimiz gibi, seçim bıçak sırtında. Anketlerin çoğu, Erdoğan'ın küçük bir farkla geride kaldığını gösteriyor. Kaybederse, küresel sonuçları olan çarpıcı bir siyasi geri dönüş olur. Türk halkı daha özgür, daha az korkusuz ve -zamanla- daha müreffeh olacaktır. Yeni bir hükümet, Batı ile yıpranmış ilişkileri onaracaktı. (türkiye bir nato üyesidir , ancak Erdoğan yönetiminde Orta Doğu'da yıkıcı bir aktör oldu ve Rusya ile daha yakın ilişkiler kurmaya çalıştı.) En önemlisi, Macaristan'dan Hindistan'a diktatörlüğün yükselişte olduğu bir dönemde, barışçıl Erdoğan'ın kovulması, her yerde demokratlara diktatörlerin yenilebileceğini gösterecekti.

Asya, Avrupa ve Orta Doğu arasında bir kavşakta bulunan 85 milyonluk orta gelirli bir ülke olan Türkiye'den başlayın. Dünyanın her yerindeki otokratlar gibi, Erdoğan da kötü siyaseti sınırlayan ve düzelten kurumları sistematik olarak zayıflatarak iktidarını sağlamlaştırdı ve muhalifleri, ayrıntılı bir hükümet planına sahip altı partili bir ittifakla yeniden kurma sözü verdi.

Zar zor kısıtlanmış gücün birçok kötü sonucundan, Erdoğan'ın ekonomi politikaları en çok sıradan Türkleri incitiyor. İki yıl içinde sözde bağımsız olan merkez bankasının üç başkanını görevden aldı, beceriksiz damadını maliye bakanı yaptı ve o zamandan beri bankayı saçma sapan gevşek, şekere hücum eden bir para politikası yürütmeye mecbur etti. Bu, büyümeyi oldukça sağlam tuttu, ancak geçen yıl %86 ile zirve yapan ve hala %40'ın oldukça üzerinde olan (güvenilir olmayabilir resmi rakamlara göre) enflasyona yol açtı. Seçmenler, soğan fiyatlarının iki yılda on kat arttığından yakınıyor.

Muhalefetin adayı Kemal Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanlığını kazanırsa, bankanın bağımsızlığını geri getirme ve enflasyonu tek hanelere indirme sözü verdi; bu, şans eseri, yabancı yatırımdaki çöküşü de tersine çevirebilir. Ancak düzeltilmesi gereken sadece ekonomi değil.

Demokrasi de yaşam desteğine geçti. Diğer pek çok diktatör gibi, Erdoğan da uysal bir yasal atamalar kurulu aracılığıyla yargıyı kısırlaştırdı. Kısmen sindirme yoluyla ve kısmen de başka bir yaygın hile olan satış noktalarının ahbaplara planlanmış satışı yoluyla medyanın ağzını kapattı. 2017'de kendisine kararname ile yönetme takdir yetkisi veren anayasal değişikliklerle parlamentoyu devre dışı bıraktı; Sayın Kılıçdaroğlu bunu tersine çevireceğine söz veriyor. Erdoğan'ın savcıları aktivistleri ve politikacıları uydurma “terörizm” suçlamalarıyla korkuttu. Türkiye'deki siyasi tutuklular arasında ülkenin üçüncü büyük partisi olan ve yasaklanma tehdidiyle karşı karşıya olan ana Kürt partisinin lideri de var. İstanbul (muhalefet) belediye başkanı hapis ve siyaset yasağıyla karşı karşıya. Eski hükümet ağırsikletleri başkanı eleştirmekten korkuyor, onu fısıltıyla tartışmadan önce kimliğinin gizli kalmasını talep ediyor. Erdoğan yeniden seçilirse tüm bunlar daha da kötüleşecek, ancak kaybederse hızla iyileşecek.

Bir muhalefet zaferi, Türkiye'nin komşuları için de iyi olur ve Batı için çok büyük bir jeopolitik değer taşır. türkiye bugünlerde avrupa'nın geri kalanından neredeyse tamamen uzaklaşmış durumda, ancak sözde hala ab'ye katılmaya aday . Bu asla gerçekleşmeyebilir ama bir Başkan Kılıçdaroğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararlarına saygı duyacağına ve Erdoğan'ın siyasi tutuklularını serbest bırakmaya başlayacağına söz verir. Avrupa, Türkler için uzun süredir askıya alınan bir vize programını yeniden canlandırarak, Türkiye'nin AB'nin tek pazarına erişimini iyileştirerek ve dış politikada daha yakın işbirliği yaparak yanıt vermelidir.

Diktatörün gitmesiyle, Türkiye'nin nato ile arasındaki çatlak düzelmeye başlamalı. İsveç'in ittifaka katılımı üzerindeki engeli kaldırılacak. Erdoğan'ın Vladimir Putin'e yakınlaşması ve Suriye'deki Kürt güçlerine yönelik saldırılarla zehirlenen Amerika ile ilişkiler düzelecektir. Bununla birlikte, yeni bir Türkiye, Sayın Erdoğan'ın Ukrayna üzerinde ipte yürüme politikasını sürdürecektir. Ukrayna'ya İHA tedarik etmeye devam edecek, ancak Rusya'ya yönelik yaptırımlara katılmayacaktı; turistler ve benzin için çok fazla güveniyor.

Bunlardan daha da önemlisi, bir muhalefet zaferinin her yerdeki demokratlara göndereceği işarettir. Küresel olarak, giderek daha fazla sözde otokrat, güçlerini dizginleyen kuralları ve kurumları parçalayarak demokrasiyi tamamen ortadan kaldırmadan yıkıyor. bir araştırma kuruluşu olan v -Dem'e göre, soğuk savaşın sonlarına doğru 40 olan ülke, artık elli altı ülkeyi "seçim otokrasisi" olarak nitelendiriyor . Liste uzayabilir: Meksika başkanı Andrés Manuel López Obrador, ülkenin yargı ve seçim otoritesini baltalamaya çalışıyor.

MAZLUMLAR İÇİN BİR İŞARET

Erdoğan kaybederse, demokrasideki erozyonun tersine çevrilebileceğini gösterecek ve nasıl yapılacağını önerecek. Demokratik muhalefet partilerinin çok geç olmadan tehlikeyi fark etmesi ve birleşmesi gerekiyor. Hindistan'da parçalanmış bir muhalefet, diktatör bir başbakan olan Narendra Modi'nin oyların %37'sini alarak baskın olmasına izin verdi. Şimdi ana muhalefet lideri hapisle karşı karşıya. Polonya'daki durum daha az vahim, ancak muhalefet de popülist iktidar partisine karşı seçimleri ardı ardına savurdu.

Türk muhalefeti Millet İttifakı zaten bundan çok daha iyisini yaptı. Bay Kılıçdaroğlu biraz sıkıcı olabilir ama inatçı bir mutabakat yaratıcısı ve sevimli bir alçakgönüllü; rakibinin tam tersi. Kazanırsa, Türkiye, Avrupa ve gerçek demokrasi için küresel mücadele için çok büyük bir an olur. Erdoğan, göreve geldiği ilk yıllarda bazı iyi şeyler yaptı, ancak sürekli olarak aşırı güç birikimi, muhakemesini ve ahlaki anlayışını gölgeledi, ki bu eğilimde. Kemal Kılıçdaroğlu'nu Türkiye'nin bir sonraki cumhurbaşkanı olarak sıcak bir şekilde destekliyoruz.

FRANSIZ DERGİLER DE KAPAĞINA ERDOĞAN'I TAŞIDI

The Economist'in yanı sıra Fransız Le Point ve L'Express dergileri de bugünkü kapaklarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yer verdi. L'Express kapağında "Erdoğan'ın kaos riski... Türkiye: Tüm tehlikelerin seçimi" ifadelerine yer verirken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile olan ilişkiler ve anlaşmalarına da kapakta yer ayırdı.

Yine Fransız dergisi Le Point kapağına Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı taşıyarak "Savaş tehditleri, yayılmacılık, Batı nefreti…" ifadelerini kullandı ve Erdoğan'ı " 'diğer' bir Putin" olarak değerlendirdi.

AK PARTİ CEPHESİNDEN ARKA ARKAYA AÇIKLAMALAR

İngiliz The Economist’in gündeme oturan “Erdoğan” gitmeli kapağına Ak Parti’den arka arkaya açıklamalar geldi. Mevlüt Çavuşoğlu, Bekir Bozdağ, Ömer Çelik, İbrahim Kalın ayrı ayrı açıklamalar yaparak dergiye tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "O kapağın içinde tabii nokta nokta 'Erdoğan gitmelidir' diyor, 'Erdoğan gitsin, gitmelidir' diyor. Bunlar Türk milleti adına karar veriyorlar ya da Türk milletine akıl vermeye çalışıyorlar. Erdoğan niye gitsin? Sana ne zararı var? İngiltere'ye ne zararı var?" diye konuştu.

Çavuşoğlu, "Bugün Erdoğan olmasaydı bugün dünya, gıda krizi yaşayacaktı. Bugün Türkiye olmasa Avrupa'nın güvenliği tehlikededir. Neden bir ülkenin iç siyasetine müdahale ediyorsunuz? Almanya neden Yüksek Seçim Kurulu'ndan izin aldığımız noktalarda sandık açmamıza izin vermedi? Bunların hepsi müdahale etmeye çalışıyorlar." ifadelerini kullandı.

Economist'in bir sonraki sayısında yayınlanmak üzere kendisinin de bir makalesi olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, "Şimdi makalemi geri çekiyorum. Böyle Türkiye'nin hadsiz bir şekilde iç işlerine karışanlarla bizim bir işimiz olmaz. Ama 14 Mayıs'ta milletimiz bunlara cevabını verecektir." şeklinde konuştu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da şu açıklamayı yaptı:

"The Economist diyor ki: 'Erdoğan gitmeli' Soruyorum, Erdoğan'ın gitmesine The Economist mi karar verecek? Erdoğan'ın gitmesi The Economist seni neden geriyor? Allah'ın izniyle 14 Mayıs'ta sandıkta The Economist'e Başkan Erdoğan manşetini atmaya var mıyız?"

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise yaptığı açıklamada, "Batılı dergiler ve gazeteler yine Türkiye'deki siyasi süreçleri etkilemek için seferber olmuş. Cumhurbaşkanımıza karşı yorumlar döşenmişler. Halbuki ders almış olmaları lazımdı. Şimdiye kadar hiçbir konuda etkileri olmadığı defalarca görüldü. Yine aynı akıbetle karşılaşacaklar." dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, derginin kapağına sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Paylaşımı alıntılayan Kalın, "Yine heyecan yapmışlar ve eklemişler: 'Yeni hükümet Batı'yla hasarlı ilişkileri tamir edecek.' Ben bu dili, söylemi ve hangi bağlamda söylendiğini iyi biliyorum. Sakin olun. Ülkeme talimat verdiğiniz günler geride kaldı. Son sözü millet sandıkta söyleyecek" ifadelerini kullandı.

patronlardunyasi.com

AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR


Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM

BENZER HABERLER

Dev kahve zincirinden %20 zam
Kılıçdaroğlu BBC'ye konuştu: Önceliğimiz Rusya değil Batı
Gurbetçi sandığa koştu… Yurt dışı oylarında son durum ne?
Erdoğan: Temmuzda çalışanımızı rahatlatacağız
PKK'nın eğitim sorumlusu etkisiz hale getirildi
Literatüre girmişti: Ünlü doktor saldırıya uğradı
İnce destek şartını açıkladı
AK Partili Yavuz açıkladı: 11 ilde OHAL 9 Mayıs'ta sona erecek
2023 yıl sonu enflasyonu tahmini: Yüzde 22,3
Çinliler: Türkiye’ye yabancı yatırımcı bekleniyor
EKONOMİ / 23 dk. önce
Çinliler: Türkiye’ye yabancı yatırımcı bekleniyor
Advertisement
Türk otellerden Alman ailelere büyük indirim 
EKONOMİ / 58 dk. önce
Türk otellerden Alman ailelere büyük indirim 
Özilhan çifti kızlarıyla Uludağ’da
AKTÜEL / 59 dk. önce
Özilhan çifti kızlarıyla Uludağ’da
Bakan Işıkhan'dan 'kademeli emeklilik' açıklaması
GÜNDEM / 1 saat önce
Bakan Işıkhan'dan 'kademeli emeklilik' açıklaması
Erdoğan: Şu anda F-16’ya kilitlenmiş vaziyetteyiz
GÜNDEM / 1 saat önce
Erdoğan: Şu anda F-16’ya kilitlenmiş vaziyetteyiz
Turkcell ve Huawei'den üç alanda işbirliği
EKONOMİ / 1 saat önce
Turkcell ve Huawei'den üç alanda işbirliği
Microsoft’tan OpenAI'nin rakibi Mistral AI ile ortaklık
TEKNOLOJİ / 1 saat önce
Microsoft’tan OpenAI'nin rakibi Mistral AI ile ortaklık
Bir hisseye kredili işlem yasağı
BORSA / 1 saat önce
Bir hisseye kredili işlem yasağı
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Borsa Dünya Spor Aktüel Otomobil Emlak
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri KVKK MetniKVKK Metni Çerez PolitikasıÇerez Politikası
Maxiva
X

AYRICALIKLI ÜYELİK

Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol