Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ayasofya talimatı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ayasofya talimatı
SPK, o ismi Kiler Gayrimenkul hisselerinde yakaladı
SPK, o ismi Kiler Gayrimenkul hisselerinde yakaladı
427 mülki idare amirinin görev yeri değiştirildi
427 mülki idare amirinin görev yeri değiştirildi
14 yıllık evlilik bitti! Hande-Erdinç Acar çifti, yeniden boşandı
14 yıllık evlilik bitti! Hande-Erdinç Acar çifti, yeniden boşandı
25 Nisan 2018 Çarşamba - 08:26

Murat Ülker: Rahmi Koç bile “Londra’da mı yaşıyorsunuz” diye sordu. Kovsalar gitmem

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, 6.5 milyar dolarlık kredi borcu yapılandırmasına ilişkin açıklama yaptı

Murat Ülker: Rahmi Koç bile “Londra’da mı yaşıyorsunuz” diye sordu. Kovsalar gitmem

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, 'varlıklarını yurt dışına taşıyor' iddiasının yanlış olduğunu söylerken "Türkiye'den kovsalar gitmem" dedi.

Yıldız Holding, Ülker Bisküvi'de sermayenin yüzde 30'una denk gelen 102.6 milyon adet hisseyi 2 milyar lira karşılığında yine holdinge bağlı İngiltere merkezli Pladis Foods Limited'e sattı.

Son gerçekleşen satışla Pladis'in Ülker'deki hissesi yüzde 51'e çıktı. Ülker'in bu hamlesi, 'Varlıklarını yurt dışına kaçırıyor' olarak yorumlandı. En son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yurt dışına para çıkaran iş adamları olduğunu söyleyerek "Her kim işini, ticaretini, yatırımlarını büyütmek, geliştirmek, yaygınlaştırmak için değil de para kaçırmak için böyle bir yola tevessül ediyorsa kimse kusura bakmasın onu da affetmeyiz" dedi.

Bu gelişmelerin ardından Hürriyet'ten Vahap Munyar'a konuşan Murat Ülker, Türkiye'de kaldığını, kovsalar da gitmeyeceğini söyledi. 

Munyar'ın "Murat Ülker yapılandırma detaylarını açıkladı: Kovsalar gitmem!" başlıklı yazısının bir kısmı şöyle:

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, 6.5 milyar dolarlık kredi borcu yapılandırmasına ilişkin, “Kısa vadeli 400 ayrı kredi borcumuz vardı. Bunların hepsini kapatıp uzun vadeli tek borca indirmek istedik. Bankalar, “Varlıklarım 6.5 milyar dolarlık borcun tamamını kapatır, üstüne de bana 15 milyar lira kalır” deyince ikna oldu” dedi. Ülker ayrıca Türkiye’de olduğunu ve kovsalar bile gitmeyeceğini de söyledi.

Yıldız Holding’in bankalara 6.5 milyar dolarlık kredi borcu pazarlığına ilişkin mektubu göndermeden 5-6 ay önceydi. Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, şirketteki kurmaylarıyla durum değerlendirmesi yaptı:

- Şirketlerimizin bankalardan kullandığı 400 ayrı kredi var. Hemen hepsi spot ve rotatif krediler. Yani, vadeleri 6 ay ile 1 yıl arasında değişiyor. Yani, günde 1’den fazla krediye denk geliyor. Bu kredilerin vadelerini uzatmak için bir formül bulmalıyız.   Murat Ülker merak edilen soruları cevaplandırdı..

Ülker, borçlarının vadesini uzatma arayışını bankalara nasıl anlatacağını düşünürken, geçmişte adı Emlak Bankası ve Egebank’la çok anılan avukat Aydoğan Semizer’le yolu kesişti. Bu operasyon için danışman seçtiği Semizer’in ilk tavsiyesi şu oldu:

- Öncelikle bankalara, “Biz kredi taksitlerini ödemeyi durduruyoruz” diyeceksiniz. Ödemeye devam ederken masaya oturursanız, her banka kendi ödemesinin sürmesini ister. O zaman da hedeflediğiniz sağlıklı sonuca ulaşamazsınız.

Alacaklı bankalara mektup gönderildi, görüşmeye oturuldu. Ülker ve ekibi tabloyu kendi pencerelerinden açtı:

- 6.5 milyar dolarlık 400 ayrı kredi bizim için indefinite (belirsiz) bir durum yaratıyor. Tamam, ülkemizde kredi sistemi böyle çalışıyor ama bu da uzun vadeli önümüzü görmemizi zorlaştırıyor. Kredilerin vadesini uzatmamız gerekiyor.

Ülker ve ekibi, şu formülü ortaya koydu:

- Biz şirketlerimizin hepsinin borcunu Yıldız Holding’te topluyoruz. Borçlu tek muhatap Yıldız Holding olacak. Siz bize uzun vadeli 6.5 milyar dolar kredi açın. Bankalarınıza olan kısa vadeli borçlarımızı kapatalım. Yıldız Holding uzun vadeye yayılan tek borcu size ödesin.   Murat Ülker'den çalışanlarına 6 Milyar Dolarlık kredi mektubu

Bir büyük bankanın genel müdürü itiraz etti:

- Bu uygulamaya başlarsak başka gruplar için de kapı açılır.

Ülker şu yanıtı verdi:

- Bizim 3 yıllık kredilerin faizini ödeyebilecek kaynağımız var. Ancak, 3 yıl sonra gelip size “Deniz bitti, ödeyemiyorum” demem daha mı iyi olur. Bu işi sürdürülebilir hale çevirmek lazım.

Ardından ekledi:

- Bakın beyler, 55’i Türkiye’de, 80 tane fabrikam var. Varlıklarım 6.5 milyar dolarlık borcun tamamını kapatır, üstüne de bana 15 milyar lira kalır. Önemli olan sistemi sağlıklı çalıştırmak. Bankaların önceliği işi canlı tutmak olmalı.   Yapı Kredi'den Yıldız Holding açıklaması

Bir başka büyük bankanın genel müdürü söz aldı:

- Biz borçlarınızı yeniden yapılandırmaya varız.

Bir büyük banka daha bu formüle sıcak baktı:

- (...) bankası konsorsiyum lideri olsun. Yıldız Holding’e 6.5 milyar dolarlık sendikasyon kredisi açalım.

Konsorsiyumu oluşturan bankalar, 6.5 milyar dolar için vadeyi de belirledi:

- 4 yılı sadece faiz ödemeli, 8 yıl vade olacak.

Derken alacaklı 15 banka aynı noktada buluştu:

- Uzun vadeli krediden payımıza düşeni devreye almak üzere işlemleri başlatıyoruz.

Gergin başlayan görüşmelerin ardından ulaşılan aşama Murat Ülker’i memnun etti:

Murat Ülker yapılandırma detaylarını açıkladı: Kovsalar gitmem
- Bankalar çok anlayışlı ve yapıcı oldu...

Yıldız Holding’in yurt dışındaki uzun vadeliler dahil, 9 milyar dolar borcunun olduğu, 6.5 milyar dolarlık bölümü için yeniden yapılandırma istediği ilk duyulduğunda tedirginik yarattı...

Şimdi, 6.5 milyar doları 8 yıl vadeye yaymaya dönük anlaşmayı işlem aşamasına getiren Ülker rahatlamış görünüyor...
Bu durum, bankaların en güçlü şirketleri bile “kısa vadeli krediye boğmaması” gerektiğini ortaya koyuyor.

KOÇ SORDU: LONDRA’DA MI YAŞIYORSUN MURAT BEY

YILDIZ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, varlıklarının önemli bölümünü yurt dışına taşığı yolundaki izlenimlere öncelikle şu yanıtı verdi:

- Varlıklarımın 4’te biri, yani yüzde 25’i yurt dışında... 80 fabrikam var... 55’i Türkiye’de... Toplam 60 bin personelimizin 40 bini Türkiye’deki şirket ve tesislerimizde çalışıyor. Ülkemde her yıl 4-5 bin yeni istihdam yaratıyorum.

United Biscuits, Godiva ve Ülker’i sinerji için İngiltere merkezli Pladis çatısı altında topladıklarını anımsatıp, bu durumun yanlış anlaşıldığını savundu:

- Rahmi Koç bile bana, “Artık Londra’da mı yaşıyorsunuz Murat Bey?” diye sordu. Kendisine, “Ben Türkiye’deyim, bir yere gittiğim yok” cevabı verdim.

Bunu anlattıktan sonra ekledi:

- Kovsalar gitmem...

HAVA GÜNEŞLİYKEN ŞEMSİYE İSTEDİM

MURAT Ülker, kredileri yeniden yapılandırma operasyonunu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’le görüştüğünü belirtti:

- Sayın Şimşek, “Piyasalar genelde iyi. Bütün dünyada iyi” dedi. Gelecekte ne gördüğünü sordum. “Yazdan sonra mutlaka kış gelir ama zamanını bilemem” cevabı verdi.

Şimşek’in “Kredi yeniden yapılandırma işi nereden çıktı?” diye sorduğunu aktarıp, sürdürdü:

- Kendisine 400 dolayında kredimizin vadelerinin 6 ay ile 1 yıl arasında değiştiğini anlattım ve ekledim: “Hava güneşliyken şemsiye edinmek istedim. Malum, yağmur yağınca kimse şemsiye vermiyor.”

ŞOK’U HALKA AÇIYORUZ

MURAT Ülker, borç yeniden yapılandırma görüşmeleri sürerken, bünyelerindeki Şok Market zincirini halka açılma çalışmalarının da bir yandan devam ettiğini aktardı:

- Oradaki danışman 3 banka, “Bize neler olduğunu anlatın, aksi hale Şok’un halka açılması sürecini yönetmeyiz” dediler. Zaten Şok’un her detayını biliyorlardı. Yıldız Holding’i ve diğer şirketlerimizi de inceleyip, Şok’un halka açılabileceğine kanaat getirdiler.

Şok’un halka açılmasından sağlanacak kaynağı ne yapacaklarını sordum, anlattı:

- Şok, her yıl yüzde 30’lar civarında büyüyor. Örneğin bu yıl 1000 yeni dükkan açacak. Sermaye açığı vardı, biz kapattık. Halka açılma ile sağlanacak kaynağı sermayesine ekleyecek. Dönüp Yıldız Holding’e borcunu ödeyecek. Biz de oradan gelecek parayı borç ödemeye yönlendireceğiz.

YURT DIŞI MARKALARA TÜRKİYE’DE 500 MİLYON DOLARLIK ÜRETİM YAPILIYOR

MURAT Ülker, sohbet için buluştuğumuzda yanında getirdiği başta İngiltere olmak üzere yurt dışında ünlü olan markalarını gösterdi:

- Türkiye’deki tesislerimizde Godiva ve United Biscuits’e üretim yapıyoruz. Silivri’deki fabrikayı 1.5 yıl önce bu amaçla sıfırdan devreye aldık. Şu anda yurt dışındaki markalarımıza ülkemizde yaptığımız üretimin cirosu 500 milyon doları buluyor.

Söz konusu ürünlerin Ar-Ge’sinin de Türkiye’de yapıldığını belirtti:

- Yani, yurt dışındaki markalarımız ülkemizde yatırım, istihdam ve ihracat yaratıyor.

Hürriyet

Player yükleniyor...
AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:
YORUMLAR
Toplam 1yorum var, 1 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Merve Kılıç 25 Nisan 2018 Çarşamba 12:53

Murat sen kalmışsın bize ne, kahveni mi içecez ? Önemli olan paranın kalması onu da gönderiyorsunuz taksit taksit.

Yorumu oyla      0      0  
Cumhurbaşkanlığı istedi… Erdoğan’ın katılacağı tören için corona alarmı
GÜNDEM
Cumhurbaşkanlığı istedi… Erdoğan’ın katılacağı tören için corona alarmı
Yoga kursunda öğretmenden öğrencisine taciz: 
AKTÜEL
Yoga kursunda öğretmenden öğrencisine taciz: 
SPK, A1 Capital'in sahibi Murat Güler'e acımadı, 1.5 Milyon TL ceza kesti
FİNANS
SPK, A1 Capital'in sahibi Murat Güler'e acımadı, 1.5 Milyon TL ceza kesti
SPK kararı: WhatsApp grubuna üye olmak suç sayılabilecek
FİNANS
SPK kararı: WhatsApp grubuna üye olmak suç sayılabilecek
Türk Lirası altın ve dolar karşısında böyle eridi!
FİNANS
Türk Lirası altın ve dolar karşısında böyle eridi!
Burak Etiler sosyal medyayı ayağa kaldıran iğrenç iddia sonrası ilk kez konuştu
AKTÜEL
Burak Etiler sosyal medyayı ayağa kaldıran iğrenç iddia sonrası ilk kez konuştu
Sabiha Gökçen’deki yeni pistte ikinci çatlak
EKONOMİ
Sabiha Gökçen’deki yeni pistte ikinci çatlak
Konut satışlarında rekor artış; 190 Bini aştı
EKONOMİ
Konut satışlarında rekor artış; 190 Bini aştı
Hazine'nin iç borç çevirme oranı rekor kırdı: 1 lira için 2 lira borç alındı
FİNANS
Hazine'nin iç borç çevirme oranı rekor kırdı: 1 lira için 2 lira borç alındı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ayasofya talimatı
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ayasofya talimatı
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Medya Tekstil İşte Başaranlar Aktüel
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim ReklamReklam FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
X

AYRICALIKLI ÜYELİK

Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol