100 Avroya oturduğun yerden Schengen
100 Avroya oturduğun yerden Schengen
Her taşın altından çıkıyor: Kim bu Galatasaray’ın yeni yöneticisi Serdar Güzelaydın
Her taşın altından çıkıyor: Kim bu Galatasaray’ın yeni yöneticisi Serdar Güzelaydın
Gurbetçi Koç’un şirketine 2.2 milyarlık yatırım
Gurbetçi Koç’un şirketine 2.2 milyarlık yatırım
Gençlik koluna giriyorsun, profesör olup çıkıyorsun
Gençlik koluna giriyorsun, profesör olup çıkıyorsun
HABERLER>EKONOMİ
12 Eylül 2017 Salı - 08:51

Milyonerler Türkiye'den neden kaçıyor?

Dünyanın son 40 yılına damgasını vuran neoliberal dünya düzeninin en önemli sonucu gelir adaletindeki bozulma oldu...

Milyonerler Türkiye den neden kaçıyor?

Dünyanın son 40 yılına damgasını vuran neoliberal dünya düzeninin en önemli sonucu gelir adaletindeki bozulma oldu. Bir tarafta yaşamını asgari koşullarda dahi sürdüremeyen, insani koşullarda barınma imkanı bulamayan, “iyiliksever” küresel/yerel yardım kuruluşların ianesine muhtaç milyarlarca insan ortaya çıkarken, diğer yandan dünya çapında dolar milyarderi/milyoneri sayısı tarihte görülmemiş sayılara ulaştı.

2016 yılı verilerine göre, dünyadaki toplam servetin yüzde 45’i dünya nüfusunun yüzde 0,7’sine aitken, en alt dilimdeki yüzde 73,2’nin dünyanın toplam servetinden aldığı pay yalnızca yüzde 2,4. Dünyanın genel durumu bu. Ülkeler neoliberal dünya sistemiyle bütünleştikleri ölçüde bu adaletsizliğin de benzer bir parçası haline geliyorlar. 24 Ocak 1980’den itibaren, yani yaklaşık 38 yıldır, neoliberal dünya sisteminin parçası olmakla övünen ülkemiz açısından da durum farklı değil. 2016 yılı itibarıyla dolar milyarderi sayımız Japonya, Avustralya, İsveç, İsviçre, İspanya dahil, dünyanın bir çok gelişmiş ülkesini geride bırakarak 29’a ulaşmış durumda.

Altı bin milyoner Türkiye'den taşındı

MİLYONER ARTIŞI AÇISINDAN DURUM OLDUKÇA İYİ!

Milyoner sayısındaki artış hızı açısından baktığımızda da durumumuz oldukça iyi. AKP dönemi ekonomik mucizesini en net görebildiğimiz yer dolar milyoneri sayısındaki müthiş artış. 2003 yılında 30 bin olan dolar milyoneri sayımız, 2016 yılı sonunda 100 bini aşmış durumda. Dünyanın en büyük ekonomileri sıralamasında 17. sırada iken dolar milyoneri sayısı bakımından iki basamak yukarda yer tutmayı başarmış, Almanya ve Fransa hariç neredeyse tüm Avrupa ülkelerini geride bırakmış durumdayız.

Türkiye'den taşınan ultra zenginler o ülkeye gitti

Bu açıdan bakıldığında, neoliberalizmin milyarder ve milyoner yaratma kapasitesi ile sefalet/yoksulluk ve göçmen/mülteci yaratma kapasitesinin birlikte yükseldiğini söylemek mümkün. “Demokrasi” götürmek adı altında gerçekleştirilen, neoliberal ekonomik ve siyasi sistem dayatmalarının, daha açık ifade edersek, emperyalist ülkeler ve küresel mali sermaye işbirliği ile sürdürülen/yaygınlaştırılan neoliberal terörün sonucu olarak, yaşamını kendi ülkelerinde sürdürme olanağı kalmayan milyonlarca yoksul, nispeten daha kolay iş ve güvenlik bulabileceklerini düşündükleri ülkelerin kapısına dayanmış durumda.

2016 YILINDA MAL VARLIĞI 1 MİLYON DOLARIN ÜZERİNDE OLAN

Zorbalık ve adaletsizliklerin arttığı her dönemde olduğu ve tarihte birçok örneğini gördüğümüz yoksul göçü açısından yeni olan ya da şaşıracak bir şey yok aslında. Enteresan olan yoksullar açısından zorunlu olarak gerçekleşen bu göç dalgasına, son dönemde gönüllü olarak zenginlerin de katılmış olması; milyonerlerin, büyük çoğunlukla devlet destekli ve kamu kaynaklarının şu ya da bu şekilde özel mülkiyet konusu yapılması yoluyla milyoner olmayı “başardıkları” ülkeleri “gönüllü” olarak terk etmeye başlaması. 

Dünya genelinde, 2016 yılında mal varlığı 1 milyon doların üzerinde olan 82 bin kişi kendi ülkesini terk ederek, başka ülkelere taşınmış durumda ve bu eğilim her geçen gün artarak devam ediyor. Oransal artış açısından lider durumda olsak da, zengin göçü sadece bizim ülkemize has bir durum değil. Global Health Review tarafından hazırlanan bir rapora göre, milyoner kaçışının sayısal olarak en çok yaşandığı ülkelerin başında Fransa geliyor. Fransa’yı Çin, Brezilya, Hindistan ve Türkiye takip ediyor. Milyoner sığınmacıların en çok tercih ettikleri ülkeler ise sırasıyla Avustralya, ABD, Kanada, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Yeni Zelanda.

Yoksulların ülkelerinden kaçma nedenleri son derece yaşamsal ve insani açıdan anlaşılır durumda iken, zengin göçü açısından durum o derece net değil. Hemen akla gelen ilk soru, kim bu insanlar? Zengin olmayı “başardıklar” ülkeleri niçin terk ediyorlar, daha açık ifade edersek niçin kaçıyorlar, gittikleri yerde ne bulmayı umuyorlar?

Söz konusu rapora göre, zenginlerin taşınma/göç kararında ülkelerin politik ve ekonomik durumların etkili olduğu söylense de, çeşitli kaynaklardan faydalanarak oluşturduğum tabloda yer alan veriler dikkate alındığında, gerek kaçılan gerekse sığınılan ülkeler açısından en azından ilk bakışta göze çarpan, belirgin bir benzerliğin söz konusu olmadığı görülüyor.

Kaçılan ülkeler açısından Fransa en çok göze batan ülke iken, gidilen ülkeler arasında ise BAE dikkat çekiyor. Fransa’dan kaçışın nedenleri konusunda yaygın kabul gören tespitlerin başında, nispeten yüksek olduğu düşünülen gelir ve kurumlar vergisi oranları ile özellikle Kuzey ve Batı Afrika ülkeleri kaynaklı göçün yarattığı güvenlik sorunları geliyor. Neoliberalizm karşıtı siyasi partilerin güçlenişi diğer bir etken. Tam bir vergi cenneti olan Birleşik Arap Emirliklerinin zengin göçünün hedefi olması da son derece anlaşılır.  Güneydoğu Asyalı, Uzak Doğulu göçmen işçiler sayesinde vergisiz lüks yaşamın sürekliliği garanti altına alınırken,  ülkenin demokrasi sıralamasında 150. sırada olması, bir anlamda bu ülkeyi “tercih eden” zenginlere sağlanan yüksek güvenliğin de nedenini oluşturuyor.

ZENGİN GÖÇÜNE KAYNAKLIK EDEN ÜLKELERİN ORTAK ÖZELLİĞİ

Gelelim yukarıda oluşturduğumuz tablodan bizim yaptığımız diğer çıkarımlara. Fransa hariç tutulduğunda, zengin göçüne kaynaklık eden ülkelerin ortak özelliği, kamu kaynaklarının özelleştirilmesi, sermayeye sağlanan teşvikler, ucuz emek ve tabii ki siyasi klientalizm/kayırmacılık kaynaklı olarak son 30-40 yılda en hızlı şekilde zengin yaratan ülkeler olmaları. Zenginliğin oluşma sürecinin siyasetle olan sıra dışı ilişkisinin doğal sonucu, zenginliğin aynı yolla kaybedilebilmesi riskini de normal olarak barındırıyor. 

Tablodan da görüleceği gibi, BAE dışındaki hedef ülkelerin ortak özelliği sermaye ve mülkiyet haklarına üst düzeyde hukuki/anayasal güvence sunuyor, mülkiyet hakkını, gelir dağılımındaki adaletten, sosyal devlet olmaktan daha önemli bir “demokratik” değer olarak görüyor olmaları. Neoliberal politikalara ısrarlı bağlılıklarıyla öne çıkan bu ülkeleri, son dönemin moda kavramıyla, “hukukun üstünlüğünün” kurumsallaşmış olduğu ülkeler diye tanımlamak da mümkün.

Servetlerini, bu serveti kazandıkları ülkede güvende hissetmeyen milyonerler, bazen servetleriyle birlikte giderek, bazen servetlerinin bir kısmını, bazen tamamını önden gönderip kendi gelecekleri için uygun olmadığını düşündükleri ülkenin sırtından servetlerini artırmaya da devam ederek,  servetlerini güvence altına almaya çalışıyorlar.

Bu şekilde bakıldığında, kaçılan ülkeler ve hedef ülkeler açısından ilk bakışta göze çarpmayan bir ilişki olduğunu söylemek de mümkün.

Ahmet Müfit/OdaTV.com

Etiketler:
AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:
YORUMLAR
Toplam 2yorum var, 2 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
hakan 14 Eylül 2017 Perşembe 20:35

bkz. Zygmunt Bauman''ın eseri: Azınlığın Zenginliği Hepimizin Çıkarına mıdır?

Yorumu oyla      0      0  
hakan 14 Eylül 2017 Perşembe 20:35

bkz. Zygmunt Bauman''ın eseri: Azınlığın Zenginliği Hepimizin Çıkarına mıdır?

Yorumu oyla      0      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Sahibinden satılık antik kent
Kültür ve Turizm Bakanlığı, özel mülkiyette bulunan arkeolojik sit alanlarındaki ...
Okul servis ücretlerinde fiyat karmaşası: Şimdi de hostes ücreti...
Tartışmaların odağındaki okul servisleri, ücretlerin belirlenmesinin ardından ...
İş dünyası, büyüme rakamları için ne dedi?
İş dünyası örgütlerinin temsilcileri, Türkiye ekonomisinin bu yılın ikinci ...
 
Domatesten iyi haber
Rusya’nın,Türk F-16'larının Kasım 2015'te bir Rus uçağını düşürmesi nedeniyle ...
Geline 15 kilo altın takıldı, zarflardan bir milyon çıktı: Peki vergisi nerede?
'Ertuşi Aşireti'ne mensup İskender Ertuş'un oğlunun düğününe yaklaşık ...
Ne olacak bunlar! Açılmadan kapanan AVM var..
Kapanan AVM'lerin yatırım değerinin milyarlarca lirayı bulduğunu belirten ...
 
FETÖ'den el koyulan Dumankaya daireleri açık artırmayla satılıyor
Dumankaya İnşaat'ın taşınmazları 26 Eylül'de Eskidji müzayede evi tarafından ...
Türkiye ekonomisinde hayal kırıklığı yaratan büyüme sürprizi
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yılın ikinci çeyreğine (nisan-haziran) ...
Maliye Bakanı açıkladı: KDV'de 'Düz oran' dönemi
Maliye Bakanı Naci Ağbal, sayıları 1 milyona ulaşan mükellefte “düz oranlı ...
 
'Kayıp 700 bin avro' davasında polislere şok ceza..
GÜNDEM
'Kayıp 700 bin avro' davasında polislere şok ceza..
NATO'dan Erdoğan'a cevap: Türkiye'nin güvenliği...
DÜNYA
NATO'dan Erdoğan'a cevap: Türkiye'nin güvenliği...
Hollandalı ressam Vincent van Gogh'un bilinmeyen bir eseri daha bulundu
KÜLTÜR-SANAT
Hollandalı ressam Vincent van Gogh'un bilinmeyen bir eseri daha bulundu
Akmerkez'deki yıkım karayla ilgili flaş gelişme
EKONOMİ
Akmerkez'deki yıkım karayla ilgili flaş gelişme
Çiftlikbank üyelerine şok... Ödemeler durduruldu
EKONOMİ
Çiftlikbank üyelerine şok... Ödemeler durduruldu
Moskova'nın 'en karanlık ayı': Aralık ayında yalnızca 6 dakika güneş yüzü gördü
DÜNYA
Moskova'nın 'en karanlık ayı': Aralık ayında yalnızca 6 dakika güneş yüzü gördü
8 aydır SGK'dan maaşı ödenmeyen işçiden İŞKUR önünde çıplak eylem
EKONOMİ
8 aydır SGK'dan maaşı ödenmeyen işçiden İŞKUR önünde çıplak eylem
İşte Gedik Yatırım'ın 2018 sonu dolar tahmini
FİNANS
İşte Gedik Yatırım'ın 2018 sonu dolar tahmini
THY, geniş koltuklardan ek 79 Dolar almaya başladı
EKONOMİ
THY, geniş koltuklardan ek 79 Dolar almaya başladı
Kılıçdaroğlu ve Bilal Erdoğan uzlaşamadı: Talimatla ifadesi alınacak
GÜNDEM
Kılıçdaroğlu ve Bilal Erdoğan uzlaşamadı: Talimatla ifadesi alınacak
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Medya Tekstil İşte Başaranlar Aktüel
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim ReklamReklam FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri