Defne Samyeli yeni komedyen buldu
Defne Samyeli yeni komedyen buldu
Günlük 2.5, aylık 75 liralık destek: Desteğin maliyeti 6.7 milyar lira
Günlük 2.5, aylık 75 liralık destek: Desteğin maliyeti 6.7 milyar lira
Dış ticaret açığı yüzde 94.3 oldu
Dış ticaret açığı yüzde 94.3 oldu
Seren Serengil’in yeni işi
Seren Serengil’in yeni işi
9 Haziran 2017 Cuma - 10:33

Türkiye'nin ihracat şampiyonu kim oldu?

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), İlk 1000 İhracatçı Firma araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Türkiye nin ihracat şampiyonu kim oldu?

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), İlk 1000 İhracatçı Firma araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Buna göre 2016'da en fazla ihracat yapan firma 3,9 milyar dolar ile Ford Otomotiv Sanayi AŞ oldu.

Listede 3,1 milyar dolar ile Tofaş Türk ikinci sırada yer alırken, üçüncü 2,8 milyar dolar ile Oyak-Renault Otomobil olarak kayıtlara geçti.

Firmaların geçen yıl toplam ihracat rakamı yüzde 1,13 azalarak 81,4 milyar dolar olurken, otomotiv sektörü yüzde 27,2 pay ile lider, İstanbul ise 434 firma ile iller bazında birinci oldu.

Firmaların geçen yıl toplam ihracat rakamı yüzde 1,13 azalarak 81,4 milyar dolar olurken, otomotiv sektörü yüzde 27,2 pay ile lider, İstanbul ise 434 firma ile iller bazında birinci oldu.

En çok ihracat yapılan Almanya’dan elde edilen ihracat geliri yüzde 4,3 artarak 14 milyar dolar olarak gerçekleşirken, ilk 10 ülke arasında en çok daralan pazar Irak oldu.

TİM Başkanı Büyükekşi, “2023 yılı hedefimiz 50 firmamızın 1 milyar dolar ihracat barajını aşması. Hedefe ulaşmak için yüksek katma değere sahip ürünler ihraç etmeli, Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve markalaşmaya daha fazla yatırım yapmalıyız” dedi.

Büyükekşi: “İlk 1000 firmanın yılsonu Dolar kuru tahmini 3,86, euro kuru tahmini ise 4,11 oldu. Bu yıl Türkiye ihracatının yüzde 9,5 artarak 156 milyar dolar olarak tahmin edildi.”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından 15 yıldır yapılan ve 26 sektörün tamamını kapsayan İlk 1000 İhracatçı Firma araştırmasının 2016 yılı sonuçları düzenlenen basın toplantısı ile açıklandı.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi tarafından açıklanan araştırmayı göre, en fazla ihracat yapan şirketler sıralamasında zirvenin sahibi 3,96 milyar dolarlık ihracat ile Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. oldu. Listenin ikinci sırasında ihracatını yüzde 55 artırarak 3,19 milyar dolara çıkaran Tofaş Türk Otomobil Fab. A.Ş. ve üçüncü sırada ihracatı yüzde 5 artışla 2,8 milyar dolar olan Oyak-Renault Otomobil Fab. A.Ş. yer aldı.

TİM İlk 1000 verilerine göre; firmaların geçen yılki toplam ihracat rakamı yüzde 1,13 azalarak 81,4 milyar dolar olurken, toplam ihracat içindeki payı ise yüzde 57,3 olarak gerçekleşti. Toplam ihracatının yüzde 48,8’ine ilk 500 firma, yüzde 8,5’ine ise İkinci 500 firma imza attı. Yıllardır en çok ihracat yapılan ülke olan Almanya’dan elde edilen ihracat geliri; yüzde 4,3 artarak 14 milyar dolar oldu. En çok ihracat yapılan ilk 10 ülke arasında en çok daralan Pazar, Orta Doğu’da yaşanan gerilimler yüzünden Irak olurken, ülke grupları bazında en fazla ihracatta ise 68,3 milyar dolarlık rakamı ile AB ilk sırada yer aldı.

Hedef, 50 firmanın 1 milyar dolar barajını geçmesi

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, hedeflerinin Türkiye’yi sadece bulunduğu coğrafyada değil, tüm dünyada önde gelen bir ülke haline getirmek olduğunu söyledi. Araştırmanın bu doğrultuda ihracata ışık tuttuğunun altını çizen Büyükekşi, “Listede 1 milyar dolar barajını geçen 10 firma bulunuyor. 2023 yılı hedefimiz 50 firmamızın 1 milyar dolar ihracat barajını aşması. Bu hedefe ulaşmak için daha yüksek katma değere sahip ürünler ihraç etmeliyiz. Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve markalaşmaya daha fazla yatırım yapmalıyız” dedi.

Geçen yıl 67 bin ihracatçılar olarak 3,1 milyon kişiye istihdam sağladıklarını hatırlatan Büyükekşi, “Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı istihdam seferberliği büyük yankı buldu. Hükümetimiz de çalışma hayatının iyileştirilmesi için her türlü tedbiri alıyor. Biz de TİM olarak, İstihdam seferberliğine katkıda bulunmak için Vodafone iş birliği ile yeni bir destek açıkladık. Vodafone, bu destekle KOBİ’lerimize yeni istihdam ettikleri çalışanları için 1 yıl boyunca ücretsiz iletişim desteği verecek. Yani, ihracatçı KOBİ’lerimize yeni işe alımlarda maliyet avantajı sağlanmış olacak. Böylelikle, KOBİ’lerimiz hem istihdam artışına daha güçlü destek verecek hem de maliyet avantajlarını ihracatlarına pozitif yansıtacaklar” diye konuştu.

2016 rekorlar yılı oldu

Geçen senenin rekorlar yılı olduğunu, 2017’nin de Türkiye’nin büyük sıçramalar yaşadığı tarihi bir yıl olacağını dile getiren Büyükekşi, şunları söyledi: “Geçen yıl tam 104 milyon ton ihracat yaptık. Bu bir rekor. Dünya ticaretinden aldığımız payı yüzde 0,89’a çıkardık. Bu bir rekor. AB’nin ithalatından aldığımız payı yüzde 1,28’e çıkardık. Bu da bir rekor. 3,1 milyon kişiye istihdam sağlayan 67 bin ihracatçının temsilcisi olarak, alnımızın terini aklımızın terine karıştırdık. Hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz.”

AB'nin Türkiye için stratejik bir hedef olmaya devam ettiğini de belirten Büyükekşi, Gümrük Birliğinin güncellenmesinin ihracatçıları için yeni bir dönüm noktası olacağını söyledi. Ayrıca bu yıl hedefledikleri 48 ülkeye ticaret heyeti ziyaretinin 11’ini gerçekleştirdiklerini, en son İsrail’e geniş katılımlı bir heyetle ziyarette bulunduklarını, gelecek hafta da Romanya ve Güney Afrika’ya gideceklerini ifade etti.

Otomotiv en fazla payı aldı

Araştırmaya göre veriler şu şekilde gerçekleşti: Geçen yıl İlk 1000’in yüzde 65,1’ini üretici ihracatçı oluşturdu. İlk 1000 Firmanın sektörel performanslarına göre, otomotiv sektörü geçen yıl yüzde 27,2 pay alarak lider olurken, toplam 22 milyar 184 milyon dolar ihracat yaptı. Hazır giyim ve konfeksiyon endüstrisinde yüzde 12,5 pay ile ikinci sırada, Kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü yüzde 9,7 pay ile üçüncü oldu. Firma sayısı olarak 179 firma hazır giyim ve konfeksiyon, 106 firma ile Kimyevi Maddeler ve 100 firma ile Otomotiv ilk 3’te yer alan sektörler oldu.

İstanbul en fazla ihracat yapan il oldu

Yine İlk 1000 firmanın bölgesel dağılımında Marmara Bölgesi 586 firma ile birinci sırada yer alırken, İstanbul ise 434 firma ile iller bazında birinci oldu. İstanbul, aynı zamanda 57,4 milyar dolar ile Türkiye’nin en fazla ihracat yapan ili oldu. İstanbul’u 13 milyar dolar ile Bursa ve 10,2 milyar dolar Kocaeli, 7,9 milyar dolar ile İzmir ve 6,3 Milyar dolarlık ihracat ile Gaziantep izledi.

İlk 1000 firmanın karlılık durumunda, İlk 500 içinde ihracatçı firmaların ortalama karlılık oranı
artış trendini devam ettirerek yüzde 6,8’e ulaştı. İkinci 500’deki firmaların ortalama karlılık oranı ise bir önceki yıla göre düşerek yüzde 5,52’ye geriledi. İlk 1000 firma sermaye yapılarına göre incelediğimizde; özel sermayeli 726 firma bulunurken, yabancı sermayeli 108 ve kamu sermayeli 3 firma oldu.

Yıl sonu ihracat tahmini 155 milyar dolar

Büyükekşi, İlk 1000 firmanın yılsonu tahminlerine ilişkin olarak “Dolar kuru tahmini 3,86, Euro kuru tahmini ise 4,11 oldu. Bu yıl Türkiye ihracatının yüzde 9,5 artarak 156 milyar dolar olarak tahmin edildi. TİM olarak biz de yılsonunda 155 milyar dolar olarak koyduğumuz hedefi aşacağımızı öngörüyoruz” dedi.

Tam kapasite çalışan firma sayısı 118

İlk 1000 içindeki 549 firma kapasite kullanım oranlarını paylaşırken, bunların arasında tam kapasite çalışan firma sayısı 118 oldu. Geçen yıl ilk 1000 firmanın toplam istihdamı 567 bin olarak olarak geçekleşti. İlk 1000 firma içinde Ar-Ge merkezi olan 174 firma bulunurken, firmaların Ar-Ge harcama tutarları ise 5,2 Milyar TL, toplam cirodan aldıkları pay ise yüzde 2 civarında oldu.

2016 YILI İHRACATININ İLK 10 FİRMASI

Ford Otomotiv 3 milyar 958 milyon dolar
Tofaş Türk Otomobil 3 milyar 189 milyon dolar
Oyak-Renault Otomobil 2 milyar 834 milyon dolar
Kibar Dış Ticaret 2 milyar 457 milyon dolar
Türkiye Petrol Rafineleri 2 milyar 100 milyon dolar
Vestel Ticaret 2 milyar dolar
Toyota Otomotiv 1 milyar 800 milyon dolar
Arçelik 1 milyar 776 milyon dolar
Bosch 1 milyar 66 milyon dolar
TGS Dış Ticaret 1 milyar 13 milyon dolar

Player yükleniyor...
AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

Uluslararası Berlin Turizm Borsası Fuarı, koronavirüs nedeniyle iptal edildi
EKONOMİ
Uluslararası Berlin Turizm Borsası Fuarı, koronavirüs nedeniyle iptal edildi
Erdoğan: Suriye meselesi Türkiye için macera değildir
GÜNDEM
Erdoğan: Suriye meselesi Türkiye için macera değildir
Memurlara servis kalkıyor, taşıma kartı geliyor
EKONOMİ
Memurlara servis kalkıyor, taşıma kartı geliyor
Defne Samyeli yeni komedyen buldu
AKTÜEL
Defne Samyeli yeni komedyen buldu
Türkiye İdlib'i konuşurken zam haberiyle uyandı
EKONOMİ
Türkiye İdlib'i konuşurken zam haberiyle uyandı
Galip Öztürk'ten dikkat çeken mesaj: Komşularınızın iç işlerine karışmayın
GÜNDEM
Galip Öztürk'ten dikkat çeken mesaj: Komşularınızın iç işlerine karışmayın
Piyasalar yangın yeri, dolar-euro fırladı
FİNANS
Piyasalar yangın yeri, dolar-euro fırladı
CHP heyeti Hatay'da: Askerlerimiz savunmasız kalmış
GÜNDEM
CHP heyeti Hatay'da: Askerlerimiz savunmasız kalmış
ABD’de Türkiye anlaşmazlığı: Jeffrey bastırıyor, Pentagon direniyor
DÜNYA
ABD’de Türkiye anlaşmazlığı: Jeffrey bastırıyor, Pentagon direniyor
THY’nin İtalya uçuşlarına Corona virüsü iptali!
EKONOMİ
THY’nin İtalya uçuşlarına Corona virüsü iptali!
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Medya Tekstil İşte Başaranlar Aktüel
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim ReklamReklam FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
X

AYRICALIKLI ÜYELİK

Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol