03 Mart 2015 Salı Günün tüm haberleri Son dakika ekle Favorilere ekle Giriş sayfam yap Künye İletişim Reklam Üyelik
 
   
  Koç 53 işçiyi tazminatsız kovdu!  
 
   
  ‘Yandaş mahallede’ bölünmenin ayak sesleri  
 
   
  Şubat ayı ihracatında şok düşüş  
 
   
  Tayfun Bayazıt hangi şirkete ortak oldu?  
 
   
  İzzet Çapa, Hürriyet'ten neden kovuldu?  
Hayvancılık yapana tek bir şartla yüzde 40 hibe
Hayvancılık yapana tek bir şartla yüzde 40 hibe
 
Bakan Eker, sanayicilere hayvancılık yatırımına davet etti. Eker, yatırımın yüzde 40'ını devletin hibe ettiğini söyleyerek, hibe için tek bir şartlarının olduğunu açıkladı. İşte o şart..
   
26 Ağustos 2010 Perşembe - 15:24
         

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, doğru yerde, doğru ürünü, verimlilik esasına göre eken çiftçilere prim desteği vermelerinin söz konusu olduğunu, bundan sonra bunu diğer ürünlerle ve diğer desteklerle de ilişkilendireceklerini kaydetti.

     Eker, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclis Toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin dünyada kendi kendine yeten 7 ülkeden biri olduğu iddiasının hiçbir zaman gerçek olmadığını söyledi.

     Türkiye'nin ithal ettiğini, ithal etmesinin de kötü bir şey olmadığını ifade eden Eker, ''Eğer sizin üretim potansiyeliniz var, onu değerlendiremiyor ve bilgisizlikten, kapasite kullanamamaktan dolayı üretemiyorsanız, mecburen ihtiyacınızı dışarıdan getiriyorsanız bu ayıptır, yanlıştır, irrasyoneldir. Ama siz üretiminizi kullanıyor, verimliliğini artırıyorsanız, ham madde ihtiyacının ilave kısmını dışarıdan getiriyor, işleyip dünyaya satıyorsanız bu iyi bir şeydir'' şeklinde konuştu.

     Tarıma gündelik değil, stratejik bakış açısıyla yaklaştıklarını vurgulayan Eker, konuşmasında göreve geldiklerinden bu yana yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

     Türkiye'nin Dünya Bankası verilerine göre tarımsal üretim değeri açısından 23,7 milyar dolar ile 11. sıradayken, 2008 yılında 56,6 milyar dolar ile 8. sıraya yükseldiğinin altını çizen Eker, bunun verimlilik artışından kaynaklandığını söyledi.

     Verimlilik artışını sağlayan çalışmalar, tarım ürünleri dış ticaretinde kaydedilen gelişmeler, gıda güvenliği konusundaki faaliyetlere de değinen Eker, tarımın insanların çok rahat dezenformasyon yaptığı bir alan olduğunu, basında da bu tür bilgilerin daha çok yer aldığını kaydetti.

     AB uyum çalışmalarında tarımla ilgili iki başlığın açılamamasının önündeki engellerin siyasi olduğunu ifade eden Eker, bazı AB üyesi ülkelerin, Türkiye'nin gelişen üretim ve tarım ürünü ihracatını rakip olarak gördüklerini belirtti.

     Eker, Türkiye'nin tarım envanteri, tarım politikası ve üretim planlaması eksikliğine çözüm olarak Türkiye tarımsal üretim havzaları modelini kurduklarını dile getirerek, ''Çiftçiye diyoruz ki; 'Doğru ürünü, doğru yerde, verimlilik esasına göre ekersen sana prim desteği veriyoruz'. Bu 2009-2010 üretim sezonunda uygulanmaya başlandı. Bundan sonra bunu diğer ürünlerle ve diğer desteklerle de ilişkilendireceğiz. Örneğin gübre desteğini, toprak analizi ile ilişkilendirdik'' diye konuştu.
    
     ''ETTE KAYIT DIŞILIK VAR, BU KAÇAKÇILIKLA KARIŞTIRILMAMALI''
    
     Türkiye'de hayvancılığın giderek profesyonelleştiğini ve bu alana yeni yatırımlar yapıldığını belirten Eker, başka sektörlerde büyük başarılar elde eden iş adamlarının hayvancılık sektörüne yöneldiğini vurguladı.

     Eker, Türkiye'de ette kayıt dışılık olduğunu, bunun kaçakçılıkla karıştırılmaması gerektiğini, sorunun önemli bölümünü kayıt dışılığın oluşturduğunu kaydederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     ''Adam gidiyor 100 tanesini kesiyor, 50'sini gösteriyor, 50'sini göstermiyor. TÜİK'in rakamına göre Türkiye'nin et üretimi 400 bin ton civarında. Niye? Bu kayda giren... Türkiye'de 11 milyon sığır var. Bunun böyle olmadığını hiç kimse söylemedi. Herkes bunu kabul ediyor. Biz küpeler taktık, hepsi kayıtlı. Desteklemeleri de biz buna göre ayarladık. Bizde yılda asgari 3,5 milyon sığır kasaba gidiyor, net... Türkiye'nin 27 milyon koyun, keçisi var. Türkiye'de üretilen et 1 milyon 150 bin ton civarında. Bunun TÜİK'e yansıyan rakamı 400 bin küsur ton... Bu bir sorundur.''

     2007-2008 yıllarındaki şiddetli kuraklıktan hayvancılığın olumsuz etkilendiğine işaret eden Eker, fiyatlara bakıldığında, 2002 baz alındığında, et fiyatlarının 2009'a kadar enflasyonun altında kaldığını söyledi.

        BİRÇOK TANINMIŞ İŞADAMI HAYVANCILIK İŞİNE GİRDİ

     1 Ocakta Güneydoğu Anadolu illerinde hayvancılık yapanlara yüzde 40 hibe desteği getirdiklerini hatırlatan Eker, bununla GAP bölgesinde 139, DAP bölgesinde de 141 projenin hibe programına alındığını, bu kapsamda 60 milyon lira hibe verdiklerini, Doğu ve Güneydoğu illerinde 25 ilde bu desteklerinin söz konusu olduğunu anlattı. Hibe için tek bir şartlarınınolduğunu belirten Eker, " şartımızda en az 50 büyük baş hayvanın olması. Biz bu tür yatırımlara destek veriyoruz. 2002'de 4500 olan hayvan çiftliği sayısı şimdi 18 bin 500'e çıktı. Bir çok tanınmış işadamı da hayvancılık işine girdi. Yatırım yapacakalra kapımız açık" dedi.
     
     TARIMDA DÜŞÜK VERİM SORUNU
    
     İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük ise Türkiye'nin tarım potansiyeli açısından şanslı bir ülke olduğunu, gıda sektörünün de en rekabetçi sektörlerin başında geldiğini söyledi.

     İSO 500 araştırmalarında ilk 500'de 92, ikinci 500'de ise 105 gıda sanayisi kuruluşu bulunduğunu, birinci 500'de gıda sektörünün yüzde 19,6 ile istihdamda en fazla ağırlığa sahip sektör konumunda olduğunu kaydeden Küçük, ''Tarım ve hayvancılığımızda sorunlar ne kadar hızlı çözüme kavuşursa, gıda sektörümüz de o kadar hızlı ilerleyecek demektir'' dedi.

     Ekonomide tarımın ağırlığının sanayiye kaydığını, ancak toplam istihdam içinde tarımsal istihdamın payının yeterince azaltılamadığını belirten Küçük, ''İstihdamımızın yüzde 25'i tarımda, ama yüzde 2,5-5 düzeylerinde tarımsal istihdama sahip ülkeler kadar üretim yapamıyoruz. Düşük verim, nüfusun en temel gıda maddelerinden mahrum kalmasına veya ancak çok yüksek fiyatlarla ulaşabilmesine yol açıyor'' diye konuştu.

     Küçük, son yıllarda sütte yüzde 25 civarında bir verim artışı sağlandığını, tavukçuluk sektöründe gelinen noktanın gelişmiş ülkelerden geri olmadığını dile getirerek, kırmızı et üretiminde artışın sınırlı kaldığını kaydetti.

     Tanıl Küçük, işsizlik ve verimlilik sorunlarını çözmek için sanayide olduğu gibi tarım sektöründe de yatırımları artırmanın öneminin altını çizdi.
    
     ''İÇERİĞE ODAKLANARAK VERİLECEK OY, SAYGIYLA KARŞILANMALI''

    
     İSO Meclis Başkanı Erdal Bahçıvan da referandum nedeniyle harareti oldukça yüksek siyasi tartışmaların yaşandığı bir dönemde bulunulduğuna işaret ederek, demokratik toplumlarda farklı düşüncelere saygı duymanın ve farklı fikirlerin birbiriyle özgürce mücadele etmesinin son derece önemli olduğunu söyledi.

     Günümüz dünyasında çağdaş demokratik haklara hiçbir gerekçe ardına sığınarak kısıtlama getirilmesinin düşünülemeyeceğini ifade eden Bahçıvan, gizli oy, açık sayım kuralının verilen oyun mahremiyetiyle bağlantılı olduğuna dikkati çekti.

     Bahçıvan, ''Köklü bir demokratik geleneğe sahip bir sivil toplum kuruluşu olan İSO'nun bu referandum sürecinde de sahip olduğu bu değerler eşliğinde hareket etmesinin uygun olduğuna inanıyoruz'' dedi.

     Erdal Bahçıvan, kısa vadeli çıkar ve beklentiler yerine anayasal değişikliklerin içeriğine odaklanarak verilecek ''evet'' veya ''hayır'' oyunun herkes tarafından saygıyla karşılanması gerektiğini ifade etti.

HAYVANCILIKTA FAİZSİZ KREDİ UYGULAMASI

Mehdi Eker, hayvancılıkta faizsiz kredi uygulamasından asgari bir yılda 2 milyon küçükbaş ve 400-500 bin büyükbaşın istifade etmesini beklediklerini bildirdi. 

     Türkiye'de et üretimini artırmanın önemine dikkati çeken Eker, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     ''Üretimi artıracak tedbirleri de aldık. Ne yaptık? 1 Ağustos itibarıyla Türkiye'de hayvancılık yapacak olan herkese faizsiz kredi uygulaması başlattık. Büyükbaş hayvancılıkta 7,5 milyon liraya kadar kredi verilebiliyor, faizsiz kredi... Faizini Hazine karşılayacak, Ziraat Bankası faizsiz kredi verecek. Besicilik yapacaklar da 2,5-3 milyon liraya kadar faizsiz kredi kullanabilecekler. Bu, Türkiye'de hayvancılık yatırımını hızlandıracak, bu alanda büyük bir hareket getirecek çok önemli bir proje. Bugüne kadar hiçbir zaman hayvancılıkta bu kadar geniş ölçekli bir faizsiz kredi uygulaması olmadı. İlk defa bu kadar büyük ölçekli, hayvancılığın bütün alanlarını kapsayan, limitleri bu kadar yüksek, vadesi bu kadar uzun uygulama yapılıyor. 7 yıla kadar vade söz konusu. Asgari bir yılda 2 milyon küçükbaşın, 400-500 bin büyükbaşın bundan istifade etmesini bekliyoruz. Bu, yüzbinlerce ton et ve yüzbinlerce ton ilave süt demektir.'' 


Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Doğuş Oto'nun net karı patladı
 
Alanya'da 20 bin konut satılık
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR    Toplam 13 yorum var, 10 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
 
   
 
vedat kaya
21 Ocak 2014 Salı 10:36
tüh rezillik başka bişi değil efendim 7 yıl faizsiz vereceklermiş ne kolay süylüyorlar ya zavallı çiftçilerin nedir sizden çektiği o kadar kolaymı o faizsiz krediyi almak hep kendi adamlarına peşkes çekiyorlar ben 3 senedir uraşıyorum suyum elektiriğim barınağım var bi işe yaramıyor arkadaşlar hepsi yalan dolan adam bana 500 bin telen varsa bu işe gir diyor ebe adam benim o kadar param olsa sana niye geliyim fakire yok zengine var allah belalarını versin.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%84 %16
birol
16 Ekim 2013 Çarşamba 20:11
ben dar gelirli fırın işcisi bir vatandaşım gecem gündüzüm birbirine karıştı bunaldım ve köyümde üç inek alarak hayvancılığa başladım16000tl ye aldığım hayvanlar iki yılda20000tl yediler ve dokuz baş oldular şu anki hayvanların değeri 13000tl bu zararımın sorumlusu benmiyim yoksa rızıklarını kesip hayvanlara yedirdiğim çocuklarımmı sizce kim çare neyse bulunsun
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%88 %12
ahmet dikmen
11 Şubat 2013 Pazartesi 15:11
ben afyonkarahisarda hayvancılık yapıyorum dana besliyorum 20 adet besi danam var maddi ihtiyahçlardan dolayı yem saman doğru dürüst alamıyoruz.kredi hakkında kime ulaşabilirim
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%80 %20
seyhan
01 Şubat 2013 Cuma 21:04
ben kayseritalas sakaltutan köyünde hayvancılık yapıyorum ama maddi sıkıntıdan dolayıinşatımız yarım kaldı hayvanlarımız küçük ahırlarda rezil oluyor .ben hibe projelerinden nasıl yararlanabilirimyardımcı olursanız memmun oluruz ben ziraat bankasına kredi için başvurdum . ipotek istediklerinden dolayı alamadım. doğu illerinde hibe destekleri neden veriliyorda bizlere verilmiyor ben bu devletin vatandaşı değilmiyim bana sayın mehdi eker acil yanıt versin .tel.05366051941
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%81 %19
seyhan
01 Şubat 2013 Cuma 20:54
ben kayseritalas sakaltutan köyünde hayvancılık yapıyorum ama maddi sıkıntıdan dolayıinşatımız yarım kaldı hayvanlarımız küçük ahırlarda rezil oluyor .ben hibe projelerinden nasıl yararlanabilirimyardımcı olursanız memmun oluruz ben ziraat bankasına kredi için başvurdum . ipotek istediklerinden dolayı alamadım. doğu illerinde hibe destekleri neden veriliyorda bizlere verilmiyor ben bu devletin vatandaşı değilmiyim bana sayın mehdi eker acil yanıt versin .tel.05366051941
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%86 %14
tunay bora
27 Kasım 2012 Salı 22:12
50 büyük baş hayvan alıyoruz. bunun nekadarı hibe
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
mestan güneş
31 Ekim 2012 Çarşamba 14:10
Bursa Karacabey'de küçük ve büyükbaş hayvancılık için çok uygun yerler, çok uygun fiyatlar...Çiftlik arazileri, verimli tarlalar, manzaralı arsalar, yatırımlık gayrimenkuller, yatırım projeleri ile ilgili tiyolar...Zeytinlikler, Meyve Bahçeleri ve daha bir çok şey...Biz Karacabey'de her yerdeyiz siz isteyin biz bulalım. 0532.171 17 44 www.karacabeyarazi.com
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
serdar çalışkan
13 Eylül 2012 Perşembe 18:20
ben köyde yasayan bir vatandasımmm benımmm kendi çapındaa idere edecek bir bakkkal dükkanım vardıı ilçedee hayvancılık tam güzelestiii et süt para ederken kalkıp dükkanı kapatıp parayı büyük bas hayvan aldımmm tam hayvancılık insanlarımızz baslarkenn aldızzz ithalat baslattızz büğün turkiyede 15 milyona yakın büyük bas hayvan varr ama sizz devlett büyükleri kendi halkının hayvanlarını dışarıya ihracat yapması gerekırkennn yabancı ülkelerinnn hayvanlarını getirip halkınınn hayvancılıklaa uğrasan hayvanlarının değerni öldüryorsunuzz bide utanmadann hayvancılığaaa kredi veriyorsunuzzz siz ilk önceee bu 15 milyon içeride şişenn hayvanların birrr çözümünü bulunkiii vatandass işe hevesli olsunkıı hayvancılık yapsınn senın kredineee gerek yokk sen bunu yaptıntan sonraaa halk zatennn illakı yönelirrr gecen sene aldığım 1 inekkk 7bin tlden aldım bu senee 3000 tlye satıyom kımsee almıyorrr saman olmuss 500 tl mecbur satacammm ama alan yokkk sütt satacam alan yokk bu işleri bir halledin rayına koyun ondan sonraa hayvancılık yapın kredi veriyoruzz dışarıya süt satcazz et satcazz üretim olsun vatandas emeğini karsılığıı alsınkı işten sevk alsınn sizzz devlet büyukleri piyasayı öldürmekten başkaa birr sey bilmessinizzzz
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%90 %10
ali kutaş
07 Eylül 2012 Cuma 21:29
hep kolay diyor al sana hibe alsana faisiz kredi diyor bu laflar hep tv ekranında kalıyor bi de gerçek hayat nasıl bi gelsin baksın hep zengin alıyor parayı cebine koyuyor hayvancılıkta yapmıyor kim kimi kandırıyor bilmiyorum ama hep fakir eziliyor bari çıkıp tv viye hibeden ve faisiz paradan bahis etmesin piskolojimizi bozuyor.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%95 %5

05 Ağustos 2012 Pazar 05:14
her şeyin güllük gülistanlık olduğundan bahsediyorlar sanki çok kolaymış bankadan içeri girer girmez parayı vereceklermiş gibi her çıktıkları yerde çarşaf çarşaf ilan ediyolar. oysaki bin türlü teferruatı var 1,000.000 tl lik bir yatırım için 400,000 tl büyük para bu parayı almanın derdide büyük tabiki kıla tüye herşeye kulp buluyorlar insanı canından bıktırıolar sonra heryerde devlet hibe verio kimse almıo yatırım yapmıyor devlet daha ne yapsın diye konuşuyolar. Bırakın allah aşkına ya zaten 600,000 lirası olan adamın devletten hibeye ihtiyacı olmaz gider okdrlık iş yapar bu proje yine zenginin cebini doldurma projesidir. hiç ortada olmayan kagıt üzerinde bi tesis kurup rant elde etmenin yolunu açıolar. Gerçi yeni bi sektör oluşturdu bu hibe kredileri özellikle hibe kredileri kolayca alabilmek için projeler hazırlayan ajanslar,internet siteleri türedi son zamanlarda
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
 
DİĞER HABERLER
 
Karpuzun kilosu 2 Liraya çıktı
Aşırı sıcakların ardından talebin artmaya başlamasıyla birlikte daha önce ...
Kriz kahini uyardı:Cari açık iyi finanse edilmiyor
Kriz Kahini olarak isim yapan ünlü ABD'li ekonomist Nouriel Roubini, Türkiye'yi ...
Geliri yılda 10 Milyon Dolar
İstanbul Fashion Week için Türkiye'ye gelen ünlü Rus tenisçi Anna Kournikova şaşırttı
Çağlayan sertleşti: Mübarek TÜSİAD, YAŞ’a mı katıldın?
TÜSİAD’ın, YAŞ toplantısında yargı etkisi bulunduğu yönündeki açıklamaları ...
 
 
Altın yükselmeye devam edecek
Dünya Altın Konseyi’ne (WGC) göre, yatırımcıların altına olan taleplerini ...
Sanayiciyi bir tek ‘Nazım hoca’ anladı
"Tüm milletvekillerine ulaşıldığı halde bir tanesi geri dönmedi. Sadece ...
Ceylanpınar'ı kim sulasın?
Tarım İşleri Genel Müdürlüğü'nün Urfa Ceylanpınar'da faaliyete geçirilmek ...
Türk fındığını Ruslara kim tanıtacak?
Fındık Tanıtım Grubu, 140 milyonluk Rusya’da Türk fındığını yaymak için ...
 
 
Okul servis ücretleri açıklandı
Okulların açılmasına kısa bir süre kala öğrenci servis fiyatları açıklandı.
İSKİ'den su fiyatlarında indirim
İSKİ, TÜFE aylık değişim oranları çerçevesinde konut ve iş yerlerinde ...
Başbakan Erdoğan'dan esnafa büyük müjde!
Erdoğan, "Esnaf kardeşimin kullanacağı kredinin faiz oranını 3 puan daha düşürüyoruz." dedi
Bakan Eker'e göre et fiyatları düştü
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, et fiyatlarında düşüş olduğunu açıkladı
 
 
 
 
Yoga ile enerjini düzenle! İşte yoganın faydaları
 
Ece Vahapoğlu
 
 
AVM yasası çıktı şimdi ne olacak?
 
Fikri Türkel
 
 
Kentsel dönüşümde 2/3 çoğunluk "Keyfi" karar alabilir mi?
 
Av. Emre Alcan
  E-posta :
  Şifre :
 
Üye Ol
Şifremi Unuttum
     
 
Türbülans bitti mi?

Evet
Hayır

Sonuçları göster Anket arşivi
 
     
Foto Galeri Patronlar Spor Otomobil Yaşam Teknoloji Ekonomi Magazin Gündem  
Video Galeri Patronlar Magazin Komikler Dünya Ekonomi Yaşam Teknoloji Spor Türkiye Medya  
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene Ekle
  •Site Kullanım Koşulları ve Yasal Uyarılar
  •Ekonomi   •Dünya
  •Patronlar   •Spor
  •Borsa-Finans   •Medya
  •Gündem   •Elit Yaşam
  •Kültür-Sanat   •İşte Başaranlar
  •Otomobil   •Teknoloji
  •Patronlar
  •Dünya
  •Medya
  •Güzeller
  •Teknoloji
  •Moda
  •Patronlar
  •Magazin
  •Komikler
  •Dünya
  •Ekonomi
  •Yaşam
  •Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı
  •2014 yılı finansal sonuçları
  •Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan
  •Dolar lobisi
  •Turgay Ciner
  •Mehmet Rüştü Başaran