Meteoroloji’den İstanbul’a üst üste iki gün için gök gürültülü sağanak yağış uyarısı!
GÜNDEM / 58 dk. önce
Meteoroloji’den İstanbul’a üst üste iki gün için gök gürültülü sağanak yağış uyarısı!
Preveze Deniz Zaferi için Haliç'te görkemli gösteri
GÜNDEM / 10 saat önce
Preveze Deniz Zaferi için Haliç'te görkemli gösteri
ABD'li Prof. Hanke: Yabancı rezerv kasası neredeyse bomboş, Türkiye köşeye sıkıştı
EKONOMİ / 10 saat önce
ABD'li Prof. Hanke: Yabancı rezerv kasası neredeyse bomboş, Türkiye köşeye sıkıştı
CHP'li Böke: Dış borcumuz bir günde 20 milyar TL arttı!
BORSA-FİNANS / 11 saat önce
CHP'li Böke: Dış borcumuz bir günde 20 milyar TL arttı!
HABERLER>SPOR
6 Şubat 2020 Perşembe - 13:05

TFF Başkanı Özdemir'den dikkat çeken açıklamalar: Gelelim Zorlu'daki meşhur görüşmeye...

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir, "Herkesin futbol ortamından bir şikayeti var ancak çözüm önerisi yok." dedi.

TFF Başkanı Özdemir den dikkat çeken açıklamalar: Gelelim Zorlu daki meşhur görüşmeye...

Özdemir, TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri Orhan Saka Salonu'nda basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya, TFF 1. Başkan Vekili Servet Yardımcı, Başkan Vekilleri Erhan Kamışlı, Erdal Bahçıvan, Yılmaz Büyükaydın, TFF Yönetim ve İcra Kurulu üyeleri Ali Düşmez ve Hamit Altıntop, TFF Yönetim Kurulu üyeleri Mustafa Çağlar, Hasan Akıncıoğlu, Alkın Kalkavan, İsmail Erdem, Nuri Akın, Mustafa Hacıkerimoğlu ve Selim Soydan ile Genel Sekreter Kadir Kardaş katıldı.

Nihat Özdemir, hakem kararı ve VAR tartışmaları, EURO 2020, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ile Zorlu Center’daki görüşmesi, transfer süresi ve FFP talimatı ile takım harcama limitleri üzerine dikkat çeken ifadeler kullandı.

YAPTIRIMLAR SEZON SONUNDA

Özdemir, kulüplerin transfer planlarına hiçbir zaman karışmadıklarını belirtirken, Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz’in “bazı kulüplere ceza verilmiyor” açıklamasına “Yaptırımlar, talimata göre sezon sonunda yapılacak incelemeler sonunda yürürlüğe girecek” diye cevap verdi.

"ZORLU'DAKİ MEŞHUR GÖRÜŞMEYE GELELİM"

Özdemir, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ve MHK Başkanı Zekeriya Alp ile Zorlu Center’daki gündem olan görüşmesi için ise “Gelelim Zorlu’daki meşhur görüşmeye. TFF Başkanı Nihat Özdemir olarak, gerek federasyon, gerek Zorlu, gerekse herhangi bir yerde 18 kulüp başkanıyla görüşebilirim. Kamuoyunun gündemini böyle şeylerle meşgul edeceğinize Türk futbolu ile ilgili projelerin tartışılmasının daha faydalı olacağını düşünüyorum. Bunun polemik haline getirilmesi kimseye fayda sağlamaz” açıklamasında bulundu.

Nihat Özdemir'in açıklamalarından öne çıkan kısımlar şöyle:

“Son günlerde oluşan gündemi değerlendirmek, kulüplerden gelen eleştirleri yanıtlamak, bu sezon  yaşanan olayları bir de federasyon cephesinden dinlemeniz için bir araya gelmek istedik. Bildiğiniz üzere 1 Haziran 2019’da yapılan seçimde göreve geldik. Üzerinden 8 ay, yani 252 günlük bir süreç geçti. Federasyon başkanı olarak gündemle ilgili olarak ilk kez basın toplantısı düzenliyorum. Bugün konuşacağımız konular yerine, A Milli Takımımızın EURO 2020’de nasıl başarılı olacağını tartışmayı, 30 Mayıs’ta oynanacak Şampiyonlar Ligi hazırlıklarını konuşmak isterdim. Ancak liglerimizde ikinci yarı henüz yeni başlamışken inanılmaz bir tartışma ortamı var. Herkesin bir şikayeti var ancak kimsenin çözüm önerisi yok. 90’ın üzerinde basın açıklaması geldi. Federasyondan, hakemlerden, kurullardan, kararlardan. Konu benzer. MHK ve hakemler. Biz haksız, hukuksuz hiçbir iş yapmadık, hiçbir kulübü diğerlerinden ayırmadık. Hatayı kendimizde aradık, eleştirileri sineye çektik, cevap yetiştirme yolunu seçmedik. 250. gün sonunda cevap hakkımızı kullandık”

“SAYGI BEKLEDİK AMA GÖREMEDİK”

“Baktığımızda bu tablonun futbolumuza zarar vermekten başka faydası olmadı. Masayı kırma, masaya vurma gibi sorumluluktan uzak söylemlerin Türk futboluna ne faydası olabilir. Usulsüz hiçbir iş yapmadık. Hiçbir kulübü bir diğerinden ayırt etmedik. Talimatları, kuralları bütün kulüplere karşı eşit uyguladık. Kulüplerin çıkarını değil, Türk futbolunun menfaatini gözettik. Her hakem hatasının organize şekilde kamuoyu oluşturarak daha ilk haftadan şampiyonluk kaybetmişçesine feryat figan gündeme taşınmasını üzülerek izledik. Tarafsız kurullarımızın aldığı kararlara saygı bekledik ama hiçbir gün göremedik.” 

“8 ay önce göreve gelmiş ve görev süremiz içerisinde kanun, statü ve talimatlar çerçevesinde futbolumuzu yönetmek üzere bize tanınan yetkiler çerçevesinde görevimizi en iyi şekilde yerine getirmenin uğraşı içerisindeyiz. Birilerine karşı sahada vermenin mücadelenin yanı sıra federasyon üzerinden de planlı şekilde muhtemel teknik ve yönetimsel sorunları örtüleme çabalarını görmekteyiz. Tarafımızdan atanan bağımsız görev yapma yeteneğine sahip olan kurullarımız görevlerinin başında bulunmaktadır. Kurullarımız görev alanlarıyla ilgili her türlü tedbiri almak konusunda özgürce hareket etmek, yetkilerinde ve yeteneğindedir.”

"ALDIĞIMIZ KARARLAR DEVRİM NİTELİĞİNDE"

“Hepimizi birleştiren, kenetleyen bir milli takımımız var. Şenol hocamıza, kadromuza güveniyoruz. Önümüzde EURO 2020 finalleri var. Maç maç bakacağız. Gidebileceğimiz en üst noktaya kadar da gideceğiz. Kulüp lisans kurulundaki yapısal değişiklik, FFP talimatı ve takım harcama limitleri bugün hepinizin bildiği gibi çok tartışılmaktadır. Ancak Türk futbolunda aldığımız kararlar devrim niteliğindedir. Biz bu adımları attık. Bu adımlarla kulüpleri mali disipline uymaları halinde önümüzdeki yıllarda düzlüğe çıkacaklarına inanıyoruz.”

YAYINCI KRİZİ 

“Göreve gelir gelmez yayıncı krizini kucağımızda bulduk. Kulüplerimizin menfaatlerini maksimum seviyede koruduk. Her iki tarafın haklarını koruyacak kararı aldık. 2 Ağustos’ta beIN Sports’la ek bir sözleşme yeniledik. Kulüplerimizin 3 ay geciken ödemelerini yaptık. Yüzde 13’lük bir kayıp oldu. Ancak yayıncımızla istikrarlı işbirliğimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Digiturk bizim ortağımızdır. Gelecek sezon da aynı şekilde Türk futbolunun değerini yükselterek yola devam edeceğiz.”

ŞAMPİYONLAR LİGİ FİNALİ

“Olimpiyat stadımızı yeniledik. UEFA standartlarında 72 bin koltuklu hale getirdik. Şampiyonlar Ligi finali müthiş bir tanıtım fırsatı olacak. 2005’te düzenlediğimiz finalden daha güzel olacağına yürekten inanıyoruz. Yeni projelerimizi de çok önemsiyoruz. Futbolu okullarda yaygınlaştırarak önemli bir hamleyi de gerçekleştiriyoruz. Futbola başlama yaşını aşağıya çekmeyi hedefliyoruz. UEFA’dan aldığımız destekle, eğitimlere daha bilimsel süreçleri katarak sağlıklı bir futbol nesli yaratma konusunda büyük adımlar atmayı planlıyoruz. Türkiye İhracatçılar Meclisi ile TFF olarak çok yakında bir işbirliği protokolü yaparak futbol kulüplerimizin, futbolcu ihracatı yani dış transferleri sebebiyle hizmet ihracatçısı sayılması ve diğer sektörlere tanınan vergi ve teşviklerden faydalanabilmesi için çalışma başlattık.”

“TÜM MAÇLARI ERTELENİRKEN MALATYA’DA NEDEN MAÇ OYNATALIM”

“Maçları ertelemek için herhangi bir kulüpten talebe gerek duymadık. Yöneticilerimiz sadece Yeni Malatyaspor ve Trabzonspor başkanlarını aramadı. Bölgede depremden etkilenen diğer tüm kulüplerimizle birebir görüştük, geçmiş olsun dedik. Herhangi bir ihtiyaçları olup olmadığını sorduk. Ve yönetim kurulumuzla aldığımız erteleme kararını kamuoyuna bildirdik. Sonrasında yapılan açıklamalar ve ortaya atılan iddialar bizim dışımızdadır. Tüm maçları ertelerken Malatya’da neden maç oynatalım. Maç oynandığı sırada artçı olsa bunun hesabını nasıl verirdik. Stadın fiziki şartları deprem sonrası tespit edilmemişken nasıl maç oynatabilirdik?”

"TAKVİMİMİZ ÇOK NET"

“Talimatla ilgili gerek Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve gerekse Trabzonspor kulüplerimizin yoğun bir şekilde açıklamaları oldu. Önce 1 Haziran’daki genel kurulumuzda statü değişikliğini yaparak lisans talimatını değiştirdik. 28 Haziran’da yürürlüğe soktuk. Talimatta 3 yıllık bir plan ortaya konuluyor. Bu süreçte kulüp lisans kurulu 18 kulübümüzü başkan, yöneticileri ve finansçıları ile toplantılar yaptılar. Tüm çalışmalar birebir anlatıldı. Sistemin nasıl işleyeceği kendilerine bildirildi. Hatta birçok başkanımız Kulüpler Birliği Eski Başkanı Fikret Orman da olmak üzere defalarca kurallara titizlikle uyacağız açıklaması yaptı. Ancak ne hikmetse zaman geçtikçe beraber yürürlüğe soktuğumuz talimatın her detayını eleştiri konusu yaptılar. Oysa takvimimiz çok net açıktı.”

“MUSTAFA CENGİZ'E YANIT”

“Sayın Mustafa Cengiz’in açıklamalarını üzüntüyle izledim. Hiçbir şekilde kabul edemeyeceğimiz eleştirilerde bulundu. Kulüp lisans kurulu da tıpkı Tahkim, PFDK kuruluşları gibi bağımsız hukuk kurullarından bir tanesidir. Federasyonumuzun kurulun uygulamalarına müdahale etmesi mümkün değidir. Kendisine hatırlatma yapmak isterim. Israrla bazı kulüplere ayrıcalık yapıldığını söylüyor. FFP talimatı tüm kulüplerin desteği ile hazırlandı. Federasyon olarak biz son noktayı koyup yayınladık. O gün ilan ettiğimiz takvimi bütün kulüpler biliyordu. 15 Aralık tarihinde limit arttırım talebinde bulunacağını da hepsi biliyordu. Kurul talepleri değerlendirip kararları verdi. Sayın Cengiz kulüplere neden ceza verilmediği konusundaki açıklamaya gelince. Talimatımız açık ve net. Yaptırımlar ancak sezon sonundaki incelemeden sonra mümkündür. Sezon tamamlanır, kurul inceler ve kararını verir. Eğer bir yaptırım gerekiyorsa o ceza da bir sonraki sene uygulanır. O yüzden şu an neden cezadan kurtarıldı demek doğru değildir. Sayın Mustafa Cengiz 15 Aralık’tan sonraki başvurular niye kabul edildi diye soruyor. Öyle değil. Biraz talimatları okusaydı bize yapılan başvurunun 15 Aralık’tan önce yapıldığını görecekti. Sonrasında kulüplerimiz transfer süresinin son gününe kadar sunmakla yükümlüler.”

"BAŞKANLARIMIZDAN RİCA EDİYORUM"

“Futbol federasyonunu polemikler yaratarak taraftarların önüne atmayın. Başkanlarımızdan rica ediyorum. Sosyal medya üzerinden hareket ederek değil de, talimatları okuyup inceleyerek veya bundan anlayan arkadaşlara inceleterek bilgi sahibi olsunlar. Ona göre eleştirsinler ve bizimle de her türlü iletişim olanağına açığız. Ne soruyorlarsa ben ve arkadaşlarım onlara bilgi vermeye her zaman hazırız.”

"TRANSFER YAPTILAR"

“Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ve Başkan Vekili Semih Özsoy’un son dönemde kendilerine transfer yaptırmadığımız eleştirileri oldu. Ama hepimizin bildiği gibi transfer yaptılar. Talimatlar çerçevesinde kurulumuz değerlendirdi. Ancak 1 transere izin verecek transfer limiti ortaya çıktı. Biz federasyon olarak kulüplerimizin banka anlaşmalarına karışmadık, karışamayız. Transfer dönemi içerisinde kurula sundukları işlemlerin kabulu bağımsız kurullara bağlıdır.”

“UEFA'DAN CEZA ALMASIN DİYE...”

“Maalesef kulüplerimiz kendi lehlerine olan kararlarda dahi mutabakat sağlamaları mümkün değil. Bizler TFF olarak doğru olduğuna inandığımız her türlü kararı almaya devam edeceğiz. Kulüp lisans ve FFP talimatı konusunda gelecek sezonla ilgili şunu hatırlatmak istiyorum. Biz bu yola çıkarken şunu söyledik. Bu talimatın daha ilk senesi. Eksiklikler, aksaklıklar olabilir. Bu konuda çalışmaları yapmaktayız. Gerekli değerlendirmeleri masaya koyacağız. Doğru olduğuna inandığımız değişiklikleri de gerçekleştireceğiz. Bu nedenle biz kulüplerimiz tarafından yapılan suçlamaları kabul etmiyoruz. Federasyon olarak kulüplerimizi UEFA’dan ceza almasın diye kurtarırız. Fenerbahçe’nin transferin lisans bildirme saatinin 18:00’den gece 24:00’e alınması talebi oldu. Tahkim Kurulu bunu uygun görmedi. Transferin 18:00’e kadar bildirilmesinin sebebi, lisans kurulu başvurunuzu değerlendiriyor. Ama siz transferlerinizi saat 24:00’e kadar sisteme girebiliyorsunuz. 18 kulübün transfer isteklerini, bilançolarını 24 saatte inceleyebilir. Ama bizim kurulumuz bize 6 saat yeter dedi. Bu yüzden bunu 31 Ocak saat 18:00’e kadar son müracatları aldık.”

MEŞHUR ZORLU...

“Gelelim Zorlu’daki meşhur görüşmeye. TFF Başkanı Nihat Özdemir olarak, gerek federasyon, gerek Zorlu, gerekse herhangi bir yerde 18 kulüp başkanıyla görüşebilirim. Kamuoyunun gündemini böyle şeylerle meşgul edeceğinize Türk futbolu ile ilgili projelerin tartışılmasının daha faydalı olacağını düşünüyorum. Bunun polemik haline getirilmesi kimseye fayda sağlamaz.”

“VAR'I KÖTÜLEYEREK..."

“Avrupa’nın önde gelen bazı hakemler, Riva’daki tesislerimize gelerek eğitim gördü. VAR’ı kötüleyerek bir yere gitmemiz mümkün değil. Dünyanın her yerinde hakemler hata yapmaktadır. Önemli olan bunu en az seviyeye indirmektir. VAR bu konuda ki en önemli yardımcı. Maçları ‘VAR’ yokmuş gibi yönetim deniyor hakemlere.”

AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR


Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM

BENZER HABERLER

TFF Başkanı Nihat Özdemir'den flaş karar!
Hıncal Uluç bıraktı: Ben artık Galatasaray'lı değilim
Nihat Özdemir'den istifa haberlerine yalanlama
Nihat Özdemir TFF başkanlığını bırakıyor, kim geliyor?
Ali Koç'a hakarete soruşturma
Trabzonspor 2-1 Fenerbahçe
Sergen Yalçın’dan ilk maçında üç puan
Arda Turan Süper Lig'de işsiz kaldı! 
Galatasaray, Emre Mor'u Olympiakos'a kiraladı
Suudiler, Türkiye'ye para transfer edenleri takipte!
DÜNYA / Az önce
Suudiler, Türkiye'ye para transfer edenleri takipte!
Piyasalarda son durum: Dolar/TL 7,81'in; euro/TL 9,12'nin üzerinde.
BORSA-FİNANS / 10 dk. önce
Piyasalarda son durum: Dolar/TL 7,81'in; euro/TL 9,12'nin üzerinde.
Gece yarısı ‘HES kodu’ denetimi: Tüm araçlar tek tek durduruluyor
GÜNDEM / 13 dk. önce
Gece yarısı ‘HES kodu’ denetimi: Tüm araçlar tek tek durduruluyor
MUÇEV’e plajlar yetmedi, şimdi de yat limanı
EKONOMİ / 15 dk. önce
MUÇEV’e plajlar yetmedi, şimdi de yat limanı
Aslan balığına talep patlaması; hem zehirli, hem lezzetli
EKONOMİ / 23 dk. önce
Aslan balığına talep patlaması; hem zehirli, hem lezzetli
Volkswagen`den elektrikliye 15 milyar euroluk yatırım
OTOMOBİL / 41 dk. önce
Volkswagen`den elektrikliye 15 milyar euroluk yatırım
Bir tek bu eksikti, Yunan pirinci de geldi
EKONOMİ / 45 dk. önce
Bir tek bu eksikti, Yunan pirinci de geldi
Dolar rekor kırıyor, Türk Lirası neden eriyor?
BORSA-FİNANS / 50 dk. önce
Dolar rekor kırıyor, Türk Lirası neden eriyor?
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Borsa-Finans Gündem Dünya Spor Medya Tekstil İşte Başaranlar Aktüel
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva