235TL'lik radar cezasına itiraz etti, kazandı
235TL'lik radar cezasına itiraz etti, kazandı

15 Ekim 2019 Salı   15:10

İstanbul Barosuna bağlı Av. Banu Göncü Çelikten, mahkemeden emsal teşkil edecek bir aldırdı. 

Çelikten, "Görevli İdare tarafından müvekkilim hakkında, 70 km hız sınırı bulunan "1934 metrelik Hız koridor radar sistemi" içerisinde, "78 km hızla seyrettiği" gerekçesiyle, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 51. maddesinin 2. fıkrasının A bendinde bulunan yükümlülüğün ihlal edildiğinden bahisle 235 TL bedelli "Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı" tanzim edilmiştir.

Ben de ilgili idari para cezasına " Hız koridoru radar sistemi içerisinde hız sınırı limitinin %10 tolerans sınırı ile birlikte 77 km olduğu, 1934 metrelik hız koridor sisteminin sınırları içerisinde seyreden bir otomobilin tolerans sınırını 1 (bir) birim ile aşmasının hakkaniyet gereğince makul sayılması gerektiği ve de EDS cihazının sağlıklı bir ölçüm yapmamış olma ihtimalinin de göz önünde bulundurulması gerekliliği" gerekçesiyle yetkili mahkemeye itiraz ettim.

Bakırköy 4. Sulh Ceza Hakimliği ise ekteki ilgili karardan da görebileceğiniz üzere "78 km hızla radara düşmenin hakkaniyet gereğince makul sayılması gerektiğini ve eds cihazının sağlıklı bir ölçüm yapmamış olma ihtimalinin de olabileceğini belirterek ilgili idari para cezasının iptalini karar vermiştir" dedi.

Söz konusu karar emsal karar teşkil ederek, vatandaşlarımız trafik cezalarına itiraz edebilme haklarının olduğunu bildirmekte fayda var.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/235TL-lik-radar-cezasina-itiraz-etti-kazandi/226292