26 Ağustos 2016 Cuma Günün tüm haberleri Son dakika ekle Favorilere ekle Giriş sayfam yap Künye İletişim Reklam Üyelik
 
   
  Bankacıların FETÖ'cü şirketlere yönelik flaş talebi  
 
   
  Sosyetenin dilinde: 22 odalı oteli yazlık yapmışlar!  
 
   
  İnşaat devinin tüm mal varlıklarına el konuldu  
 
   
  Biden'den ilginç Gülen açıklaması: Keşke ...  
 
   
  25 işadamına yurtdışı yasağı, mal varlıklarına el koyma  
Bu yasa çok tartışılacak: Kaçak yapılara af
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan 68 maddelik torba yasa çok tartışılacak!
20 Kasım 2012 Salı - 07:28  
   
Bu yasa çok tartışılacak: Kaçak yapılara af
         

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan 68 maddelik torba yasa, bugüne kadar pekçok kez kamuoyunun gündemine gelen ancak bir türlü hayata geçirilemeyen çok kritik düzenlemeler içeriyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kamuoyunda çok tartışılması muhtemel, İmar Kanunu, Mera ve Orman Kanunu ile Kıyı Kanunu’nda radikal değişiklikler içeren Torba Yasa Taslağı hazırladı.

Kıyılara yeni bir imar affı getirilecek. Sahillerde 10 metreye kadar yapılaşmaya izin çıkacak. Evinin değeri artan devlete para ödeyecek. Site ve AVM’lerde mescit zorunlu olacak.

Vatan Gazetesi'nden Gülümhan Gülten'in haberine göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Yapı Denetimi Kanunu’nun yeni baştan yazılması amacıyla başlayan çalışmadan 68 maddelik bir torba yasa çıktı. Kısa süre önce taslağı tamamlanan torba yasa, İmar Kanunu, Mera ve Orman Kanunu, Kıyı Kanunu başta olmak üzere çok sayıda yasada kritik ve çok tartışmalı değişiklikler öngörürken, kamuoyunda büyük tartışma yaratacağı tahmin ediliyor. 2013 bütçesinin görüşmelerinin tamamlanmasının ardından en kısa sürede Meclis’e sevkedilmesi planlanan Torba Yasa Taslağı’nda bugüne kadar zaman zaman zaman gündeme gelen ancak bir türlü hayata geçirilemeyen bir dizi değişiklik öngörülüyor.

92’den önce yapılan kaçak yapılara af

Yasa taslağının en tartışmalı hükümlerinden biri kıyalarda 1992 yılına kadar yapılmış kaçak yapılara af getirmesi oldu. Buna göre yasa taslağı, özellikle kıyı ve sahil şeridinde 11 Temmuz 1992 tarihinden önce inşa edilmiş yapıların korunmasını ve bunlara yapı ruhsatı verilmesini öngörüyor.

Taslağın bu haliyle yasalaşması halinde, özellikle Bodrum, Antalya, Marmaris gibi turizm bölgelerinde çok sayıda yapı kaçak olmaktan kurtulacak, bu yapılara af getirilmiş olacak.

Kıyılar doldurulacak santral yapılabilecek

Kıyı Kanunu’nun “Yapı yasağı ve kıyıda yapılacak yapılar” başlıklı kıyıları koruyucu ve yapıları yasaklayıcı hükümleri değiştirilerek, sahillere artık enerji santrali kurulabilmesine olanak sağlanıyor. Mevcut yasadaki, “Kıyıda, imar planı kararı ile iskele, liman, barınak, yanaşma yeri, rıhtım, dalgakıran, köprü, menfez, istinat duvarı, fener, çekek yeri, kayıkhane, tuzla, dalyan, tasfiye ve pompaj istasyonları gibi, kıyının kamu yararına kullanımı ve kıyıyı korumak amacına yönelik alt yapı ve tesisler yapılabilir” hükmü genişletildi. Bu hükme, “Ulaşıma yönelik yapı ve tesisler ile park ve açık alan düzenlemeleri, üretim, teşhir, pazarlama, depolama ve yetiştirme tesisleri kamu kurum ve kuruluşlarında işletilen akaryakıt istasyonları ve enerji tesisleri” de eklendi. Böylece hükümet, yasal olarak da bir engel kalmayacağından kıyılara büyük depolar, istasyonlar ve en önemlisi enerji santralleri kurabilecek. Bu düzenleme, özellikle hükümetin nükleer santral projeleriyle ilişkilendiriliyor. Yine aynı taslakta, kıyıları doldurma ve bu alanı kullanma hakkı genişletilirken, Şehircilik Bakanlığı’nın yetkisi genişliyor.

Silahlı Kuvvetler’in arazileri Maliye’ye

Torba yasa taslağının 18. maddesiyle İmar Kanunu’nun 11. maddesinde değişiklik yapılarak, askeri bölgelerle ilgili radikal bir düzenlemeye gidiliyor.

Buna göre mevcut yasada imar planlarında meydan, yol, park, yeşil saha, otopark, toplu taşıma istasyonu ve terminal gibi umumi hizmetlere ayrılmış yerlere rastlayan yerler, Hazine ve özel idarenin teklifiyle belediyelere devredilebiliyor. Ancak bu durumdan “Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait gayrimenkuller ile askeri yasak bölgeler, güvenlik bölgeleri ile ülke güvenliği ile doğrudan doğruya ilgili Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait harekat ve savunma amaçlı yerler” hariç tutuluyor. Yani askeri yasak bölgeler, güvenlik bölgeleri ile ülke güvenliği ile doğrudan doğruya ilgili TSK’ya ait harekat ve savunma amaçlı yerlerin, Hazine ya da özel idarenin teklifi de olsa hiçbir şekilde belediyelere devredilmesi mümkün olamıyordu. Yeni taslakta ise, askeri yerlerin hariç olmasını sağlamayan hükmü kaldırıyor. Böylece “askeri yasak bölgeler, güvenlik bölgeleri ile ülke güvenliği ile doğrudan doğruya ilgili Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait harekat ve savunma amaçlı yerler” de aynı prosedürle belediyelere devredilebilecek.

Meralar kentsel dönüşüme açılıyor

Bir veya birkaç köye ve beldeye hayvanlarını otlatmaları ve otundan yararlanmaları için tahsis edilen veya öteden beri bu amaçla kullanılan araziler, yeni taslak bu haliyle yürürlüğe girerse, büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kalacak. Köylünün mera alanları kentsel dönüşüm için Şehircilik Bakanlığı tarafından kamu yararı” gerekçesiyle alınarak, başka kurumlara tahsis edilebilecek.

Yeni taslakla, mevcut Mera Kanunu’nun “Tahsis amacı değiştirilmedikçe mera, yaylak ve kışlaktan bu Kanunda gösterilenden başka şekilde yararlanılamaz” hükmüne ekleme yapılıyor. Taslakta, kentsel dönüşüm için rezerv alan oluşturmak amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “kamu yararı” kararı alınarak, 15 gün içinde bu alanların mera vasfının değiştirileceği ve ilgili kurum ile kuruluşlara devredileceği, hüküm altına alınıyor.

Değeri artan evden ekstra yüzde 45 pay

Mevcut taslak, daha önce de gündeme gelen değer artış payının da hayata geçirilmesini öngörüyor. Buna göre yapılan yatırımlarla bir bölgedeki taşınmazlarda değer artışı olursa, o bölgede taşınmazı olan vatandaşlardan, artan değerin yüzde 45’i kadar para alınacak. Değer artış payı denilen bu paranın yüzde 30’unu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı alacak. Geri kalan yüzde 70’i plan değişikliğini onaylayan idareye aktarılacak. Ancak eğer plan büyükşehir belediye sınırları içindeyse, bu tutar büyükşehir belediyesi ve ilgili ilçe belediyesi arasında eşit olarak paylaştırılacak. Eğer değer artışına yol açan plan değişikliği bakanlıkça onaylanmışsa, değer artış payının tamamı bakanlığa ödenecek.

Site ve AVM’lere zorunlu mescit

Yasa taslağının en dikkat çekici hükümlerinden biri de çok konut içeren sitelerde, mescit kurma zorunluluğu getirilmesi. Taslak bu haliyle yasalaşırsa, bağımsız bölümü 100’den fazla olan konut kullanım alanlarında, park ve spor alanı gibi mescit kurma zorunluluğu getirilmiş olacak. Taslakla, mevcut İmar Kanunu’na şu madde ekleniyor:

“100’den fazla bağımsız bölümü bulunan konut alanlarında, alışveriş merkezi, işhanı, bür, yönetim binası gibi umumi ve resmi binalarda, sanayi tesislerinde düğün salonu , lokanta, gazino, sinema, tiyatro, müze, kütüphane ve kongre merkezi, yurt binaları, spor tesisleri gibi sosyal ve kültürel yapı ve tesislerde eğitim yapılarında hastane ve benzeri sağlık tesislerinde havaalanı liman terminal, tren garı, metro istasyonu gibi ulaşım yapı ile tesislerinde oteller ve benzeri turizm tesislerinde çalışanların ve müşterilerin ihtiyaçlarının amacıyla mescit, bebek emzirme yeri, çocuk bakım ve oyun alanı; milli park, tabiat parkı, bölge parkı, mesire alanı piknek alanı açık spor alanları gibi yerlerde ise mescit, bebek emzirme yeri ve umumi hela için gerekli mekan ayrılır.”

50 metrelik kıyı çizgisi 10’a iniyor

Bugüne kadar çok tartışma yaratan benzer düzenlemelerin Anayasaya aykırılık nedeniyle yüksek mahkemeden dönmesine rağmen, söz konusu taslakta radikal bir adım atılarak, sahil şeridi imara açılıyor. Mevcut Kıyı Kanunu’nda, “Sahil şeritlerinde yapılacak yapılar kıyı kenar çizgisine en fazla 50 metre yaklaşabilir” hükmü değiştirilerek, yeni taslakta sahil şeridinde, kıyı kenar çizgisine 10 metre mesafede yapılaşmaya izin veriliyor. Taslakta yer alan düzenleme şöyle: “Sahil şeritlerinde yapılacak yapılar, kıyı kenar çizgisinden kara yönünde en fazla 10 metrelik mesafede genel olarak deniz seviyesine göre 5 metre yükselen yerlerde veya dar kıyılarda kıyı kenar çizgisine en fazla 20 metre, diğer alanlarda en fazla 50 metre yaklaşabilir.“


Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Ciğerleri paramparça!
 
MSB davayı kazanırsa vatandaş da kazanacak
 
 

Etiketler :

FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR    Toplam 14 yorum var, 10 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen 1 yorum var.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
 
   
 
Ayşfn Tunç
15 Mart 2016 Salı 14:22
Arkadaşlar buraya yazmakla bir şey elde edemezsiniz. Çevre ve Sehircilik Bakanlığının resmi web sitesine mail gönderirseniz tek tek. Anca o zaman sizin mesajlarınızı görecekler dikkate alacaklardır. Yetkililer bu siteye yazdıklarınızı görmez..
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
Mehmet ayerdem
2 Şubat 2016 Salı 11:57
Kendi insanına sahip cikmayandan ne bekliyorsunuz suriyeliler bakın kurallar gibi yaşıyorlar beyden bedava 2006 dan beri elektirigim suyum yok insanın en dogal hakkı su dur insanin suyuna bile karışıyorlar ama allah büyük illa biyerden kikartir bu mazlumların ağlarını insallah
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
enes turhan
13 Ocak 2016 Çarşamba 01:03
elektrik su ne zaman verilecek
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
enes
13 Ocak 2016 Çarşamba 01:01
elektrik su istiyoruz maduruz bir an once anayasa çıksın senelerden beri geçtiğimiz yeter türkiye cumhuriyeti vatandaşı değil misin suriyelere bizimden daha iyi hizmet veriliyor
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş

24 Temmuz 2015 Cuma 13:12
İzmir de 2008 yılından beri elektrik ve su affı beklentısı var ama af yok tuturmuşlar 2004 öncesi ondan sonra yapanlar muz cumhuriyeti vatandaşimi?
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
oguzhan gul
21 Mayıs 2015 Perşembe 18:17
ARKADAŞLAR BURAYA BU KADAR ŞEY YAZACAĞINIZA KAPINIZA OY İSTEMEYE GELEN ŞAHISLARA İŞİMİZİ HALLEDİN OYUMUZU VERELİM DEMESİNİ BİLİN.ZATEN BU SAATTEN SONRA KİMSE KAÇAK EV FALANDA YAPMAZYA İŞDE BOŞUNA MİLLETİ KIVRANDIRIYORLAR BUNLARA TEPKİYİ HEP BERABER VERİN MİLLET EVİNİN KAÇAK OLDUĞUNU SÖYLEMEYE KORKUYO YIKARLAR DİYE AMA BİRLİKDEN KUVVET DOĞDUĞUNU UNUTMAYALIM
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
AHMETYILDIZ
17 Ekim 2014 Cuma 22:50
ALLAH AŞKINA BİR AN ÖNCEÇIKARIN ŞU YASAYIMİİLLLET PERİŞAN SAYGILARIMLA
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
ümran tosun
23 Eylül 2014 Salı 10:58
altı yıldır evimin elektrik suyu yok lütfen bu sıkıntının giderilmesini istiyoruz
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
senkadra@gmail.com
23 Temmuz 2014 Çarşamba 15:16
ESKISEHIR ILI,TEPEBASI ILCESI, SAKINTEPE MAHL. KACAK RUHSATSIZ YAPILARA IZIN VERILIYOR, INSAAT RUHSATI ALMADAN SAHISLAR KENDI IMARLI ARSALARI UZERINE PLAN PROJE CIZDIRMEDEN UC GUNDE APARTMAN DIKIYOR, YOL OLARAK AYRILAN YERLERIDE KULLANMAK SURETIYLE ELLI ILA YUZ BUYUKBAS HAYVANIN BARINACAGI AHIR YAPMAKTA HAYVAN YIYECEGI SEBZE COPLERI VE HAYVAN ATIK PISLIKLERI SOKAKLARDA, CEVREYE HASTALIK SACIYOR SEKLINDE IHBARDA BULUNMAMIZA RAGMEN YETKILILER KULAKLARINI TIKIYOR, BELEDIYE BASKANLIK BINASINA COK YAKIN OLDUGU HALDE YETKILILER GORMEMEZLIKTEN GELMEKTE COZUMU NEDIR.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
mustafa bozgeyik
18 Mayıs 2014 Pazar 15:56
sayın ilgili makama ben kendim 1100 maaş almaktayım babadan kalma 100 m kare arsam vardı yanıldım yazıldım ben bu arsayı yaptırdım bu da b 3 olarak geçiyor ruskat parası 20000 dediler ben bu 1100 tl nasıl ruskat çıkarırım devletim söylesin elektrik su alamıyorum bir af bekliyoruz benim gibi çok vatandaş var satsam satılmıyor kalsa magdurum belediye vatandaşın doğumundan ölene dek sorumludur ve sorunumuzun en yakın sürede çözüme kavuşmasını diliyoruz .eğer belediye evimi satın almak isterse buyursun anlaşalım bende daireye giderim ama zamanında yaptırdık varımızı yogumuzu harcadık çokta borçlandım nasıl ruskat çıkarırım tahmaz oğlu dediki ruskat evin ehliyetidir ehliyetsiz araba kullanılır mı diye söylendi tamamda bu ehliyetin parası ağır b 2 yapsın 3000 tl borç harç bende çıkarayım ne dim arkadaş ilgili merciden yardım istiyoruz saygılarla
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%92 %8
 
DİĞER HABERLER
 
Ali Ağaoğlu'nun peşini bırakmıyorlar
Maslak 1453 projesi ile tüketicinin yanıltıldığını savunan Tüketiciyi ...
Jennifer Lopez İstanbul'dan ev aldı
Jennifer Lopez, İstanbul'un Anadolu Yakası'nda devam eden bir inşaat projesinden ...
Rüzgâr için bitişik nizama son
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, iklim değişikliğiyle mücadelede, Kentsel ...
Konut almak isteyenlere müjde
Türkiye’nin kredi notunun artırılmasının ardından faizlerdeki düşüş süreci hız kazandı
 
 
'Kentsel Dönüşüm'de top 10 mahalle
Kentsel dönüşümle sadece illere değil mahallelere de piyango vurdu.
Ali Ağaoğlu hangi marinaya talip oldu?
İstanbul’un en kıymetli arazilerinden biri olan Ataköy Marina’ya sürpriz bir talip çıktı.
Konya'da 150 Milyonluk Kent Plaza açıldı
Deha Grup’un yatırımı olan Kentplaza Alış Veriş Merkezi, renkli ve coşku ...
Çağlayan Konya'da Kent AVM'yi açtı
Bakan Çağlayan, Konya'da Kentplaza Alışveriş Merkezi'nin açılışında önemli açıklamalar yaptı
 
 
İSTOǒun “Sarayı” belediyeye takıldı
15 bin 500 metrekare alan üzerine kurulan İSTOÇ Saray Otel ve AVM projesi belediyeye takıldı
Taksim'de prim yapacak sokaklar
Taksim Meydanı Düzenleme Projesi, bölgedeki binaların değerini yüzde 25 ...
Bakandan Ağaoğlu'na 10 gün süre
Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu'na Bakan Veysel ...
'Ağaoğlu'ndan tazminat alabilirsiniz'
Tüketici Derneği'nden iddia: Ağaoğlu ayıplı reklam yaptı. Tazminat alabilirsiniz
 
 
 
 
21 günde değişmek mümkün mü?
 
Ece Vahapoğlu
 
 
Türkiye’nin sayılı güzellikteki koylarından biri, Bördübet
 
Cihan Alpay
 
 
Şimdi balık zamanı
 
Gurmem
 
 
Kalmak ve Gitmek Arasında Yapılan Seçimin Nesi Kader?
 
Rahmi Aydemir
  E-posta :
  Şifre :
 
Üye Ol
Şifremi Unuttum
     
 
Türbülans bitti mi?

Evet
Hayır

Sonuçları göster Anket arşivi
 
     
Foto Galeri Patronlar Spor Otomobil Yaşam Teknoloji Ekonomi Magazin Gündem  
Video Galeri Patronlar Magazin Komikler Dünya Ekonomi Yaşam Teknoloji Spor Türkiye Medya  
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene Ekle
  •Site Kullanım Koşulları ve Yasal Uyarılar
  •Ekonomi   •Dünya
  •Patronlar   •Spor
  •Borsa-Finans   •Medya
  •Gündem   •Elit Yaşam
  •Kültür-Sanat   •İşte Başaranlar
  •Otomobil   •Teknoloji
  •Patronlar
  •Dünya
  •Medya
  •Güzeller
  •Teknoloji
  •Moda
  •Patronlar
  •Magazin
  •Komikler
  •Dünya
  •Ekonomi
  •Yaşam
  •Türkiye
  •15 Temmuz
  •FETÖ
  •Darbe girişimi
  •ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden
  •Başbakan Binali Yıldırım