Alman Zenıth Aksaray'a taşınıyor
Almanya'nın ciddi kuruluşlarından Zenıth firması beton ekipmanları fabrikasını Aksaray'a taşıyor.

23 Eylül 2006 Cumartesi  13:55

Almanya'da beton ekipmanları üreten Zenıth firmasının sahibi Horst Wolter Eckhardt ve Türkiye temsilcisi Bayram Bilgiteven, Aksaray Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Süleyman Baydilli'yi makamında ziyaret etti.

Almanya'daki yatırımlarını Türkiye'ye kaydırmaya karar verdiklerini söyleyen Horst Wolter Eckhardt, "Türkiye'de fabrika için yer araştırması yaptık. Bizim düşüncemiz Tekirdağ bölgesinde bir alandı. Ancak uygun yer bulamadığımız için arayışlarımız sürerken, Ercüment Baştuğ'un tavsiyesiyle Aksaray'a geldik ve burada fabrika kurmaya karar verdik" dedi.

Dünyada sektörlerinde bir numara olduklarını vurgulayan Horst Wolter Eckhardt, şunları kaydetti: "1952 yılında Almanya'da fabrikamızı kurduk. Beton fabrikalarının ağır ekipman malzemelerini üretmekteyiz. Dünya piyasasında bir numarayız. Amerika, Avrupa ülkeleri, Ortadoğu ülkelerine ve Türkiye'ye ürünlerimizi satıyoruz. Türkiye'deki 12 tesise bugüne kadar 120 makine sattık. Dünyada ise 10 bin makinemiz işlemektedir. Burada kuracağımız fabrikanın ardından özellikle İran ve Irak gibi Ortadoğu ülkelerindeki pazarımız genişleyecek."

2007 yılının Mart ayında üretime geçmeyi planladıklarını söyleyen Horst Wolter Eckhardt, bu yılın sonunda fabrikanın temelini atacaklarını kaydetti. Almanya'daki fabrikanın yüzde 70'ini Türkiye'ye kaydıracaklarını vurgulayan Horst Wolter Eckhardt, şöyle devam etti:

"Almanya'da 50 bin metrekarelik bir alanda fabrikamız var. Bu fabrikadan ürünlerimizi dünya'ya ihraç ediyorduk. Fabrikanın yaklaşık yüzde 70'lik kısmını Aksaray'a kaydıracağız. Aksaray bizim üretim merkezimiz haline gelecek. Burada Aksaray Organize Sanayi Bölgesi içinde yaklaşık 50 bin metrekarelik bir alanda fabrikamızı kurmayı düşünüyoruz. İlk başta 50 kişi istihdam edilecek. İleriki yıllarda bu sayı 150 kişiye ulaşacak."Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Alman-Zenith-Aksaray-a-tasiniyor/17731