https://gdetr.hit.gemius.pl/_[TIMESTAMP]/redot.gif?id=wZY6fb9Mky60y12S3_SdAv6F36ThPy8ONrLafANxEWj.C7/fastid=kdtevnxmcaygsvjywuydogkinpng/stparam=znqnqisomd/nc=0
'Şerefsiz şerefsiz geziyorlar, bunlara Başbakan da eklendi'
"Şerefsiz şerefsiz geziyorlar, bunlara Başbakan da eklendi"
Hakan Sabancı ve Merve Boluğur'dan ilk fotoğraflar
Hakan Sabancı ve Merve Boluğur'dan ilk fotoğraflar
YSK açıkladı: Oylar hangi halde geçerli, hangi halde geçersiz?
YSK açıkladı: Oylar hangi halde geçerli, hangi halde geçersiz?
Times: Bıçak sırtındaki seçimde Erdoğan'ın popülaritesi azalıyor
Times: Bıçak sırtındaki seçimde Erdoğan'ın popülaritesi azalıyor
17 Temmuz 2007 Salı - 11:57

Türkiye Finans kaça satıldı?

Boydak ve Ülker Grupları, Türkiye Finans'ın % 60'lık Hissesinin Satışı İçin National Commercial Bank ile Anlaştı

Türkiye Finans kaça satıldı?

Türkiye Finans Katılım Bankası'nın ortakları Boydak Grubu ve Ülker Grubu, bankanın yüzde 60 hissesinin, aktif toplamı açısından Suudi Arabistan'ın en büyük bankası The National Commercial Bank'a (NCB) satışı konusunda anlaştı. Satış sonrası, Ülker ve Boydak grupları, ellerinde bulundurdukları yüzde 20'şer hisse ile banka yönetiminde stratejik ortaklık misyonlarını sürdürecekler. Devir işlemleri, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun onayına tabi olup  2007 yılı sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

SATIŞ RAKAMI

Anlaşmaya göre NCB, Türkiye Finans'a 1 milyar 800 milyon Amerikan Doları değer biçerek, bankanın yüzde 60 hissesini 1 milyar 80 milyon Amerikan Doları karşılığında devir alacak.

Bu rakama, kapanışa kadar geçen sürede bankanın elde edeceği dönem karının da ilave edilmesi sözkonusu olacak. Bu anlaşma ile NCB, hızla büyüyen katılım bankacılığı sektörünün lideri konumundaki Türkiye Finans'ın kontrolüne sahip olacak.

NCB'nin Suudi Arabistan'da sahip olduğu faizsiz bankacılık deneyimi ile Ülker ve Boydak gruplarının sahip olduğu tecrübenin birleşmesi sonucu Türkiye Finans'ın büyümesini hızlandırarak, kurumsal ve bireysel müşterilerine sunduğu yüksek kaliteli ürün ve hizmetleri daha ileri noktaya taşıması hedefleniyor. 

Türkiye Finans Katılım Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, bankanın yüzde 60 hissesini sattıkları Suudi Arabistan'da faaliyet gösteren The National Commercial Bank'ın (NCB), faizsiz bankacılık uzmanlığı ve geniş ürün yelpazesinin Türkiye Finans'ın büyümesine hız katacağını vurguladı.

Ülker Grubu ile Boydak Grubunun ortak olduğu Türkiye Finans Katılım Bankasının yüzde 60'ının, Suudi Arabistan'da faaliyet gösteren The National Commercial Bank'a (NCB) satışı konusunda anlaşmaya varılmasıyla ilgili düzenlenen basın toplantısına konuşan Boydak, anlaşmayı dün gece imzaladıklarını kaydetti.

Boydak, Ülker ve Boydak Gruplarının, yüzde 20'şer hisseyle banka yönetiminde stratejik ortaklık misyonunu sürdüreceklerini söyledi. Devir işlemlerinin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun onayına tabi olduğunu belirten Boydak, bu onayın 2007 yılı sonuna kadar verileceğini ümit ettiklerini bildirdi. Anlaşmaya göre The National Commercial Bank'ın, Türkiye Finans Katılım Bankasının yüzde 60 hissesini 1 milyar 80 milyon dolar karşılığında devir alacağını aktaran Boydak, ''Bu rakama, kapanışa kadar geçen sürede bankanın elde edeceği dönem karının da ilave edilmesi söz konusu olacak. Bu rakamın da tahminen 120-130 milyon dolar mertebesinde olması beklenmektedir'' diye konuştu.

Boydak, NCB'nin Suudi Arabistan'da sahip olduğu faizsiz bankacılık deneyimi ile Ülker ve Boydak Gruplarının Türkiye pazarında sahip olduğu deneyimin birleşmesi sonucu Türkiye Finans'ın büyümesini hızlandırarak, kurumsal ve bireysel müşterilerine sunduğu yüksek kaliteli ürün ve hizmetleri daha ileri noktalara taşımasını hedeflediklerini vurguladı.

''16-17 TEKLİF VARDI''

NCB'nin Türkiye Finans'a olan ilgisinin, bankanın 2005 yılında gerçekleştirdiği birleşmeden bu yana katılım bankacılığı sektöründe gösterdiği başarının kanıtı olduğunu dile getiren Boydak, ''The National Commercial Bank'ın faizsiz bankacılık uzmanlığı ve geniş ürün yelpazesi, Türkiye Finans'ın büyümesine hız katacaktır. Bu yeni yapı, Türkiye Finans'ı sadece Türkiye'de değil uluslararası piyasalarda da daha rekabetçi bir noktaya taşıyacaktır'' diye konuştu.

Boydak, ''Rakamsal olarak bakıldığında, defter değeri üzerinden zannediyorum yine bugüne kadar yapılan çalışmalar içerisinde en yüksek çarpan sayısı'' dedi. Sürecin 13 Mart 2007 tarihinde başladığını ve önlerine 13 Temmuz tarihini hedef olarak koyduklarını kaydeden Boydak, 4 ay gibi kısa bir sürede tüm işlemlerin tamamlanmasının da önemli bir başarı olduğunu söyledi.

 Mustafa Boydak, NBC'nin stratejik ortak olarak bölgenin en büyük bankası olması ve katılım bankacılığı deneyimlerine sahip olmasının kendilerini etkilediğini, 16-17 teklif olduğunu, ancak bu teklifler arasından NCB'nin teklifini çok ciddiye aldıklarını belirterek, ''Ortaklarımızla uzun uzadıya yapılan müzakereler sonucunda kabul ettik'' dedi.

Türkiye Finans'ın ortaklığından yavaş yavaş çekilmelerinin söz konusu olmadığını, ortaklarıyla uzun vadeli planlar yaptıklarını ve çalışmalarını sürdüreceklerini dile getiren Boydak, elde edilen kaynağın nerede kullanılacağı yönündeki bir soruya, ''Tabii ki bu kaynaklar yine tekrar Türkiye'ye dönmüş olacak. Türkiye'nin kalkınması için kullanılacak'' yanıtını verdi. Boydak, bu süreçte kendilerine danışmanlık hizmeti veren, HSBC Bank Londra ve İstanbul yatırım bankacılığı ofislerine de teşekkür etti.

''TÜRKİYE'NİN ÇOK İYİ FIRSATLAR SUNACAĞINA İNANIYORUZ''

 NCB Yönetim Kurulu Başkanı Sheikh Abdullah Bahamdan da, NBC'nin 60 yıllık tarihinde ve geçmişinde çok önemli bir gün yaşandığını, Türkiye Finans'ın yüzde 60'ını almaktan büyük bir mutluluk duyduklarını vurguladı. Bunun, aynı zamanda NCB'nin Suudi Arabistan'ın dışına çıkma alanında ilk adımlardan biri olduğunu ve bölgede finansal alanda hizmet veren en önemli grup olma arzularının bir kanıtını oluşturduğunu ifade eden Bahamdan, Türkiye'nin finansal hizmetler konusunda çok iyi fırsatlar sunacağına inandıklarını, özellikle katılım bankacılığının yarattığı fırsatlarla çok ilgilendiklerini belirtti. Bahamdan, bu ortaklığın Türkiye ve Suudi Arabistan arasındaki ticaret, yatırım ve hizmetler konusundaki ilişkileri, ekonomik ve siyasi bağları daha da geliştireceğine inandıklarını dile getirdi.

''KATILIM BANKACILIĞININ BÜYÜME POTANSİYELİ ÇOK BÜYÜK''

 NCB Üst Yöneticisi (CEO) Abdulkareem Abu Alnasr da, Türkiye ve Suudi Arabistan'da ekonomik açıdan büyüme görüldüğüne ve buna da güçlü bir finansal destek gerektiğine işaret ederek, ''2 ülkenin bir araya gelmesi için bunun doğru bir zaman olduğuna inanıyorum'' dedi. Daha büyük ve güçlü bir banka olmayı ümit ettiklerini kaydeden Alnasr, NCB'nin katılım bankası alanında 17 yıllık bir tecrübesi bulunduğunu, perakende bankacılığı da katılım bankası bazında yaptıklarını ifade etti.

Alnasr, ortaklığın sadece katılım bankacılığı alanında değil aynı zamanda ürünlerin hizmet mükemmeliyeti ve müşteri ihtiyaçlarına cevap verme açısından önemli olduğunu söyledi. Türkiye Finans ile ilgili planlarının lisansından dolayı katılım bankacılığı alanında olacağını belirten Alnasr, ''Bu sektör, Türkiye'de inancımıza göre henüz genç bir sektör. Büyüme potansiyeli çok büyük. Bu alandaki ürünlere ve hizmetlere ciddi bir şekilde dikkat yöneltilirse, kapasiteler kullanılırsa o zaman çok büyüyecektir. Katılım bankacılığının Türkiye'deki gelişmesine Türkiye Finans kanalıyla katkıda bulunmak istiyoruz'' diye konuştu.

Alnasr, Türkiye'de tutsat alanına girip girmeyecekleri yönündeki bir soru üzerine, bunun büyük bir pazar olduğunu, ancak bu konuda inceleme yapmaları gerektiğini ifade etti. Büyüme hedeflerine ilişkin bir soru üzerine de Alnasr, önlerinde şube ağını genişletme payı olduğunu ve bunun önümüzdeki 3 yıl içinde yapılması gerektiğini kaydederek, ''Bu arada, belki şube ağını ilk 5 sene içerisinde 2 katına çıkarmayı olasılık dahilinde görüyoruz'' dedi.

Türkiye Finans Katılım Bankası Genel Müdürü Yunus Nacar ise ortaklıkla birlikte Türkiye Finans'ın hem ulusal hem de uluslararası bankacılık anlamında farklı bir yerde olacağını, 2011 yılında 300 şubeye çıkmayı hedeflediklerini bildirdi. Verilen bilgiye göre, Suudi NCB'nin ortaklık yapısının yüzde 70'i devlet, yüzde 20'si çeşitli kurumlar ve yüzde 10'u sosyal sigortalar kurumundan oluşuyor.

Player yükleniyor...
AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

“Tansu Çiller’i FETÖ ile gizlice görüştürdüm”
GÜNDEM
“Tansu Çiller’i FETÖ ile gizlice görüştürdüm”
İYİ Parti'den sıra dışı eylem
GÜNDEM
İYİ Parti'den sıra dışı eylem
'O malum müteahhitler devlet tarafından gizli değil açıktan zengin ediliyor'
EKONOMİ
'O malum müteahhitler devlet tarafından gizli değil açıktan zengin ediliyor'
Evleri Türkler değil onlar alıyor
EKONOMİ
Evleri Türkler değil onlar alıyor
Faiz yüzde 20’ye dayandı, dolar 4.77'ye yükseldi
FİNANS
Faiz yüzde 20’ye dayandı, dolar 4.77'ye yükseldi
Serdar Bilgili'ye şok tazminat davası
PATRONLAR
Serdar Bilgili'ye şok tazminat davası
Yeni pasaportlarda sürpriz değişiklik
EKONOMİ
Yeni pasaportlarda sürpriz değişiklik
Dünyadaki milyonerlerin serveti 70 trilyon doları aştı
DÜNYA
Dünyadaki milyonerlerin serveti 70 trilyon doları aştı
İnce: 7 Haziran ve 1 Kasım arası neler olmuştu unutmayın, akıllarından aynısı geçiyor ama cesaret edemiyorlar
GÜNDEM
İnce: 7 Haziran ve 1 Kasım arası neler olmuştu unutmayın, akıllarından aynısı geçiyor ama cesaret edemiyorlar
Hazır giyimde 25 milyar dolarlık ihracat için tren kaçmasın
TEKSTİL
Hazır giyimde 25 milyar dolarlık ihracat için tren kaçmasın
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Medya Tekstil İşte Başaranlar Aktüel
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim ReklamReklam FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri

AYRICALIKLI ÜYELİK

Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol