"
Erdoğan'dan Özgür Özel'e: Aşağıda olsam ağzının payını verirdim
Erdoğan'dan Özgür Özel'e: Aşağıda olsam ağzının payını verirdim
Ruslar Antalya rezervasyonlarını durdurdu
Ruslar Antalya rezervasyonlarını durdurdu
YSK'dan skandal karar: 100 bin imza için 5 gün süre!
YSK'dan skandal karar: 100 bin imza için 5 gün süre!
Bomba iddia! İşte CHP’nin Cumhurbaşkanı adayları
Bomba iddia! İşte CHP’nin Cumhurbaşkanı adayları
31 Mayıs 2013 Cuma - 15:26

Dut bahçesi kurun, kazanın

Son yıllarda artan talebi gören tarım girişimcileri yeni dut bahçeleri kuruyor. Bu işe girecek olanlara özellikle karadut yetiştirmeleri öneriliyor…

Dut bahçesi kurun, kazanın

Şifalı bir ürün olan dut, taze meyve, kuru çerez ve pekmez olarak tüketiliyor. Son yıllarda artan talebi gören tarım girişimcileri yeni dut bahçeleri kuruyor. Bu işe girecek olanlara özellikle karadut yetiştirmeleri öneriliyor…

MEYVE ve sebze konusunda şanslı bir ülkede yaşıyoruz. Her bölgesinde dört mevsim 90 çeşit meyve üretiliyor. Tarımın gelecekteki en şanslı kollarından biri hiç kuşkusuz meyvecilik. Bu nedenle de meyvecilikle ilgili haberlere Para Dergisi’nde sık sık yer veriyoruz. Son zamanlarda sizin de dikkatinizden kaçmamıştır. Market raflarında bolca görmeye başladığımız bir meyve var. Çocukluğumuzda ticari olarak üretilmeyen, sadece ailelerin kendi bahçelerinde üretip komşusuna ve misafirine ikram ettiği duta artık market raflarında sıkça rastlamaya başladık. Biz de bu haftaki sayımızda dut meyvesine ve yetiştiriciliğine yer verelim istedik.

Sağlıklı beslenme uzmanları ve doktorların sıkça tavsiye ettiği dut Türkiye’nin her bölgesinde yetişiyor. TÜİK rakamlarına göre, geçen yıl yaklaşık 2.8 milyon dut ağacında 77 bin ton dut elde edildi. Üretimin yüzde 95’ini beyaz dut, yüzde 5’ini ise kırmızı ve siyah dutlar oluşturuyor. Beyaz ve karadutların 17 çeşit türü bulunuyor. Her bölgemizde dut yetişse de ilk akla gelen yerler Elazığ, Tunceli, Malatya, Balıkesir, Aydın, Yalova, Bursa, Bilecik, Tokat, Amasya, Çorum, Kahramanmaraş, Erzincan gibi illerimiz.

Bilindiği üzere ipekböceklerinin temel besin maddesi dut yaprakları. Bu nedenle geçmişte ipekböcekçiliğinin yaygın olduğu Marmara Bölgesi’nde dut yaygın olarak yetiştiriliyordu. Günümüzde ise bölgede artık sadece meyvesi için yetiştiriliyor.

Dut farklı iklim ve toprak şartlarına adaptasyon kabiliyeti yüksek bir meyve türü. Ağacı 15 metreye kadar boylanabiliyor. Ağacının gövdesi silindirik, dik ve kalın, kabuğu çatlaklı, odunsu yapısı ise yumuşak ve esnek. Yaprakları saplı, iki sıra üzerine dizilmiş, tabanı yuvarlak veya kalp şeklinde, üst yüzü koyu, alt yüzü ise daha açık yeşil renkli. Çiçekler, bir evcikli olup yaprakların koltuğunda ve saplı durumda bulunuyor.

KARADUTA TALEP VAR

Dut günümüzde sadece meyve olarak tüketilmiyor. Meyvesinin dışında kurutulmuş çerez, pekmez ve reçel olarak da ticari bir ürün haline geldi. Yetiştiği yörelerde meyvesinden pekmez, reçel, pestil, dut ezmesi, dut kurusu, meyveli dondurma, cevizli sucuk, sirke, meyve suyu konsantresi, ispirto gibi onlarca ürün yapılıyor. Özellikle karadut son yıllarda aranan bir meyve haline geldi. Karadut suyu ise çeşitli rahatsızlıklara iyi geldiğine inanıldığı için giderek daha fazla tüketiliyor.

Dut sevilerek yenen bir meyve olmasına karşın meyvesi çok yumuşak olduğundan soğukta saklama süresi çok kısa. Bu yüzden taze olarak tüketimi sadece hasat dönemi ile sınırlı. Ancak, karadutlar soğuk hava depolarında bir ay süre ile veya derin dondurucularda daha uzun süre saklanabiliyor. Bu durum karadutun sanayide işlenmesi için bir avantaj sağlıyor. Bu nedenle de dut yetiştiriciliğinde yeni bahçelere edilen ağaçların karaduta kaydığı görülüyor.

Dut konusunda marka olmuş ilçelerimizden biri Tunceli’nin Çemişgezek ilçesidir. Özellikle bu ilçenin Ulukale ve Bozağaç köylerinin tamamı geçimini duttan sağlıyor. Çemişgezek Kaymakamı Ali İkram Tuna, bu iki köyün dut konusunda marka haline geldiğini söylüyor. Üreticilerin dutu pekmez yaparak ve kurutarak değerlendirdiğini söyleyen Tuna, diğer köylerde de karadutun yaygınlaşması için çalışmalar yaptıklarını belirtiyor. Tuna, “Ulukale ve Bozağaç beyaz dut üretiminde marka olmuş. Biz daha yüksek köylerimizde karadut konusunda eğitimler veriyoruz. Köylerimize 2 bin adet karadut fidanı dağıttık. İki köyümüze rakip çıkarmadan dutun yaygınlaşması için çalışıyoruz” diyor.

Bozağaç’ta hem üretim hem muhtarlık yapan Dursun Yıldız ise, dutun öncelikle kurutularak değerlendirildiğini söylüyor. Dutları köylerinde işleyip paketlediklerini belirten Yıldız, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Köylerimizin ana gelir kapısı oldu. Senede üretici başına 50-100 bin TL arası gelir getirebilecek potansiyele ulaştı. 50 yıl önce göç etmiş köylülerimiz geri gelmeye başladı. Biz kuru dut konusunda ve pekmezde iyiyiz. Bu konuda marka olduk. Bu bölgedeki dutların ayrı bir aroması var. Aynı fidanları başka yerlerde denedik ama aynı tadı yakalayamadık. Allah vergisi özelliğimizi değerlendirmek istiyoruz.”

“HER YERDEN SİPARİŞ GELİYOR”

Dut fidanı satan fidanistanbul.com’un yöneticilerinden Berna Doğan da dut konusunda ciddi bir talep olduğunu söylüyor. Son yedi yıldır meyveciliğe yoğun bir ilgi olduğunu söyleyen Doğan, “Dutta çeşitli vitaminlerin bulunmasının yanı sıra mikrop öldürücü özellikler de mevcut. Kentlerde yaşayan insanlar dut meyvesine fazlasıyla talep göstermeye başladı” diyor. Türkiye’nin her yerinden sipariş aldıklarını söyleyen Doğan şu bilgileri veriyor:
“Dut fidanına talep en fazla Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'dan gelirdi, fakat son zamanlarda Marmara Bölgesi’nden de fark edilir bir talep artışı var. Yeni bahçeler tesis ediliyor. Bunun yanı sıra bilinçli tüketiciler organik meyve yiyebilmek için kendi meyvesini bahçesinde, terasında hatta balkonunda yetiştiriyor. Toplu konut sitelerinden ve belediyelerden yeşil alanlara ve parklara dikmek için özellikle paraşüt ters dut fidanı dediğimiz türe yoğun bir talep söz konusu.”

Dut üretim merkezlerinden biri olan Balıkesir’in Ziraat Odası Başkanı Sami Özat da kentteki dut ağacı dikiminde artış olduğunu söylüyor. Üreticinin pazar sorununu halletmesi halinde dut meyvesini tercih edeceğini söyleyen Özat, “Tarım Bakanlığı dut konusunda proje hazırlarsa üretim daha planlı olur” diyor. Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp de şehirde dut ağaçlarının şimdilik tarla kenarlarına dikildiğini gelecekte narenciye gibi ayrı bahçelerinin olabileceğini söylüyor. Alp, “Batı AEkdeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü yeni dut fidanları üzerinde çalışmalar yapıyor. İlerleyen yıllarda bölgede dut daha ticari anlamda bahçelerde yetiştirilecektir” diyor.

İstanbul Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği başkanı Burhan Er ve kardeşi Metin Er de dut yetiştiricisi. Aydın, Manisa ve Antalya’da dut bahçelerinin bulunduğunu söyleyen Burhan Er, “Türkiye’nin her bölgesinde yetişebilen dut giderek tercih edilen bir meyve haline geldi. Hemen her bölgede dut bahçelerinin kurulduğunu biz de duyuyoruz” diyor.

Nevzat DİNDAR / Koska (Nazar boncuklu) Yönetim Kurulu Başkanı
“Dut pekmezine talep katlanıyor”

Koska olarak dut pekmezini kendi fabrikamızda üretip, değişik ambalajlarda zincir marketler ve kendi mağazalarımız üzerinden tüketiciye ulaştırıyoruz. Ayrıca ABD, Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkeleri, Rusya, Türki Cumhuriyetler’e ihrac ediyoruz. Dutları Tunceli, Elazığ, Adıyaman ve Malatya’dan temin ediyoruz. Yıllık 400 ton dut pekmezi üretip satıyoruz. Üzüm pekmezinden sonra en çok tercih edilen pekmez türü. Dut pekmezine talep her yıl katlanıyor. Karadut pekmezi ise daha az üretiliyor. Çünkü yeterince karadut üretimi yok. Üretilenin bir kısmı da yaş olarak tüketiliyor.

Bir dekar bahçe kaça kurulur?

Dut fidanları türüne göre 15-40 TL arası bir fiyattan satılıyor. Bir dekar alana 18-24 adet arasında fidan dikilebiliyor. Bir dekarda 500 ile bin TL arası fidan maliyeti bulunuyor. Sulama sistemleri ve bakımla birlikte bir bahçe 2 bin TL’ye kurulabiliyor. Uzmanlar dut meyveciliğine en az 30 dekarla girilmesini tavsiye ediyor. Kuru dut ve pekmez üretimi yapan Bozağaç ve Ulukale köylerinde dekardan 700 kilogram kuru dut elde ediliyor. Kuru dutun kilosu ise 10 TL’den satılıyor. Yani bir dekarlık bahçeden 7 bin TL ciro elde ediliyor. Karadut ağacı az olduğu için buradaki fırsat ve kazanç daha fazla. Çünkü pazar halen boş.

En çok tercih edilen dut çeşitleri

- Erzurum (Tortum) dutu
- Avustralya dutu
- Ekşikara dut
- Paraşüt ters dut
- Siyah dut
- Beyaz dut

TÜRKİYE’DE DUT ÜRETİMİ 
Yıllar Meyve veren (adet) Meyve vermeyen (adet) Üretim (bin ton)
2003 2180 375 55
2004 2130 365 50
2005 2120 366 55
2006 2029 353 52
2007 2095 560 62
2008 2301 539 65
2009 2393 537 68
2010 2479 507 75
2011 2453 359 76
2012 2446 379 74

Kaynak: TÜİK

Karadutun ve suyunun faydaları nedir?

-Vücuttan toksinleri atıcı özelliğe sahip
-Diş eti kanamasını önlüyor
-Ağız aftlarına iyi geliyor
-Kansızlık için faydalı
-Bağırsak iltihabına iyi geliyor
-Güçlü bir antioksidan olarak kabul ediliyor

İdriz Çokal/Para Dergisi

Player yükleniyor...
AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

Şimşek: Ben inanıyorum ki en kötüsü geride kaldı
EKONOMİ
Şimşek: Ben inanıyorum ki en kötüsü geride kaldı
Ramazan pidesine zam geldi
EKONOMİ
Ramazan pidesine zam geldi
Simge Fıstıkoğlu'nun yeni soyadı olay oldu
MEDYA
Simge Fıstıkoğlu'nun yeni soyadı olay oldu
Aziz Yıldırım: Olayları Tolga Zengin başlattı, Beşiktaş hükmen mağlup sayılmalı
SPOR
Aziz Yıldırım: Olayları Tolga Zengin başlattı, Beşiktaş hükmen mağlup sayılmalı
Kazancı, Aksa hisselerini rehin verdi
EKONOMİ
Kazancı, Aksa hisselerini rehin verdi
Dünya devi zorda! 44 yıl sonra bir ilk..
TEKSTİL
Dünya devi zorda! 44 yıl sonra bir ilk..
Konut kredilerine müdahale sinyali
EKONOMİ
Konut kredilerine müdahale sinyali
Japon devi Türkiye'de nükleerden çekiliyor
EKONOMİ
Japon devi Türkiye'de nükleerden çekiliyor
'Türkiye'nin Londra'da bir avuç tefeciye ödediği faiz 150 milyar dolar'
GÜNDEM
"Türkiye'nin Londra'da bir avuç tefeciye ödediği faiz 150 milyar dolar"
Aziz Yıldırım'dan Ali Koç itirafı: 2015'te Ali Koç'tan 2. başkan olmasını istedim; ailesi istemedi
SPOR
Aziz Yıldırım'dan Ali Koç itirafı: 2015'te Ali Koç'tan 2. başkan olmasını istedim; ailesi istemedi
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Medya Tekstil İşte Başaranlar Aktüel
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim ReklamReklam FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri