Yıldız Holding'de direksiyona Ali Ülker geçti...
Yıldız Holding'de direksiyona Ali Ülker geçti...

29 Ocak 2020 Çarşamba   20:04

Türk iş dünyası içinde son dönemlerde en çok konuşulan isimlerden biri hiç kuşkusuz Yıldız Holding’in patronu Murat Ülker.

Murat Ülker, Yıldız Holding Yönetim Kurulu başkanlığını yeğeni Ali Ülker'e devretti. Ali Ülker uzun yıllardan bu yana holding şirketlerinin yönetim kurullarında çalışıyordu.

Peki, yeni başkan Ali Ülker kim? Ali Bey, Holding’in ana hissedarlarından Ahsen Özokur’un büyük oğlu. Yani Murat Ülker’in yeğeni. 1969’da doğan Ali Ülker, iş hayatına 1985’te Ülker Gıda A.Ş. Kalite Kontrol Departmanı’nda stajyer olarak başladı. 

Murat Ülker koltuğunu yeğenine bırakıyor… Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat ve İş İdaresi bölümü mezunu olan ve IMD, INSEAD, Wharton ve Harvard´da çeşitli eğitim programlarına katılan Ali Ülker, 2011 yılından bu yana Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini yürütüyordu. 

Ali Ülker, Y Jenerasyona yeni ad taktı: Why Generation

ALİ ÜLKER KİMDİR?

1969 yılında doğan Ali Ülker, İstanbul Erkek Lisesi’nde eğitim aldıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat ve İş İdaresi bölümünde eğitim aldı. IMD, INSEAD, Wharton ve Harvard’da çeşitli eğitim programlarına katıldı. De Boccard & Yorke Danışmanlık Şirketi ile Şirket İçi Kaizen Çalışması’nda (1992) ve IESC Satış Sistemini Geliştirme ve Şirket İçi Organizasyon Projesi’nde (1997) yer aldı. Erdoğan'ın çağrısı Ali Ülker'i çok etkiledi

İş hayatına 1985 yılında Ülker Gıda A.Ş. Kalite Kontrol Departmanı’nda Stajyer olarak başlayan Ali Ülker, 1986-1998 yılları arasında çikolata üretim tesislerinde ve Atlas Gıda Pazarlama A.Ş.’de Stajyer, Satış Yöneticisi, Satış Koordinatörü, Ürün Grup Koordinatörü ve Ürün Grup Müdürü pozisyonlarında görev aldı.

1998 yılında Atlas Gıda Pazarlama A.Ş.’de, 2000 yılında Perakende Grup Başkan Yardımcılığı’na getirilen Ali Ülker 2001 yılında ise Merkez Gıda Pazarlama A.Ş.’de Genel Müdürlük görevini de üstlendi. Japon ortaktan Murat Ülker ve Ali Ülker'e büyük jest 2002 yılında Gıda Grubu Başkan Yardımcılığı’na, 2005 yılında ise Ülker Grup Başkanlığı’na atandı. 2011 yılından bu yana Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini yürüten Ali Ülker 29 Ocak 2020’de Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

Pazarlama ve satış alanlarında güçlü bir birikim ve tecrübeye sahip olan Ülker, inovasyon konusuna özel bir ilgi duyuyor ve Grup içinde bu konuda çalışan ekipleri destekliyor. Ali Ülker: Fırsatları değerlendiririz

Ülker, gençlere danışmalık yapmaktan keyif alıyor. Açık hava ve doğada olmayı ve spor yapmayı seviyor. İngilizce ve Almanca bilen Ali Ülker evli ve 3 çocuk babası.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Yildiz-Holding-de-direksiyona-Ali-Ulker-gecti-/231100