652 Bin Liraya yapılan Taksim Meydanı’ndaki ‘Kavuşma Durağı’na kaldırılma kararı
652 Bin Liraya yapıldı, iki günde kaldırılma kararı alındı

17 Şubat 2020 Pazartesi   15:48

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Araştırmaları Merkezi, Taksim Meydanı Kentsel Tasarım Yarışması sürecinde düzenlenecek etkinlikler için meydana geçici olarak ‘Kavuşma Durağı' ismiyle bir yapı yerleştirmişti.

KALDIRILMAZSA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK

Habertürk’ten Murat Bardakçı’nın haberine göre, İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu, bir toplantı düzenledi ve Kavuşma Durağı’nın kaldırılmasına karar verdi. Kurul, durağın kaldırılmaması halinde suç duyurusunda bulunacağını bildirdi.

Aynı meydanda geçen yıl Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı da ‘Dijital Gösterim Merkezi' adıyla çadır kurmuştu. Koruma kurulu aylardır meydanda olan çadır için de kaldırma kararı aldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 652 bin liralık bütçesi nedeniyle tartışma konusu olan "Taksim Geçici Sergi Platformu" ziyaret etti. İmamoğlu, platformun yapılış amacını "Vatandaşlara, Taksim Meydanı Projesi'ne ilişkin sürece biraz daha yukarıdan bakabilme imkanı sağlamak" olarak açıkladı. 

Geçici sergi platformu, Taksim Meydanı'nda 253 metrekarelik alana kuruldu. Açık alanı merdivenli bir oturma düzeni ile tasarlandı. Kapalı alan ise sergilerin yapılabileceği şekilde dizayn edildi. Platformda İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ile ortak yürütülen çalışma kapsamında "İstanbul'un Kalbi Taksim" isimli sergi gerçekleştirilecek.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/652-Bin-Liraya-yapilan-Taksim-Meydani-ndaki-Kavusma-Duragi-na-kaldirilma-karari/231877