Ferit Şahenk'ten kesin talimat: O kule yıkılmayacak
Ferit Şahenk'ten kesin talimat: O kule yıkılmayacak

27 Ağustos 2019 Salı   11:46

Doğuş Grubu ile Bilgili Holding’in ortaklaşa hayata geçirdiği Galataport İstanbul projesi 5 Nisan 2020'de hayata geçiyor. Proje yapılırken bölgede bulunan onlarca tarihi eserin yıkım haberi basına haber olmuştu.

Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ferit F. Şahenk, Bilgili Holding Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Bilgili ve Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hüsnü Akhan, ekonomi yazarlarının karşısına çıkarak merak edilen sorulara cevap verdi. 

Ferit Şahenk, "Bu gece istediğinizi sorabilirsiniz" açıklaması üzerine en çok sorulan soru Karaköy Yolcu Salonu ile Paket Postanesi'nin yıkım konusu oldu. Galataport yöneticileri Karaköy Yolcu Salonu'nu daha güçlü yapmak için yıkmak zorunda kaldıklarını ve aynı şekilde yeniden yaptıklarını söyledi. 

Karaköy yolcu salonu aslına uygun şekilde yeniden yapılıyor. Buraya dünyaca ünlü Peninsula Oteli geliyor. Kule ise Ferit beyin talimatı üzerine korunuyor.

Paket Postanesi'ni de aslına uygun şekilde yaptıklarını belirten yöneticiler, "Postanenin ön cephesini aynı şekilde muhafaza ediyoruz. Buralara bin tane sensör yerleştirdik. En ufak bir oynada çalışmaları durdurup, kontrol ediyoruz ve o na göre yeniden inşa ediyoruz. Paket Postanesi'nin orjinal çatısını da aynı şekilde muhafaza ediyoruz. Çatıyı buradan söküp, Tuzla'da kapalı bir fabrikada kurduk. İnşaat bitince aynı çatıyı geri getireceğiz" dedi. 

Yöneticiler, postane çatısının aynı şekilde muhafaza edildiğini söylediler.

KULE VE POSTANE YIKILMAYACAK

Ferit Şahenk'in tarihi eserlere çok önem verdiğini söyleyen yöneticiler, "Ferit bey bize, Karaköy'deki kule ile postane binasının cephesinin yıkılmaması için kesin talimat verdi. O iki esere çok dikkat ediyoruz" dediler. 

Proje için 180 ayrı firmada 2500 kişinin çalıştığını belirten yöneticiler, proje bitince 5 bin kişinin çalışacağını söylediler.

#reklam#

 

ŞAHENK'İN MAÇ HASSASİYETİ: FİNAL ÖNCESİ AÇALIM

Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hüsnü Akhan, "Galataport İstanbul projesi normalde 2020 sonlarına doğru bitecekti. Ferit bey, '30 Mayıs 2020'de İstanbul'da oynanacak olan UEFA Şampiyonlar Ligi final müsabakası öncesi açalım' dedi. Biz de var gücümüzle bu tarihten önce açmak için uğraşıyoruz" dedi.

ŞAHENK: 12 YILDA 9 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM YAPTIK

Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ferit F. Şahenk, son 12 yılda Türkiye'ye 9 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını söyleyerek, şöyle devam etti:

“Niğde'den köklerimizi koparmadan büyüyoruz. 25 Bin kişilik Doğuş Grubu olarak baba yadiğari inşaat sektöründe var gücümüzle çalışıyoruz. Tam 200 yıldır halka kapalı olan 1.2 km’lik sahil şeridi halka açıyoruz. Bu proje Doğuş Grubu'nun ustalık eseri. İhale bedeli dahil toplam 1.7 milyar dolarlık bir yatırımla gerçekleştirdiğimiz Galataport, 2020’de kapılarını açıyor" dedi.

Toplantı sonrası Ferit Şahenk'e, "Doğuş Grubu'nun çıraklık ve kalfalık eserleri'ni sorduk. Şahenk, "Bu konuda sonra cevap vereceğim" dedi. Bekliyoruz.

TURİZME YILLIK 1 MİLYAR DOLAR KATKI SAĞLAYACAK

Yenilenen tarihi liman, İstanbul’un dünyaya denizden açılan kapısı olacak. Liman, 3 geminin bağlanmasıyla günde 15.000 yolcuya ve mürettebata hizmet verebilecek kapasiteye göre planlandı. Proje tamamlandıktan sonra da yılda mürettebat dahil yaklaşık  1,5 milyon kruvaziyer yolcusunun İstanbul’u ziyaret edeceği öngörülüyor.

Galataport İstanbul, 7 milyonu yabancı olmak üzere yılda toplam 25 milyon ziyaretçiyi ağırlayacak. Bu ziyaretçilerin Türkiye’nin turizm gelirine tahmini katkısının ise 1 milyar ABD Doları civarında olacağı hesaplanıyor.

Patronlardunyasi.com/Cihan OrhanSayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Ferit-Sahenk-ten-kesin-talimat-O-kule-yikilmayacak/224368