Elon Musk'a, 1 milyon dolarlık dava
GÜNDEM / 1 saat önce
Elon Musk'a, 1 milyon dolarlık dava
Şile’de denize çamur aktı: Karadeniz kahverengi oldu
GÜNDEM / 1 saat önce
Şile’de denize çamur aktı: Karadeniz kahverengi oldu
Bu içeceklerde limiti sekiz kat aşan sentetik renklendirici var
SAĞLIK / 1 saat önce
Bu içeceklerde limiti sekiz kat aşan sentetik renklendirici var
TBMM açılış resepsiyonuna ikramlar damga vurdu
GÜNDEM / 1 saat önce
TBMM açılış resepsiyonuna ikramlar damga vurdu
HABERLER>EKONOMİ
28 Nisan 2022 Perşembe - 13:37

'Yabancı markalar Rusya’ya dönmek için çeşitli fırsatları değerlendirmeye çalışıyorlar'

2022 yılının ilk “TİM Export Talks” paneli “Rusya’da Hangi Fırsatlar Var?” başlığı ile düzenlendi. Panele Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ve TİM Başkanı İsmail Gülle katıldı.

 Yabancı markalar Rusya’ya dönmek için çeşitli fırsatları değerlendirmeye çalışıyorlar

 Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ihracatçı firmaların yurtdışı pazarlarındaki manevra kabiliyetlerini geliştirmek ve küresel pandemi salgını ile birlikte ihraç pazarlarındaki güncel gelişmelere ilişkin firmaları bilgilendirmek amacıyla TİM Export Talks programları düzenliyor.

2020 yılından beri büyükelçilerin katılımıyla düzenlenen ve Çin, Hollanda, ABD, Avrupa Birliği, Birleşik Krallık gibi ülkelerdeki fırsatların değerlendirildiği “TİM Export Talks” online paneller serisine bu yıl da Rusya Federasyonu’na gerçekleştirilecek ihracat potansiyelinin ele alındığı panel ile devam etti. Panel, Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ve TİM Başkanı İsmail Gülle'nin katılımıyla “Rusya’da Hangi Fırsatlar Var?” başlığı ile TİM'in sosyal medya hesaplarından canlı olarak gerçekleşti. Panelde, Rusya Federasyonu ekonomisinin salgın sonrasındaki durumu, iki ülkenin dış ticaretinde yaşanan gelişmeler ve gelecek döneme dair fırsatlar değerlendirildi. Daha sonra ise güncel gelişmelere ilişkin firmalara bilgilendirme sunumları yapıldı.

“Türkiye’nin nasıl ki siyasi açıdan sürece kayıtsız kalması mümkün değilse, ticari ve ekonomik açıdan kayıtsız kalması da ihtimal dışıdır”

#reklam#

Türkiye’nin Karadeniz’den komşuları olan, derin ekonomik, siyasi, ticari ve kültürel ilişkilere sahip olduğu iki ülkenin savaşını yakından takip ettiklerini ifade eden TİM Başkanı İsmail Gülle, Türkiye’nin bu ülkelere gerçekleştirdiği ihracat ile ilgili şu bilgileri verdi: “Geçen yıl, Rusya’ya yüzde 28 artışla 5,8 milyar dolar, Ukrayna’ya yüzde 40 artışla 2,9 milyar dolar, Belarus’a yüzde 52 artışla 916 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik.  2021 yılında, Rusya’dan 4,7 milyon, Ukrayna’dan 2 milyon, Belarus’tan 300 bin turist ağırladık. Karadeniz’den komşumuz olan iki ülke ve doğrudan sürece dahil olan Belarus, 10 milyar dolar ihracat gelirimize ve 5 milyar dolar turizm gelirimize doğrudan muhatap. Hal böyle olunca, Türkiye’nin nasıl ki siyasi açıdan sürece kayıtsız kalması mümkün değilse, ticari ve ekonomik açıdan kayıtsız kalması da ihtimal dışıdır” dedi.

“İki ülkenin Dışişleri Bakanlarını Antalya’da, müzakere heyetlerini İstanbul’da buluşturmayı başaran diplomasimizle gurur duyuyoruz”

Yaşanılan zulümlerin görmezden gelindiği ve bir ülke ile halkının yalnızlaştırılması için her türlü yönteme başvurulduğu bir ortamda, Türkiye’nin makul ve mantıklı adımlar atmayı başarmış ender ülkelerden biri olduğunu vurgulayan TİM Başkanı İsmail Gülle, “Sayın Cumhurbaşkanımızın net bir şekilde ifade ettiği gibi ne Rusya’dan ne Ukrayna’dan vazgeçmemiz mümkün değildir.  Türkiye, bu savaşta hem kendi çıkarlarını gözeten hem uluslararası güvenliğin sağlanmasına katkı sunan hem de bu savaşın bir an önce son bulması için girişimleri başlatan ara buluculuk esasıyla proaktif diplomasi yönetti. Sayın Büyükelçimiz Mehmet Samsar nezdinde, savaş halinde olan iki ülkenin Dışişleri Bakanlarını Antalya’da, müzakere heyetlerini İstanbul’da buluşturmayı başaran diplomasimizle gurur duyduğumuzu ifade etmek isterim.  Barıştan yana tavrımızı tüm dünyaya gösterdikleri için hariciyemize şükranlarımı sunarım” şeklinde konuştu.

“Savaş ihracatta sadece artışı engelledi”

#reklam#

Türkiye’nin barış için çabaladığı sırada, ihracat ailesi olarak bu savaşın olası etkilerini ve çözüm yollarını aramaya koyulmuş durumda olduklarını dile getiren TİM Başkanı İsmail Gülle, savaşın henüz ilk günlerinde, Ticaret Bakanı Mehmet Muş riyasetinde sektör kurulu toplantısı gerçekleştirdiklerini ve tüm sektörlerin olası sorunlarını değerlendirip alternatif yöntemler üzerinde çalıştıklarını söyledi. TİM Başkanı İsmail Gülle konuşmasını şöyle sürdürdü: “Geçen sürede ticari anlamda bazı önemli gelişmeler olsa da savaş tüm belirsizliğiyle devam ediyor. Kimi uluslararası kuruluşlara göre bu savaş dünya ekonomisinde yüzde 1’lik bir daralmaya neden olacak. Aynı zamanda ihracatımızın ana pazarları olan ABD ve AB ülkelerinde bir talep yavaşlaması da olasılıklar arasında. Hammadde ve enerji kaynakları açısında son derece zengin olan iki ülkenin savaşı, emtia fiyatlarında sert dalgalanmalar ve tedarik sorunlarını da ortaya çıkardı.  Savaşın ihracatımıza dolaylı etkileri şöyle dursun, üç ülkeye de ihracatta maalesef ciddi sorunlar mevcut.  Tamamı savaşla geçen mart ayında Rusya’ya ihracatımız yüzde 38, Ukrayna’ya ihracatımız yüzde 81, Belarus’a ihracatımızda yüzde 39 düşüş görüyoruz. İlk çeyrekteki performansa baktığımızda ise Rusya’ya ihracatımız geçen seneye göre değişmezken, Belarus’ta yüzde 4 artış, Ukrayna’da yalnızca yüzde 5’lik bir düşüş görüyoruz. Dolayısıyla şu an için, savaş ihracatta sadece artışı engelledi diyebiliriz. Ancak savaşın gidişatı, yakın zamanda bir barış atmosferini vadetmiyor”.

TİM Başkanı İsmail Gülle, ihracatçıların taleplerini dile getirdi

Savaş nedeniyle Türk ihracatçısının maruz kaldığı, çözüm bekleyen meselelerin ve taleplerin olduğunu belirten TİM Başkanı İsmail Gülle, “Yolcu taşımacılığında hat ve sefer sayılarının artırılması, batılı ülkelerden yaptırıma maruz kalan Rus vatandaşlarını ülkemize çekmek adına faydalı olacaktır. Havayolu ile yapılan sevkiyatlarda daha rekabetçi fiyatlar uygulanması ve Samsun üzerinden gönderilen sevkiyatlarda yaşanan gümrük sorunlarının hafifletilmesi talepler arasında yer alıyor. Rusya’ya ihracatta lojistik sorunları da baş gösterdi. Deniz yolunun tamamen kapanmış olması, Avrupa rotasının çalışmıyor olması, tüm trafiği Azerbaycan ve Gürcistan’a yöneltti. Bu rotada da gecikmeler ve maliyet artışları ortaya çıktı. Ayrıca, ihracat bedellerinin yurda getirilmesi konusunda, yaptırımlar nedeniyle oluşan kur farkından dolayı meydana gelen birtakım sorunlar var” diye konuştu.

#reklam#

“Barışın sağlanması için girişimlerini sürdüren hükümetimizi ve diplomatik temsilcilerimizi destekliyoruz”

Türkiye’nin, tarih boyunca yakın coğrafyasında çeşitli savaşları ve iç çatışmaları tecrübe ettiğini ifade eden TİM Başkanı İsmail Gülle, “İhracat ailesi olarak, her karanlığın sonunda aydınlık olduğunu en iyi bizler biliriz. O nedenle sabırlı ve temkinli bir şekilde yaşananları takip ediyoruz.  Tek temennimiz, büyük bir insani drama sebep olan savaşın bir an evvel son bulmasıdır. Mal yerine gelir, ticaret düzelir ancak kaybedilen hayatlar geri getirilemez. Bu nedenle barış sağlanması için girişimlerini sürdüren hükümetimize ve diplomatik temsilcilerimize desteğimizi yineliyorum” dedi.

“Denge unsuru politikamız bizim için önemlidir”

Tarih boyunca Ukrayna’nın batı ile doğu arasında bir çekişme bölgesi olduğunu belirten Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar, “Bu dönemde Osmanlı Devleti hep denge unsuru olarak ortaya çıkmıştır. Bugünkü krizin çözüm aşamasında Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde ve Sayın Dışişleri Bakanımızın katkılarıyla Türkiye yine denge unsuru olarak ortaya çıkmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi ne Rusya’dan ne de Ukrayna’dan vazgeçebiliriz. Bu yüzden buradaki denge unsuru politikamız bizim için önemlidir” dedi.

“Hedefimiz 100 milyar dolar ortak ticaret hacmine ulaşmak”

#reklam#

Ekonomik ve ticari bağların Türkiye ile Rusya Federasyonu arasındaki ilişkilerde itici gücü oluşturduğunu ifade eden Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar “Rusya en önemli dış ticaret ortaklarımızdandır. 2021 yılında hemen hemen ilgili tüm dış ticaret akımlarında salgın döneminin menfi etkileri hızlı bir iyileşmeye bıraktığını hep birlikte gözlemledik. Artan ihracat performansımız ve toparlanan ithalatla birlikte 2021 yılında 34,7 milyar dolar gibi ikinci en yüksek ikili ticaret hacmine ulaştık. Ortak hedefimiz ikili ticarette yüzde 55’i aşan söz konusu artış performansını önümüzdeki dönemde pekiştirmek ve Cumhurbaşkanlarımızın hedef olarak tespit ettiği 100 milyar dolar üzerindeki ortak ticaret hacmine ulaşmak.  Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak bizler iş adamlarımız ile birlikte bu yöndeki çabalarımızı sürdürmekteyiz. Türkiye ve Rusya arasındaki ekonomik ilişkiler sadece mal ticaretinden müteşekkil değil.  İki ülke özellikle müteahhitlik hizmetleri, turizm alanında göstermiş oldukları ticaret ortaklığı ve iş birliği marifetiyle küresel hizmet ticareti akımlarında boy göstermekte. 2021 yılında inşaatçılarımızın üstlendiği 11 milyar doları aşan proje, Rusya’da üstlendiği toplam proje portföyünü 100 milyar dolara yaklaştırmış bulunmaktadır. Değerli iş insanlarımızın hizmet ticaretine yönelik katkılarının iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesinde arz ettiği önemi vurgulamak ve bu vesileyle tüm dünyada örnek olarak gösterilen bu başarı için başta TİM Başkanı İsmail Gülle olmak üzere hepinize teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu.

Her ay 500’er milyon dolarlık yerel para kullanımı hedefleniyor

Ticari açıdan önemli hususların başında yerel paralarla ticaretin ve kredi kartlarının olduğunu söyleyen Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar “2019 yılında yerel paralarla ticaret konusunda iki ülke arasında bir anlaşma imzalanmış vaziyetteydi. Bunun kullanılmasına başlanmıştı fakat bu dönemdeki kadar yoğun bir ihtiyaç bulunmamaktaydı. Son dönemde yerel paralarla ticaret bağlamında merkez bankaları arasında çok yakın ve sıkı bir görüşme süreci devam ediyor. Eğer her şey normal şekilde gerçekleşirse mayıs ayı itibari ile her ay 500 milyon dolarlık bir miktarda bir yerel para ticareti konusunda pilot projeler başlayacaktır. Burada tabi önemli olan yerel paraların kullanılması açısından dış ticarette bir denge olması gerekiyor. Elbette şu aşamada bizim Rusya ile ticaretimizde bu denge söz konusu değil ancak yerel paralarla ticareti artırdığımız takdirde bu dengeye doğru bir yaklaşım olacağını ümit ediyoruz. Buna yönelik ihracatçılarımızın özellikle son dönemde yapacakları sözleşmelerde yerel paralarla ticaretin gerçekleşeceğine yer vermelerinin önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

#reklam#

“Buradan ayrılan yabancı markalar Rusya’ya dönmek için çeşitli fırsatları değerlendirmeye çalışıyorlar”

Son dönemde kendilerine çok sayıda Türk giyim markasının Rusya’ya gelmesi yönünde taleplerin geldiğini dile getiren Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar, “Bu yöndeki görüşmelerimizi devam ettiriyoruz. Önümüzdeki dönemde Türkiye’den heyetlerin buraya gelmesini daha fazla teşvik edeceğiz. Buradan ayrılan yabancı markalar Rusya’ya dönmek için çeşitli fırsatları değerlendirmeye çalışıyorlar. Bu aşamada bizim tanınan markalarımızın buraya gelmesi ve alışveriş merkezlerindeki yerini almaları bizim için çok önemli” ifadelerini kullandı.

AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR


Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM

BENZER HABERLER

Erdemir’den 2022’nin 1. çeyreğinde 5,6 milyar TL’lik net kâr
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na Azerbaycan ‘Dostluk Nişanı’ 
ESK'de 3 maaşlı kayınbirader de gitti!
Turizmciler: Biz batarken bakan hayal satıyor
Avrupa’da en fazla gökdelene sahip şehir İstanbul oldu
Yap-işlet-devret projelerini de kapsıyor; kamu kurumlarının kredilerine Hazine garantisi artırıldı
ABD'li fon, Türk teknoloji şirketini satın aldı
Rusya yaptırımı Türk otelcileri vurdu
'Müjde'si alkışlanmayan Bakan Nebati: 'Akşam uyuşukluğu...'
Borsa Dedektifi bu kez doları yorumluyor. Dolarda kritik seviye ne? Yükseliş sürecek mi?
EKONOMİ / 43 dk. önce
Borsa Dedektifi bu kez doları yorumluyor. Dolarda kritik seviye ne? Yükseliş sürecek mi?
ENAG'a göre 12 aylık enflasyon yüzde %130,13 çıktı, TÜİK rakamlarına göre ise; %55,30
EKONOMİ / 3 saat önce
ENAG'a göre 12 aylık enflasyon yüzde %130,13 çıktı, TÜİK rakamlarına göre ise; %55,30
Advertisement
''Borsa ligi''nde eylül ayının şampiyonu Trabzonspor oldu
FİNANS / 38 dk. önce
''Borsa ligi''nde eylül ayının şampiyonu Trabzonspor oldu
Gırtlak kanseri hastasına bağırsaklarından yemek borusu ve ses tüpü yapıldı
SAĞLIK / 17 dk. önce
Gırtlak kanseri hastasına bağırsaklarından yemek borusu ve ses tüpü yapıldı
Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı Metrosu bir yılda 9 milyon yolcuya hizmet verdi
GÜNDEM / 24 dk. önce
Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı Metrosu bir yılda 9 milyon yolcuya hizmet verdi
Galatasaray'ın rakibi Manchester United'da 7 eksik!
SPOR / 48 dk. önce
Galatasaray'ın rakibi Manchester United'da 7 eksik!
Elon Musk'a, 1 milyon dolarlık dava
GÜNDEM / 1 saat önce
Elon Musk'a, 1 milyon dolarlık dava
İngiltere'den Ukrayna'ya yardım eden ülkelere 'pes etmeme' çağrısı
DÜNYA / 54 dk. önce
İngiltere'den Ukrayna'ya yardım eden ülkelere "pes etmeme" çağrısı
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Aktüel Otomobil Emlak Çevre
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri KVKK MetniKVKK Metni Çerez PolitikasıÇerez Politikası
Maxiva
X

AYRICALIKLI ÜYELİK

Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol