30 Mart 2015 Pazartesi Günün tüm haberleri Son dakika ekle Favorilere ekle Giriş sayfam yap Künye İletişim Reklam Üyelik
 
   
  Ethem Sancak'tan flaş kehanet  
 
   
  500 Liraya Hürriyet Gazetesine manşet olunur mu?  
 
   
  Müteahhitler oraya hucüm ediyor!  
 
   
  Binlerce kişinin mağdur olduğu Qnet Türkiye'de  
 
   
  Türkiye’nin en pahalı yalısını kim satın aldı?  
Şimdi keçi yatırımı moda: İşte yatırım maliyeti
Şimdi keçi yatırımı moda: İşte yatırım maliyeti
 
Sanayici keçi sütünü keşfetti. Daha önce sadece köylerde akrabaları olanların ulaşabildiği keçi sütü ve peyniri market raflarında yerini aldı.
   
15 Ekim 2010 Cuma - 16:10
         

İdriz Çokal'ın haberi

Anne sütüne en yakın besin olarak gösterilen keçi sütü, pahalı olmasına rağmen büyük ilgi görüyor...

“KOYUNUN olmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi derler”... Atalarımız koyunun etinin, sütünün daha değerli olduğunu anlatmak için bu sözü söylemiş. Tabii o zamanlar keçi sütünün yapısının ve içindeki besin değerinin anne sütüne en yakın olduğunu biliyorlar mıydı tartışılır.

Evet, bu kıymetli süte ve peynire son zamanlarda market raflarında daha sık rastlamaya başladık. Üstelik koyun ve inek ürünlerinden çok daha pahalı fiyatlarla. Eskiden sadece köylerde yaşayanların ya da köylerde akrabaları olanların ulaşabildiği keçi sütü ve ürünleri artık gıda sanayicisinin de ilgi alanına girdi. Bu alanda yatırımlar yapılıyor. Balıkesir merkezli Kaysüt, Bolu merkezli Bolana, dondurmacı Mado ve Atatürk Orman Çiftliği bunlara örnek gösterilebilir. Son dönemlerde birçok girişimcinin İzmir, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Afyon ve Kahramanmaraş’ta küçük çiftlikler kurduğu görülüyor.

2009 yılı TÜİK verilerine göre, Türkiye’de 26.8 milyon baş koyun ve keçi varlığı bulunuyor. Bu sayının 5.1 milyonu keçiden oluşuyor. 2009’da 11 bin 675 ton keçi eti, 192 bin 210 litre de keçi sütü tükettik. Ortaya çıkan keçi derisi 603 bin adet, tiftik miktarı ise 174 tona ulaştı.

Keçi, etinden, sütünden, kılından, derisinden yararlanılan bir hayvan. Keçi sütü ürünlerine ilgi arttıkça ekonomik boyutu da büyüyecek gibi. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın keçi sütünü hibeler yoluyla teşvik ettiğini de belirtelim.

SÖZLEŞMELİ ÜRETİM MODELİ TUTTU

Keçi sütü ve ürünlerine yatırım yapan firmaların başında Bolu Kalite Yem Sanayi iştiraki Bolana geliyor. Bolca Hindi’nin kardeş kuruluşu olan Bolana’nın hem keçi çiftliği hem de keçi sütü ürünleri tesisi mevcut. Söz konusu tesislerde ayda 120 ton keçi sütü işleniyor. Şirketin kendisine ait 200 baş sağmal keçisi var. Kalan kısımsa sözleşmeli üretim yapan köylülerden temin ediliyor. Bolana, Bolu ve çevresinde yaptığı keçi dağıtımlarıyla 3 bin baş hayvan sayısına ulaşmış. Yakın zamanda bu sayının 5 bin başa ulaşması planlanıyor.

Bolana, 2000 yılında 500 bin TL’lik ilk yatırımla bu alana adım atmış. 2010’da ilave 1.2 milyon TL’lik çiftlik ve işleme tesisi yatırımı yapılmış. Şirket halen beyaz peynir, kaşar, otlu peynir ve salata-makarna peyniri olarak bilinen popcheese ve süt üretimi yapıyor. Bolana ürünleri İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adapazarı, Düzce ve Bolu’daki Macrocenter, Migros ve Carrefour marketlerinde satışa sunuluyor.

TÜKETİCİNİN İLGİSİ ARTIYOR

Bolana Genel Koordinatörü Kamil Erbayram, “Projemiz ve yatırımlarımız bebek maması, keçi sütünden dondurma ve peynir altı suyu içecekleri gibi yeni ürünlerle büyümeye devam edecek” diyor. Keçi sütü temini için sözleşmeli hayvancılık modeli uygulayan Bolana, köylülere 600-800 TL fiyatlarla anaç ve dişi çebiç (genç dişi keçi) satıyor. Keçi sütüne ilginin giderek arttığını söyleyen Erbayram, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Sağlıklı beslenme trendi giderek yayılıyor. Keçi sütü, inek sütüne göre daha küçük boyutlarda yağ molekülleri içeriyor. Bu da daha kolay sindirilebilmesini sağlıyor. Laktoz içeriğinin düşük olması, süt alerjisine yol açmaması gibi özellikleriyle de çocuk, yaşlı ve hastaların beslenmesinde ön plana çıkan bir besin.”

Aslında keçi sütüne en ciddi yatırımlardan birini 2007 yılında dondurma markası Mado’nun sahibi Mehmet Sait Kanbur yapmıştı. Kahramanmaraş’ta 80 milyon dolara keçi çiftliği kuran Mado, dondurmada kullandığı sütün büyük kısmını kendi çiftliğinden temin ediyor. Sözleşmeli hayvancılık modeliyle süt temin eden Mado, keçi peyniri ve sütünü dondurmanın yanı sıra Mado Cafe’lerin kahvaltı tabaklarında da tüketiciyle buluşturmaya başladı. Şirket, günlük keçi sütü satışını ise şimdilik sadece Kahramanmaraş’ta yapıyor. Büyükşehirlere satış için çalışmaların sürdüğünü söyleyen Mado’nun patronu Mehmet Sait Kanbur, keçi çiftliği yatırımından memnun olmalı ki yeni yatırımların da sinyalini veriyor. Kanbur, keçi çiftliği projesinin iyi gittiğini ve yeni yatırımlar yapabileceklerini söylüyor:
“Biz bu işi biraz da sosyal sorumluluk projesi olarak görüyoruz. ‘Mado beyazı’ süt keçisi üretimi istikrarlı bir şekilde devam ediyor. 2009 yılından itibaren 25’erli gruplar halinde bazı ailelere sağmal süt keçisi ve süt sağım makineleri verdik. Beşinci yıldan itibaren sütten kazandıklarıyla borçlarını ödeyecekler. Üreticilerimiz Ziraat Bankası yatırım kredisiyle borçlanıyor ve 5 yılda ödüyor. Bu borca karşılık Mado olarak biz yetiştiriciye kefil oluyoruz.”

AOÇ DA KERVANA KATILDI

Keçi sütüne son yatırım AOÇ’den (Atatürk Orman Çiftliği) geldi. AOÇ, tek kullanımlık şişelerde 0.5 ve 1 litrelik pastörize keçi sütünün yanı sıra ayran, köy peyniri, beyaz peynir, kaşar ve toprak kaplarda keçi yoğurtlarını tüketicilerin beğenisine sundu. AOÇ ürünleri halen Ankara, İstanbul ve Eskişehir’de satılıyor.
AOÇ, keçi sütlerini Bolu, Eskişehir ve Ankara’nın Ayaş ilçelerinden alıyor. AOÇ Genel Müdürü Ömer Bülent Arslan, “İnek sütü ve süt ürünleri üretimimiz zaten vardı. Keçi sütüyle ilgili ayrı bir yatırım yapmadık. Keçi sütüne ilgiyi değerlendirmek ve ürün çeşitliliğimizi artırmak amacıyla bu alana girdik” diyor. Girişimcilere keçi çiftliği kurmalarını tavsiye eden Arslan, keçi sütü pazarının daha da büyüyeceğini, bu alanda fırsatların bulunduğunu vurguluyor.

Son zamanlarda market raflarında en dikkat çeken keçi sütü ürünü Balıkesir merkezli Kay Süt’e ait. Keçi sütü konusunda iddialı olan Kay Süt’ün peynir çeşitleri de mevcut. Süt ve süt ürünlerinde hızla büyüyen şirket, 169 milyon TL’lik 2009 yılı üretimden satışlarıyla İSO 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde 292’nci sırada yer alıyor.

Keçi sütünün faydaları

* Bakteri miktarı diğer hayvanların sütünden daha az.
* Sağıldıktan sonra ısıtılmadan tüketilebiliyor. Hatta aynı şekilde bebeklere içirilebiliyor.
* Kalsiyum açısından zengin bir besin kaynağı olan keçi sütünün yağı, organizmada iltihaplanmayı önleyici olduğu saptanan yağ asitlerini içeriyor.
* Keçi sütünün yağ molekülleri daha ufak ve proteinin oluşturduğu pıhtı daha yumuşak olduğu için sindirimi inek sütünden daha kolay. Mide asitlerini dengeliyor ve bağırsakları koruyor.
* Astım, alerji, sindirim sistemi rahatsızlıkları, hazım sorunları, cilt hastalıkları, bebek egzamaları ve varise iyi geliyor.
* Keçi sütünde yüksek oranda fosfor var. Çok fazla et ve balık yemeyen ya da yiyemeyenler fosfor ihtiyacını keçi sütüyle giderebilir.
* Bebeklerde hazmı kolaylaştırıyor, yetişkinlerde ise ketozis (kandaki glikozun düşmesiyle oluşan hastalık) ve karaciğer hastalıklarına iyi geliyor.
* Stres-gerginlik, sinirsel nedenlerle hazımsızlık ve kabızlık durumlarında yaşanan sorunlara iyi geliyor. Yüksek B1, B2 vitamini içeriyor.
* Anne sütüyle beslenemeyen bebekler keçi sütü içebilir. Çünkü yapısı anne sütüne çok benziyor.

Keçi çiftliği için faizsiz kredi imkanı

Keçi ve çebiç fiyatları 600 ile 800 TL arasında değişiyor. Tarım Bakanlığı, küçükbaş hayvancılığı teşvik amacıyla koyun ve keçi yetiştiriciliği yapacaklara faizsiz kredi uygulaması başlattı. Bu teşviklerden yararlanmak isteyenlerin, bulundukları bölgedeki Ziraat Bankası şubelerine müracaat etmesi gerekiyor. Bakanlık ayrıca, Damızlık Hayvancılık Kararnamesi kapsamında Koyun Keçi Birliği’ne üye olan yetiştiricilere, damızlık anaç hayvan başına 10 TL, koyun ve keçi sütünün litresine de 10 kuruş hibe destek veriyor.

Keçi, inek ve anne sütü karşılaştırması

Bileşen (100 gram) Keçi sütü İnek sütü Anne sütü

Kuru madde 13 12.1 13 
Protein (g) 3.6 3.3 1.0 
Yağ (g) 4.2 3.3 4.4 
Karbonhidrat (g) 4.5 4.7 6.9 
Kalori (mg) 69 61 70
Fosfor (mg) 111 93 14 
Kalsiyum (mg) 134 119 32 
Magnezyum (mg) 14 13 3
Demir (mg) 0.04 0.05 0.03 
Çinko (mg) 0.30 0.38 0.17 
Sodyum (mg) 50 49 17 
Potasyum (mg) 204 152 51
Vitamin A (IU) 185 126 241 
Tiamin (mg) 0.05  0.04 0.014 
Vitamin B6 (mg) 0.05 0.04 0.01

Keçi sütü ve peyniri fiyatları (TL)

Pastörize keçi sütü (0.5 litre) 2.1
Pastörize keçi sütü (1 litre) 3.7
Keçi yoğurdu (toprak kap-1 litre) 13.8
Kültür keçi peyniri (1 kilogram) 17.2
Klasik keçi peyniri (1 kilogram) 30.5
Keçi kaşarı (1 kilogram) 35.5

Para Dergisi


Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Zorlu Enerji'ye para yağıyor
 
Burs için son fırsatlar
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR    Toplam 27 yorum var, 10 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen 1 yorum var.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
 
   
 
selçuk
09 Ocak 2015 Cuma 15:25
100 baslik bir keci ciftligikurmak istiyorum proje dahil masraf ne kadara cikar yardmci oln lutfen 05536066694
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
mesut
27 Mayıs 2014 Salı 08:08
arkadaslar ben yaklaşık 2 ay önce bu işe basladım halep keçisi getirdim bakımı kolay verimi yüksek ufak bir sermaye ile baslaya bilirsiniz yanlız satacagınız yeri iyi ayarlayın ve sözleşme imzalayın
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%78 %22
aa
28 Nisan 2014 Pazartesi 03:49
müslümanlar bu keçinin ölüm riski varmı.ne yer ne içer. 100 keçi bakcam tesis kaç para , keçi kaç para. keçileri kaçırtmayın cevabı verin .
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
ahmet çermek
04 Aralık 2013 Çarşamba 12:44
bende eskişehirde bu saanen keçisi yapmak istiyorum bu iklimde olurmu ve 100 keçi ve çiftlik maliyeti nedir yardımcı olursanız sevinirim.tel.0543 579 28 39...mail.bizimapart@hotmail.com ...şimdiden teşekür ediyorum verceğiniz yardımlara..
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
rt
03 Kasım 2013 Pazar 01:25
selamaleykum ben 200 kecilik bir ciftlik kurmak istiyorum ahir,sagim odasi,samanlik,.... plan proje bastan sonuna kadar bana kac paraya maal olur simdiden tesekurler email adresim bu: turkiye_2645@hotmail.com
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%60 %40
Ozhan
12 Eylül 2013 Perşembe 11:42
Sut kecisi ciftligi konusu ile ilgileniyorum...Ve bu isi yapmak istiyorum. Bu isle ilgilenen arkadaslardan ve uzmanlardan yartdim almak istiyorum..Saygılarimla 0501 207 43 42
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%83 %17
coşkun
10 Eylül 2013 Salı 22:02
ben de keçi çiftliği kurmayı istiyorum geniş bilgi için bana yardımcı olurmusunuz 0545 870 00 81
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%86 %14
muhterem kocaöz
02 Eylül 2013 Pazartesi 22:34
türkiye genelinde hayvancılıgın her türlüsü,çiftçilik arıcılık,kanatlı hayvan,küçükbas,buyukbas hayvancılık kültür balıkçılığı kırsal alanda yapılacak butik oteller dag ve bag evleri lokantalar ve dinlenme tesisleri gibi tüm yatırımlarınıza devletten%65 geri ödemesiz hibe ile anahtar teslim çiftlikleri hibe alım garantili iş kurma imkanı saglamaktayız ayrıca fabrika kuracaklara yatırım teşvik belgesi alınması ve kosgeble ilgili tüm projelerinizi yazılım ve tüm detaylarını sizin için biz yapmaktayız .girişimciler kendi işinizi gelin sizin için biz kuralım. irtibat için cep telefonumuzdan 7 gün 24 saat hizmet vermekteyiz. yetkili kişi MUHTEREM KOCAÖZ lütfen telefonla irtibata geçiniz
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%93 %7
mehmet
20 Ağustos 2013 Salı 20:19
balıkesir susurluk günaydın köyündenm içimde yann ateş keç kuyun çifli kurmak arazi bendn sermaye ortak arkadaşlar tel 0534 207 56 08 sayglar
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
serkan sarızeybek
01 Ağustos 2013 Perşembe 02:02
50 adet saanen keçisine sahibim . keçilerimi ege üni. zirrat fak. den aldım çok memnunum günlük 190- 220 lt. aralığında süt alıyorum .Süt satışım yok direk peynir yapıp satıyorum.2013 temmuz ayı peynir satış fiyatım 15 tl. günlük yaklaşık45-50 kg civarında peynir satıyorum. talebe yetişemez durumdayım ama bu fiyat aralığı saçma hayaller kurdurmasın zahmetli bir iş keçilere çocuğunuz gibi bakmanız gerekiyo bırakın dövmeyi azarlasanız bile alınan küsebilen bi hayvan bu meretler.50hayvanı günlük 5 saat gibi bi süre boyunca plastik halı fırçasıyla tımarlıyorum çok hoşlarına gidiyo oğlakları zaten şampuan reklamlarındaki maviş gözlü bebekler gibi çok sevimli oluyorlar avuçiçi yemlemeye alıştırın heryere gelirler ardınızdan şuan iki tanesi hergün benle kahveye gelirler yanımda otururlar kedi gibi :) Keçi işi ek iş olarak yapılamaz tam zamanlı emek istiyo 1000 tl maaş sigortalı bi adam çalıştırıyorum . Altları ahşap ızgaralı hergün değiştiriyorum yedeği ile hayvan çok titiz ve temiz asla kendi pisliği üzerine yatmaz yaz aylarında 60-70 gün civarında ahırda klima çalıştırıyorum hayvanlar çok rahat ediyo 5 yıldır bu işi yapıyorum evimi yaptım 0 km bi araba aldım bir ticari pikap aldım ahırımı modernize ettim oğlum askerden gelince hayvan satışını durdurup adet çoğalımına başlıyacam yerim müsait 4 adet 500er m.kare lik ahır yaptım sagım ünitesi kurdurdum sagım sonrası dinlenme odaları dogum odaları vs.vs 25 yıl şarküteri piyasasında çalıştım pazar ve satış sorunum yok işimi büyütücem oğlum gelince 1000 yetişkin keçiye kadar.....
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%90 %10
 
DİĞER HABERLER
 
Korkut Özal hangi işe merak sardı?
Özal’ın kardeşi Korkut Özal, Turgut Özal’ın “öldürüldüğünü” gündeme getirdi. ...
Eski ajandan KGB usulü koruma
ESKİ KGB ajanı, Azeri işadamı Mubariz Mansimov, yeni bir alana daha el attı
Avrup Girişimcilik Ödüllerine başvurular başladı
Avrupa Komisyonu'nun sponsorluğunda 2006 yılından bu yana verilen, ''Avrupa ...
HAYVANCILIKTA SÜPER FIRSAT
Hayvancılık yatırımları için ilk kez sıfır faizli kredi veriliyor. Büyük ...
 
 
Yükselen değer: sanayi tipi domates
Elazığ'da alternatif tarımında son yıllarda yükselen değerin sanayi tipi ...
İnternetten para kazanmak yaygınlaşacak
artırıyor.
Almanlar Mardin'de ne fabrikası kuracak?
Mardin Organize Sanayi Bölgesi'ne yerli ve yatırımcı yatırımcıların ilgi göstermeye başladı
Ülker’den Eden meyve suyu
Ülker, bu ay Alman ortak olmadan bir meyve suyu şirketi kurdu.
 
 
Suya hasret mideleri sulayacak
Türkiye’nin en büyük hazırgiyim firmalarından Sarar, su sektörüne girmeye hazırlanıyor.
Herkes kazanıyor: İşte yatırım maliyetleri
Köfteci Ramiz, Sultanahmet Köftecisi, Zeynel İnegöl Köftecisi, Cızbız Köfte, Filizler Köftecisi...
Mango'nun patronu girişimcilere ne tavsiye etti?
Mango'nun Türkiye doğumlu Dünya Başkanı Isac Andic Ermay, Türk markalarının ...
Vize yok, vergi yok: İş yapılacak 7 ülke
Dış ticaret şirketlerine vergi avantajı, yatırımcılara da birçok teşvik ...
 
 
 
 
Yoga ile enerjini düzenle! İşte yoganın faydaları
 
Ece Vahapoğlu
 
 
AVM yasası çıktı şimdi ne olacak?
 
Fikri Türkel
 
 
Kentsel dönüşümde 2/3 çoğunluk "Keyfi" karar alabilir mi?
 
Av. Emre Alcan
 
 
Siz de teselli için mi yemek yiyorsunuz?
 
Dr. Gönül Ateşsaçan
  E-posta :
  Şifre :
 
Üye Ol
Şifremi Unuttum
     
 
Türbülans bitti mi?

Evet
Hayır

Sonuçları göster Anket arşivi
 
     
Foto Galeri Patronlar Spor Otomobil Yaşam Teknoloji Ekonomi Magazin Gündem  
Video Galeri Patronlar Magazin Komikler Dünya Ekonomi Yaşam Teknoloji Spor Türkiye Medya  
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene Ekle
  •Site Kullanım Koşulları ve Yasal Uyarılar
  •Ekonomi   •Dünya
  •Patronlar   •Spor
  •Borsa-Finans   •Medya
  •Gündem   •Elit Yaşam
  •Kültür-Sanat   •İşte Başaranlar
  •Otomobil   •Teknoloji
  •Patronlar
  •Dünya
  •Medya
  •Güzeller
  •Teknoloji
  •Moda
  •Patronlar
  •Magazin
  •Komikler
  •Dünya
  •Ekonomi
  •Yaşam
  •serbest
  •Şirket batıran dedikodu
  •döviz rezervi
  •Şirket batırmak
  •dedikodu
  •dedikodu