İş kadınlığına soyundu
İş kadınlığına soyundu
Adnan Oktar grubuna operasyon! Listede abisi de var
Adnan Oktar grubuna operasyon! Listede abisi de var
Erdoğan’dan vatandaşa çok sert af çıkışı
Erdoğan’dan vatandaşa çok sert af çıkışı
Tarihi eserlerin yarısı iş adamının deposunda çıktı!
Tarihi eserlerin yarısı iş adamının deposunda çıktı!
7 Aralık 2017 Perşembe - 10:23

Kazanla başladı, 8 Milyar Dolara ulaştı: İşte Hamdi Akın'ın ilginç başarı hikayesi..

1976 yılında Hamdi Akın ve ortağı Kemal tarafından Ankara’da küçük bir kazan atölyesinde temelleri atılan, yıllar geçtikçe Türkiye’nin en büyük yatırım gruplarından biri haline gelen Akfen Holding, 41.nci yılını kutladı.

Kazanla başladı, 8 Milyar Dolara ulaştı: İşte Hamdi Akın ın ilginç başarı hikayesi..

1976 yılında Hamdi Akın ve ortağı Kemal tarafından Ankara’da küçük bir kazan atölyesinde temelleri atılan, yıllar geçtikçe Türkiye’nin en büyük yatırım gruplarından biri haline gelen Akfen Holding, kuruluşunun 41’inci yılını İstanbul Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde hayata geçirdiği dev konserle kutladı.

Türkiye’nin önde gelen yatırım gruplarından Akfen Holding, 41’nci kuruluş yıldönümünde önemli bir etkinliğe imza attı. Temelleri 1976 yılında atılan Akfen, yeni yaşını İstanbul’daki Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleştirdiği ve ‘Akfenli Yıllar’ adını verdiği konseriyle kutladı.

Fahir Atakoğlu’nun orkestra şefliğini üstlendiği ‘Akfenli Yıllar’ konserinde ünlü sanatçılar Sertab Erener, Levent Yüksel ve Aşkın Nur Yengi aynı sahneyi paylaştı. Birbirlerinin şarkılarına eşlik eden ve konser süresince sahnede kalan sanatçılar, konsere katılan binlerce konuğa keyifli anlar yaşattılar.

Konser öncesinde kısa bir açılış konuşması yapan Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Akfen Holding’in kurulduğu günden bu yana hayata geçirdiği faaliyetlerle Türkiye ekonomisine değer yaratırken, Türk milletinin refahına katkıda bulunmayı hedeflediğini belirtti. Akın, gelecekte de bugünkü heyecanla yola devam edeceklerini ifade etti.

Fenerbahçeli iş adamı olan Hamdi Akın, Gazi Üniversitesi'nde okurken futbol oynamış. 'Takımın Alex'i bendim' diyen Akın, 1974 yılında şampiyon bile olmuşlar. 

TEKFEN MEŞHURDU, O NA BANZEMEK İÇİN AKFEN DEDİK

Hamdi Akın, "Akfen'i 1976 yılında 22 yaşında hocam ve ortağım Kemal Aksu'yla birlikte kurduk. O zaman Tekfen meşhur'du. Biz do o na benzesin diye Akfen dedik. 10 sene sonra hocamın hisselerini alarak ilk satın almamı yaptım. Ankara'da 1996 senesine kadar yapmadığım inşaat işi kalmadı. 97 senesinden sonra devlete iş yapmak yerine devletin imtiyazlarına talip olan bir firma kararını aldık. Ardından holdingleştik. 97 senesinde AHL ihalesini aldıktan sonra tamamen imtiyazlara yöneldik. 10 sene boyunca özelleştirmenin en baştaki müşterilerinden biri olduk. Özelleştirmeden 8 Milyar Dolarlık aset aldık. Mersin Limanı, TüvTürk, AHL, İDO ve benzeri enerji tesislerini aldık. Son 10 senede de aldığımız bu asetlerden devirlerimizi yapıyoruz. Kurmuş olduğumuz şirketlerin tamamı ölümsüzdür. Çünkü o şirketleri benden alanlar çok büyük paralar verdiler, yaşatmak zorundalar" dedi. 

GECEDE NELER OLDU?

Hamdi Akın geceye katılan Mesa'nın patronu Erhan Boysanoğlu'nu böyle karşıladı.

Hamdi Akın, THY eski Genel Müdürü Cem Kozlu. Karşısında ise Melda Yücel Kocaalp.

Ergün Özen, Tahincioğlu Holding'in patronu Özcan Tahincioğlu'yla bol bol sohbet etti.

Geceye eski bakanlardan Egemen Bağışta eşiyle birlikte katıldı. Murat Vargı ve Ergün Özen'le sohbet etti. 

AKFENLİ YILLAR ODALARI GEÇMİŞTEN GELECEĞE UZANDI

Zorlu PSM’deki ‘Akfenli Yıllar’ konserinde davetlileri bir sürpriz karşıladı. Konser alanı girişi önüne kurulan ve Akfen Holding’in 41 yılını temsil eden ‘Akfenli Yıllar Odaları’, davetlilerin yoğun ilgisini çekti.

4 farklı ofis alanı olarak tasarlanan odaların her birinin Akfen Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın’ın bire bir çalışma ofislerini yansıtmasına özen gösterildi.

1976 - 86, 1986 - 96, 1996 - 06 ve 2006 - 17 yıllarından oluşan odalarda o dönemleri yansıtan ofis araçları, mobilyalar, gazeteler ve tablolar yer aldı. Dönemlerin televizyonlarında ise o yıllarda Akfen’in hayata geçirdiği projelerin görüntüleri film şeridi olarak yayınlandı. Odaların içlerinde yer alan 4 profesyonel tiyatrocu ise tarih odalarında o dönemin kıyafetleri, hareketleri ve tarzlarıyla 4 farklı Hamdi Akın olarak davetlilerin karşısına çıktılar. Konuklara bulundukları dönemlerdeki Akfen ve Türkiye hakkında bilgiler veren tiyatrocu Akın’lar, davetlilerle kart alışverişi de yaptılar.

İŞTE O KARELER

Hamdi Akın, iş hayatına atıldığı zaman bu manken gibi uzun saçlıymış..

Hamdi Akın'ın gençliğinde iş peşinde koştuğu yıllar...

Hamdi Akın'ın holding patronu olduğu yıllar...

Bu da Hamdi Akın'ın gelecekteki emeklilik hali. Arkada jetinin maketi. Tekne maketini koyacak yer bulamamışlar.

HAMDİ AKIN KİMDİR?

Hamdi Akın, 17 Ağustos 1954 tarihinde İstanbul'un Fatih semtinde doğdu. 6 yaşındayken babasının işleri nedeniyle Ankara'ya taşındı. Ankara Yenimahalle’de Mustafa Kemal Lisesi’ni bitirdikten sonra Ankara Gazi Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Üniversite 3. sınıftayken su, yakıt deposu ve kalorifer kazanı üreterek iş hayatına atıldı. 1977 yılında ilk işi Ankara Emek Camii’nin kalorifer kazanı imalatını yaptı. Daha sonra 1980 yılında Ankara Rüzgarlı Sokak’ta inşaat malzemeleri ticareti üzerine bir mağaza açtı.

1986'da inşaat, turizm, ticaret ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren kendi şirketi Akfen’i kurdu. 1999 yılında şirketlerini holding çatısı altında birleştirdi. Turgut Özal'ın kendisine ''Antalya'da havaalanı yapar mısın?'' diye sormasının ardından 1986 yılında Antalya Havalimanı Terminal Binasını yaptı.

Daha sonra Kayseri Erkilet Havalimanı, Çarşamba Havalimanı, Isparta Havalimanı, Devlet Hava Meydanları İşletmeleri ve Bursa Doğalgaz'ın müteahhitliğini yaptı.

1997 yılında Tepe Grubuyla beraber TAV’ı kurdu ve İstanbul Atatürk Havalimanı’nın ihalesini aldı. Kısa süre içinde sektöründe büyük bir başarı öyküsüne dönüşen TAV, havalimanı yapım projelerinde küresel bir marka konumuna geldi.

2006 yılında yeniden yapılanarak işletme ve yapım faaliyetlerini, TAV Havalimanları Holding ve TAV İnşaat olarak düzenledi. TAV Havalimanları bugün Türkiye’de İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes ve Antalya Gazipaşa havalimanlarını; yurtdışında ise Gürcistan’ın Tiflis ve Batum, Tunus’un Monastır ve Enfidha-Hammamet, Makedonya’nın Üsküp ve Ohrid, Suudi Arabistan’ın Medine, Letonya’nın Riga havalimanlarında faaliyet göstermektedir.

Hamdi Akın, Akfen Holding'in yönetim kurulu başkanlığı görevinin yanı sıra Akfen Holding olarak hissedarı ve kurucusu olduğu TAV Havalimanları Holding'in de 2005 yılında Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı üstlendi.

1999 yılında Türkiye İnsan Kaynakları Vakfı'nı (TİKAV) kurdu. Holding'in ana faaliyet konuları arasında havalimanı, inşaat, liman yapım, yatırım ve işletmeciliği başta olmak üzere enerji ve diğer altyapı yatırımları ile gayrimenkul yatırım projelerinin geliştirilmesi, yapımı ve işletmeciliği ve su ve atık su imtiyazları yatırım ve işletmeciliği yer almaktadır.

2005 yılında, TUV Sud AG ve Doğuş Otomotiv ile birlikte Araç Muayene İstasyonları’nın işletme hakkını 20 yıllığına kazandı. Aynı yıl Singapurlu ortağı PSA ile eşit ortaklık kurdu ve Mersin Limanı’nın işletme hakkını 755 milyon dolara 36 yıllığına aldı.

2000 senesinde Fenerbahçe Spor Kulübü Asbaşkanlığı yaptı. Bunun yanında Metal Sanayiciler Sendikasının Ankara Bölgesi Temsilciler Kurulu Başkanlığı, Türkiye Genç İşadamları Derneğinin Yönetim Kurulu Başkanlığı, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Sanayici İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği ve Bilgi Toplumu & Yeni Teknolojiler Komisyonu Başkanlığı görevlerini yürüttü.

Akfen Holding olarak "London School of Economics"de Çağdaş Türkiye Araştırmaları Kürsüsü'nün kurucularından olan Hamdi Akın, 1999 yılında Türkiye'ye iyi yetişmiş insan kaynağı sağlamak amacıyla kurmuş olduğu Türkiye İnsan Kaynakları Vakfı'nın (TİKAV) kurucu üyesidir ve vakfın onursal başkanlığı görevini yürütmektedir.

Akın, Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 1987'de kurulan İDO'ya, 2011 yılında yapılan bir ihaleyle 861 milyon dolar vererek mevcut iskeleleri 30 yıllığına kiraladı.

Hamdi Akın 1980 yılında İlk eşi Ülkü Hanım’la evlendi. Ülkü Hanım 1990 yılında vefat etti. Bu evliliğinden Pelin adında bir kızı ve Selim adında bir oğlu vardır.

Akın, 1999'da evlendiği avukat eşi Şafak Akın’dan iki yıl ayrı yaşadıktan sonra 2012 yılında boşandı.

Player yükleniyor...
AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

Kadıköy’de dehşet: Cezaevi firarisi önüne geleni bıçakladı; 4’ü ağır 11 yaralı
GÜNDEM
Kadıköy’de dehşet: Cezaevi firarisi önüne geleni bıçakladı; 4’ü ağır 11 yaralı
ABD'den Irak’ta Alman şirketi Siemens’e 15 milyar dolarlık ihale engeli
DÜNYA
ABD'den Irak’ta Alman şirketi Siemens’e 15 milyar dolarlık ihale engeli
İş kadınlığına soyundu
PATRONLAR
İş kadınlığına soyundu
7.1 milyar dolara Japonların oldu
OTOMOBİL
7.1 milyar dolara Japonların oldu
Otobüsçülerden ekonomik tedbir! İkramlar kalkıyor, servisler paralı oluyor
EKONOMİ
Otobüsçülerden ekonomik tedbir! İkramlar kalkıyor, servisler paralı oluyor
Bahçeli'den Erdoğan'a ''uyuşturucu'' yanıtı
GÜNDEM
Bahçeli'den Erdoğan'a ''uyuşturucu'' yanıtı
Cem Yılmaz'dan itiraf... 'Birçok arkadaşım beni tahrik ediyor!
AKTÜEL
Cem Yılmaz'dan itiraf... "Birçok arkadaşım beni tahrik ediyor!
Ciciş Esra isyan etti! Ben o adama bekaretimi verdim ama..
AKTÜEL
Ciciş Esra isyan etti! Ben o adama bekaretimi verdim ama..
''1 milyar çocuğum olsa Oktar'a feda olsun'' demişti! Gözaltına alındı
GÜNDEM
''1 milyar çocuğum olsa Oktar'a feda olsun'' demişti! Gözaltına alındı
PTT AŞ 178. yaşını kutluyor
EKONOMİ
PTT AŞ 178. yaşını kutluyor
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Medya Tekstil İşte Başaranlar Aktüel
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim ReklamReklam FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
X

AYRICALIKLI ÜYELİK

Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol