Galatasaray'ın başkanı resmen belli oldu
Galatasaray'ın başkanı resmen belli oldu
Erdoğan Melih Gökçek'in neyini biliyor
Erdoğan Melih Gökçek'in neyini biliyor
3. Havalimanında yolculardan 20 euro hizmet ücreti alınacak
3. Havalimanında yolculardan 20 euro hizmet ücreti alınacak
Zeybekci dolara 10 gün verdi: Rahatladığımızı hep beraber göreceğiz
Zeybekci dolara 10 gün verdi: Rahatladığımızı hep beraber göreceğiz
20 Mart 2017 Pazartesi - 13:35

Türk moda endüstrisi 30 milyar dolarlık ihracat için MBFWI ile podyuma çıkıyor

Türk moda endüstrisinin dünyaya tanıtılmasında en önemli uluslararası etkinlik olarak kabul edilen Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul (MBFWI) başlıyor.

Türk moda endüstrisi 30 milyar dolarlık ihracat için MBFWI ile podyuma çıkıyor

20-24 Mart 2017 tarihleri arasında Beyoğlu Grand Pera’da düzenlenecek MBFWI’nin yenilikleriyle katma değerli ve markalı ihracatta üstlendiği kaldıraç rolünü daha da pekiştirmesi hedefleniyor.

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, MBFWI Komite Başkanı Volkan Atik, Moda Tasarımcıları Derneği (MTD) Başkanı Mehtap Elaidi, Hazırgiyim Sektör Kurulu eski Başkanı Ahmet Akbalık ile İstanbul Moda Akademisi (İMA) Direktörü Seda Lafçı, düzenledikleri basın toplantısıyla dokuzuncu sezonuna giren MBFWI hakkında bilgi verdiler. 

İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, 10 yıl önce İstanbul’u bölgenin moda merkezi yapma stratejisiyle göreve başladıklarını hatırlatarak, MBFWI’yı bu anlayışla dizayn ettiklerini söyledi. Etkinlik için bugüne kadar ciddi yatırım yaptıklarının altını çizen Tanrıverdi, küresel hazır giyim devlerinin gözünün bir hafta boyunca Türkiye’nin üzerinde olacağını bildirdi. Hikmet Tanrıverdi, şöyle devam etti: 

2,5 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE MARKALI ÜRÜN İHRAÇ EDİYORUZ 

“Hazır giyim ve konfeksiyon üretimde, istihdamda, ihracatta, katma değerde yıllardır ülke ekonomimizin gurur kaynağı olmaya devam ediyor. Sadece üretim tarafında 500 bine yakın istihdamımız, yıllık 17 milyar dolara ulaşan ihracatımız var. Bu rakamın yüzde 15’ini, yani 2,5 milyar doların üzerinde bir kısmını markalı ürünler oluşturuyor. Dünyanın yedinci büyük hazır giyim tedarikçisi olarak elbette hem toplam ihracatımızı hem de markalı ürünlerin payını yeterli görmüyoruz. Hedefi tutturabilmek için markalı ürün ihracatımızı en az 2 katına çıkarmalıyız. 

Bunun da yolu tasarıma odaklanmaktan, katma değerli üretimi arttırmaktan geçiyor. Avrupa’daki en büyük rakibimiz İtalya bir kilogram hazır giyim ihracatına karşılık 50 doların üzerinde gelir elde ederken biz henüz 20 dolarlardayız. 

Örneğin bizim kilogramını 26 euroya sattığımız kadın giyimi Fransa 41, İtalya ise 71 euroya pazarlıyor. Türkiye’nin kilogramını 29 euroya ihraç ettiği erkek giyimde ise Fransa 40, İtalya 59 euroları yakalıyor. Katma değer yaratmada henüz istediğimiz düzeyde olmasak da hazır giyim üretiminde dünyanın kabul ettiği bir marka ülkeyiz. 

Halen 17 milyar dolar olan ihracatımızı orta vadede 30 milyar doların üzerine  çıkarmak istiyoruz. Hedefimize ulaşmak için MBFWI’yı  kaldıraç olarak kullanacağız. Tasarıma odaklanarak, diğer sektörlerin ulaşamayacağı bir hızda kg başına ihracatımızı yüzde 100 artırıp 40 dolarlara çıkarabiliriz. Bunun için ellerimizde büyüyen MBFWI çok önemli bir misyon üstlenmiş durumda. Katma değerli üretimde bizi Fransa ve İtalya seviyesine çıkaracak sihirli kelime tasarımdır. Tasarımcılarımızın birbirinden iddialı koleksiyonlarını görücüye çıkardıkları MBFWI bu süreçte sektörümüze kaldıraç görevi görecek.” 

Hikmet Tanrıverdi, tüm çabalara karşın küresel pazarlardaki daralmanın da etkisiyle ilk iki aylık ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7 düşüşle 2 milyar 540 milyon dolarda kaldığını bildirdi. Aylardır Türkiye’ye gelmek istemeyen Avrupalı alıcıların yeniden randevu talep etmeye başladıklarını söyleyen Tanrıverdi, “MBFWI’nın da yaratacağı sinerji ile ikinci çeyrekten itibaren ihracatın toparlanmaya başlayacağına ve artıya geçeceğimize inanıyorum. Eğer büyük bir aksilik olmaz ise bu yıl ihracatımızı yeniden 18 milyar doların üzerine çıkaracağız” dedi. 

SİNAN ÖNCEL: 99 TÜRK MARKASI 110 ÜLKEDE TÜRK TASARIMLARINI TÜKETİCİYLE BULUŞTURUYOR 

BMD Başkanı Sinan Öncel de büyük bölümü hazır giyim olmak üzere 99 Türk markasının 110 ülkede yaklaşık 2 bin 500 mağazası ve 12 bin satış noktasının bulunduğunu hatırlattı.  Son 10 yılda Türk markalarının kendini dünya pazarlarına kabul ettirmesinde tasarıma verilen önemin büyük payının olduğunu vurgulayan Öncel, şöyle devam etti: 

“Bilindiği gibi markalarımızın yurtdışında büyümeleri, ‘Türk Malı’ yerine ‘Türk Markası’ kavramının yaygınlaşması ve global düzeyde başarısı BMD vizyonunun temel taşlarından birini oluşturuyor. Aslında bu hedefler hazır giyim stratejisinin de önemli bir parçası. Bu stratejiyle, global markaların fason üreticisi kimliğini üzerinden atan Türkiye, markalı ekonomiye yöneliyor. İstanbul ise artık moda ve markalar açısından önemli bir merkez olarak algılanıyor. BMD olarak geçmişte olduğu gibi önümüzdeki dönemde de moda tasarımına özel önem vereceğiz. Amacımız, markalarımızı tasarımcılarımızla daha fazla bir araya getirebilmek, bu işbirliğinden ekonomimiz için bir sinerji yaratmak. Türkiye gibi Türk markaları da büyük düşünüyor, rekabetçi yapılarıyla ülke dışında büyüyor.” 

VOLKAN ATİK: MODA HAFTASI BÜYÜK BİR EKOSİSTEMİ BESLİYOR 

İHKİB Başkan Yardımcısı ve  MBFWI Organizasyon Komitesi Başkanı Volkan Atik de günümüzde birbirlerinden ayrı düşünülemeyen hazır giyim, moda endüstrisi ve perakendenin büyük bir ekosistemi oluşturduğunu söyledi.

Üçlü sacayağı üzerinde gelişen yapının giderek daha da büyüdüğünü vurgulayan Atik, şöyle devam etti: 

“Üretim, tasarım ve mağazacılık tarafıyla birlikte 2 milyondan fazla insanımızın istihdam edildiği devasa bir ordudan söz ediyoruz.  MBFWI sadece hazır giyimi değil  bu büyük ekosistemi besliyor. Gelecek 6-7 yılda başta gençlerimiz olmak üzere en az 1 milyon insanımızı bu yapı içinde istihdama katacağız. 
Diğer taraftan, sektörde tasarım odaklı, katma değeri yüksek markalı üretimin payını arttıracağız. Bu doğrultuda, dünyanın en prestijli trend tahmini ajanslarından Nelly Rodi, moda haftasında sektör profesyonellerine 18 ay sonrasının akım, renk, kalıp ve stillerini anlatacak. Türkiye, ancak tasarıma yönelerek, ihracat gelirlerini artırıp, arzu ettiği noktaya ulaşabilir. Dünya moda arenasında rüştünü ispat eden MBFWI, sektörümüzün dünyaya tanıtılmasında ve ekosistemin büyüyüp gelişmesinde manivela işlevi üstlenmeyi sürdürecek.”

Volkan Atik, markalı ürün ve iyi tanıtımın üretim, tasarım, mağazacılık başta olmak üzere hazır giyimden ekmeğini kazananların refah düzeyinin artmasını da beraberinde getireceğini sözlerine ekledi.  

MEHTAP ELAİDİ: MBFWI, BÖLGENİN EN BÜYÜK MODA ETKİNLİĞİ OLDU

MTD Başkanı Mehtap Elaidi ise Türkiye’nin hazır giyimde olduğu gibi tasarımda da önemli bir kadroya ve bilgi birikimine sahip olduğunu söyledi. Elaidi, “MBFWI, dokuzuncu sezonunda sadece Türkiye’nin değil, bölgenin de en büyük uluslararası moda etkinliği olma özelliğini sürdürecek.  Moda dünyasının tüm önemli aktörleri tarafından heyecanla beklenen etkinlik, Sonbahar/Kış 2017 koleksiyonlarının sunumu dışında, marka ve tasarımcıların satış etkinliklerinden modayı farklı boyutlarıyla konu alan film gösterimlerine zengin bir programla dokuzuncu sezonunu karşılıyor” dedi. 

 Basın toplantısında Sinan Öncel, Seda Lafçı, Ahmet Misbah Demircan, Hikmet Tanrıverdi, Mehtap Elaidi, Ahmet Akbalık, Volkan Atik hazır buşlundu..

AHMET AKBALIK: YENİ BİR SOLUK VE EKONOMİK CANLILIK GETİRECEK 

Hazırgiyim Sektör Kurulu eski Başkanı Ahmet Akbalık ise Türkiye’den çok yetenekli tasarımcıların çıktığını, bunun bir sonucu olarak da İstanbul’un dünya moda markalarıyla boy ölçüşecek bir seviyeye ulaştığını söyledi. 

Türk moda endüstrisinin koleksiyon tasarımından üretimine kadar her aşamayı üstün bir kaliteyle gerçekleştirdiğine değinen Akbalık, “Bu başarımızı modanın global alıcılarına çok iyi tasarlanmış sunumlarla iletmek, kendimizi çok iyi anlatmak zorundayız. Bunun için MBFWI’yı dikkat çeken, ses getiren bir etkinlik olarak kurguladık. Beyoğlu yüzyıllar boyunca modaya öncülük etti. Bugün ise Grand Pera’nın ana binası olan Cercle d’Orient, Fashion Week ile adeta geçmişine döndü. Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul sadece hazır giyim endüstrisine değil aynı zamanda önemli gelişim sinyalleri veren Beyoğlu’na da yeni bir soluk ve ekonomik canlılık getirecek” dedi.

AHMET MİSBAH DEMİRCAN: MODA BEYOĞLU’NDA NOSTALJİ OLMAKTAN ÇIKTI

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ise şunları söyledi: 

 Beyoğlu’nun ekonomisi, Beyoğlu 5’lisi diye ifade ettiğim, 5 ana sektör, moda, turizm, kültür, sanat, sinema üstüne kurulu. 13 yıl önce; Bu sektörlerin her birinin endüstrileşmesi için stratejik çalışmalar başlattık. Beyoğlu’nun geleceğini bunlar üstüne inşa etmeliyiz dedik. Hedeflerimizi, yol haritamızı belirledik. Bu çalışmalarımız neticesinde; Talimhane yatak kapasitesiyle, Türkiye’nin en büyük turizm havzası haline geldi. Talimhane’nin çok değil 10 – 15 yıl önceki durumunu bilirsiniz. Anlatmama gerek yok.

Sinemanın Türkiye’de doğduğu yer Beyoğlu’dur. Sinema sektörünü geliştirmek; Sektöre genç yetenekleri kazandırmak için, çok önemli çalışmalar yapıyoruz. Sinemanın tüm taraflarıyla, yönetmenler, senaristler, oyuncular, dernekler. Hepsiyle çok yoğun mesaimiz var. İçinde kültür sanat olan, bütün etkinlikleri ya doğrudan destekliyor, ya da himaye ediyoruz. Beyoğlu  5’lisinin en önemli endüstrilerinden biri Moda. Burada da önemli mesafeler aldık. Moda, Beyoğlu’nda nostalji olmaktan çıktı. Galata ve hinterlandı, moda ve tasarım üssüne dönüştü. Orada yeni yetenekler, yeni tasarımcılar yetişiyor. Sektöre taze kan akışı sağlıyoruz. Sağlamaya devam edeceğiz.

SEDA LAFÇI: SEKTÖRE GENÇ VE YETENEKLİ TASARIMCILAR KAZANDIRIYOR

İMA Direktörü Seda Lafçı da MBFWI’ın genç ve yetenekli tasarımcıların sektöre kazandırılması açışından çok önemli bir platform olduğuna dikkat çekerek şu görüşleri paylaştı:  “MBFWI özellikle genç tasarımcılar için mutlaka yer almayı hedefledikleri bir platform olmalı. Zira MBFWI sektöre genç tasarımcıları kazandırma misyonuyla her gecen gün daha da güçleniyor. Bu sayede moda endüstrisi önemli bir dinamik kazanıyor. İMA olarak biz de bu platformu etkin bir şekilde kullanıyoruz. Moda tasarımı mezunlarımızı, sektöre kazandırmak misyonuyla yılda bir defa düzenlediğimiz New Gen defilesi bu dönemden itibaren ilkbahar – yaz ve sonbahar – kış koleksiyonlarını sunmak üzere MBFWI’nın 2 sezon takviminde de yer alacak.”

BİLGİ NOTU:  

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul Sonbahar/Kış 2017 sezonu 20-24 Mart 2017 tarihleri arasında İstiklal Caddesi'nde bulunan tarihi Cercle d'Orient binasını kapsayan yeni nesil yaşam merkezi Grand Pera’da gerçekleşecek.

Uluslararası moda takvimi doğrultusunda her sene iki kere düzenlenen etkinlik, marka ve tasarımcılara gerek koleksiyon sunumları, gerekse son tüketiciye hitap eden satış etkinlikleri ile 360 derecelik bir platform sağlıyor. Ayrıca seçili marka ve tasarımcılar, pop-up mağazalarla moda haftasından başlayarak bir ay boyunca Grand Pera bünyesinde son tüketici ile buluşma fırsatı yakalayacaklar.

"Fashion in Motion" seçkisi ise, Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul küratörlüğünde bir araya getirilen moda filmlerini etkinlik davetlileriyle buluşturacak.

Player yükleniyor...
AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

Ali Koç'tan kritik açıklamalar: Bana bile FETÖ'cü dediler...
SPOR
Ali Koç'tan kritik açıklamalar: Bana bile FETÖ'cü dediler...
Bahçeli 'affı' genişletip seçim beyannamesine de koydu
GÜNDEM
Bahçeli 'affı' genişletip seçim beyannamesine de koydu
Geçmiş olsun: 3. havalimanında biletler 40 TL pahalı olacak
EKONOMİ
Geçmiş olsun: 3. havalimanında biletler 40 TL pahalı olacak
Erdoğan'ın vatandaşa döviz çağrısına yanıt: Bayraktar, Albayrak, Çalık ve Sancak öncü olsun!
EKONOMİ
Erdoğan'ın vatandaşa döviz çağrısına yanıt: Bayraktar, Albayrak, Çalık ve Sancak öncü olsun!
Binali Yıldırım ''Arkamızda 81 milyonun desteği ve duası var'' dedi sosyal medya coştu: #BenYokum
GÜNDEM
Binali Yıldırım ''Arkamızda 81 milyonun desteği ve duası var'' dedi sosyal medya coştu: #BenYokum
İthal ette 'deli dana' skandalı!
EKONOMİ
İthal ette 'deli dana' skandalı!
Vergi ve cezalarla ilgili karar Resmi Gazete'de yayımlandı: Son başvuru 31 temmuz
EKONOMİ
Vergi ve cezalarla ilgili karar Resmi Gazete'de yayımlandı: Son başvuru 31 temmuz
Şampiyonlar Ligi şampiyonu değişmedi!
SPOR
Şampiyonlar Ligi şampiyonu değişmedi!
Bakan açıkladı: Yerli otomobilin adresi belli
OTOMOBİL
Bakan açıkladı: Yerli otomobilin adresi belli
Hürriyet satışında yatırımcılar isyan etti: Bir kişi mutlu, binlerce mutsuz
FİNANS
Hürriyet satışında yatırımcılar isyan etti: Bir kişi mutlu, binlerce mutsuz
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Medya Tekstil İşte Başaranlar Aktüel
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim ReklamReklam FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri

AYRICALIKLI ÜYELİK

Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol