Ankara'da polis uygulama noktasına araç daldı: 5'i polis, 6 yaralı
Ankara'da polis uygulama noktasına araç daldı: 5'i polis, 6 yaralı
Cem Uzan dede oldu
Cem Uzan dede oldu
Dünya genelinde koronavirüs bulaşan kişi sayısı 5 milyon 400 bini geçti
Dünya genelinde koronavirüs bulaşan kişi sayısı 5 milyon 400 bini geçti
Faruk Bildirici’den RTÜK açıklaması: Günlük harcırahları 230 Avro
Faruk Bildirici’den RTÜK açıklaması: Günlük harcırahları 230 Avro
28 Aralık 2018 Cuma - 15:40

Sıfırdan 65 milyon dolar cirolu şirket kurdu, 13 yaşından bu yana vergi mükellefi

Türkiye’de makine sektörünün kurucu babalarından. Tezmaksan Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Mustafa Aydoğdu, sıfırdan 65 milyon dolar cirolu bir şirket kurdu. Şimdi hedefinde şehir otelciliği sektörü var…

Sıfırdan 65 milyon dolar cirolu şirket kurdu, 13 yaşından bu yana vergi mükellefi

İdriz Çokal'ın röportajı

HACI Mustafa Aydoğdu makine sektörünün duayen isimlerinden biri. Sektörünün önemli firmalarından Tezmaksan’ın kurucusu. Makine sektörünün gelişiminde önemli paya sahip isimlerinden biri. Aydoğdu’nun hikayesi Sivas’ın Koyulhisar ilçesine bağlı Yukarıkale köyünde başlamış.

İlkokul çağından itibaren çalışmış. 13 yaşında babasına köyde bir bakkal açtırmış ve 13 yaşında vergi mükellefi olmuş. Bugün 65 milyon dolar cirolu bir şirkete sahip. Dört çocuğu ile birlikte aktif olarak işlerinin başında. İlk günkü heyecanını hiç kaybetmemiş. Tezmaksan yönetim Kurulu Başkanı Hacı Mustafa Aydoğdu ile firmasının Bayrampaşa’daki merkezinde bir araya geldik, hem hikayesini, hem de gelecekteki hedeflerini konuştuk… 

Makine sektörünün duayen isimlerinden birisiniz. İş hayatına nasıl atıldınız?

Sivas Koyulhisar ilçesi Yukarıkale köyünde doğdum. İlkokulu köyümde okudum. Ortaokul ise 5 kilometre mesafedeki ilçedeydi. 13 yaşımda babamı ikna ederek bakkal dükkanı açtırdım. Hem okudum hem çalıştım. Sabah erken saatte ormandan eşekle odun toplardım. Sonra bakkalı açar, öğlen de okula giderdim. 13 yaşından bu yana vergi mükellefiyim. Askerde iken bile vergi mükellefliğim devam etti. Uzun süre bakkal işlettim. Bir süre sonra bakkalın olduğu yeri belediye düzenleme yaparken yıktı. O zaman bizde bir kamyon sevdası vardı. Nakliyecilik işine girmeye karar verdim. Askerden sonra bu işe girdim. Aynı zamanda İstanbul’dan binek arabalar alıp Sivas’ta satıyordum. Kamyonla nakliyecilik yaptık. Akrabamla ortak işletiyorduk. O zamanlar otomobil almak kolay değildi. Sıraya giriliyordu. Sıraya girip arabayı alıp memleketimde ticaretini yapıyordum.

İstanbul’da ablamın makine mühendisi oğlu vardı, yeğenim. Biriyle makine işi yapıyordu. Olmamış. Dayı gel beraber yapalım diye teklif etti. Ben anlamam bu işten dedim. Ancak yeğenimin ısrarıyla yüzde 50-50 ortak bir atölye kurduk. Ben memlekete gittim. İşi yeğenim ile bir arkadaşına bıraktım. Sonrasında aralarında sorun çıktı ve ortak ayrıldı. Yeğenim yalnız kalınca beni İstanbul’a çağırdı. Mecbur kaldık. Makine boyamayla işe başladım. Firmayı iki yılda ayağa kaldırdık. Azimli bir insanım. Gece gündüz çalışırım.

Mühendislik gerektirecek bir iş kolundasınız. Eğitim durumunuz nedir?

Ben ortaokuldan sonrasını okumadım. Mühendis değilim. Küçük atölyemizde imalat devam ederken bir yakınımızla ortak Tezmak diye bir satış şirketi kurduk. İşler fena değildi. Ben imalatın başındaydım, yeğenim satışın. 3-4 ortaklı bir şirketti Tezmak. Ortakların arasında anlaşmazlık oldu. Burayı da biz almak zorunda kaldık. Ben satışın başına geldim. Ticari yönümün daha iyi olduğunu gördüm. Satışın başına geçince işleri büyütmeye başladık. O zaman sektörün lideri Tezsan vardı. Biz de Tezsan ürünleri satıyorduk. Üç yıl üst üste Tezsan makinelerini en çok satan kişi oldum. Tezmak’ın merkezi Topçular’da idiTüccar zihniyeti ile önemli bir yere geldik. Satışlarımız ve işlerimiz çok iyi gidiyordu. Bir apartman altında imalat yapıyorduk. Uygun bir yer alarak üretimi büyüttük. İmalat ve mağaza yeri yaptık. 

1989 yılında ihracata başladık. Rahmetli Turgut Özal’ın ihracat tavsiyeleri bize ilham verdi. Tayvan’dan ithalat yapıyorduk. Sistemlerini inceledik geliştirdik. 5-6 şirket kurduk. Uzay Makine üretim şirketi, Tezmaksan satış şirketi. Tezmaksan, Uzay’ın bünyesinden çıktı ama onu geçti. 1999’da yolları ayırdık. Dört ortağım vardı, onlar imalatı, ben pazarlama şirketini aldım. Serbest Bölge’den yer alıp işimi oraya taşıdım.

Uzay Makine olarak ilk olarak hidrolik metal testere makinesi ürettik. Ağırlıklı olarak otomotiv ve beyaz eşya sektörüne makine veriyoruz. Tüm fabrikalara mal veriyoruz. Fabrika yapan fabrikalar buralar. Sanayinin bel kemiğiyiz. Yılda 600 CNC tezgah kurulumu yaparız. 1500 tane de Universal satarız. Bunlar metal sektöründe kullanılan, demiri yontan, şekillendiren makineler.

Tezmaksan şu anda hangi konumda? Kaç kişi çalışıyor, yıllık cirosu nedir?

Tezmaksan şu anda hem üretim hem pazarlama yapan bir şirket. Çatalca Serbest Bölge’de imalat yapıyoruz. Kıraç’ta büyük depomuz var. Bayrampaşa’da showroom’umuz var. Bünyemizde 138 kişi çalışıyor. Ağırlıklı mühendislerden oluşan bir kadromuz var. Yıllık ciromuz ise 65 milyon dolar seviyesinde.

Memleketiniz Sivas’ta yatırımınız var mı?

Memleketimde hayır işleri yapıyorum. Okullar yaptırıyorum. Üretim anlamında bir yatırımımım yok. Sektörümüzle ilgili yatırım biraz zor. Teknik kadro dahil her şeyi İstanbul’dan götürmek zorundasınız. Sonra bu makineleri buraya satacaksınız. Bizim sektörde zor. Belki atölye bazında olabilir. İzmir, Konya, Bursa olabilir, ama Sivas başka yatırımlar için uygun. Sivas Demirçelik işine girdik. Grup olarak aldık. Çuhadağlu’ndan Ahmet Çuhadaroğlu, Kale Kilit’ten Sadık Özgür vardı. Üçümüz hisse sahibiydik. Bazı sorunlar yaşadık, kırgınlıklar oldu. O günün şartlarında 300 bin dolarımız gitti.

İş hayatınızın başlangıcı bakkallık. İstanbul’da market açmayı düşünmediniz mi?

Düşündüm ama sonradan insanın bir şeye odaklanması gerektiğini tecrübe edindim. Biz makineye odaklandık. Hepsi makineyle ilgili altı şirketimiz var. Başka bir sektör dikkatimiz dağılmasın istedik. Bazen keşke yapsaydık dediğim oluyor. Mayamız oradan çünkü… 

Makine dışında bir sektörde var mısınız ya da olacak mısınız?

Turizm birkaç yıldır gündemimizde. 2008’de otelciliğe niyetlendik. İstanbul’da yerimiz var, değerlendirmek istiyoruz. Şehir otelciliği gündemimizde. Gençler girelim istiyor. Ben temkinli gitmekten yanayım. Her şeyi biliyorlar, yokluğu bilmiyorlar. Onlar da köyden ilçeye 5 kilometre yürüyerek okula gitselerdi, kara lastik ayakkabı giymiş olsalardı temkinli, sağlamcı olurlardı. Gençlerle aramızdaki fark bu. Tabii onlar da kendi şartlarını yaşıyorlar. Aynı hassasiyeti onlardan beklemek de olmaz. Biz dar düşünüyor olabiliriz. Gençlerin de önünü kapatmadan orta yolu bulmamız gerekiyor. Geçmişle bugünün iyi koordine edilmesi gerekiyor. Boş bırakmadan bir ayak gazda, bir ayak frende ilerlememiz gerekiyor.

Sektörel bir dernek kurmuştunuz. Dernek işleriniz devam ediyor mu?

Takım Tezgahları İş Adamları Derneği’nin (TİAD) kurucu başkanıyım. Başkanlığı bıraktım. Başkanlığı oğlum Hakan yürütüyor. Derneğin merkezi de Bayrampaşa’daki şirket merkezimizde. Halen 12 kişinin çalıştığı dernek sektörün ortak buluşma noktası.

“Çocuklarla çalışmak güzel”

Kızım Fatma finansın başında. Oğlum Hakan genel müdür, diğer oğlum Celal satışın başında. Küçük kızım Hatice imalatta. İki kızım daha var ama onlar çalışmıyor. Çocuklarım üniversite mezunu. İşletme ve iktisat okudular. Çocuklarla çalışmak gerçekten çok güzel. 14 tane torunum var. Onlar baldan tatlı. Hepsi okuyor. Kuşak çatışması zaman zaman oluyor. Benim dediğim olur demiyorum. Despotluk yapmıyorum, yutkunuyorum. Zaman zaman zararını görüyorum. Zamanında uyarmak ya da mani olmak lazım. Hepimiz bildiğimiz işi yapalım noktasında buluştuk. Ailecek ahenkli bir şekilde çalışıyoruz.  

“Vakıf işlerine ağırlık veriyorum”

Allah bana nasip etti. İlçemde bir okul ve yurt yaptırdım. Onlarla beraber olunca çok mutlu oluyorum. Okuma yazmayı öğrenen çocuklardan mektup alınca inanılmaz mutlu oluyorum. Bir çocuk mektup yazmış. “Mustafa ama…” diye başlıyor. Amca demek istemiş ama yeni öğrendiği için yanlış yazmış. “Dışarıda kar var, çok soğuk ama okul sıcak. İçeride soba yok” diyor. Çünkü kaloriferi bilmiyor. Bu çocukların ülkeye faydası olması için çalışmalıyız. Elimden geldiğince burs veriyorum. Şimdi ailem adına bir vakıf kuruyorum. Şirket ortaklarının hissesi oranında belli bir miktar bu vakfa aktarılacak. Ayrıca şirket karından da vakfa para aktarılacak. Vakıf okul yaptırıp, çocuk okutacak. Üniversitede okuyan 100 başarılı çocuğa burs veriyorum. Devlet üstün hizmet ödülüm var. O dönemde 11 kişiye verildi. Allah bize verdiğini biz de insanlara aktarabilmeliyiz. Benim çok paramın olması önemli değil, huzurum olmalı…

“Prim sistemini biz getirdik”

Bizim sektörde şu anda prim sistemi vardır. Ne sattıysa primini alır. Çaycı dahi primini alır. Sendika düşünmüyor musunuz diye soruyorum bazen arkadaşlara. Onlar da bu durumdan memnun. Sektöre prim sistemini biz getirdik. Bize ihanet eden insanların bile geçmiş dönem primlerini ödemişizdir. Prim hakları bizde kalmaz. Bizden ayrılıp şirket kuran 11 kişi var. Yani 11 ayrı firma var. Biri hariç hepsiyle ilişkimiz iyi. Bir tanesi ihanet etti, yalan söyledi. Diğerleri işini gayet güzel yapıyor.

Para dergisi

Player yükleniyor...
AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

Ankara'da polis uygulama noktasına araç daldı: 5'i polis, 6 yaralı
GÜNDEM
Ankara'da polis uygulama noktasına araç daldı: 5'i polis, 6 yaralı
Boşuna ödemeyin! Kimler emlak vergisinden muaf?
EKONOMİ
Boşuna ödemeyin! Kimler emlak vergisinden muaf?
Türkiye'de koronavirüsden can kaybı son 24 saatte 32 artışla 4 bin 340'a yükseldi
GÜNDEM
Türkiye'de koronavirüsden can kaybı son 24 saatte 32 artışla 4 bin 340'a yükseldi
Cem Uzan dede oldu
GÜNDEM
Cem Uzan dede oldu
Dünya genelinde koronavirüs bulaşan kişi sayısı 5 milyon 400 bini geçti
DÜNYA
Dünya genelinde koronavirüs bulaşan kişi sayısı 5 milyon 400 bini geçti
GSM şirketleri aksamalarla ilgili 'ortak' açıklama yaptı: Bizden değil, diğer operatörlerden
EKONOMİ
GSM şirketleri aksamalarla ilgili 'ortak' açıklama yaptı: Bizden değil, diğer operatörlerden
'Bayram sabahı vergi koymak hangi inanca sığar...'
EKONOMİ
'Bayram sabahı vergi koymak hangi inanca sığar...'
Geriye yönelik prim teşviklerinden yararlanma süresinin uzatılmasından vazgeçildi
EKONOMİ
Geriye yönelik prim teşviklerinden yararlanma süresinin uzatılmasından vazgeçildi
Artık 100 dolar kendiniz için alırken 1 dolar da devlete alacaksınız
FİNANS
Artık 100 dolar kendiniz için alırken 1 dolar da devlete alacaksınız
Koronavirüs ABD'yi sarsarken Trump'ın golf oynaması tepki çekti
DÜNYA
Koronavirüs ABD'yi sarsarken Trump'ın golf oynaması tepki çekti
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Medya Tekstil İşte Başaranlar Aktüel
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim ReklamReklam FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
X

AYRICALIKLI ÜYELİK

Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol