Akaryakıt istasyonlarına operasyon: Birçok istasyon kapatıldı
Akaryakıt istasyonlarına operasyon: Birçok istasyon kapatıldı
CNN Türk, Emin Çapa'nın işine son verdi
CNN Türk, Emin Çapa'nın işine son verdi
Ağanın dev fabrikası icradan satılık!
Ağanın dev fabrikası icradan satılık!
Sıkı durun: Jet Fadıl dolandıracağı yeni kişiler arıyor
Sıkı durun: Jet Fadıl dolandıracağı yeni kişiler arıyor
HABERLER>EKONOMİ
13 Kasım 2017 Pazartesi - 07:54

On binlerce ağaç kesilecek: İstanbul ihaneti devam ediyor

Cengiz- Mapa-Limak-Kolin-Kalyon ortaklığı ile yapılan 3. havalimanı için komşu maden ocağının üç kat kapasite artışına izin verildi. On binlerce ağaç kesilecek.

On binlerce ağaç kesilecek: İstanbul ihaneti devam ediyor

“İstanbul’a ihanet ettiklerini” söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın izin verdiği projelerin bazıları: 16/9 Kuleleri, Zorlu Center, Torunlar, Ataköy Kuleleri, Boğaz’ın doldurulması, Galataport. Son olarak ise Cengiz- Mapa-Limak-Kolin-Kalyon ortaklığı ile yapılan 3. havalimanı için komşu maden ocağının üç kat kapasite artışına izin verildi. On binlerce ağaç kesilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Cengiz-Mapa-Limak- Kolin-Kalyon ortaklığı ile kurulan İGA Havalimanı A.Ş.’nin tartışmalı 3. havalimanına malzeme üretmek amacıyla kurulması planlanan maden ocağını 3 katına çıkarma talebine “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu” kararı verdi. Tamamı ormanlık alan olan sahada patlatma yöntemiyle çalışılacak.

Maden ocağı için meşe, fıstık çamı ve gürgen türlerinden oluşan binlerce ağaç kesilecek. Proje alanında toplam 107 bin 822 ağaç bulunuyor. Projeye Göktürk Göleti Tabiat Parkı kuş uçuşu 600 metre mesafede yer alıyor.

‘Patlatma yöntemi’

İGA Havalimanı AŞ, 3. havalimanı projesine malzeme üretmek için bakanlığa Işıklar köyündeki ormanlık alanda 24 hektarlık arazi için “ÇED gerekli değildir” kararı almıştı. Şirket sahadan malzeme alımı yapmaya başladı ancak tesisi henüz kurmadı. Şirket bakanlığa yaptığı başvuruda havalimanı için 24 hektarın yetmediğini belirterek kapasite artışı istedi. Yani “ÇED gerekli değildir kararı” aldığı alanın 3 katı fazlası için izin istedi

Bakanlık önceki gün projenin 3 katına çıkarılma talebine “ÇED olumlu” kararı verdi. Talep kapsamında toplam 99.26 hektarlık ruhsatlı alanın tamamında malzeme üretimi yapılması planlanıyor.

Yine ağaç dikme vaadi

Alanda patlatma ve açık işletme yöntemi kullanılacak. Ayrıca 1 adet olarak planlanan ve henüz kurulmayan tesis sayısı da 4 adede çıkarılacak.

Ayrıca proje dosyasında bilgilere göre sahada toplam 107 bin 822 ağaç bulunuyor. Ağaçlara ilişkin dosyada şu ifadelere yer alıyor:

Tabiat Parkı’na komşu

“Proje kapsamında üretime başlanmadan önce alandaki ağaçlar orman izni görüşleri doğrultusunda Fenertepe ve Kemerburgaz Orman İşletme Şefliği tarafından kestirilerek alınacaktır. Kesilecek ağaç sayısının 5(beş) katı kadar ağaç dikileceğinin taahhüt ederiz.”

Proje alanı Çiçekçiler Mahallesi’ne 1 km, Göktürk’e 2 km, Işıklar köyüne ise 3 km uzaklıkta. Proje kapsamında üretilen malzemenin tamamı 3. Havalimanı’nda kullanılacak. Ocağın havalimanı inşaatının tamamlanmasının ardından faaliyetine son verileceği belirtildi. Proje alanına en yakın korunan alanı kuş uçuşuyla 600 metre mesafede yer alan Göktürk Göleti Tabiat Parkı.

Bir ihanetin anatomisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, İstanbul’daki kent dokusunun bozulduğunu itiraf ettiği konuşması, hâlâ tartışılıyor. Erdoğan “Bizim evlerimiz genişlese de gönüllerimiz daralıyor. Binalarımız yükseldikçe ufkumuz kararıyor” diyerek İstanbul’a ihanet ettiklerini, kendisinin de bundan sorumlu olduğunu söyledi. Peki İstanbul niye korunmadı? 3. Köprü’den, 3. Havalimanı’na, 16.9 kulelerinden Çamlıca Camisi’ne kadar işte İstanbul’u tanınmaz hale getiren projelerin tablosu.

Yatay mimarinin hâkim olduğu Tarihi İstanbul’da son 20 yıl içinde dikey mimarı hakimiyet kurdu. İmar ve yükseklik izni verilen gökdelenler bir bir İstanbul’un birçok semtinde yükseldi. İşte o 'ihanet'lerden başlıcaları:

16/9 hançerleri: Zeytinburnu’nda 16/9 kulelerinin bulunduğu arazi deprem toplanma alanıyken 18 Mayıs 2007 tarihinde AKP’ye yakınlığı ile bilinen Mesut Toprak’a satıldı. Toprak buraya İstanbul’un tarihi silüetine bir hançer gibi saplanan 27, 32 ve 36 katlı 3 blok yaptı. Mahkeme blokların tıraşlanması için karar verdi. Ancak hâlâ tıraşlanmadı.

Zorlu Center: Zorlu Center da Zincirlikuyu’daki eski karayolları arazisine ‘siluet tartışmaları’ odağında kentin en tartışmalı projelerinin başında geliyor. Dönemin Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın proje için ‘hançer’ demişti.

Torunlar: Mecidiyeköy’de deprem toplanma alanı olarak da görünen Ali Sami Yen Stadyumu 2011 yılının Nisan ayında yıkıldı. Yerine 42 ve 36 katlı konut ve ofis ağırlıklı 2 gökdelen yapıldı.

Ataköy kuleleri: Bakırköy ilçesi, Ataköy sahilinde, Zeytinlik Mahallesi’nde bulunan sahilde yapılaşmaya açılarak bölge sakinleri denizden uzaklaştırıldı. Tescilli Baruthane Yapılar Topluluğu’nun bulunduğu 412 bin metrekarelik arazi, Emlakbank ve TOKİ arasında imzalanan 14 Aralık 2001 tarihli protokolle TOKİ’ye devredilmişti. ‘Turizm alanı’ ilan edilen arazi parsellere bölündü. Otel, AVM, akaryakıt istasyonu, rezidans ve benzeri fonksiyonlar tanımlandı. Arazide çok katlı kuleler yükseldi.

3. Köprü ve 3. Havalimanı: 3. Köprü ve 3. Havalimanı İstanbul’un orman ve tarım alanlarına zarar verdi. 2013 yılında Garipçe köyünde ayakları için temeli atılan 3. Köprü ve yolları İstanbul’un akciğeri olan Kuzey ormanlarına darbe vurdu. 2015’te temeli atılan 3. Havalimanı’nın bir bölümü ise İstanbul Arnavutköy’ün tarım arazileri üzerine yapılıyor.

SİT’e Çamlıca Camii: Doğal sit alanı olan Çamlıca Tepesi’ne yapılan 6 Ağustos 2013 tarihinde temelleri atılan cami geçen yıl ibadete açıldı. Camiye giden yollar üzerinde yer alan taşınmazlar için de Bakanlar Kurulu’nun 4 Ocak 2016’da tarihinde acele kamulaştırılması kararı alındı. Ayrıca cami için bir de tünel yapılıyor. Çamlıca TV Kulesi de caminin yakınına yapılıyor. 53 kattan oluşacak betonarme kulenin 220 metre yüksekliğinde her bir katı 4,5 metre yüksekliğinde olacak. Kulenin üzerine 165 metre uzunluğunda konulacak antenle birlikte toplamda 365 metre yükseklikte olacak. İnşaatı süren kule şu anda İstanbul’un birçok yerinde görünüyor.

Taksim harabe oldu

Taksim’in sembollerinden ve bölgenin tek yeşil alanı Gezi Parkı’na Topçu Kışlası yapılmak istendi. 2013 yılında parkı korumak için Gezi direnişi oldu. Park şimdilik kurtarıldı ancak Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi düzenleme projesiyle daha da yaşanmaz hale geldi ve betonlaştı. Cadde üzerinde hizmet veren nostaljik tramvay da geçici olarak kaldırıldı. Caddenin yerli esnafı ise tek tek kepenk kapattı. Eski sinemalar yerine AVM açıldı. Caddede hala iş makinaları çalışıyor. Yağan sağanak yağmurlardan sonra ise cadde göle dönüşüyor.

Her yerimiz dolgu

İstanbul Boğazı 1956’da Emirgân-Sarıyer sahil yolunun genişletilmesiyle doldurulmaya başladı. Ancak boğaza ilk kez AKP döneminde bu denli dolgu yapıldı. Yenikapı ve Maltepe miting alanları denize dolgu yapılarak inşa edildi. Kabataş sahiline yapılan Martı Projesi’nde denizin bir kısmı dolduruluyor. Birçok ilçeye kazıklı yollar yapıldı. Boğaz’da 266 bin 100 metrekarelik alanda dolduruldu. Boğaz 4 ile 27 metre arasında daraldı. Hâlâ da dolgu çalışmaları sürüyor.

Galataport: Karaköy ve Tophane’yi birbirine bağlayan bölgede planlanan tartışmalı Galatport Projesi de tüm hızıyla sürüyor. Proje kapsamında Karaköy Sahili’nin 1200 metrelik şeridinde otel, restoran, cafe ve mağazalar yapılacak. Önce limanın Karaköy bölgesinde bulunan tek ve iki katlı yolcu kabul ve pasaport işlemlerinin yapıldığı eski binalar ve antrepoların yıkım işi tamamlanmıştı. Daha sonra yenileme ve güçlendirme yapılması planlanan Tarihi Karaköy Ana Yolcu salonu da yıkıldı. Ardından, yolcu salonunun komşuluğunda bulunan 1’inci derece tarihi bina olan Paket Postanesi aynı proje kapsamında yıkıldı.

Yassıada ve Sivriada: Tarihi özelliği bulunan Yassıada 1. derece doğal ve tarihi, 3. derece arkeolojik sit alanı olarak geçiyor. Yassıada önce imara açıldı sonra da otel ve kongre merkezi olmak üzere inşaatı başladı. İnşaattan öncesi ve sonrası fotoğraflarının ardından adayı tanımak mümkün değil. Yapılaşma ise tüm hızıyla sürüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı son olarak adaya ilişkin askıya çıkardığı yeni imar planında da “kayalık” olarak görünen alana bile imar vererek liman alanı statüsüne getirdi. Yassıada’dan sonra Sivriadada geçen günlerde imara açıldı.

Külliyede çatlak: Üsküdar Meydan Projesi kapsamında İBB tarafından denizi doldurmak için kazık çakma işlemi sırasında Mimar Sinan tarafından inşa edilen ve yaklaşık 450 yaşında olan Şemsi Paşa Külliyesi’nin duvarlarında çatlaklar oluştu.

Hazal Ocak/Cumhuriyet

Etiketler:
PATRONLAR TV - Elon Musk: Hayallerin sınırlarını zorlayan adam
Player yükleniyor...
AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Japon kredi derecelendirme kuruluşu: Türkiye'de seri iflas riski var..
Japon kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating Başkanı Orhan Ökmen, ...
Et ve Süt Kurumu o firmalara dava açtı
Et ve Balık Kurumu ile Et ve Süt Kurumu adı ve logosunu aynen ya da tüketicileri ...
Türkiye'ye daha çok yabancı fon çekecek düzenleme geliyor
Başbakan Yardımcısı Şimşek, Torba Yasa tasarısıyla Hazine'nin doğrudan ...
 
Komisyonlar düşüyor: Vatandaşa iyi, emlakçıya kötü haber
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı emlakçıların alacağı komisyonların düşeceğini ...
Erdoğan, yapılaşmayı eleştirmişti: Uzungöl'de yıkım başlıyor
Uzungöl'de Gölbaşı mevki ve göl etrafında yıkılacak tesisler belirlendi. ...
İki dakikada 1 milyar dolar harcattıran alışveriş festivali
Çin`in en büyük alışveriş festivali Bekârlar Günü`nde iki dakika 1 milyar ...
 
İşte 2018'in vergi, harç ve cezaları: Kırmızı ışıkta geçmek 236 TL
Motorlu taşıt vergisinden, pasaporta, ehliyetten, trafik cezalarına kadar ...
Bunlar da 'cadde fırsatçıları': Elde çanta emlakçı emlakçı geziyorlar
İstanbul’da kentsel dönüşümün tam gaz devam ettiği Bağdat Caddesi’nde ...
Aga İnşaat ve Şentürkler hakkında suç duyurusu
Adı gizli bir firma, 9 Kasım’da Ankara’ya iletilmek üzere, İstanbul Cumhuriyet ...
 
Elvan Gıda sahibi Hidayet Kadiroğlu kimdir? Elvan Gıda sahibine FETÖ’den yakalama kararı
PATRONLAR
Elvan Gıda sahibi Hidayet Kadiroğlu kimdir? Elvan Gıda sahibine FETÖ’den yakalama kararı
TSK’dan son dakika açıklaması! Hakkari ve Afrin’de 2 askerimiz şehit, 1 yaralı
GÜNDEM
TSK’dan son dakika açıklaması! Hakkari ve Afrin’de 2 askerimiz şehit, 1 yaralı
Fenerbahçe 3 puanı 3 golle aldı...
SPOR
Fenerbahçe 3 puanı 3 golle aldı...
Resmi Gazete'de yayımlandı: Alaçatı'ya Havalimanı geliyor
EKONOMİ
Resmi Gazete'de yayımlandı: Alaçatı'ya Havalimanı geliyor
Alman basını: Deniz Yücel için Erdoğan'la iki gizli görüşme yapıldı
MEDYA
Alman basını: Deniz Yücel için Erdoğan'la iki gizli görüşme yapıldı
Başbakan Yıldırım: Parlamentoyu çalıştırmak, yargı sürecini kısaltmak bizim işimiz!
DÜNYA
Başbakan Yıldırım: Parlamentoyu çalıştırmak, yargı sürecini kısaltmak bizim işimiz!
Elvan Gıda'nın Başkanı Hidayet Kadiroğlu hakkında FETÖ'den yakalama kararı
EKONOMİ
Elvan Gıda'nın Başkanı Hidayet Kadiroğlu hakkında FETÖ'den yakalama kararı
Kamuya ithalat yasağı
EKONOMİ
Kamuya ithalat yasağı
Üç ayda bir kontrol: Dev şirketlere döviz ablukası
FİNANS
Üç ayda bir kontrol: Dev şirketlere döviz ablukası
Topbaş: O gökdelen izinlerini ben değil Ankara veriyordu
EKONOMİ
Topbaş: O gökdelen izinlerini ben değil Ankara veriyordu
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Medya Tekstil İşte Başaranlar Aktüel
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim ReklamReklam FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri