26 Eylül 2016 Pazartesi Günün tüm haberleri Son dakika ekle Favorilere ekle Giriş sayfam yap Künye İletişim Reklam Üyelik
 
   
  TV8 patronu Acun Ilıcalı kızını evlendirdi  
 
   
  Milyarlar harcandı, başına gelmeyen kalmadı!  
 
   
  Ebru Gündeş'ten Reza Zarrab'a flaş boşanma davası  
 
   
  Ferit Şahenk'ten o ülkeye 100 Milyon Euroluk yeni yatırım  
 
   
  62 yaşındaki Ali Ağaoğlu pilatese başladı  
Manda yetiştirene büyük teşvik
11 ilde manda başına 500 TL teşvik uygulaması başlıyor. Faizsiz işletme kredisi ve yüzde 50 yatırım hibe desteği de var...
9 Eylül 2011 Cuma - 15:08  
   
Manda yetiştirene büyük teşvik
         

Manda yetiştiriciliğine yönelik teşvik işe yaradı. Üretici sayısı artınca, nesli yok olma tehlikesi yaşayan mandaların sayısı hızla yükselişe geçti. 11 ilde manda başına 500 TL teşvik uygulaması başlıyor. Faizsiz işletme kredisi ve yüzde 50 yatırım hibe desteği de var...

BİTTİ bitiyor derken, birkaç iyi niyetli girişim, devlet desteği, AB fonları ve üniversitelerimizin etkin çalışmaları mandacılığı yeniden canlandırdı. Dramatik azalmanın ardından Türkiye’nin manda popülasyonu yeniden artmaya başladı.

TÜİK’in (Türkiye İstatistik Kurumu) 2010 yılı verilerine göre, Türkiye’deki manda sayısı 87 bin 207’e ulaştı. Bu yıl bu sayının 100 bini geçmesi bekleniyor.

Çok değil 20 yıl önce 400 bine yakın olan manda sayısı yanlış uygulamalar, yetersiz destekler ve verimsiz üretim sonucunda neredeyse yok olma noktasına gelmişti. Şimdi sektör temsilcilerine göre mandacılıkta adeta yeni bir dönem başlıyor...

BESİ ÇİFTLİĞİ NASIL KURULUR?

Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. M. İhsan Soysal, “Manda yetiştiriciliğine ilk kez girecek yatırımcılara başlangıçta 50 sağmal hayvanla bu işe başlamaları öneriyoruz” diyor. Sağmal mandaların piyasadaki satış fiyatı ise süt verimliliklerine göre 4 bin ile 7 bin TL arasında değişiyor.

Manda, Türkiye’nin hemen her bölgede yaşayabiliyor. Hatta sığırların beslenemediği eğimli, yetersiz kaba yem alanlarında bile yaşamlarını sürdürebiliyorlar. Ancak mandanın derisi güneşe karşı daha hassas. Bu nedenle güneş tepedeyken çamurla sıvanması ya da suya girmeleri gerekiyor. Soysal, sulak alan ya da çamurlu göllerin şart olmadığını belirtiyor. Çünkü modern yetiştiricilikte bu ihtiyaçlar suni olarak sağlanabiliyor.

Bir manda barınağında yemlik, yem yolu, dışkı yolu, manda yatakları, yem deposu ve süt muhafaza bölümlerinin bulunması gerekiyor. Bina tavanının ahşap ve alçak olması öneriliyor. Zemininse tuğladan yapılması daha sağlıklı bulunuyor. Çünkü beton yataklarda hayvanlar enerji kaybedebiliyor.

HAYVANA DA TESİSE DE DESTEK

Aslında Türkiye’de neredeyse tüm çiftlik hayvanları için tarımsal destekler yıllardır var. Ama nedense Mayıs 2008’e kadar manda yetiştiricileri hiçbir teşvik kapsamına alınmamış. Ancak mandacılık yok olma tehdidiyle karşı karşıya kalınca alarm zilleri çalmaya başlamış...

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın hayvancılık destekleri kapsamında bu yıl başından itibaren anaç manda başına 300 TL hibe veriliyor. Manda desteğinden yararlanacak yetiştiricilerde üretici örgütleri, kooperatifler bölge veya il üst örgütleri gibi herhangi bir kuruluşa üye olma şartı aranmıyor.
Ancak Ekim 2011’de başlayacak manda ıslah çalışması projesi verilecek hibelerden yararlanabilmek için manda birliklerine üye olmak gerekiyor. Bu yeni uygulamayla manda başına 500 TL hibe verilecek. Ancak iki destekten aynı anda yararlanma şansı yok.

Anaç hayvan başına yapılacak ödemeler 200 başa kadar yüzde 100, 200 baş ile 500 baş arası için yüzde 50'si, 500 baş ve üzeri içinse yüzde 25'ine karşılık gelen tutarın ödenmesi suretiyle uygulanıyor. Bu uygulama İstanbul, Tokat, Amasya, Afyonkarahisar, Balıkesir, Bursa, Samsun, Düzce, Bitlis, Sivas ve Diyarbakır olmak üzere 11 ilde geçerli.

Manda yetiştiricilerinin süt ve süt tozu ile yem desteklerinden de yararlanma imkanı var. Bu desteklerin dışında sıfır faizli, 2 yıl geri ödemesiz kredi desteği söz konusu.

Öte yandan, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından yürütülen Kırsal Kalkınma Programı’na mandacılıkla ilgili yatırımlar da dahil edildi. Buna göre kurulacak tesis yatırımlarının yarısı hibe yoluyla desteklenecek.

ÜRETİCİ SAYISI ARTIYOR

Manda yetiştiriciliği konusunda projeler geliştiren, çiftlik kurmak isteyenlere ücretsiz bilgi desteği sunan Marmara Hayvancılık Araştırma Enstitüsü Manda Yetiştirme Şubesi’nin yetkililerinden Mustafa Küçükkebapçı, “Son günlerde doktorlar, inşaatçılar, tekstilciler bizleri arayarak manda yetiştiriciliği konusunda bilgi almak istiyorlar. Ayrıca eskiden manda yetiştiriciliği yapan ama daha sonra bırakanların da tekrar mandacılığa başladığını duyuyoruz” diyor.

Marmara Bölgesi’nde mandacılık yapan girişimcilerden biri de Ahmet Gıcır... Balıkesir’e bağlı Balıklı Köyü’nden manda yetiştiriciliği yapan Gıcır, çiftliğindeki manda sayısını 200’e yükseltmiş. 25 yıldır mandacılık yapan Gıcır’ın birkaç yıl önce sadece 80 mandası varmış.

Manda kaymağı üretenlerin sayısı azalınca bu işin kıymete bindiğini söyleyen Gıcır, devletten aldığı teşvikler sayesinde işini büyüttüğünü vurguluyor. Hala geleneksel yöntemlerle manda kaymağı üreten Gıcır, bu ürününün tamamını Balıkesir’deki işletmelere satıyor.

İSTANBUL’DA 260 MANDA ÇİFTLİĞİ VAR

Son dönemde manda yoğurdu ve kaymağına ilginin artması Tekirdağ çevresindeki üreticileri harekete geçirmiş. Tekirdağ Saray’a bağlı Güngörmez, Sefalan, Ayvacık, Bahçeköy, Aksicim ve Balkaya köylerinde 50 civarında üretici bulunuyor. Bu köylerdeki manda sayısı ise bini geçmiş.

Bu bölgedeki üreticilerden Hasan Orman, “Mevsimine göre günlük 1-2 ton manda sütü işleyebiliyoruz. Son zamanda yoğurda çok talep var” diyor. Marmara’daki önemli merkezlerden biri de İstanbul... Halen Eyüp ve Arnavutköy’de irili ufaklı 260 manda çiftliği bulunuyor. Bu çiftliklerde üretilen ürünlerin tamamı İstanbul piyasasına sunuluyor. Ancak henüz aralarında kendi markasıyla yoğurt veya kaymak üretebilen herhangi bir işletme yok.

BAFRA’DAKİ MANDA SAYISI 13 BİNİ BULDU 

Kızılırmak Deltası, bir dönemler Türkiye’nin en büyük manda nüfusuna sahip bölgesiydi. 2008 yılı itibariyle bu bölgedeki manda sayısı 8 bine kadar düşmüştü. Ancak bu dramatik düşüş, AB fonları tarafından desteklenen “Manda Sevdası Projesi” ile son buldu.

Samsun’daki Damızlık Manda Yetiştiriciliği Birliği, Doğa Derneği ve On Dokuz Mayıs Üniversitesi tarafından yürütülen bu proje kapsamında manda ıslah çalışmaları yapıldı. Yaklaşık 3 yıl süren projeyle bölgedeki manda sayısı 13 bine yükseltildi. Samsun Damızlık Manda Yetiştiriciliği Birliği Başkanı İsmail Metin, bölgedeki durumu şöyle anlatıyor:

“Bafra ilçemiz sınırlarına dahil Kızılırmak Deltası, 57 bin hektarlık alana yayılıyor. Burada irili ufaklı 22 göl ve 12 bin hektar sulak alan var. Yani bölgemiz manda yetiştiriciliği için çok uygun. Manda sayısındaki artış buradaki girişimcileri harekete geçirdi. Şu sıralar manda sütü, yoğurdu ve peynirini kendi markalarıyla piyasaya sunacak firmalar kurulmaya başladı.” 

Bafra’daki manda yetiştiricilerinden Dursun Karabulut da 2 yıl önce sadece 40 olan manda sayısını bu yıl 100’e çıkarmış. Şimdilik elde ettiği sütün kilosunu çiğ olarak 3 TL’den satıyormuş. Karabulut, “Manda sütüne çok talep var. Bu yüzden hayvan sayısını artıracağız. Ayrıca modern bir süt işleme tesis kurarak ambalajlı, markalı yoğurt ve kaymak üretmeye hazırlanıyoruz” diyor.

Türkiye’nin ilk ve tek manda ürünleri markası: Amanda

Afyon Kocatepe Üniversitesi “Amanda” adı altında Türkiye’nin ilk markalı manda yoğurdunu birkaç yıl önce piyasaya sunmuştu. Üniversite, şimdi de manda sütünden mozeralla peyniri, yoğurt, ayran ve kaymak üretiyor.

Mozarella peyniri üretebilirsiniz

Türkiye’de manda ürünleri deyince akla hemen kaymak ve yoğurt geliyor. Çünkü başka türlü değerlendirme şansı henüz bulamamışız. Oysa İtalyanların manda sütünden yaptığı mozarella, normal peynirin 3-4 katı pahalıya satılıyor.
Manda eti için de benzer bir yanlış kanaat söz konusu. Bu da genelde etlerin 25 yaş ve üzeri mandalardan geldiği önyargısından kaynaklanıyor. Oysa mandanın eti sığıra göre daha az yağ içeriyor; düşük kolesterol ve kalori değerlerine sahip. Buna karşılık daha fazla protein ve minerala sahip olduğu belirtiliyor.
İşlenmiş manda derisinden kemer, koşum takımları, gön gibi dayanıklı ürünler elde edilebiliyor. Boynuzlarından ve tırnaklarından kolye, küpe, bilezik, broş, küllük, askılık gibi takı ve aksesuar ürünleri üretiliyor. Ayrıca mandalardan çok kaliteli gübre elde ediliyor.

Türkiye’de manda yetiştiriciliği en çok Samsun, İstanbul (Eyüp ve Arnavutköy), Afyonkarahisar, Çorum, Bitlis, Tokat, Balıkesir, Muş ve Diyarbakır’da yapılıyor...

Ersan Çıplak/Para


Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
İSO büyüme rakamları için ne dedi?
 
TÜSİAD ve TOBB, özel sektör temsilcilerini buluşturuyor
 

 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR    Toplam 12 yorum var, 10 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen 1 yorum var.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
 
   
 
Zikir AKGUN
19 Ağustos 2016 Cuma 11:26
Bizim konumuz de bataklık mevcut hata bundan onbeş sene önce her ederdi emekli oldum bende yapmak istiyorum.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
Zikir AKGUN
19 Ağustos 2016 Cuma 11:26
Bizim konumuz de bataklık mevcut hata bundan onbeş sene önce her ederdi emekli oldum bende yapmak istiyorum.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
Samet
28 Nisan 2016 Perşembe 16:51
Desteklemeleri na zaman yatıyor bılgısı olan varmı tesekkurler
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
mutlu
6 Ocak 2016 Çarşamba 13:51
Slm ben samsundan manda yetiştiriciliğiyapmayı dusunuyorum yaylım alanı çok fazla bir alana sahip bir alanımız var bu işi yapmayı çok istiyoruz ve bu işiyapmak iiçin kurmayı dusundugumüz ciflik iiçin uüretim yapmak için 10 dönümarazimiz hazır ama kimlerden ve nere basvurcagız
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
murat
17 Mart 2015 Salı 15:17
afyon da ben hıpart yapmak istiyorum ama nereye bas vur cami bilmiyorum afyona destek verseler çok iyi olur
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
mustafa yalçın altuğ
14 Şubat 2015 Cumartesi 23:44
ben içanadoluda yaşıyorum manda yatiştirmek istiyorum meram ve göletim var hertürlü manda yetiştirme konumum mevcut neden ben bu yetiştiriliçikten faydalanamıyorum.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%67 %33
murat bilgin
19 Ocak 2015 Pazartesi 09:31
sadece 11 ıle verileceğine bütün illere verilse daha iii olur ankara kızılcahamam köylerindeki vatandaşlar bu teşvikten yararlanmak istiyor ama teşvik verilmiyor ankaranın bi köyünden olarak bu teşvikten bizde yararlanmak istiyoruz yetkililerin sesimizi duymasını istiyoruz
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%40 %60
mustafa yalçın altuğ
6 Aralık 2014 Cumartesi 20:15
neden 11 ilde var bumanda yetiştirilicigi. hem nesli tükeniyo diyosunuz ondan sonrada 11 illi kapsatıyosunuz .anlaömsız degilmi bütün illerde olsun yapmak isteyen çiftci yapsın üretim daha çok olur.örnegin kendimde yapmak istiyorum.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%67 %33
ÇORUMLU
24 Mayıs 2012 Perşembe 15:54
hali hazırda yıllardır kazandıkımız 5 milyon tl yi .. tarım için kullanacağız . hayvan çiftlikleri için araştırma yapıyoruz.. muhtemelen markasıyla çorumda bi işi yapacağız.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%33 %67
muharrem
18 Mart 2012 Pazar 20:14
çorum kargı 1970 1980 yıllar arasında taşkörü kargı arasındakı saracık yaylasında çayır göller manda dolardı tahminen 3 5 bin manda bunlarında korucuları olurdu bizat bizim köyümüze çok zarar verdiği için komşu köylerle köy arazisine kıyılar tutardık bunun araştırılıp gerçek olduğunu kanıtlanır bugün çorum bu teşvik dışı bırakılmış yazık bu bizim memleketimizin m,llet vekilleri uyuyorlarmı acaba neden ilgilenmiyoprlar kölerimizi yaylarımızı yokmu sayıyoprlar mevcut olan çorum il ilçe ve köy derneklerinemeil atalım bu teşvikten çorumun yararlanmasını istiyoruz
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
 
DİĞER HABERLER
 
Ünlü hastaneci otopark işini sevdi
Eray Kapıcıoğlu’nun Kapıcıoğlu İnşaat ismiyle bir şirketi daha olduğunu biliyor muydunuz?
100 dolarlık ürünü 1000 dolara satacak
Türkiye’de bol bulunan ve tonu 100 dolar olan ürünü işlenmiş olarak 1000 dolara satacak.
Patronluğa hızlı başladı: Kazandım, kazandıracağım
Kurduğu ‘Çamaşırhane Film Yapım’ adlı şirketle patronlukta da oldukça iddialı
Yeni trend korkutarak para kazanmak
Korkunun ecele faydası yok ama işsizliğe oldu. Lunaparklardaki korku tünelleri ...
 
 
Ormanları kurtaracak buluş KOBİ'den
Alaz Grup, cam elyaftan doğal ahşap elde etmeyi başardı. Üç yıl süren ...
KOBİ'lere ücretsiz dış ticaret eğitimi
KOBİ'lere yönelik, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından ücretsiz ...
Yaratıcı Türkler: 125 ülke arasında 11. olduk
Melek Yatırımcılar Derneği Başkanı Baybars Altuntaş, Küresel İnovasyon ...
Patronuna kurşun yağdırdı
Teksas Armoring’in sahibi Trent Kimball’un görüntüleri youtube’ta en çok ...
 
 
Efsane Bankacı elmacı oluyor
Türk bankacılık dünyasına damgasını vuran duayen bankacı Burhan Karaçam, ...
Kurucu kaptanlar gidince şirketler rotayı şaşırıyor
İş dünyasının 'yıldızları' olan CEO'ların ayrılıkları şirketlerine pahalıya mal oluyor.
Kayserili sonunda bunu da yaptı!
Kayserili sanayici Hasan Basri Özdamar, geliştirdiği tek silindirli, yakıttan ...
Üniversiteden altı şirketli holding çıktı
Maden mühendisliği okurken inşaat aşkıyla ilk şirketini kuran Rıza Hüseyin ...
 
 
 
 
Kalp dostu yemekler
 
Ece Vahapoğlu
 
 
Türkiye’nin sayılı güzellikteki koylarından biri, Bördübet
 
Cihan Alpay
 
 
Şimdi balık zamanı
 
Gurmem
 
 
Moody’s’in Kararının Arkasındaki Teknik Gerekçeler ve Siyasi Yaklaşımlar
 
Rahmi Aydemir
  E-posta :
  Şifre :
 
Üye Ol
Şifremi Unuttum
     
 
Türbülans bitti mi?

Evet
Hayır

Sonuçları göster Anket arşivi
 
     
Foto Galeri Patronlar Spor Otomobil Yaşam Teknoloji Ekonomi Magazin Gündem  
Video Galeri Patronlar Magazin Komikler Dünya Ekonomi Yaşam Teknoloji Spor Türkiye Medya  
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene Ekle
  •Site Kullanım Koşulları ve Yasal Uyarılar
  •Ekonomi   •Dünya
  •Patronlar   •Spor
  •Borsa-Finans   •Medya
  •Gündem   •Elit Yaşam
  •Kültür-Sanat   •İşte Başaranlar
  •Otomobil   •Teknoloji
  •Patronlar
  •Dünya
  •Medya
  •Güzeller
  •Teknoloji
  •Moda
  •Patronlar
  •Magazin
  •Komikler
  •Dünya
  •Ekonomi
  •Yaşam
  •EPDK
  •Polisler
  •Trafik Sigortası
  •Vatandaşlık
  •FETÖ üyeleri
  •Ebru Gündeş