AYM, Osman Kavala'nın bireysel başvurusunun görüşülmesini erteledi
PATRONLAR / 1 saat önce
AYM, Osman Kavala'nın bireysel başvurusunun görüşülmesini erteledi
İşsizlik ve kısa çalışma ödemeleri 5 Ekim'de yatacak
EKONOMİ / 6 saat önce
İşsizlik ve kısa çalışma ödemeleri 5 Ekim'de yatacak
Kımız'dan Aydınlar ve Cansen Başaran-Symes'e teşekkür
MEDYA / 7 saat önce
Kımız'dan Aydınlar ve Cansen Başaran-Symes'e teşekkür
CNN Türk'ten ayrılan Emin Çapa nereyle anlaştı?
MEDYA / 8 saat önce
CNN Türk'ten ayrılan Emin Çapa nereyle anlaştı?
HABERLER>GÜNDEM
10 Aralık 2019 Salı - 07:07

Kılıçdaroğlu: Açık ve net çağrı yapıyorum; Erdoğan'ın avukatlarının mal varlıklarını araştırın

Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Genel Kurulu'nda 2020 yılı Bütçe Kanunu teklifi üzerine CHP Grunu adına konuştu

Kılıçdaroğlu: Açık ve net çağrı yapıyorum; Erdoğan ın avukatlarının mal varlıklarını araştırın

TBMM Genel Kurulu'nda bütçe teklifi üzerine konuşan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Buradan açık ve net çağrı yapıyorum. Erdoğan'ın avukatlarının mal varlıklarını araştırın. Yazıktır günahtır. Hakim tayin ediyorlar. HSK üzerindeki en etkili kişi onlar. Nasıl olur bir avukat bir başsavcıdan kül tablası ister de başsavcı koşa koşa getirir. Bu mudur adalet. Bu işin bir partiyle ilgisi yok. Benim de sorunum sizin de sorunuz" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamasının satır başları:

"Eminim hepimiz yol vereceksiniz, eliniz, kaldıracaksınız ama evinize gidip yatağa başınızı koyduğunuzda fakir fukarayı düşünün yüzlerce var bu ülkede.

Yüzde 7.21 anayasaya aykırı bir ödenek artışı. Siz buna ses çıkarmayacak mısınız? Nasıl olur yürütme bizim irademizi yok sayıyor?

Madem Gazi Meclis'in saygınlığını koruyacağız... Bize deniyor ki kanunu milletvekilleri hazırlayacak. Dünyanın hiçbir ülkesinde, hangi rejim olursa olsun milletvekilleri kanun hazırlamaz. Liyakati esas alan ülkede liyakatli bürokratlar taslak olarak hazırlar. Yasama organı günlük sıcak sorunlarla ilgilenmez. Nerede çocuklar aç bunu tartışırız ama bunun önlemini biz yapmayız. Bunu yapan yürütme organıdır. Biz bunu denetleriz, tartışırız.

Adım gibi biliyorum geçen 29 kanunu bilen tek bir milletvekili yoktur. Hadi hep beraber Ceza Kanunu yazalım, bakalım nasıl yazacağız? İstediğiniz ülkeye gidin devlette liyakatin varlık nedeni siyasi iradeye uygun kanun teklifleri yazılmasıdır. Kanun yazmanın bir tekniği vardır. Yıllarını bu işe veren eski bir bürokrat olarak diyorum. Ama ben her şeyi bilmem. Ceza Kanunu'nu bilmem, Vergi Kanunu'nu bilirim. Dolayısıyla parlamentonun saygınlığını korumamız lazım.

Biz bilmiyoruz, kanun yine oradan geliyor. Siz imzalıyorsunuz. Sorunlarla onlar karşılaşıyor, düzenlemeyi yapıyor. Bakan 'şu düzenlemeyi yaptık' der ama arkasında bürokratlar var.

Anayasa Cumhurbaşkanı devletin başıdır diyor. Devlet başkanı sıfatıyla Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve milletinin birliğini temsil eder. Bu konuda yemin metni var. Cumhurbaşkanı milletin cumhurbaşkanı olacaksa tarafsız olmak zorundadır. Neden? Cumhurbaşkanı devletin sigortasıdır, tarafsızdır. Bu siyasi partiye eğilimli olmayacak anlama gelmiyor, tabi ki oy kullanacak. Onun da siyasi görüşü vardır. Ama sonuçta Cumhurbaşkanı tarafsızlık üzerine yemin ediyorsa bir siyasi partinin genel başkanlığını yapamaz. Eğer öyleyse ettiği yemine ters düşüyor demektir. Kucaklayıcı olması lazım, sevmese bile sıcak mesajlar vermesi lazım. Ama sabah akşam bir bakıyorsunuz, bir öfke. Neden tarafsızlık? Cumhurbaşkanı hakim tayin edecek. Bir siyasi parti başkanı hakim tayin edemezsiniz. Benim tayin ettiğim bir hakimi düşünün, sizin o mahkemede yargılandığınızı düşünün. Bir siyasi parti başkanı hakim tayin edemez, ederse orada kuvvetler ayrılığı olmaz.

"TRUMP'IN YAZDIĞI MEKTUP KABUL EDİLEMEZ"

Devletin şan ve şerefini korumak' Trump'ın yazdığı mektup kabul edilemez. Ya hemen iade edecektin ya da büyükelçisinin çağırıp iade edecektin. Cebime koydum vereceğim, ne demek. Beni üzen nokta tek bir cümlenin dahi çıkmamış olması. Bu benim ağırıma gidiyor.

Anayasa'da hüküm var. Hakimler bağımsızdır diyor. Doğrudur. Hiçbir organ, makam, merci ya da kişi yardı yetkisinin kullanılmasında hakimlere talimat veremez, genelge çıkaramaz. Anayasa açık. Rejim değiştikten sonra yargı büyük yara aldı. Rahip Brunson'dan bahsediyorum. Cumhurbaşkanı 'Bu can bu bedende olduktan sonra o teröristi alamazlar' dedi. AKP'nin alkışlarıyla yıkıldı. Can duruyor, beden de duruyor, o zaman ne gerekçeyle bıraktınız. Şimdi siz bana hakimler tarafsız mı diyeceksiniz? Talimatla görüş veren, karar veren bir hakim olur mu?

Türkiye kökenli Alman bir gazeteci uzun süredir hapisteydi. Bir gecede iddianamesi hazırlandı, tahliye edildi. Tahliye edildiği gün yeni bir iddianame çıkarıldı. Havalimanında uçak bekliyordu ona bindi ve gitti.

15 Temmuz gecesi bu parlamento tarihe not düştü. Bombalar, kurşunlar yağarken parlamento kapanmadı. Daha sonra bir FETÖ borsası çıkarıldı hukuk içinde. Sabah'tan bir köşe yazarı yazdı. Bizim havuz medyası olarak tanımladığımız bir Sabah yazarı diyor. Sizlerden bir milletvekili de söylüyor. AK Parti İzmir İl Başkan Yardımcısı evinde en hapsindeyken polis kılıklı iki kişi gelip infaz ettiler, çünkü FETÖ borsasıyla ilgili çok şey söylemişti. Nedir bu FETÖ borsası? Önemine göre para veriyorsunuz tahliye ediliyorsunuz. Hukuksa hepimiz için geçerli olması lazım. Parası olana bir şey yok, parası olmayan içeride yatacak.

"ERDOĞAN'IN AVUKATLARININ MAL VARLIKLARI ARAŞTIRILSIN"

Buradan açık ve net çağrı yapıyorum. Erdoğan'ın avukatlarının mal varlıklarını araştırın. Yazıktır günahtır. Hakim tayin ediyorlar. HSK üzerindeki en etkili kişi onlar. Nasıl olur bir avukat bir başsavcıdan kül tablası ister de başsavcı koşa koşa getirir. Bu mudur adalet. Bu işin bir partiyle ilgisi yok. Benim de sorunum sizin de sorunuz.

Nasıl oluyor da bir partinin il ya da ilçe yönetiminde yer alan avukat hakim tayin ediliyor? İsimleri de saymak isterim ama sırf yargıya saygı duyduğumdan saymıyorum. Yargı organını çürütüyorsunuz. Bir broşürü kamuoyuyla paylaştım. 'Tahliye konusunda HSK ile istişarede bulunduktan sonra karar verin' diyor. Yani siyasi otorite izin veriyorsa tayin edebilirsiniz. En başta buna Adalet Bakanı'nın HSK'nin karşı çıkması lazım.

Hakim hakimlikten değil, siyasetten güç alıyorsa bu en büyük tehlikedir. Hakim anayasadan, evrensel hukuktan, insan haklarından, hukukun üstünlüğünden yola çıkarak karar vermek zorundadır. Hakim gücünü evrensel hukuktan almalıdır, siyasi iktidardan değil.

Barış bildirisi imzaladı akademisyenler. Atıldılar üniversitelerden. AYM 'bu ifade özgürlüğüdür' dedi ama yürütme organı bunları görevlerine iade etmem diyor. O zaman bu mahkemenin işi ne? Niye karar verdi. Burada arkadaşlar kayyım uygulamalarından bahsetti. Eğer demokrasi hepimizin savunduğu bir alandır diyorsak kimse milletin oyuna darbe vuramaz. Savcı iyi hal kağıdı veriyor, YSK izin veriyor, kazanıyorsun ama sonra görevden alınıyorsun. Atanmış olan seçimle geleni görevden alıyor. O zaman millet niye sandığa gitti, niye oy kullandı. Hangi partiden olursa olsun. Yasama organı olarak hepimiz itiraz etmeliyiz. Yargı kararı olsa tamam. Ama yargı kararı seçime girebiliyor diyor. Aynı yanlışı ben sizlerin büyükşehir belediye başkanları zorla istifa ettirildiğinde de söyledim. Balıkesir Belediye Başkanı'nı seçen Balıkesirlilerdir. Ortak hareket etmek zorundayız.

Devlette liyakat başkadır, sadakat başkadır. 15 Temmuz'dan sonra Saray'a gittiğimde 'siz liyakati bitirdiniz' dedim. Liyakat sağlanmadı dedik. Merkez Bankası'nın bağımsızlığını sağlayın, yabancı borçlanmayı TL'ye çevirin, Kamu İhale Yasası'nı değiştirin dedik. 17 yılda 187 defa ihale mevzuatı değiştirildi. Sayıştay TBMM adına denetim yapsın, müdahale etmeyin dedik. Bütçe disiplinini sağlayın dedik. Dış politikayı değiştirin. Biz komşularımızla niye kavgalıyız. Suriye politikasından hangi devlet karlı çıktı? ABD ve Rusya. Biz Süleyman Şah türbesini kaçırdık, kendi toprağımızdan kaçtık. Bir devlet kendi toprağından kaçar mı? Allah akıl fikir versin. 40 milyar dolar harcadık. Üstelik ölenlerin hepsi müslüman. Bizim insanlarımız. Niçin egemen güçlerin oyununa gelip de o bölgeyi bir kan havuzuna döndürdük. Bunu değiştirin dedik. Sorumsuz borçlardan kurtulun dedik. Adaletsiz vergi politikasını düzeltin dedik, üretim politikasına geçin, kim üretiyorsa destek verin dedik. Türkiye israftan kaçınsın, tasarruf yapılsın dedik. 'CHP hep eleştiri, öneri getirmiyor' diyorlar, e getirdik.

"PARALAR NEREYE GİDİYOR?"

2 milyon 136 kişi asgari ücretin altında gelir elde ediyor. Bu kişiler nasıl geçinsin.

Değerli arkadaşlarım borç alan emir alır. 173 milyar 53 milyon dolar yabancılara ödenen faiz.2019'un başından bu yana bir saniyede ödenen faiz 596 dolar, yani 3 bin 362 lira. 1 ayda 8 milyon 900 milyon lira faiz ödeniyor. Paralar nereye gidiyor? 17 yıldır ülkeyi yöneten yürütme 7 trilyon dolar vergi topladı, 70 milyar dolar özelleştirme, 500 milyar dolar borçlanma yaptı. Paralar nereye gitti?

Hastane, köprü yapıyorsun. Buna itiraz etmiyoruz. Kaça yapıyorsun diye soruyoruz. Devlet sırrı diyorlar. Biz şehir hastanelerinin maliyetini nereden öğrendik? Londra'da danışmanlık yapan bir firmadan. Biz siz bilmiyorsunuz ama İngiliz biliyor. 'Yap işlet devret modeliyle yapıyoruz. Kendi cebimizden para ödemiyoruz' diyor. Doğru kendi cebinden ödemiyor, milletin cebinden ödeniyor."

AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR


Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM

BENZER HABERLER

Konvoyla geziyordu: 'Çakarlı kabus' yakalandı
Ekrem İmamoğlu, İlim Yayma Vakfı kurucu üyesi mi?
AKP’nin 2020 enflasyon hedefi yüzde 4,9!
Pelin Gündeş AK Parti'den ihraç edildi
Akkuyu Nükleer Santrali için TEİAŞ ile anlaşma imzalandı
Tarlada buldukları mozaiği satmak isterken yakalandılar
Şehir Üniversitesi’nden Erdoğan’a yanıt: Devir yasal; talebimiz kredi yapılandırma
Renkli Atatürk heykelinin sanatçısı: 'Anadolu'nun bütün renkleri var'
Özel’in Kılıçdaroğlu’na gösterdiği fotoğraflarda ne var?
Milyonluk araçları doludan yorgan-yastıkla korudular
GÜNDEM / 1 saat önce
Milyonluk araçları doludan yorgan-yastıkla korudular
İki milyarder birbirine girdi… Taş kafalı
DÜNYA / 1 saat önce
İki milyarder birbirine girdi… Taş kafalı
Bankacılık sektörünün toplam aktif büyüklüğü 5.8 trilyon lira, kredilerin takibe dönüşüm oranı ise yüzde 4.14 oldu
BORSA-FİNANS / 1 saat önce
Bankacılık sektörünün toplam aktif büyüklüğü 5.8 trilyon lira, kredilerin takibe dönüşüm oranı ise yüzde 4.14 oldu
Kaydı yapılan taşıt sayısı Ağustos'ta aylık bazda yüzde 25.2 azaldı
OTOMOBİL / 1 saat önce
Kaydı yapılan taşıt sayısı Ağustos'ta aylık bazda yüzde 25.2 azaldı
Kılıçdaroğlu'dan YEP eleştirisi: Hani faizler inince, enflasyon düşecekti
GÜNDEM / 1 saat önce
Kılıçdaroğlu'dan YEP eleştirisi: Hani faizler inince, enflasyon düşecekti
AYM, Osman Kavala'nın bireysel başvurusunun görüşülmesini erteledi
PATRONLAR / 1 saat önce
AYM, Osman Kavala'nın bireysel başvurusunun görüşülmesini erteledi
Kuveyt Emiri Sabah el-Ahmed 91 yaşında hayatını kaybetti
DÜNYA / 1 saat önce
Kuveyt Emiri Sabah el-Ahmed 91 yaşında hayatını kaybetti
Trump'ı krizden 'Çırak' kurtarmış: 400 Milyon Dolar kazanmış
DÜNYA / 2 saat önce
Trump'ı krizden 'Çırak' kurtarmış: 400 Milyon Dolar kazanmış
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Borsa-Finans Gündem Dünya Spor Medya Tekstil İşte Başaranlar Aktüel
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva