Beklentinin üzerinde faiz indirimi sonrası dolar 5.65’e kadar geriledi
Beklentinin üzerinde faiz indirimi sonrası dolar geriledi

25 Temmuz 2019 Perşembe   14:21

Merkez Bankası’nın (MB) yeni atanan Murat Uysal’ın başkanlığındaki ilk toplantısında politika faizini beklentinin üstünde 425 baz puan düşürerek yüzde 19.75’e indirmesi sonrasında ilk tepki olarak 5.78’i test eden dolar/lira 5.65’e kadar geriledi.

Politika faizi eylülden bu yana yüzde 24 seviyesindeydi.

Karar öncesi 5.74 seviyesindeki dolar/TL, 5.6579’a indikten sonra saat 14:20 itibariyle 5.68-5.69 bandında işlem görüyor. Merkez Bankası beklentilerin üstünde faiz indirdi

MB’nin karara ilişkin açıklamasında, güncel tahminlerin yıl sonu itibarıyla enflasyonun Nisan Enflasyon Raporu’nda verilen öngörülerin bir miktar altında kalabileceğine işaret ettiği ve bu çerçevede enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurlar dikkate alınarak politika faizinin 425 baz puan indirilmesine karar verildiği belirtildi.

Böylece Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 6 Temmuz’da faiz indiriminde gerekeni yapmadığı gerekçesiyle görevden aldığı eski başkan Murat Çetinkaya’nın kur krizi nedeniyle politika faizini sert bir şekilde 625 baz puan artırdığı geçen yılın eylül ayından bu yana ilk kez politika değişimine gidildi.

Bankacılara göre TL açısından en büyük avantaj ise küresel faizlerin oldukça düşük küresel risk iştahının ise canlı seyretmesi. Bunun ötesinde bugün ECB önümüzdeki hafta ise ABD Merkez Bankası’nın politikalarını daha da gevşeteceği öngörülüyor.

EN YÜKSEK 5.73 OLDU

#reklam#

ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’ye yönelik yaptırım öngörmediği şeklinde algılanan ilk açıklaması ile geçen hafta 5.6140 seviyesine kadar gerileyen dolar/TL bu hafta ise en yüksek 5.7370’i gördü.

TCMB kararının ardından takip edilecek ECB kararının da TL üzerinde etkili olması bekleniyor. Avrupa Merkez Bankası’nın bugünkü faiz kararıyla para politikasını daha da gevşetmesine neredeyse kesin gözüyle bakılırken yatırımcıların merak ettikleri merkez bankasının bu gevşemeyi kademeli olarak mı yoksa tek ve büyük bir adımda mı hayata geçireceği.

Piyasada ABD ile ilişkilerin seyri yakından izlenmeye devam edilirken; küresel piyasalarda İran-İngiltere gerilimi takip ediliyor, ABD-Çin ticaret görüşmeleri ve ABD şirket bilançoları izleniyor.

Tahvil piyasasında 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama %16.48 oldu. 2 yıllık gösterge tahvilde ise dün spot kapanış %17.96 seviyesinden gerçekleşti.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Beklentinin-uzerinde-faiz-indirimi-sonrasi-dolar-5-65-e-kadar-geriledi/223183