Dumankaya’nın konut mağdurları ne olacak?
Dumankaya’nın konut mağdurları ne olacak?

23 Temmuz 2017 Pazar   10:02

15 Temmuz darbe girişimi birbirine benzemez mağdur kesimleri yarattı. Çoğu ağır hak ihlalleriyle kıyaslandığında fark edilmiyor bile. Ama on binleri etkiliyor. 

Zaman ilerledikçe mağduriyet büyüyor. 

FETÖ’ye finasla bağlantı gerekçesiyle TMSF’ye devredilen şirketlerle yaratılan mağduriyetten söz ediyorum. Eski sahibi “Kandırıldım” diyen Dumankaya İnşaat bunlardan biri. Beş ayrı konut projesinde 10 bine yakın mağdura yol açmış. 

Kimisi yüzde 80 düzeyine ulaşmış inşaatlar çivi çakılmadan çürüyor. 

Vaktiyle belediyenin verdiği ruhsata, bankanın ikiletmeden sağladığı konut kredisine, noterin resmi sözleşmesine güvenip yüz binlerce TL borç altına girmişler. Yüzlercesi hem banka kredisi, hem de ev kirası ödüyor. 

Konutların teslim tarihi çoktan geçmiş. Tek istedikleri kendilerine bir teslim tarihi verilmesi. Ama ne zaman TMSF’nin Dumankaya için CEO’luğa atadığı Polat Sağır’a gitseler “sabır” telkininden başka bir şey alamıyorlar. 

Yeni Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, düne kadar TMSF’den sorumluydu. 
18 Mayıs’ta “Mağduriyetler çözülecek” sözünü hatırlıyor mudur?

Dumankaya mağdurları bugün bir basın açıklamasıyla seslerini duyurmaya çalışacaklar. 
Merak edilesi bir konu daha var bence: 

Dumankaya’nın CEO’su AKP Üsküdar Belediye Başkan aday adayı imiş. 
Onca insan, hiçbir dahli bulunmayan kanlı bir darbe girişiminden dolayı hak etmediği bir mağduriyet yaşarken, buralara CEO diye atanan AKP’lilerin bu görevler karşılığında ne kadar maaş aldığını öğrenmek hakkımız. (Kamu kaynaklarından ödendiğini varsayıyoruz tabii.) 

Yani bunca insan evleri çürümeye bırakılmış ve aynı anda banka kredisi ile kira öderken, bu maaşların hakkı nasıl veriliyor?

Çiğdem Toker/CumhuriyetSayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Dumankaya-nin-konut-magdurlari ne-olacak/194359