"
Erdoğan'dan Özgür Özel'e: Aşağıda olsam ağzının payını verirdim
Erdoğan'dan Özgür Özel'e: Aşağıda olsam ağzının payını verirdim
Ruslar Antalya rezervasyonlarını durdurdu
Ruslar Antalya rezervasyonlarını durdurdu
YSK'dan skandal karar: 100 bin imza için 5 gün süre!
YSK'dan skandal karar: 100 bin imza için 5 gün süre!
Bomba iddia! İşte CHP’nin Cumhurbaşkanı adayları
Bomba iddia! İşte CHP’nin Cumhurbaşkanı adayları
3 Ağustos 2012 Cuma - 14:43

Çok uygun fiyata hazır evler

Çiftlik, bağ ya da hobi evi için bir haftada, dört dörtlük, ucuz müstakil bina yapıyorlar. Herkese uygun ahşap ya da çelikten hazır evlerin fiyatları...

Çok uygun fiyata hazır evler

Hazır ev olarak da isimlendirilen prefabrike konut piyasasındaki rekabet, fiyatları düşürdü. Arsanız varsa 20-30 bin TL ödeyerek bir hafta içinde 100 metrekarelik eve sahip olabilirsiniz. İsteyene “her şey dahil” lüks villa da yapıyorlar...

KENDİNİZE ait arsanıza isterseniz tek katlı, isterseniz dubleks ya da tripleks ev yaptırabilirsiniz. Şehrin göbeğinde ya da imara açık bir köy arazisinde deprem korkusu yaşamadan yaz kış bu evlerde oturabilirsiniz. Türkiye’de de üretimi yapılan hazır evlerde dört mevsim rahatça yaşamak mümkün.
Son 10 yılda, özellikle Marmara depremi sonrasında rağbet görmeye başlayan hazır evler bu sektördeki rekabetin de artmasına neden oldu. Türkiye’de yaklaşık 40 civarında prefabrike konut üreten ve pazarlayan firma var. Rekabetin artması fiyatları daha cazip hale getirmiş. Geçen yıla göre hemen hiç zam yapılmadığı belirtiliyor. Hatta fiyatlarını düşüren çeken firmalar bile var.

Ancak sektör temsilcileri fiyat rekabetinin kaliteyi düşürdüğüne dikkat çekiyor. Bu yüzden, karar vermeden önce kullanılan malzemeleri ve fiyatlara nelerin dahil olup olmadığını iyice araştırmakta yarar var. Garanti süresi, evin tesliminden sonra nelerin garanti kapsamında olup olmadığı da sorulmalı.

FİYATLAR UYGUN

Hazır ev fiyatları, betonarme ya da karkas binalarla karşılaştırıldığında oldukça ucuz. Arsanız varsa 100 metrekarelik bir prefabrike evi, seçtiğiniz modele ve istediğiniz özelliklere göre 25-30 bin TL arasında yaptırabiliyorsunuz. Eğer iki katlı bir hazır evim olsun diyorsanız, ara katlarda kullanılan ekstra malzemelerden dolayı maliyet yüzde 35 civarında artıyor. 100 metrekarelik dubleks bir eve 50-55 bin TL’ye sahip olabilirsiniz.

DEPREME DAYANIKLI

Çelik veya ahşap olarak inşa edilen hazır evler depreme karşı oldukça dayanıklı. Uzmanlar, endüstriyel bir ürün olan çelik evlerin, betonarme binalardan yüzde 90 daha hafif olduğunu ve yanal deprem yüklerine karşı oldukça dayanıklı olduğunu vurguluyor. Yüksek ısı ve ses yalıtımı sağlayan çelik evler, su ve korozyona karşı dayanıklı olduğu gibi yangına karşı da güvenlik sunuyor. Rutubet ve nem tutmuyor, böcek ve haşere de barındırmıyorlar.

Sipariş ettiğiniz hazır evin iç ve dış kapıları, iç ve dış cephe boyaması, PVC pencere ve camları, bina içi elektrik kabloları, priz ve düğmeleri, lavabo, tuvalet, duş teknesi gibi sıhhi tesisatları, temiz ve atık su boruları, telefon hattı, hatta zili bile takılmış olarak teslim ediliyor...

İZİN VE ALTYAPI SİZE AİT

Hazır ev yaptırmak için önce kurulum için gerekli plan-proje prosedürlerini yerine getirip yasal izinleri almanız gerekiyor. Çelik ya da ahşap hazır ev yaptıracaksanız nakliye ve nakliye sigortası, zemin betonu, hafriyat ve çevre düzenlemesi, fayans ve halı gibi zemin ve duvar kaplamaları, binayla zemin betonu arasındaki yalıtım işleri, kalorifer ya da klima gibi ısıtma soğutma tesisatlarının masrafları da size ait.

7 GÜNDE HAZIR

Ana taşıyıcı sistemi galvanize sacdan ya da çelikten imal edilen hazır yapılar, özel kaynaksız vidalı sistem kullanıldığı için kolayca monte edilebiliyor. Endüstriyel bir ürün olduğu için 20-25 cm yüksekliğindeki beton zemin hazırlandıktan sonra, 5 kişilik bir ekiple günde 20-25 metrekarelik kurulum sağlanabiliyor. Başka bir deyişle seçilen tek katlı veya dubleks modellerin kurulumu 7 ile 20 gün arasında yapılabiliyor. Hafriyat aşamasından itibaren 60 gün içinde kurulabilen çelik evlere, statik hesaplamalar yapıldıktan sonra yatay ya da düşey ekler yapılması, yeni kat çıkılması da mümkün.

MALİYETİ DÜŞÜRÜN

Pek çok alanda olduğu gibi hazır evde de maliyeti düşürmek mümkün. Birkaç evin birlikte aynı arazide yaptırılması imalatçı firmayla pazarlık avantajı sağlayabilir. Asıl önemlisi ise temiz ve atık su sistemi için döşenecek boru veya açılacak kanalizasyon, evinize çekeceğiniz elektrik kabloları, arazinin etrafını çevireceğiniz çitlerin masrafını komşularınızla paylaşabilirsiniz.

İKLİME GÖRE YALITIM

Hazır evler, kat durumuna göre 8-10 cm kalınlığında karkaslı sistemlerle inşa ediliyor. Karkasların yalıtımında iklim özelliklerine göre EPS, taş yünü veya cam yünü kullanılıyor. İç ve dış panellerde ise ısı ve ses yalıtımı da sağlayan A1 sınıfı yanmayan malzeme kullanılıyor. Kullanılan fibercement malzemesine dekoratif olarak ahşap, tuğla ve taş desenleri uygulanabiliyor. Su bazlı boyayla boyanabilmesi, elektrik ve sıhhi tesisatlarının hazır olması sayesinde hemen yerleşmek mümkün.
İşte belli başlı hazır ev üreticilerinin modelleri, sundukları hizmetler, ücretler ve diğer koşullar...

NESTAVİLLA

Vefa Group bünyesinde faaliyet gösteren Nestavilla, 2006 yılından bu yana yaklaşık 2 bin konut üretmiş. Şirketin İstanbul Pendik’teki fabrikası yıllık 5 bin hazır ev üretim kapasitesine sahip. Nestavilla, 14 farklı tipteki standart hazır evlerinin yanı sıra kişiye özel projeler de tasarlayıp üretebiliyor.
Nestavilla Satış Yöneticisi Özgül Yücel, özellikle yazlık konut olarak düşünülen hazır evlere daha çok elinde hazır arsası olan orta gelir grubundan ve emeklilerden talep geldiğini söylüyor. Marmara ve Karadeniz Bölgesi’nde ilginin daha yoğun olduğundan bahseden Yücel, “Şile, Ağva, Tuzla, Tekirdağ, Çanakkale ve İzmir’de çok sayıda yazlık, Karadeniz Bölgesi’nde ise yayla evleri kurduk” diyor.
Nestavilla’nın tek katlı konutlarında metrekare maliyeti 400 TL. İki katlı konutlarda ise kat aralarındaki ekstra malzeme ve uygulamalar nedeniyle bu rakam 500 TL’ye çıkıyor. Nestavilla, Türkiye'deki üç farklı iklim bölgesi için farklı izolasyon, rüzgar ve kar yükü değerlerini dikkate alarak bölgeye özel üretim yapıyor.
Telefon: 0216 390 47 77
Web: nestavilla.com

ÖZGE YAPI
Hekim Holding bünyesindeki Özge Yapı, 1992 yılından bu yana prefabrike ev, çelik ev, hazır ev ve prefabrike villa üretiyor. Anemon, Margarit ve Fulden olarak adlandırılan dublekslerin büyüklüğü 124, 140 ve 152 metrekare. Şirketin ayrıca büyüklüğü 21 ile 137 metrekare arasında değişen Gelincik, Fulya, Gardenya, Petunya, Papatya, Açelya, Manolya, Akasya, Kamelya, Begonya, Sardunya gibi çiçek isimlerinden oluşan tek katlı 11 modeli var. Erguvan isimli dubleksler 112+12, Lilyum dubleksler 123+13, Orkide dublekslerse 138+21 metrekare. Prefabrike ve çelik yapıların metrekaresi 200 ile 800 TL arasında satışa sunuluyor. Klozet, lavabo ve armatürler de fiyata dahil.
Hazır evlerde kullanılan tüm malzemeleri kendi bünyesinde üreten Özge Yapı’nın Pazarlama Müdürü Burcu A. Doğan, bunun kendilerine fiyat avantajı sağladığını söylüyor. Türkiye’nin her bölgesinde hazır evler yaptıklarını ifade eden Doğan, “Geçen yıl Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinden yoğun talep alıyorduk. Bu yıl ağırlıklı olarak Van, Kütahya, Fethiye gibi deprem bölgelerinden talep geliyor” diyor.
Özge Yapı, yurtdışında da projeler üstleniyor. Doğan Orta Afrika’da prefabrike toplu konut projesine başladıklarını söylüyor. Ardından da önümüzdeki aylarda Güney Amerika’da bir projeye başlayacaklarını açıklıyor.
Tel: 0216 392 21 28
Web: ozgeyapi.com

YEDİTEPE PREFABRİK
Hazır konut ve konteynır üreten Yeditepe Prefabrik, tek ve çift katlı prefabrike yapıların yanı sıra ofis, yatakhane ve yemekhane tipi prefabrike yapılar üretiyor. 37 ile 126 metrekarelik tek katlı ve 82 ile 145 metrekarelik iki katlı hazır ev seçenekleri sunan firmanın 42, 51 ve 63 metrekarelik üç tip paket ev modeli de bulunuyor. Standart tek katlı hazır konutların metrekaresi 230-300 TL. Plus (lüks) konutların metrekaresi 300-400, tek katlı çelik yapılarınki ise 450-500 TL arasında değişiyor. Yeditepe Prefabrik yetkililerinden Kenan Göl, iki katlı yapılarda ara katlarda kullanılan ekstra malzemelerden dolayı fiyatların yüzde 35 civarında artığını söylüyor.
Her türlü yerleşim alanına uygulanabilecek şekilde çevre koşulları da dikkate alınarak üretilen hazır evlerde, maksimum ısı ve ses izolasyonu uygulanıyor. Ekonomikliği ve kolay kurulumu nedeniyle tercih edilen bu tip evler, genişletilebilme ve taşınabilme özelliğine de sahip.
Tel: 0532 680 06 35
Web: yeditepeprefabrik.com

VİLLA YAPI
Üç girişimcinin 1999 yılında kurduğu Villa Yapı, prefabrike konutlar, şantiye binaları, hastaneler, okullar, ofis ve yaşam konteynırları ile çelik konstrüksiyon yapılar üretiyor. Kocaeli Gebze’de fabrikası bulunan firmanın, büyüklüğü 10 ile 203 metrekare arasında değişen tek katlı 54 farklı modeli bulunuyor. 36 farklı iki katlı modelin büyüklüğü ise 82 metrekareden başlayıp 270 metrekareye kadar çıkıyor.
49 metrekarelik tek katlı prefabrike yapıların fiyatı KDV hariç 16 bin 300 TL. 95 metrekarelikte bu rakam 28 bin 200 TL’ye çıkıyor. 100 metrekarelik iki katlı prefabrike evler 39 bin 400, 155 metrekareliklerse 53 bin 300 TL’ye imal ediliyor.
Villa Yapı, prefabrike yapıları galvaniz malzemelerden imal edilen taşıyıcı çelik sistem ve vidalı birleşim yöntemiyle kaynak kullanmadan monte ediyor. Prefabrike yapıların montaj ve statik hesaplamaları tüm doğa koşulları göz önüne alınarak yapılıyor.
Tel: 0216 494 49 49
Web: villayapi.com

SEÇKİN VİLLA
Tekirdağ Çorlu’da faaliyet gösteren Seçkin Villa, 80 ile 380 metrekare arasında çelik yapılar üretiyor. Firma, tek katlı, dubleks veya üç katlı çelik villa, yazlık bağ ve dağ evi seçenekleri sunuyor. Çelik yapıların metrekaresi 800 TL. Yani 60 metrekarelik bir çelik evi 48 bin, 100 metrekareliği ise 80 bin TL’ye inşa ettirmek mümkün. 150 metrekarelik dubleks çelik villa ise 120 bin TL’ye mal oluyor.
Tel: 0282 686 66 73
Web: seckinvilla.com

BAYRAMLAR PREFABRİK
Şekerpınar-Çayırova’da fabrikası bulunan Bayramlar Prefabrik Yapı Sanayi’nin 58 ile 130 metrekare arasında tek katlı 8 hazır ev modeli var. Ayrıca 145 ile 250 metrekare arasındaki dubleks prefabrike yapılar, çelik konstrüksiyon modeller üretiyor. 15 farklı modeldeki tripleks hazır evler ise 135 metrekareden 280 metrekareye kadar kullanım alanı sunuyor.
Bayramlar Prefabrik’in tek katlı hazır evlerinin metrekaresi 330 ile 370 TL arasında değişiyor. Dubleks ve tripleks konutlarda ise fiyat 390 TL’den başlayıp 420 TL’ye kadar çıkıyor. Buna göre 100 metrekarelik tek katlı hazır evin ortalama fiyatı 33 bin TL. Aynı büyüklükteki dubleks konutta ise fiyat 40 bin TL’ye çıkıyor. Çelik konstrüksiyon yapıların metrekaresi 500 TL. Bu hesapla 100 metrekarelik çelik evin ortalama maliyeti 50 bin TL oluyor.
Tel: 0216 395 50 06
Web: bayramlarprefabrik.com

DÜLGER PREFABRİK
İstanbul Pendik’te 1987 yılından bu yana prefabrike konut, endüstriyel yapı, konteynır ve çelik yapılar üreten Dülger Prefabrik’in 35 ile 232 metrekare arasında tek katlı ve 117 ile 252 metrekare arasında dubleks modelleri bulunuyor. Dülger Prefabrik Genel Koordinatörü Ümit Dülger, alan konusunda sınırlama yapmadıklarını, istenilen büyüklükte hazır ev üretebildiklerini vurguluyor.
Dülger Prefabrik’in tek katlı hazır evlerinin metrekaresi 200-400 TL arasında değişiyor. Çok katlı hazır evlerde ise bu aralık 300-700 TL. Bu hesapla 100 metrekarelik tek katlı bir hazır evleri 20-40 bin, aynı büyüklükteki dubleksi ise 30-70 bin TL’ye mal etmek mümkün.
Tel: 0216 483 26 60
Web: dulgerprefabrik.com

DİMEX AHŞAP VE ÇELİK
1998 yılında Amerika’nın New York eyaletinde kurulan Dimex, Türkiye’deki ilk fabrikasını 2002’de İstanbul Tuzla’da, ikincisini ise 2006’da Adana’da açtı. Şirketin ahşap villaları, yazlık evleri, yayla evleri ve çiftlik evleri, betonarme su basmanın üzerine istenilen tip ve büyüklükte monte edilebiliyor. Fabrikada üretildiği için prefabrike olarak nitelendirmesine rağmen, bu konutların diğer hazır evlerden farkı tamamen ahşap olması.
Dimex, isteğe bağlı olarak 50 ile 700 metrekare arasında farklı büyüklüklerde ve çeşitli modellerde ahşap ev inşa ediyor. Ahşap evlerin metrekaresi 800 ile bin 200 TL arasında değişiyor. Yani 100 metrekarelik ahşap eve 80 bin ile 120 bin TL arasında sahip olmak mümkün.
Tel: 0216 304 19 78
Web: dimexhome.com

FİN YAPI AHŞAP
Ankara merkezli Fin Ahşap Sanayi’nin Ankara ve Isparta’da iki fabrikası bulunuyor. Firmanın 62 ile 438 metrekare arasında 40’a yakın farklı ahşap konut tipi var. Kütük ve ahşap evlere odaklanan Fin Yapı Ahşap, çeşitli yöntemlerle değişik kimyasalları emdirerek (emprenye) ahşabın ömrünü 10 kat artırmayı başarmış ve bakterilerin, termitlerin ahşaba zarar vermesini önlemiş.
Kat ve oda sayısının yanı sıra banyo, sauna, giysi odası, çamaşırhane, kiler, garaj, mutfak ve veranda gibi detayları müşterinin isteğine göre belirleyen firma, üç boyutlu modellemeyle evinizi daha sipariş aşamasında size gösterebiliyor. Fin Ahşap, istenilen tipteki ahşap evi büyüklüğüne göre 12 ile 40 gün içinde kurabiliyor. Evlerin metrekaresi büyüklüğüne ve tipine göre 900 ile bin 200 euro arasında değişiyor.
Tel: 0312 284 70 44
Web: finahsap.com.tr

A4 YAPI
A4 Yapı, Veev markasıyla ahşap konut inşa ediyor. Şirketin Ankara’daki fabrikası yılda 10 bin ev üretme kapasitesine sahip. A4 Yapı’nın Kırçiçeği, Papatya, Hanımeli, Kardelen, Begonvil, Menekşe, Nergis, Manolya, Sümbül, Karanfil, Leylak ve Orkide olarak adlandırdığı hazır konutların büyüklüğü 80 ile 640 metrekare arasında değişiyor.
Malzemeleri seçtikten sonra 60 gün içinde evinizi kaba inşaat olarak size teslim ediyorlar. Evlerin metrekaresi 350-400 euro arasında değişiyor. 95 metrekarelik bir ahşap ev, eğer Ankara civarlarında oturuyorsanız anahtar teslimi 35 bin euro’ya mal oluyor.
Tel: 0312 460 13 91
Web: A4-veev.com

İKA YAPI
İka Yapı’nın tek katlı Manolya, Kavak, Zambak, Göknar, Palmiye, Akasya ve Sedir hazır evlerinin büyüklüğü 37 ile 145 metrekare arasında değişiyor. Çok katlı modellerse Söğüt, Ladin, Çınar ve Selvi olarak adlandırılmış. Evlerin fiyatı 11 bin 500 ile 43 bin 150 TL arasında değişiyor.
İka Yapı’nın ikinci markası Prefabrik Plus’ta ise büyüklükleri 45 ile 150 metrekare arasında değişen tek katlı Sofa, Lala, İncili, Yalı, Haseki, Florya, Gülhane, Malta, Yalova, Bağdat ve Revan modelleri bulunuyor. Bu evlerin fiyatı da 22 bin ile 52 bin TL arasında değişiyor. Büyüklüğü 110 ile 150 metrekare arasında değişen çok katlı Ihlamur, Çırağan, Yıldız Şale ve Beylerbeyi modellerinin fiyatı ise 49 bin TL’den başlayıp 65 bin TL’ye kadar çıkıyor.
Ağırlıklı olarak Marmara Bölgesi’nden talep aldıklarını ifade eden İka Yapı Satış Yöneticisi Ahmet Akif Çilingir, son zamanlarda Sivas, Çorum, Tokat, Erzincan ve Kastamonu’da da hazır ev yaptıranların sayısında artış olduğunu belirtiyor. Daha çok 60-80 metrekarelik 2+1 hazır evlerin ilgi çektiğini söyleyen Çilingir, “Arsanız varsa zemin betonu dahil 65-70 metrekarelik bir hazır evi 25 bin TL’ye mal edebilirsiniz” diyor.
Tel: 0216 375 17 16
Web: ikaprefabrik.com

Nelere dikkat etmeli?

Prefabrike yapılar modüler olduğu için önceden planlanarak ve ihtiyaçlara göre üretilebiliyor. Diğer yapılara göre daha esnekler. Bu sayede depreme, zemin kaymalarına dayanıklı oldukları belirtiliyor. Her türlü alana ve büyüklüğe göre üretilebiliyorlar. Isı ve ses yalıtımı diğer yapılara göre daha kolay sağlanabiliyor. Asıl önemlisi ekonomik olarak üretilip kısa sürede teslim edilebiliyor. Yaz kış kullanılabilecek şekilde tasarlanıp üretilen prefabrike evlerin ömrü, kullanılan malzeme ve tekniğe gere 40-70 yıl arasında değişiyor.

İnşaat hızı, taşıyıcı yapı sistemi ve malzeme kalitesi, depreme dayanıklılık, standartlara uygunluk, proje uygulanabilirliği, sağlamlık ve dayanıklılık, estetik, konfor, ihtiyaç doğrultusunda daha sonra genişletilmeye müsait olması, bulunduğu bölgeye göre ısı ve statik hesapları yapılarak projelendirilmesi, bakım ve yenileme giderlerinin, maliyetinin düşük olması hazır evler için en önemli kriterler.

“Hazır ev” adı altındaki üretimler, yanlış algılamalar nedeniyle çok geniş bir yelpazeye yayılmış durumda. Farklı amaçlar için üretilen yapılar da zaman zaman prefabrike konut diye sunulabiliyor. Hazır ev almaya karar verdiyseniz bu karmaşadan sıyrılabilmek için öncelikle bir konutta olması gereken asgari konfor ve estetik şartlarını karşılayan ürünleri tercih etmelisiniz.

Fiyatlar, boyutlara, istenilen özelliklere ve seçilen modele göre olduğu gibi firmalara göre de farklılık gösterebiliyor. Hazır evin kurulacağı beton zemin, elektrik ve su tesisatı, camlar ve mutfak fiyatlara dahil olmayabilir. Bu yüzden mümkün olduğunca daha fazla firmayla görüştükten sonra karar vermekte yarar var.

Hazır evlerin fiyatının belirlenmesinde en önemli etken kullanılan malzemenin cinsi. İlginin firmanın mimar ve mühendis kadrosu bulunup bulunmadığı, kullanılan malzemelerin cinsi iyice araştırılmalı. Kaç yıl garantisi olduğunu, garanti kapsamına nelerin dahil olduğunu öğrenmek de yararınıza olacaktır.

Kredi kullanabilirsiniz

Türkiye Finans, hazır evler için düşük kar oranıyla finansman sağlıyor. Konut ipoteği verildiği takdirde finansman türünü mortgage-ihtiyaç kredisi sayan katılım bankası, 48 aya kadar yüzde 1.28, 72 aya kadarsa yüzde 1 aylık kar uyguluyor. Dosya masrafı olarak tüm vadeler için 250 TL alıyor.

Arsa için de finansman sağlayan Türkiye Finans, 84 aya kadar yüzde 1.08’den başlayan kar oranları uyguluyor. Hazır evi satın aldığınız firmayla anlaşıp proforma faturayla bankaya başvurduğunuzda, fatura bedelinin yüzde 75’ine kadar kaynak kullanabiliyorsunuz.

Diğer bazı bankalar da hazır evinizi kuracağınız arsayı teminat gösterdiğiniz takdirde “destek” adı altında kredilendirebiliyor.

Mimar Özgü YÜCEL / Nestavilla Satış Yöneticisi

“Sadece fiyata bakarak karar vermeyin”

Hazır evlerin imalatı büyük ölçüde fabrikada tamamlanır ve yerinde kısa sürede kurulur. Bu yüzden de “ön üretimli” yani prefabrike ev olarak tanımlanırlar. “Prefabrike” kelime anlamı itibariyle, yaygın olarak bilinenin aksine “geçici ve sökülüp tekrar monte edilebilir” değil ön üretimli demektir.

Hazır konut, yani ön üretimli konut deyince aslında estetiği, yapı sistemi ve malzeme kalitesiyle fiyatları birbirinden çok farklı olan üç bina tipi akla gelir. Birincisi, şantiyelerde kullanılan binalardan hareketle üretilen basit hazır konutlardır. Bu binaların 100 metrekarelik olanları ortalama 25 bin TL'ye satılır. Aslında bu tip üretimlerin konut olarak piyasa sunulmasını doğru değil. Çünkü şantiyelerde kullanılan geçici kullanıma uygun ekonomik prefabrike binaların bir konutta olması gereken asgari konfor, estetik ve izolasyon şartlarını yerine getirmesi mümkün değildir.

İkincisi, deprem yönetmeliğine uygun statik hesap yöntemleri kullanılarak projelendirilen ve en son prefabrike yapı teknolojisi kullanılarak üretilen hazır evlerdir. 100 metrekarelikleri ortalama 40 bin TL’ye satılan bu pratik hazır evler, bir konutta bulunması gereken estetik ve konfor şartlarını tam anlamıyla yerine getirir. Türkiye’deki farklı iklim bölgeleri için farklı izolasyon, rüzgar ve kar yükü değerleri dikkate alınarak her bölgeye uygun üretilebilirler.

Üçüncü sınıfa ise hafif çelik yapı sistemi kullanılarak yapılan binalar giriyor. 100 metrekareliği ortalama 80 bin TL'ye satılan ve hafif çelik sistemle üretilen bu konutlar, kalıcı bir konutta olması gereken tüm şartları fazlasıyla yerine getirebilir. Bu tür yapılar ileri teknoloji içerir ve daha lüks koşullar sunar.

Kenan GÖL / Yeditepe Prefabrik Satış ve Pazarlama Yöneticisi

“Rekabet fiyatı ucuzlattı ama kaliteyi düşürdü

Prefabrike evlerin en önemli özelliği betonarme evlere nazaran ucuz ve daha makul fiyatlara sahip olmasıdır. Türkiye’de son 10 yılda, özellikle de Marmara depreminden sonra rağbet görmeye başlayan prefabrike evlerin fiyatları, konut sektöründeki rekabetinde artmasıyla daha da cazip hale geldi. Ancak bu durum kaliteden ödün verilmesine sebep oldu. Beton panelle üretilen ve çelik konstrüksiyona sahip olmayan 100 metrekarelik bir prefabrike evin metrekare maliyeti 250 TL’lerden başlıyor. Bu rakam talep doğrultusunda ve üretici firmaya göre yukarı doğru çıkıyor.

Hızlı montajı, ekonomik ve şık görüntüleriyle prefabrike evler ses ve ısı yalıtımlarında diğer binalara göre avantajlıdır. Prefabrike evler, kurulacağı bölgenin iklim ve deprem gibi çevre faktörlerine göre değişiklik gösterebilir. Diğer betonarme yapılarda uygulanan dekorasyon tekniklerinin tamamı prefabrike yapılarda da kullanılıyor.

Beton panelli, çelik konstrüksiyona sahip olmayan prefabrike evlerin ömrü, kullanılan malzeme ve yapılış tekniğine bağlı olarak 30 ile 50 yıl arasında değişir. Bu da prefabrike ev fiyatlarının daha ucuza gelmesini sağlar. Prefabrike çelik konstrüksiyon ve beton panel yerine betopan kullandığında hazır evin ömrü minimum 3 katına çıkar. Deniz seviyesine bağlı olarak neme sahip bir ortamda kullanılan hazır evlerin ömürleri kısalır. Prefabrike evlerin istenildiğinde taşınabilmesi ve tekrar kurulabilmesi de önemli bir avantaj.

Prefabrike yapı firmaları

Firma Telefonu Web adresi

Vekon Prefabrik Yapı Çözümleri 0216 390 47 77 vekon.com.tr
Prefabrik Yapı A.Ş. 0216 392 12 89 prefabrikyapi.com
Dost Yapı Prefabrik 0532 505 47 59 dostprefabrik.com
Merkonsan 0312 394 83 80 merkonsan.com
Özgün Prefabrik 0258 722 44 68 ozgunprefabrik.com
M-Prefab 0232 854 81 00 konteynerevim.com
Ender Prefabrik 0216 389 09 50 enderprefabrik.net
Kınalı Ahşap Yapılar 0212 727 33 83 kinaliahsap.com
Ekol Prefabrik 0216 354 83 84 ekolprefabrik.com
İkon Prefabrik 0312 255 00 40 ikonprefabrik.com
Doğuş Prefabrik 0216 396 22 28 enucuzprefabrik.net
Nazar Ahşap Evleri 0312 814 28 58 nazarahsapev.com
Amasya Konteyner Prefabrik Yapı 0358 312 29 28 amasyakonteyner.com
Aryol Prefabrik 0312 385 00 78 aryolprefabrik.com.tr
Asmaz İletişim İnşaat 0226 813 67 22 ahsapeval.com
Fethiye Prefabrik 0252 646 85 40 fethiyeprefabrik.com
Çelik Prefabrik 0216 390 60 38 celikprefabrik.com
As Prefabrik 0212 882 50 98 asprefabrik.com
Hemşinoğlu Çelik Yapı 0358 312 12 17 karadenizcelikyapi.com
Erişgenoğlu Metal Prefabrik 0216 487 54 77 erisgenoglukonteyner.com
Aşkar Prefabrik 0232 877 07 40 askarsacmetal.com
YMP Prefabrik 0312 395 11 36 ympprefabrik.com
Ellezoğlu 0312 395 76 32 prefabrik-yapi.com
Yapı Prefabrik 0216 374 33 24 yapiprefabrik.net
Özdemir Konteyner 0216 526 41 85 ozdemirkonteyner.com
İnceoğlu Çelik Yapı 0266 392 11 80 inceoglu.org
İtina Prefabrik & Konteyner 0342 235 20 47 itinaprefabrik.com
Hazır Çelik 0538 254 79 26 hazircelik.com
Ender Çelik Yapı 0216 389 09 50 endercelikyapi.com.tr

Bülent Ekimci/Para Dergisi

Player yükleniyor...
AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:
YORUMLAR
Toplam 4yorum var, 4 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen 1yorum var.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
mustafa 6 Nisan 2016 Çarşamba 16:49

Bu sitelerden gerekli bilgileri alabilirisniz. www.ahsapev.net www.ahsapevler.net

Yorumu oyla      0      0  
Hossein Azarpour 28 Mart 2016 Pazartesi 16:29

Yurtdişinda ilk 15 villa ile başliyarak 40~50 hazir villa 50~70m2 arasinda montaj ettirmek istiyorum lutfen bilgilendirirmisiniz.

Yorumu oyla      0      0  
yucel ulug 10 Ocak 2016 Pazar 22:11

aras karsilihimda hazir ev yaparmisiniz yaptiracak par yok 752mt kare arsami feda ederim arsam gulsehirde numaram 05378771873 mesaj atarsaniz sevinirim

Yorumu oyla      1      0  
ulu 3 Haziran 2015 Çarşamba 14:22

ey gunler, hazir evlerin 1-2-3 katli binalardan rusyada Novorasiyskadan alirsak fiyat nedir gumruk cozumu sizin yada bizim farki yok say.Ulu

Yorumu oyla      1      0  
Şimşek: Ben inanıyorum ki en kötüsü geride kaldı
EKONOMİ
Şimşek: Ben inanıyorum ki en kötüsü geride kaldı
Ramazan pidesine zam geldi
EKONOMİ
Ramazan pidesine zam geldi
Simge Fıstıkoğlu'nun yeni soyadı olay oldu
MEDYA
Simge Fıstıkoğlu'nun yeni soyadı olay oldu
Aziz Yıldırım: Olayları Tolga Zengin başlattı, Beşiktaş hükmen mağlup sayılmalı
SPOR
Aziz Yıldırım: Olayları Tolga Zengin başlattı, Beşiktaş hükmen mağlup sayılmalı
Kazancı, Aksa hisselerini rehin verdi
EKONOMİ
Kazancı, Aksa hisselerini rehin verdi
Dünya devi zorda! 44 yıl sonra bir ilk..
TEKSTİL
Dünya devi zorda! 44 yıl sonra bir ilk..
Konut kredilerine müdahale sinyali
EKONOMİ
Konut kredilerine müdahale sinyali
Japon devi Türkiye'de nükleerden çekiliyor
EKONOMİ
Japon devi Türkiye'de nükleerden çekiliyor
'Türkiye'nin Londra'da bir avuç tefeciye ödediği faiz 150 milyar dolar'
GÜNDEM
"Türkiye'nin Londra'da bir avuç tefeciye ödediği faiz 150 milyar dolar"
Aziz Yıldırım'dan Ali Koç itirafı: 2015'te Ali Koç'tan 2. başkan olmasını istedim; ailesi istemedi
SPOR
Aziz Yıldırım'dan Ali Koç itirafı: 2015'te Ali Koç'tan 2. başkan olmasını istedim; ailesi istemedi
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Medya Tekstil İşte Başaranlar Aktüel
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim ReklamReklam FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri