Hayat Sahil'de Güzel
Burak Yılmaz'ın takla attığı araç hangi işadamının çıktı?
Burak Yılmaz'ın takla attığı araç hangi işadamının çıktı?
İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar 57 yaşında hayatını kaybetti
İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar 57 yaşında hayatını kaybetti
Aile boyu yolsuzluk: Enişte-bacanak üzerinden...
Aile boyu yolsuzluk: Enişte-bacanak üzerinden...
HABERLER>EKONOMİ
5 Ağustos 2011 Cuma - 16:02

Yerli elmayı ithal diye 7-8 TL’ye satıyorlar

Marketlerde, manavlarda elmanın fiyatı 7-8 TL’ye kadar çıktı. Üreticilere göre ithal diye satılan elmaların çoğu yerli

Yerli elmayı ithal diye 7-8 TL’ye satıyorlar

TÜRKİYE tam bir elma cenneti. Hemen her bölgemiz elma yetiştiriciliği için uygun. TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) kayıtlarına göre 54 milyon 352 bin elma ağacımız var. Bunların şu anda 44 milyon 423’ü meyve verir durumda. 12 milyon 959 ağacın büyük bölümünü yeni dikilmiş fidanlar oluşturuyor. Bir kısmı ise artık meyve veremez hale gelmiş ağaçlar oluşuyor. Yılda 2.6 milyon tonluk elma üretimiyle dünya üçüncüsüyüz. Ancak ihracatımız sadece 82 bin ton. Bu da 33.8 milyon dolarlık ihracat gelirine karşılık geliyor.

Son günlerde sıradan semt market ve manavlarında bile elmanın fiyatı 7-8 TL’ye çıkınca neler oluyor diye merak ettik. Gördüğümüz manzara bizi şaşırttı. Elması bol olan Türkiye; Şili, Arjantin gibi Latin Amerika ülkelerinden elma ithal etmeye başlamış.

Bizim raflarda gördüğümüz tablo buydu. Ancak yerli üreticiler aynı fikirde değil. Ciddi bir iddia ortaya atıyorlar. Elma üreticilerine göre, market raflarındaki ‘ithal’ diye satılanlar aslında Karaman, Isparta, Denizli’den geliyor.

YENİ ELMA ÜSSÜ KARAMAN

Elma deyince akla önce Isparta ve Amasya gelir. Ancak üretim tablosu öyle demiyor. Elma üretiminde Karaman açık ara öne geçmiş. Yıllık 500 bin ton üretimle Türkiye elma üretiminin yüzde 20’sini karşılıyor. Karaman’daki 3 bin civarında üretici modern bahçelerde elma üretiyor. Bu noktada, Karaman’daki bu değişile Bifa Bisküvileri’nin sahibi Necati Babaoğlu’nun bin 500 dönümlük örnek bir bahçeyle öncülük ettiğini belirtelim...

Karaman Ziraat Odası Başkanı Ercüment Yılmaz, erkenci elmaların henüz yeni toplanmaya başladığını, bu yüzden de boşluğun ithalatla doldurulduğunu söylüyor. Yılmaz’ın ithal elmalarla ilgili değerlendirmesi şöyle:

“İçinde bulunduğumuz günler sezonun en ölü dönemidir. Kışlık elmaların sonu geldi. Yeni hasat dönemi de henüz başlamadı. Bu yüzden ithal elma öne çıkıyor. Mutlaka ithalatı yapılan elma da vardır ama bizim duyduğumuza göre birçoğu yerli. Yerli elmaları ithal diye satıyorlar. Atmosfer kontrollü işlem yapılarak ithal süsü veriliyor. Şili’den geliyor diye de pazarlanıyor. 1-2 TL’den alınan elmalar 7-8 TL’ye satılıyor. Tüketicinin panik yapmasına gerek yok. Yeterli elma üretimi mevcut. Yeni sezonla birlikte dengeler yerini bulur.”

“İTHALATTA BAŞIBOŞLUK VAR”

Tarım ve gıda konusunda ilginç çıkışlarıyla tanınan Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin de ithalatla ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulunuyor. Türkiye’ye 13 miyar dolarlık tarım ürünü ithal edildiğini hatırlatan Yetkin, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Türkiye’nin elma sıkıntısı yok. Belli dönemlerde ihracat da yapıyoruz. Örnek bahçelerimiz var. Bu iş giderek profesyonelleşiyor. Türkiye’de elma arzıyla ilgili sadece 2 aylık bir boşluk var. Bunu kapatmak için ithalat yapılıyor. Kirazda da benzer bir durum söz konusu. Ancak bu ürün biraz daha nazik. Yurtdışında ürettirip boşluk döneminde kiraz getirenler var. Buna bir şey diyemeyiz. Ancak elmada durum farklı.Şahsen ben ikna olmadım. Dayanıklı bir ürün ve uzun süre kolayca saklanabilir. Böyle bir ürünün ithalatı olmamalı. Bu ülkede bolca yetişen bir ürün Şili’den, Arjantin’den öyle kolayca gelmemeli. Kaldı ki şu anda stoklarda elma da var. Niye ithal elma yiyelim? Gelen ürün Türkiye’de üretilmiyor olsa anlarım. Hepsi üretiliyor. Bunu toplum olarak reddetmeliyiz. Elmadaki bu çarpık tablo bir an önce giderilmeli.”

“KARA LEKEDEN KORKMAYIN”

Elma üretiminin önemli merkezlerinden biri de Denizli. İlde geçen yıl 290 bin ton elma üretilmiş. Bunun 210 bin tonunu sadece Çivril ilçesi karşılamış...

Çivril Ziraat Odası Başkanı Mehmet Özkul, elma üretimi konusunda önemli mesafe aldıklarını söylüyor. Çivril’de 60 bin tonluk soğuk hava deposu bulunduğunu hatırlatan Özkul, meyve işleme tesislerinin de hızla arttığını vurguluyor. Ancak Özkul, bu yılki rekolte konusunda biraz karamsar:
“Bu yıl yağış bol oldu. Elmalar güneşi tam alamadı ve kara leke oluştu. Bu ürünler sağlıksız değil, sadece kabukları lekeli. Tadında, aromasında bir sıkıntı yok. Gönül rahatlığıyla yenebilir. Denizli, Isparta ve Antalya bölgesinde kara leke mevcut. Bu yıl tozlanma da tam olmadı. Bu iki sıkıntı nedeniyle rekoltede yüzde 30 düşüş bekliyoruz.

Bu arada erkenci elmaları toplamaya başladık. Geçen hafta kilosu 90 kuruştan mal yükledik. 1 TL’den de bahçeden satmaya başladık. Bu yıl rekolte düşük olduğundan fiyatlar yüksek seyredebilir. Ancak zaten üretici değil tüccar ve son satıcı para kazanıyor. Bizden 1.2 TL’ye aldıkları yeşil elmayı 7-8 TL’ye satıyorlar.”

Çanakkale de önemli elma merkezlerimizden biri. İldeki 160 bin tonluk üretimin 110 bin tonunu Bayramiç ilçesi karşılıyor. Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İlhan Ulus, meyve hasadının ağustos sonunda başlayacağını hatırlaraka, “İthalatçılar bu dönemi değerlendiriyor. İthal elmaların boşlukta raflara girdiğini görüyoruz. Soğuk hava depoları yeterli olursa bu boşluk olmaz” diyor.

“İTU’DAN BİZ DE PAY ALMAK İSTİYORUZ”

Karaman Elma Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yıldız ise rekolte konusunda daha iyimser. Yıldız, “Geçen yıl don nedeniyle rekolte istenilen seviyede değildi. Bu yıl daha iyi bir sezon bekliyoruz” diyor. Yıldız’a göre, üreticinin de üretim kalitesinden yana bir sıkıntısı yok:

“Bizim sorunumuz yeterince tüccar gelmemesi ve soğuk hava depolarımızın yetersiz kalması. Lisanslı depoculuk yok gibi bir şey. Üretici hasat sonrası elmayı saklayamam endişesiyle satıyor. Bu yüzden istediği parayı kazanamıyor. Hatta zarar ettiği bile oluyor. Elma borsası olmadığı için fiyatlarda istikrar yakalanamıyor. Birlik olarak bu konularda çözüm üretmeye çalışıyoruz. Depoculuk çok önemli. Bu konularda devletin önderlik etmesi gerekir. İyi tarım uygulamalarına (İTU) göre üretim yapıyoruz. Markaların tercihi bu yönde. Büyük zincirlerin tedarikçileri piyasadan mal alıyor. Tüccar İTU farkı uygulamıyor. Ama satarken etiketlere İTU fiyatı yansıyor. Bu uygulamadan üreticinin de pay alması gerekiyor.”

Mahmut Atom DURUK / Aroma Yönetim Kurulu Başkanı

“Elma suyu trend olacak”

Elma suyu ülkemiz için yeni bir ürün. Ama maalesef yeterince ilgi görmüyor. Toplam meyve suyu pazarındaki payı sadece yüzde 1. Sağlık Bakanlığı’nın bir çalışması var. Sigarayla olduğu gibi obeziteyle de mücadele edilecek. Bakanlık yetkilileri meyve suyu üreticileriyle bir araya geldi. Bu görüşmelere ben de katıldım.

Obezitenin baş düşmanlarından biri elmadır. Yeni dönemde elma suyu ve elmayla tatlandırılmış içecekler öne çıkarılacak. Bu doğrultuda kampanyalar yapılacak ve elma suyuna ilgiyi artırılacak. Elma suyu önümüzdeki dönemlerde trend bir ürün haline gelecek. Biz yüzde 100 doğal içeceklerimizi şeker yerine elmayla tatlandırıyoruz.

Klasik türler azaldı

Amasya elması, arapkızı, can elma... Bunlar Türkiye’nin köklü elma türleri. Oysa bugün Amasya elması neredeyse Amasya’da bile üretilmiyor. Halen ülkemizde en yaygın üretilen elma cinsi starking...
Elma, aslında kırmızı, yeşil ve golden olmak üzere üç ana grupta üretiliyor. Toplamda ise 7 cins elma üretimi var. Bunlar starking, gala, red chief, starkrimson delicious, starkspur golden delicious, jerseymac ve granny smith.

Dönüm başına maliyet 5 bin TL

Elma bahçelerinde artık bodur ağaçlar hakim olmaya başladı. Dönüm (yaklaşık 1 dekar) başına ortalama 100 ağaç dikiliyor. Yine dekar başına arsa hariç ortalama bahçe kurma maliyeti 5 bin TL’yi buluyor. 3 yılda meyve vermeye başlayan ağaçlardan dekar başına 6 ton elma almak mümkün. Meyve bahçesi 4 yıl içinde kendini amorti edebiliyor.

Şili’den kilosu 1 dolara geliyor

Elma ithalatında Şili bin 415 tonla ilk sırada. Bunun tutar olarak karşılığı ise 1 milyon 390 bin dolar. Şili’yi İtalya, Fransa, Yunanistan, ABD, Çin, İran, Arjantin, Arnavutluk ve Ürdün izliyor. 2011’in ilk 6 ayında 2.6 milyon dolar değerinde 2.8 bin ton elma ithal edildi. İthal elmaların ülkeye giriş fiyatı ortalama 1 dolar. Bu da markette 7-8 TL’ye satılan elmalarda oldukça yüksek karlar elde edildiğini gösteriyor.

Yıllara göre elma üretimi

Yıl Meyve veren ağaç sayısı (Bin) Fidan ve meyvesiz ağaç sayısı (Bin) Üretim (Ton)

2001 32.550 6.080 2.450.000
2002 33.000 6.300 2.200.000
2003 35.000 7.100 2.600.000
2004 35.498 6.902 2.100.000
2005 36.294 7.005 2.570.000
2006 36.444 7.803 2.002.033
2007 38.328 8.868 2.457.845
2008 38.906 10.714 2.504.494
2009 39.951 12.084 2.782.365
2010 41.423 12.929 2.600.000

İdriz Çokal/Para

AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
'Önümüzdeki hafta herşey normale döner'
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan düzenlediği bir basın toplantısıyla Merkez ...
Bakan Ergün ilk bursu hangi kurumdan almış?
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, öğrenciyken ilk bursu hangi kurumdan almış?
Eski Regatta'yı Marina Park yapıyor
Ataköy Marina'nın yanında bulunan eski Regatta barlarının bulunduğu mekanlar ...
 
Harcama yapalım mı, yapmayalım mı?
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomik kriz, sıcak paraya vergi ve Merkez ...
Herkes bu adadan taş ev satın alıyor
Sörfçülerin ve tatilcilerin yeni gözdesi. Yerli yabancı turistlerin akınına ...
Erdoğan ekonomi kurmaylarıyla biraraya gelecek
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kabinenin ve partinin ekonomi kurmaylarıyla biraraya gelecek.
 
YILIN FLAŞ İŞİ
Bu yeni yatırım alanı girişimciler ve yatırımcılar için kjazançlı bir gelecek vaat ediyor
İhracatçılar, Erdoğan'a çıkarma yaptı!
Büyüekşi ve Yönetim Kurulu Üyeleri, bugün saat 15.00’da Dolmabahçe’de ...
İSO üyeleri gizli toplantıda ne konuştu?
İSO üyeleri 18 Temmuz 2011 Pazartesi günü Ceylan Intercontinental Hotel’de ...
 
Denizbank’a borcu olanlar dikkat! 143 Milyonluk alacağı kaça sattı?
FİNANS
Denizbank’a borcu olanlar dikkat! 143 Milyonluk alacağı kaça sattı?
Başbakan’a ilk yanıt CHP’li Faik Öztrak’tan geldi
EKONOMİ
Başbakan’a ilk yanıt CHP’li Faik Öztrak’tan geldi
Erdoğan: En kısa sürede Soçi'de ikinci görüşmemizi yapacağız
GÜNDEM
Erdoğan: En kısa sürede Soçi'de ikinci görüşmemizi yapacağız
Uber, 8 kilometrelik yolculuk için 16  dolar yerine 18 bin dolar aldı
DÜNYA
Uber, 8 kilometrelik yolculuk için 16 dolar yerine 18 bin dolar aldı
Meclis’te ‘dönek-hırsız’ kavgası
GÜNDEM
Meclis’te ‘dönek-hırsız’ kavgası
Başbakan’dan kritik Man Adası açıklaması: Para yok kardeşim
GÜNDEM
Başbakan’dan kritik Man Adası açıklaması: Para yok kardeşim
Nazlı Ilıcak ve Altan kardeşlerin tahliye talepleri reddedildi
MEDYA
Nazlı Ilıcak ve Altan kardeşlerin tahliye talepleri reddedildi
New York’ta terör saldırısı… Times Meydanı’nda canlı bomba
DÜNYA
New York’ta terör saldırısı… Times Meydanı’nda canlı bomba
İTHİB Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle:  Rekor büyüme işsizlik ve enflasyona olumlu yansıyacak
EKONOMİ
İTHİB Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle: Rekor büyüme işsizlik ve enflasyona olumlu yansıyacak
Erdoğan İsrail’e rest çekti: Arkasına saklanacak ağaç dahi bulamayacaklar
GÜNDEM
Erdoğan İsrail’e rest çekti: Arkasına saklanacak ağaç dahi bulamayacaklar
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Medya Tekstil İşte Başaranlar Aktüel
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim ReklamReklam FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva