Bloomberg: Halkbank soruşturması diğer bankalara da zarar verebilir
'Halkbank soruşturması diğer bankalara da zarar verebilir'

23 Ekim 2019 Çarşamba   07:57

Yapılan habere göre Halkbank soruşturması, Türkiye'deki diğer bankaların dış fonlanma maliyetlerinde artışa sebep olacak.

Halkbank, İran yaptırımlarının ihlal edildiği iddiasını kabul etmezken, haberde soruşturmanın sürmesinin ABD-Türkiye ilişkilerinde gerilim yaratabileceği söyleniyor.

'8,9 MİLYAR DOLARI AŞABİLİR'

Londra merkezli Wallbrook Advisory Ltd'den Jonathan Friedman, Halkbank soruşturmasının Türkiye için "yüksek bir hukuki risk" olduğunu, soruşturmanın ülkedeki diğer bankaları da etkileyeceğini belirtiyor.

#reklam#

Bloomberg Intelligence’tan kıdemli hukuk uzmanı Elliott Stein “Eğer Türkiye Halkbank konusunda uzlaşmaya gitseydi, ödeyeceği tazminat bir kaç milyar $’da kalabilirdi. Fakat, dava açıldıktan sonra ödenecek ceza veya tazminat 2014 davasında BNP Paribas’ın ödediği $8.9 milyarı aşabilir” yorumunda bulundu.

Türk bankaları önümüzdeki 12 ayda $83.7 milyar dış borç ödemesi gerçekleştirecekler.

Yine Friedman’a göre, Halkbank davası bu bankaların ödeyeceği dış borç faizlerini yükseltecek. Özellikle Ziraat ve Vakıfbank Halkbank davasından etkilenen bankalar olabilir.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Bloomberg-Halkbank-sorusturmasi-diger-bankalara-da-zarar-verebilir/226609