Çok kritik uyarı geldi! Bütün birikiminiz bir anda uçup gidebilir
Çok kritik uyarı geldi! Bütün birikiminiz bir anda uçup gidebilir
Bütçe 5 ayda 20.5 milyar lira açık verdi
Bütçe 5 ayda 20.5 milyar lira açık verdi
Milyarlık vurgun...Alacaklılar tesisleri bastı, bir titan daha firarda
Milyarlık vurgun...Alacaklılar tesisleri bastı, bir titan daha firarda
Kanal İstanbul'dan geçiş için kim 180 bin dolar verir?
Kanal İstanbul'dan geçiş için kim 180 bin dolar verir?
8 Temmuz 2011 Cuma - 15:06

Mevduata en yüksek faiz veren bankalar

TL ve döviz mevduat müşterilerini çekmek için yarışan bankalar, birbirinden cazip faiz oranları uyguluyor. İşte özel faizler..

Mevduata en yüksek faiz veren bankalar

Esin Çetinel'in haberi

TL ve döviz mevduat müşterilerini çekmek için yarışan bankalar, birbirinden cazip faiz oranları uyguluyor. Bazı bankalarda “tanışma faiz”leri yüzde 10’lara çıkarken 100 bin TL üzerinde parası olanlar için bu oran yüzde 12’leri buluyor...

MEVDUATTA müşteri kapma yarışına giren bankalar, faizde kesenin ağzını açtı. Hem haziran ayı sonunda bağladıkları altı aylık bilançolarını makyajlamak hem de mevduat müşteri tabanını genişletmek için kolları sıvayan bankalar, “tanışma faizi” adı altında aylık mevduata yüzde 10’ları aşan faizler vermeye başladı. Üstelikte bu faizler, 25- 50 bin TL arasındaki nispeten küçük tasarruflara da uygulanıyor. 100 bin TL ve üzeri parası olanlarsa bu oranların çok daha üzerinde faiz alıyor. Bazı bankalar 100 bin TL üzeri hesabı bulunan ve sürekli kendisiyle çalışan müşterilerine yüzde 12’lerin de üzerinde faiz verirken döviz tevdiat hesaplarında oranlar yüzde 6’lara dayanmış durumda...

BİR KEREYE MAHSUS

Çoğu banka, haziran sonuna kadar sürdürdüğü “tanışma faiz”i dönemini önümüzdeki aylarda oranları biraz aşağıya çekerek de olsa sürdürmekte kararlı görünüyor. Halen 32 gün ve üzeri vadelere yüzde 8 ile 11.25 arasında faiz uygulayan bankalar, bunu sadece bir defaya mahsus yapıyor. Vadesi dolan ve parasını yeniden bağlamak isteyen müşteriler, bu oranların yaklaşık 1 hatta 2 puan daha düşüğüne razı olmak zorunda. Örneğin Finansbank “tanışma faizi” olarak bugüne kadar kendisiyle hiç çalışmamış olanlara bir defaya mahsus 32 gün için yüzde 10.90 faiz verirken 92 gün içinse yüzde 11.25 faiz uyguluyor. Ancak parasının vadesi dolan kişi, bir sonraki aynı dönemler için sırasıyla yüzde 9.92 ve yüzde 10.15 faiz alabiliyor. Yani yaklaşık bir puan faiz kaybı yaşıyor.

DÖVİZDE FAİZ 5’E DAYANDI

Benzer durum döviz tevdiat hesapları için de geçerli. Bankalar “tanışma faizi” adı altında döviz hesabı için de sadece bir kereye mahsus olarak yüzde 5’lere varan faiz uyguluyor. Üstelikte bu faizler 50 bin TL ve altında kalan nispeten düşük tutardaki dolar veya euro hesapları için veriliyor. Başka bir deyişle 30 bin doları veya 20 bin euro’su olanlar yüzde 5’lere varan faizlerden yararlanabiliyor. Daha yüksek tutarlı döviz hesapları içinse bankalar yüzde 6’lara varan oranlar uyguluyor. Ancak şube yetkilileri büyük tutarlar için faiz verme yetkisinin kendilerinde olmadığını, bu işlemleri genel müdürlükten yetki alarak yapabildiklerini belirtiyor.

100 BİN TL ÜZERİNE ÖZEL ORAN

Banka şubelerinde yaptığımız araştırmalara göre, çoğu banka “tanışma faizini” 50 bin ile 100 bin TL arasındaki mevduatlara uyguluyor. Ancak içlerinde istisnalar da yok değil...  Bir ve üç ay vadeli mevduatlar için yüzde 5.5 ile 7.5 arasında faiz verdiğini duyuran bazı bankalar, şubelere gelen müşterilerine 5 bin TL için bile olsa bazen yüzde 10’lara varan “tanışma faizleri” verebiliyor. Buna karşın nakit tutarı 100 bin, bazı bankalarda ise 250 bin TL’nin üzerine çıktığında bu oranlar daha da yukarı çekiliyor. Aldığımız bilgilere göre büyük mevduat sahiplerine genel müdürlük yetkisi dahilinde TL cinsi olanlar için yüzde 12’lerin üzerinde, döviz tevdiat hesaplarında ise yüzde 6’lara varan faiz oranları uygulanıyor.

Bu arada faiz oranlarının çok oynak olduğu bu günlerde faiz oranları neredeyse her gün değişiyor. Bu nedenle şube yetkilileri “Bize bir gün önce haber verin faizinizi fiksliyelim” uyarısında bulunuyor.

DÜŞÜK PARAYA E-MEVDUAT

Öte yandan bankaların mevduat faizlerinde başlattığı yarış, şube faizlerini e-mevduat faizlerine de taşıdı. Bankalar geçmiş aylarda çok yüksek parası olmayan müşterilerine internetten e-mevduat hesabı açması halinde ek faiz veriyordu. Bu dönemde e-mevduat, şubeden hesap açtırmaktan daha karlı hale gelmişti. Ancak son dönemde bankalar küçük tasarruf sahiplerine bile şubelerinden çok cazip faiz oranları vermeye başladı. Bankacılar 3 bin-5 bin TL gibi çok küçük meblağlara mevduat yapmak isteyenler için hala e-mevduatın cazip olduğunu belirtiyor. Ancak artık 10 bin-20 bin TL gibi küçük tasarrufların bile şubelerden özel oran aldığı hatırlatılıyor.

E-MEVDUATA ARTI 0.25

Banka bir aylık mevduata yüzde 7.75, üç aylık mevduata ise yüzde 6.50 faiz vereceğini açıklamasına karşın şubeye giden müşterisini sırasıyla yüzde 8.25 ve yüzde 8.50 faizden yararlandırıyor. Buna karşın banka, internet kullanarak e-mevduat hesabı açan müşterilerine bu faizin de üzerinde 0.25 artı faiz uyguluyor.

TEB’DEN ÖZEL FAİZ

Banka bugüne kadar hiç çalışmadığı veya 2011 yılında TEB’den mevduat hesabı açtırmamış olanlar için geçen ay özel faiz vermeye başladı. TEB, bu koşulları sağlayan ve maksimum 50 bin TL’si olanlara 32-39 gün arası vade için yüzde 9.70, 93 gün vade içinse yüzde 10.40 faiz verdi. Banka, haziran ayı sonunda sona eren kampanyanın ardındansa 32-39 güne yüzde 9.25, 93 güne yüzde 9.75 faiz uygulamaya başladı. TEB, bu kapsamda dolar hesabı açtıranlara ise 1-3 ay için yüzde 3.15 faiz uyguluyor.

MÜŞTERİSİNE YÜKSEK FAİZ

Banka müşterisi olmayan ve ilk kez mevduat hesabı açtıracak olanlara 32 gün ve üzeri vadeler için yüzde 8, üç ay içinse en fazla yüzde 8.50 faiz veriyor. 31 günden daha kısa vadeli mevduat hesabı açtırmak isteyenler ise ancak gişe faizi olan yüzde 6.50 getiri sağlıyor.

Ancak banka, kendi müşterilerine daha yüksek faiz de verebiliyor. Müşterilerini dört segmente ayıran banka, her segment için farklı faiz oranı uyguluyor. En büyük montanlı işlem yapan müşterileri için bazen bir ay vadeli mevduata yüzde 10.50’ye varan faiz veriyor. Bankanın döviz hesaplarının faizlerinde ise büyük oynamalar görünmüyor. Bir ay vadeli dolar veya euro hesaplarına yüzde 2 ile 2.10 arasında faiz uyguluyor.

UZUN VADEYE DÜŞÜK FAİZ

Banka bir ay için yüzde 8, üç ay içinse daha düşük bir faiz oranı olan yüzde 7.75 faiz uyguluyor. Benzer şekilde döviz mevduat hesaplarında da uzun vadede faiz aşağı iniyor. Bir ay vadeli dolar hesabına yüzde 3 faiz uygulayan banka, üç ayda bu faizi müşterisine göre yüzde 2.75 ile 2.5 arasına çekiyor.

32 GÜNE YÜZDE 8

Banka 32 günlük mevduata yüzde 8 faiz verirken 92 gün vadeli mevduata ise yüzde 8.75 faiz uyguluyor. 100 bin TL’nin üzerindeki hesaplar içinse bu oranların üzerinde faiz veriyor. Ziraat Bankası aylık faizi yüzde 1.5 olan döviz mevduat hesaplarına ise en fazla yüzde 2 faiz uyguluyor.

PREMİER MÜŞTERİ ORANI

HSBC, 50 bin TL’si olan, daha önce bankaya hesap açtırmamış müşterilerine 32 gün vadeli mevduatları için yüzde 10.75, üç ay için yüzde 9.75 faiz veriyor. Ancak para miktarı 25 bin TL’ye düştüğünde faiz oranı 41 gün için yüzde 8.75’e, 92 gün içinse yüzde 9’a kadar geriliyor. Banka yine “tanışma faizi” kapsamında 41 günlük dolar ve euro hesabına yüzde 2.75 faiz uyguluyor. 75 bin TL üzerinde nakit yatıranları ise Premier müşteri kapsamına alıp daha özel hizmet ve oranlar verebiliyor.

DÖVİZDE DE TANIŞMA FAİZİ

Finansbank da “tanışma faizi” uygulayan bankalardan. Banka, Ocak 2011’den bu yana mevduat hesabı bulunmayanlar veya Finansbank ile hiç çalışmamış olanlara, 32 gün için yüzde 10.90, 46 gün için yüzde 11. 92, gün içinse yüzde 11.25 faiz uyguluyor. Yalnız bir kez uygulanan “tanışma faizi”nin ardından bankadaki mevduatını yeniden bağlamak isteyenlere ise bir ay için yüzde 7.90, üç ay içinse yüzde 9.70 faiz veriliyor.

Finansbank, döviz hesapları için de “tanışma faizi” uyguluyor. Buna göre euro ve dolar hesaplarına 32 gün için bir kereye mahsus yüzde 4.70 faiz veriyor. Ancak aynı hesap yenilendiğinde faiz oranı 2.70’e geriliyor. Banka bu oranları 100 bin TL’ye kadar olan her tutarda mevduat için uyguluyor. 100 bin- 250 bin TL arası ve 250 bin TL üzerine içinse daha yüksek faiz oranları veriyor.

YENİ ORANLAR BELİRLEYECEK

Banka 5 ile 100 bin TL arasındaki mevduatlara 32 gün için yüzde 9.75, 92 gün ve üzeri vadeler içinse yüzde 10 faiz uyguluyor. Ancak bu oranlar, haziran ayı sonuna kadar geçerliydi. Banka temmuz ayından itibarense farklı oranları devreye sokmaya hazırlanıyor. Dolara göre euro’ya artı 0.25 faiz uygulayan banka 92 günlük dolar hesabına yüzde 3.25 faiz veriyor.

100 BİN VE ÜZERİ DÖVİZE ÖZEL FAİZ

Yapı Kredi, 50 bin TL için 32-35 gün vadeli mevduata yüzde 8.40, 95 güne ise yüzde 8.55 faiz uyguluyor. Bankanın 100 bin ile 500 bin TL üzerindeki mevduat sahiplerine uyguladığı faiz oranı ise yüzde 10.
Döviz hesaplarında da 32-34 gün için yüzde 2.20 veren banka, buna karşın 92 güne yüzde 2, 120 güne ise yüzde 2.05 faiz veriyor. Banka döviz hesaplarında 100 bin ve 500 bin dolar arasındaki mevduatlara özel oran uyguluyor.

30 GÜNE YÜZDE 10

Banka, Turuncu hesap kapsamında ilk kez hesap açtıranların 50 bin TL’sine 30 gün için yüzde 10 faiz uyguluyor. Ancak bir ay sonra müşteri bu mevduatı yenilemeye kalktığında faizi yüzde 9’a iniyor. Üç ay içinse yüzde 9 ile 9.5 arasında faiz veriyor.

ING de döviz hesaplarına “tanışma faizi” uyguluyor. Banka, ilk kez bir ay vadeli 10 bin dolar ve üzeri hesap açtıranlara yüzde 4.25 faiz uyguluyor. Üç ayda bu oran yüzde 4.50’ye ulaşıyor. Ancak mevduat yenilendiğinde faiz oranı da yüzde 3’lere geriliyor.

DENİZBANK’TAN “HOŞGELDİN FAİZİ”

DenizBank “hoş geldin faizi” veriyor. Bankada ilk kez mevduat hesabı açtıranlara özel oran veren DenizBank, 50 bin TL’ye bir ay için yüzde 9.90 faiz verirken üç ay vadeli hesaplara ise yüzde 10.25 faiz uyguluyor. Ancak vadeler dolduğunda ikinci kez bağlamak isteyenlere bir ay vadeli maksimum yüzde 9, 92 gün vadelere ise yüzde 9.15 faiz veriyor.

Döviz hesaplarına da “hoş geldin faizi” veren banka, bir ay ve üç ay vadeli dolar hesapları için yüzde 4 faiz uyguluyor. Buna karşın ikinci kez parasını Denizbank’ta değerlendiren bir kişi parasını bir ay için yüzde 3.65, üç ay içinse yüzde 3.90’a bağlayabiliyor.

KUPONLU FAİZ

Banka 50 bin TL’si olan müşterilerine bir ay için yüzde 9.25, üç ay içinse yüzde 9.50 faiz veriyor. Para tutarı 50 bin TL’nin altına indiğinde ise bir ay için faiz oranı yüzde 8.75-9’a geriliyor. Banka 100 bin, 250 bin ve 500 bin TL’lere farklı faiz oranları uyguluyor.

Anadolubank, dolar ve euro içinse bir ve üç ay vadeli mevduatlar için yüzde 3.5 faiz veriyor. Önceden tanışma faizi uygulayan banka, bu kampanyasını sona erdirmiş durumda. Bu nedenle eski ve yeni müşterileri aynı orandan faydalanıyor. Bankanın bunun dışında bir yıl vadeli ancak her ay faiz ödemeli “kuponlu faiz” ismini verdiği hesabı da bulunuyor. Bu hesabın faiz oranı ise yüzde 9.75.

Gökhan MENDİ / TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı

“Yüzde 10.20 faiz temmuzda da sürecek”

Bankamızın haziran ayında başlattığı ‘tanışma kampanyası’na temmuz ayında da devam edeceğiz. Haziran ayında eski ve yeni müşterilerimizden son derece olumlu tepkiler aldık ve birçok yeni mevduat müşterisi kazandık. Temmuz ayındaki rekabetçi ‘tanışma faizimiz’ ile özellikle 1 ve 3 ay vadede 100 bin yeni müşteriye ulaşmayı hedefliyoruz. Kampanya, temmuz ayına kadar yeni girişler için geçerli olacak. 1 ay vadede yüzde 9.50, 3 ay vadede yüzde 10.20 veriyoruz, 1 yıl ve üzeri mevduatlarda da son derece cazip oranlarımız var.

Döviz mevduatları içinse tanışma kampanyası uygulamamız henüz yok ancak ilerleyen zamanlar için farklı döviz cinsleri için de kampanya hazırlığımız olabilir.

Kısa dönemde faiz politikasında ise bir değişiklik beklemiyorum. Merkez Bankası politikalarını ve enflasyon oranlarını gözönüne alırsak faiz artış sinyalini henüz görmüyoruz. Merkez Bankası munzam karşılıklarını artırarak ya da diğer farklı para politikası araçlarıyla piyasayı kontrol etmeye çalışıyor, politika faizlerinde şimdiye kadar bir değişikliğe gitmedi. Bu nedenle TL mevduat faizlerinde hızlı bir artış beklemiyoruz. DTH faizlerine gelince yurtdışında FED’den (Amerikan Merkez Bankası) bu sene faiz artışı beklenmiyor, eurobondlar ya da Amerika hazine bonolarının oranlarına baktığımızda ise DTH faizlerinde yüksek bir artış için kuvvetli bir neden görmüyoruz.

Para dergisi

Player yükleniyor...
AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:
YORUMLAR
Toplam 1yorum var, 1 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
şengül 12 Kasım 2014 Çarşamba 11:44

başka bankaların mevduat faiz oranlarınıda yazarsanız iyi olur

Yorumu oyla      0      0  
Konut kredilerindeki batak büyüyor
EKONOMİ
Konut kredilerindeki batak büyüyor
Yandaş müteahhitlere 4 milyar ‘destek’ verildi
EKONOMİ
Yandaş müteahhitlere 4 milyar ‘destek’ verildi
İstanbul'da ölüm bile dert: 2,5 yıl sonra mezar kalmayacak...
EKONOMİ
İstanbul'da ölüm bile dert: 2,5 yıl sonra mezar kalmayacak...
Ali Koç kararını verdi.. Fenerbahçe'de 2.nci Aykut Kocaman dönemi sona erdi
SPOR
Ali Koç kararını verdi.. Fenerbahçe'de 2.nci Aykut Kocaman dönemi sona erdi
On binlerce kişi ihraç edildi.. OHAL kalkınca KHK’lar ne olacak!
GÜNDEM
On binlerce kişi ihraç edildi.. OHAL kalkınca KHK’lar ne olacak!
20 farklı usulsüzlük... 'Müşteri garantili' yağma...
EKONOMİ
20 farklı usulsüzlük... 'Müşteri garantili' yağma...
ABD Senatosu'ndan geçti! Kritik Türkiye detayı
DÜNYA
ABD Senatosu'ndan geçti! Kritik Türkiye detayı
Bahçeli: AK Parti'nin arka lastiği değiliz
GÜNDEM
Bahçeli: AK Parti'nin arka lastiği değiliz
Beş ayda 915 milyon liralık örtülü harcama
EKONOMİ
Beş ayda 915 milyon liralık örtülü harcama
Devasa tıbbi cihaz ihalesinde sorular: Nasıl olur da..
EKONOMİ
Devasa tıbbi cihaz ihalesinde sorular: Nasıl olur da..
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Medya Tekstil İşte Başaranlar Aktüel
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim ReklamReklam FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri

AYRICALIKLI ÜYELİK

Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol