Polis e- devletle anlaştı... Araç çekmede yeni dönem
Polis e- devletle anlaştı... Araç çekmede yeni dönem
Trabzon’da pistten çıkan Pegasus uçağı adım adım denize kayıyor 
Trabzon’da pistten çıkan Pegasus uçağı adım adım denize kayıyor 
Bakan açıkladı, vatandaş zamlanacak diye geri çekti
Bakan açıkladı, vatandaş zamlanacak diye geri çekti
Genç yeteneklerin Turkcell CEO'su ile bir günü: Sabah 5'te bekliyorum..
Genç yeteneklerin Turkcell CEO'su ile bir günü: Sabah 5'te bekliyorum..
HABERLER>İŞTE BAŞARANLAR
11 Nisan 2017 Salı - 08:54

Meleklerin yatırımları kanatlandı, 67 Milyon Doları aştı

Girişimlere, 2015 yılında 36 milyon dolar yatırım yapılırken, 2016 yılında bu rakam neredeyse ikiye katlanarak 67 milyon doları aştı.

Meleklerin yatırımları kanatlandı, 67 Milyon Doları aştı

Türkiye’de girişimcilik ekosistemi genç ancak hızla gelişiyor. Yeni girişim yatırımları da önemli başarılara imza atmaya başladı. Geçen yıl Güney Doğu Avrupa ve Ortadoğu bölgesinde yeni yatırımlarda en çok yatırım yapılan ülke İsrail’den hemen sonra Türkiye oldu.

Türkiye’de melek yatırımcıların ve girişim fonlarının sayısı giderek artarken girişimlere yapılan yatırımlar katlanarak artıyor. Girşimlere, 2015 yılında 36 milyon dolar yatırım yapılırken 2016 yılında bu rakam nerdeyse ikiye katlanarak 67 milyon doları aştı. İlk sırada 22 milyon dolardan fazla yatırım miktarıyla Fintech yer alırken, onu 5 milyon dolarla emlak ve pazaryeri girişimleri takip etti. Tohum öncesi ve tohum yatırımları ise yaklaşık 1.8 milyon dolara ulaştı. Geçen yıl yatırım adedi olarak son 5 yılın rekor kırılarak yüzde 43 büyüme ile 124 sayısına ulaşıldı. Avrupa Melek Yatırım Ticaret Örgütü’nün 2016 yatırım istatistiklerinde de Türkiye Avrupa’nın en fazla melek yatırım alan 8. pazarı olarak yerini aldı.

MV Holding ve Revo VC 19.2 milyon dolar yaptırım yaptı

MV Holding ve Revo VC, fintech girişimi Cardtek’e yüzde 24’lük azınlık hissesine 19.2 milyon dolar yatırım yaparak sektördeki en büyük yatırım turlarından birine imza attı. Onu Doğu Avrupa ve Türkiye’deki erken aşama girişimlere yatırım yapan Almanya merkezli Earlybird VC‘den 5 milyon dolarlık yatırım alan mobilya dikeyindeki en büyük e-ticaret girişimlerden Vivense takip etti. Ardından Verusaturk GSYO, Smartiks’e 2 milyon dolarlık bir yatırım yaptı. Bütün bu büyük yatırımlar geçen yıl mart ayında gerçekleşti. Hizmet sektörüne odaklı bir teklif toplama sitesi Armut. com da Addventure ve Hummingbird Ventures’tan 3.2 milyon dolarlık yeni bir yatırım aldı.

6 bin yakın startup, 250’ye yakın aktif kurumsal yatırımcı var

Türkiye’de 2017 itibarıyla 6 bine yakın start-up, 250’ye yakın aktif kurumsal yatırımcı, 21 adet VC, 15 melek yatırımcı ağı, 16 CVC ve 80’in üzerinde teknopark ve hızlandırma programı bulunuyor. Buna rağmen 10’dan fazla yeni startupa yatırım yapan sadece 3 melek yatırımcı ağı var. Hazine Müsteşarlığı’na göre, Türkiye’de 40’tan fazla akredite edilmiş melek yatırımcı bulunuyor. Türkiye’de en az 1 yeni yatırıma başlanan 150 aktif melek yatırımcı olduğu tahmin ediliyor. Türkiye’nin yeni girişimlerde çok hızlı yolkat ettiğini ifade eden sektör temsilcileri, son yıllarda hayat bulan ve yatırım çeken çok ciddi girişim fikirleri Türkiye’yi cazibe merkezi haline getirmeye başladığını belirtiyor. Girişimlerin lokalden çok bölgesel düşünmeleri gerektiğini vurgulayan temsilciler, bu yıl çekirdek sermeye yatırımlarının çok hızlı büyüyeceğini söylüyor.

Girişim yatırımlarında yüzde 100’den fazla büyüyen tek sektör finans

Girişimcilere yapılan erken aşama yatırımları 2016 içinde %100’den fazla büyüyen tek sektörün finans olduğunu belirten Dünya Melek Yatırım Forumu (WBAF) ve Türkiye Melek Yatırımcılar Derneği (TBAA) Başkanı Baybars Altuntaş, startup yatırımlarında aslında alınacak daha çok yol olduğunu vurgulayarak, “80 milyonluk çoğu genç nüfus gözönüne alındığında, bu artış trendinin önümüzdeki yıllarda da yükselerek devam edeceğini söyleyebiliriz.Startup ve girişimcilik ekosisteminde Türkiye yatırım alma konusunda birinci lige oynuyor” dedi. WBAF anketinde yatırımcıların yüzde 60’ının fintech yatırımlarını ajandalarının ilk sırasına yazdıklarını kaydeden Altuntaş, Türkiye’nin Fin- Tech yatırımlarında ve mobil ödeme sistemlerinde, pek çok ülkeden çok daha iyi durumda olduğunu vurguladı.

Türkiye, İsrail ile benzer başarılara imza atabilir

Çok yakında Türkiye’nin İsraille benzer başarılara imza atabileceğine inandıklarını belirten, ülkemizin ilk Silikon Vadisi merkezli girişim sermayesi fonu olan 500 İstanbul’un Yönetici Ortağı Rina Onur Şirinoğlu, bölgenin üssü olmaya çalışmak Türkiye için küçük bir hedef olduğunu dünyaya açılmaya odaklanılması gerektiğini kaydetti.

Türkiye’nin küresel hedefli teknoloji girişimi çıkarma oranında ABD ve AB’ye kıyasla oldukça geride bulunduğunu, ancak bölgesinde çok iyi olduğunu dile getiren Şirinoğlu, “Şu an dünyada, halka açılmamış veya satın alınmamış, ‘unicorn’ adı verilen, değeri 1 milyar doları bulan 183 teknoloji girişimi var. Bu şirketlerin 100’ü Amerika, 37’si Çin, 10’u İngiltere, 8’i Hindistan, 4’ü Almanya, 3’ü İsrail, 2’si Fransa ve 2’si de Singapur merkezli. Hatta Türkiye’den çıkmış hiç ‘unicorn’umuz bulunmuyor. Türkiye’deki girişimler tüm dünyayı hedefl emeli” diye konuştu.

Girişim yatırımları konusunda erken aşamada yani tohum ve melek yatırım alma konusunda hala girişimcilerin engelleri olduğunu kaydeden İstanbul Startup Angels Kurucu Ortağı Gülsüm Çıracı, “Yatırımlar her geçen gün artarak ümit vadediyor ancak melek yatırımcı ve tohum sermaye yatırımcılarının sayısı oldukça az. Bu sayıyı arttırmadığımız sürece yapılan yatırım sayısı da belli ölçekte tıkanıyor. Ne kadar çok erken aşama yatırım olursa VC’lerin ilgi duyabileceği şirketlerde o kadar çok artacaktır. Bu nedenle özellikle geleneksel sektörlerdeki iş insanlarına bir yatırım aracı olarak startup yatırımlarını anlatmalı ve onları ekosisteme kazandırmalıyız” dedi.

ABD ve Avrupa'da milyar dolarlar yatırılıyor

Avrupa İş Dünyası Melekleri, Tohumluk Fonu ve Erken Aşama Pazar Oyuncuları Birliği’ne göre Avrupa’da 470 melek yatırımcı ağı var. Avrupa’daki melek yatırımlarının toplamı 6.1 milyar euroyken, meleğe yatırımcının ortalama yatırım tutarı yaklaşık 20 bin euro. 2016’da global olarak startuplara yapılan yatırım miktarı 148 milyar dolar. Bu miktarın neredeyse yarısı 72.3 milyar doları Amerika’da yapılmış. Avrupa’da yapılan yatırımın miktarı ise 14.4 milyar dolar.

Türkiye'deki başarılı girişimler

Türkiye’de yüzde 100’ünü satıp ‘exit’ yapan başarılı girişimlerden bazıları: Sadecehosting’ı Telecity Group, Mayıs 2013’te 47 milyon dolara aldı.

Mikro-ödeme’yi Wirecard, Eylül 2014’te 30 milyon dolara aldı. Idefix’i Doğan Müzik Kitap (D&R) Nisan 2013’te 5 milyon dolara aldı. Arabam’ı iLab Aralık 2015’te yaklaaşık 5 milyon dolara satın aldı.

10'dan fazla yatırım yapanlar

Türkiye’de 10’dan fazla girişime yatırım yapan melek yatırım ağları şöyle:

Galata İş Melekleri: Galata İş Melekleri (GBA), genç şirketleri başarıyla çıkıp baştan keşfedip danışmanlık yapan ve finanse eden melek yatırımcı ağı olup, Türkiye’deki melek yatırımlarının sayısını, kalitesini ve başarısını artırmayı amaçlıyor. GBA’nın 25 angel yatırımcısı, girişimci ve varlıklı bireyler. Kasım 2016’dan itibaren, GBA 20 yeni işletmeye yatırım yaptı. Bunlardan 18’i BİT alanında.

BIC Melekleri: BIC Melekleri, 1-2 milyon TL’lik bir yatırım aralığıyla, tohumdan erken gelişime kadar olan yeni başlayanların ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlıyor. Profesyonel, girişimci ve varlıklı 42 angel yatırımcı üyesi var. BIC Angels, Kasım 2016’dan itibaren 20 yeni işletmeye yatırım yaptı. Yatırımların tamamı BİT alanında bulunuyor.

Keiretsu Türkiye: Keiretsu, 3 kıtada 46 yerel ağda 2500’ün üzerinde akredite edilmiş yatırımcı üyesi bulunan küresel bir melek yatırımcı ağı. Keiretsu Türkiye yerel dalıdır. Kasım 2016’dan itibaren 14’ü BİT alanında 16 yeni teşebbüs Keiretsu tarafından desteklendi.

Selenay Yağcı/Dünya

Etiketler:
AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Azeri iş kadını çantadan fırsat çıkardı
Krizler iş dünyasında kadınların rolünü artırıyor, kadın tüketicilerin ...
Bursa'da 1.5 metrekarelik atölyede kuruldu, Hollywood yıldızlarına satıyor
Bursa’da kurulan Gilan mücevhercilik, ABD eski Başkanı Obama’nın eşi Michelle’den ...
Karadut para basıyor: Almanya ve İsrail’den büyük talep var
Karaduta artan ilgi girişimciler için kârlı bir iş fırsatı yarattı. Türkiye’de ...
 
Çin’deki ilk 11’imiz: Girişimcilere önemli tavsiyeler
Gittikleri her yerde yakaladıkları başarılarla Türkiye’nin ‘tanıtım elçisi’ ...
Sosyal medya milyonlar kazandırıyor..
Milyonları harekete geçiren sosyal medya fenomenleri pazarlamanın yeni gözdesi oldu.
Ankara'da trafik cezasına kızdı, Avustralya'da fabrikatör oldu
Ankara'da taksicilik yaparken aldığı trafik cezasına kızarak 1987'de Avustralya'ya ...
 
Varyemez Amca 40 milyar doları nasıl biriktirdi?
Ikea'nın kurucusu Ingvar Kamprad’ın garip tasarruf alışkanlıkları milyarderler ...
Başvurular başlıyor! Milyonlarca kişiye 150 Bin TL hibe....
Bakan Özlü, TÜBİTAK Teknogirişim Sermayesi Desteği Programını başlattıklarını ...
Çiçek gibi yeni bir meslek: Plazadan çıktı çiçekçi oldu
Günümüzde her tür tüketicinin envai çeşit çiçeğe yönelik ilgisi artmış ...
 
Dikkat! Krediyle alan var, Bitcoinzedeler oluşabilir
FİNANS
Dikkat! Krediyle alan var, Bitcoinzedeler oluşabilir
Emiri 20 milyon dolar kandıran çantacı kim?
EKONOMİ
Emiri 20 milyon dolar kandıran çantacı kim?
TÜSİAD Başkanı'na göre OVP hedefi tutmayacak
EKONOMİ
TÜSİAD Başkanı'na göre OVP hedefi tutmayacak
Cumhurbaşkanı Erdoğan hangi diziyi izledi
MEDYA
Cumhurbaşkanı Erdoğan hangi diziyi izledi
Ünlü çift sessiz sedasız boşandı
AKTÜEL
Ünlü çift sessiz sedasız boşandı
Özilhan Ailesi Kayseri'de maaile domuz gribi oldu
PATRONLAR
Özilhan Ailesi Kayseri'de maaile domuz gribi oldu
Hürriyet'te yeni yayın yönetmenleri
MEDYA
Hürriyet'te yeni yayın yönetmenleri
Hasankeyf'in yok edilmesine AYM onayı
EKONOMİ
Hasankeyf'in yok edilmesine AYM onayı
Erdoğan, İstanbul'a el koydu: İşte öne çıkan iki isim
GÜNDEM
Erdoğan, İstanbul'a el koydu: İşte öne çıkan iki isim
2018 yılında hangi sektör çalışanı ne kadar zam alacak! İşte liste
EKONOMİ
2018 yılında hangi sektör çalışanı ne kadar zam alacak! İşte liste
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Medya Tekstil İşte Başaranlar Aktüel
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim ReklamReklam FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri