309 milyon TL bağışlanan vakfın yerinde yeller esiyor
309 milyon TL bağışlanan vakfın yerinde yeller esiyor

17 Ekim 2019 Perşembe   07:48

15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından yardımlaşma amacıyla kurulan ve beş ayda 309 milyon TL bağış toplanmasına neden olan vakfın malvarlığının 10 milyon TL olduğu ve ikamet adresi olarak gösterilen yerin boş olduğu ortaya çıktı. CHP Lideri Kılıçdaroğlu, “Herhalde malı oradan götürdüler” dedi.

FETÖ tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminde mağdur olan siviller ve aileleri için Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen bir hükümle 24 Aralık 2017 tarihinde bir vakıf kuruldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da “müjde” olarak duyurulan vakfı araştıran CHP, önemli bulgulara erişti.  Kılıçdaroğlu: Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Vakfı'nın topladığı 309 Milyon ne oldu?

Buna göre, darbe girişiminin ardından geçen beş aylık sürede tam 309 milyon TL toplanan, daha sonra bağış kampanyasını sürdüren iktidarın paraları aktardığı yer olduğunu öne sürdüğü vakfın, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde kayıtlı adresinin olmadığı ortaya çıktı. 13 Temmuz 2019’da tescili yapılan ve Resmi Gazete’de yayımlanan vakfın Yönetim Kurulu listesinin de boş göründüğü, mal varlığının ise toplanan 309 milyon TL’lik bağışa rağmen sadece 10 milyon TL olduğu tespit edildi. 

#reklam#

Konuyla ilgili partisinin Meclis Grup Toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Herhalde malı oradan götürdüler. Nerede bu vakıf ve toplanan paralar?” diye konuştu.

KURUŞU KURUŞUNA TAKİP EDECEĞİZ

Vakıfla ilgili derin şüphelerinin bulunduğunu dile getiren CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Daha önce sormuştuk, yeniden soruyoruz. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün kendi internet sitesinde vakıfların adresleri, telefonları var ama bu vakfın telefon numarası, tebligat adresi yok. Adres telefonla soruldu, ilgili arkadaşlar adres verdiler, gittik, orada böyle bir vakıf yok. Vakıf yönetim kurulu yok. Neden yok? 15 Temmuz Darbe Girişimi’nden sonra 20 Temmuz’da bir sivil darbe olduğu söylendi. Bu sivil darbe dönemi şeffaf olmayan, vatandaştan toplanan paranın hesabının verilmediği dönemdir. Benim şehit yakınları ve gazilere verdiğim sözdür, kuruşu kuruşuna bu parayı takip edeceğiz” dedi.

Hüseyin Şimşek/BirgünSayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/309-milyon-TL-bagislanan-vakfin-yerinde-yeller-esiyor/226362