Beştepe’den Bolton notları: ABD, ‘Çekilme beş ay sürebilir, IŞİD’i biz hallederiz’ demiş
ABD, ‘Çekilme beş ay sürebilir, IŞİD’i biz hallederiz’ demiş

9 Ocak 2019 Çarşamba   08:43

Bolton ve beraberindeki heyet Beştepe’de Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın başkanlığındaki heyetle dün 2 saat 10 dakika süren bir görüşme yapmıştı. Ziyarete, Bolton’ın Türkiye’ye gelmeden önce söylediği “Kürtleri koruma anlaşması olmadan çekilme olmaz” açıklaması damgasını vurdu. Heyetle bir araya gelmeyen Erdoğan da görüşmeler devam ederken sözkonusu demeçle ilgili açık sert açıklamalar yapmıştı.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya bugünkü yazısındagörüşmeyle ilgili diyalogları ve Türk tarafının izlenimlerini aktardı. Yazıda yer alan diyaloglardan dikkat çekici bazı notlar şöyle:  Türkiye'yi kızdıran ifadeler kullanan Bolton böyle karşılandı

-İlk olarak Kalın bu konuda Ankara’nın Bolton’un sözlerine tepkisini ve hassasiyetlerini iletmiş.

Bolton ‘PYD’yi kastediyorum’ demiş 

#reklam#

-Bolton bu cümlesiyle PYD’yi kastettiğini kayda geçirince, “O zaman siz de bu ayrımı belirterek açıklamalarınızı yapın, yoksa bizim Kürtleri katletme gibi bir düşüncemiz olduğu imajını yaratıyorsunuz” karşılığını almış…

-Ankara tarafı, ABD heyetinin İsrail’de karşılaştıklarının, geri çekilme planlarını etkilediği ve tarihi ötelemenin yolunu açtığı izlenimini almış.

-Çekilme takvimi ile ilgili olarak daha önce 3 ay gibi bir zamandan söz edilirken, heyet açıkça “4-5 ay sürebilir” demiş.

ABD heyetinde iç uzlaşma yokmuş

-ABD heyetinde yer alanlardan biri hemen çekilme kararında olduklarını söylerken, diğeri bir süre daha kalabileceklerini belirtmiş.

Masada bu durum ortaya çıkınca Bolton araya girip, “Bizim aramızda da görüş ayrılığı var” demek zorunda kalmış.   İbrahim Kalın: Bolton'a 2 kırmızı dosya verdim

‘IŞİD meselesini biz halledeceğiz’

-Ancak ABD’li heyet, “Bizimle koordineli ve planlı olmayan askeri harekat yapmamanız gerektiğini düşünüyoruz. Sahada askerlerimiz var, ayrıca bizimle savaşan muhalif güçlerin tehlikeye atılmasını da istemeyiz ” şartını masaya getirmiş. 

#reklam#

-ABD Başkanı Donald Trump’ın Türk askerini IŞİD ile mücadeleye davet ettiği anımsatılınca da ABD heyeti, “IŞİD meselesini biz halledeceğiz” demiş…

-YPG konusundaki hassasiyetler bir daha kayda geçirilince Kalın şunları söylemiş: “Üç yıl önce YPG diye bir şey yoktu, sizin desteğinizle böyle bir yapı ortaya çıktı. Desteğinizi çektiğiniz anda hiçbir şey oldukları görülecek. Onların bitişiyle birlikte bölgede Kürt siyaseti daha kolay Suriye siyasetine angaje olur…”

– “Biz niyetimizi söyledik, Suriye sahasına girmek için daha önce kimseden izin alacak değiliz” kararlılığının da altı çizilmiş.

ABD’nin İran kaygısı

-ABD heyeti ise “Bizim endişemiz boşalttığımız alanlara İran’ın girecek olması” kaygısını dile getirmiş.  Pos bıyık doları yükseltti: 5.47'yi geçti..

Kalın’ın yanıtı soruyla olmuş: “Siz 120 gün sonra çekildiğinizde YPG için ne düşünüyorsunuz. Yani 1-2 yıl sonrasına dönük YPG ile ilgili planınız ne?” Heyetten soruya İran endişesinin tekrarı dışında tek yanıt gelmemiş.

Silahların geri alınması

YPG’ye verilen silahlar ve ABD’nin bölgedeki üsleri konusu da masaya yatırılmış.  

#reklam#

Heyet ağır silahların toplanması konusunda çaba gösterildiğini belirtilmiş.

Türk tarafının, “Çıktığınız üsleri bize devredin, DAEŞ ile mücadelemizi kolaylaştırır” talebine de yanıt gelmemiş…

En çok Putin’le görüşmeyi merak etmişler

-ABD heyetinin en çok merak ettiği konu ise Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında bu ay sonunda yapılması planlanan görüşme olmuş.

-ABD heyeti bu görüşmede ortaya çıkan planlamadan haberdar olmak istediklerini vurgularken, birkaç kez meseleyi dönüp bu konuya olan meraklarını sergilemiş.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Bestepe-den-Bolton-notlari-ABD-Cekilme-bes-ay-surebilir-ISID-i-biz-hallederiz-demis/215006