Hayat Sahil'de Güzel
Garanti Bankası, 294 milyon liralık takipteki alacağını kaça sattı?
Garanti Bankası, 294 milyon liralık takipteki alacağını kaça sattı?
İstanbul'da bomba Bitcoin ticareti
İstanbul'da bomba Bitcoin ticareti
Geçmişi skandallarla doluydu! Ak Partili Esenyurt Belediye Başkanı istifa etti
Geçmişi skandallarla doluydu! Ak Partili Esenyurt Belediye Başkanı istifa etti
HABERLER>TEKSTİL
11 Mayıs 2017 Perşembe - 13:05

Bu sene siyah gözde: Artık moda, yerli jean

Her zamanın her yaşın kıyafeti jean’lerde rekabet kızıştı. Koton’un girmesiyle pazar hem büyüdü hem de hareketlendi. Ürün çeşitleri artarken Ar-Ge çalışmaları ile yenilikçi jean’ler pazarı kapladı…

Bu sene siyah gözde: Artık moda, yerli jean

Meral Candan'ın haberi

BLUCİN cinsiyet, zaman ve yaş tanımayan bir giysidir. Diğer adıyla jean, hayatımıza girdiği günden bu yana bizimle. Günün her saati, işe ya da partiye giderken giyilirken sırıtmayan nadide parçalardan biridir. Jean’in hayatlarımızdaki yeri yeni değil ancak ülkemizde yaşanan jean hareketliliği oldukça yeni. Hali hazırda 1.8 milyar TL’lik hacmi olduğu tahmin edilen jean pazarında hazır giyim markaları da oldukça iddialı.

Mango, Zara, H&M gibi markalar her yıl çıkardıkları jean koleksiyonları ile trendleri belirliyor. Öte yandan, Koton, Defacto, LCW Waikiki, İpekyol, Adil Işık, Damat, US Polo Assn, Karaca gibi yerli markalar da her geçen yıl jean segmentlerini genişletiyor.

Bunda jean pantolonun gündelik hayatta çok fazla kullanılıyor olması oldukça etkili. Örneğin, jean pantolon üstüne afilli bir gömlek giydiğinizde kadın veya erkek fark etmeksizin şık olmak mümkün. Bu kombinle ister işe isterseniz de bir davete rahatlıkla gidebilirsiniz. Rahat bir gün geçirmek için de jean seçenekleri mevcut. Bol kesim bir jean üstüne giyeceğiniz bir tişört ve ayağınıza geçireceğiniz son dönemin modası bir sneaker ile rahatlığınızdan da hoşluğunuzdan da ödün vermemiş olursunuz. 

YENİ AKTÖRLER REKABETİ ARTIRDI

Değişen tüketici talep ve ihtiyaçlarını iyi analiz eden ve buna göre koleksiyon üreten hazır giyim firmaları da pazarı büyütüyor, rekabeti artırıyor. Çünkü jean artık sadece jean markalarından alınmıyor. Defacto’nun jean segmentini tanıttığı son reklam filminde şarkıcı İrem Derici’nin yer almış olması da bunun göstergesi. Çünkü artık hazır giyim markaları jean pazarında önemli birer oyuncu ve aldıkları payı da artırma niyetindeler.
İç giyim, spor, kozmetik, çocuk gibi pek çok farklı başlıkta koleksiyon hazırlayan Koton’un satışlarının en fazla olduğu segmentin jean olması markayı bu alana daha fazla yatırım yapmaya yöneltti.

Yeni bir koleksiyon sunan ve bunun tanıtımını Fahriye Evcen ile yapan Koton bu hamlesi ile rekabeti kızıştırdı. Koton Jeans adıyla mağazalar açan marka bu alana beş yıl içinde 50 milyon dolar yatırım yapmayı planlıyor. 2021 yılında mağaza sayısının 57’si yurtdışında, 60’ı yurtiçinde olmak üzere 117’ye yükseltmeyi planlarken, jean mağazalarının toplam cirodan aldığı payın da yüzde 6-7’leri bulacağı öngörülüyor.

SATIŞTA YÜZDE 100 ARTIŞ

Ipekyol koleksiyonunda denimin son birkaç yıldır altın çağını yaşadığını kaydeden İpekyol Kreatif Direktörü Hilal Tunç, koleksiyondaki ürün dağılımında jean’in yüzden 8’lik paya sahip olduğunu belirtiyor. Sadece denim markalarının değil tüm tasarımcıların ve markaların denime koleksiyonlarında daha fazla yer verdiğini anlatan Tunç, bunda gelişen teknolojinin de rolü olduğunu vurguluyor. Tunç bununla ilgili olarak, “Bi stretch, power stretch gibi konforlu kumaşlar kullanarak, dekoratif süslemeler ve işlemeler ile denim yeniden tasarlanıyor. Kumaşların esnekliği ve rahatlığı sayesinde artık insanlar spor yaparken bile denim giyebiliyor, işlemeli avantgarde detayları olan bir denim ile de görünümünü geceye uyumlayabiliyor” diyor. 

Orka Holding bünyesinde bulunan Damat, Tween ve D’S markalarında jean segmenti hep vardı. Firmanın Genel Koordinatörü Osman Arar, “Giyim alışkanlıkları değiştikçe ve konfora düşkünlük arttıkça jean segmenti koleksiyonlarımızda daha geniş yer almaya başladı” diye konuşuyor. Arar hem formal hem casual giyim tarzına uygun özel elyaflı pamuklardan dokunan, rahatlığı sağlayan likra ilaveli denimlerde her sezon neredeyse yüzde 100’lük bir satış artışı görüldüğünü ifade ediyor.

EN BÜYÜK ALICI GENÇLER

Pantolon, ceket, gömlek, elbise ve şort gibi farklı ürün yelpazesinde senede 400 farklı model jean üreten Colin’s, genç bir kitleye hitap ediyor. Müşteri profillerinin yüzde 61’inin 18-29 yaş aralığındaki gençlerden oluştuğunu anlatan Colin’s Global Satış ve Pazarlama Direktörü Önder Ön, jean ürünlerde en çok tercih edilen ürünün yüzde 44 ile jean pantolon olduğunu ifade ediyor. İkinci sırada ise yüzde 21 ile jean gömlekler geliyor. Ürün kalitesinin, model çeşitliliğinin tüketici tercihlerini belirlediğini söyleyen Ön, “Jean alımlarının üçte ikiye yakın kısmı 50-150 TL aralığında yapılıyor. Jean satışlarının en yüksek olduğu dönem ise Eylül-Ekim olarak öne çıkıyor” diye konuşuyor.

ÜRÜN ÇEŞİDİ ARTIYOR

Ülkemizin markalı jean pazarının önemli oyuncularından biri olan Mustang Jeans, üç yıldır Gözalan Group çatısı altında. Bu kısa süre içinde 260 satış noktasına ulaşan marka, pazarda mağazalaşarak konumlanmak yerine tüketicilerin hali hazırda ayak alışkanlığının olduğu ve sıkça ziyaret ettiği çok katlı mağazalarda ve zincirlerde markayı konumlandırmış. Bunda başarılı olduklarını ifade eden Gözalan Group Genel Müdür Yardımcısı Arda Tayanç, “Hedefimiz, 2020 yılına kadar Mustang Jeans Monobrand Mağaza sayısını 40’a çıkarmak. Ayrıca Türkiye sınırları içinde kalmayıp, CIS ülkeleri, Yunanistan ve Ortadoğu pazarlarına da yatırım yapmak 2017 yılı öncelikli hedeflerimiz arasında” diye konuşuyor.

Üç yıl içinde 30 milyon TL ciroya ulaştıklarını anlatan Tayanç, bunun 2020 hedeflerine ulaşmada cesaret verdiğini sözlerine ekliyor. Yılda 140 bin jean üreten firma her sene ürün çeşitliliğini artırıyor. Örneğin, 2016 sonbahar kış koleksiyonunda erkek denim pantolonlar sekiz model ve 46 renk, kadın denim pantolonlar ise beş model ve 20 renk ile yer alıyor.

AR-GE FARKLILAŞTIRIYOR

Mustang’ın tüketici kitlesinin büyük bir kısmını yüzde 70 ile erkekler oluşturuyor. Tayanç, Almanya koleksiyonu daha çok orta yaş müşterileri hedeflerken, Türkiye koleksiyonunun gençlere yönelik olduğunu belirtiyor. Dar paça ve düşük bel modellerin gençler arasında en çok tercih edilen modeller olduğunu kaydeden Tayanç, Türkiye’deki üretim avantajının Avrupa’dan ucuza satabilme imkanı doğurduğunu ve bunun önemli bir rekabet avantajı yarattığını anlatıyor. Jean pazarında rekabet tasarım ve fiyat başlıkları ile sınırlı değil. Ar-Ge de bunun önemli bir ayağı. Tüketici taleplerini karşılamak için jean kumaşları laboratuvarlara girdi, analiz edildi. Pek çok marka buna önemli oranlarda yatırım yaptı. Kir tutmaz, diz yapmaz gibi jean reklamları duymanızın sebebi de bu Ar-Ge çalışmaları.

PAZARDA FIRSAT VAR

Koton da bu alanda çalışmalar yaptı, yapmaya da devam ediyor. Görücüye çıkardığı koleksiyon içinde ultra esnek kumaşlar dikkat çekiyor. Koton Pazarlama Direktörü Esra Süzme, bu kumaşlar sayesinde kadınların bir beden ince göründüğünü jean’lerin yıkanırken deforme olmadığını belirtiyor.

Son dönemde jean pazarında yaşanan gelişmeleri ve hareketliliği değerlendiren Arda Tayanç, ülkemiz jean pazarının devamlı büyümesine rağmen köklü jean markalarının kan kaybettiğine değiniyor. Bunun jean pazarında açık oluşturduğunu ifade eden Tayanç, “Hazır giyim firmalarının da doğal olarak yaptığı şey aslında açık olan jean pazarında kendilerine yer edinmek” diye konuşuyor. Mustang Jeans’in kendi ayakları üzerinde durmaya daha yeni başladığını kaydeden Tayanç, rekabetin kendileri için bundan sonra başladığının altını çiziyor. 

Esra SÜZME / Koton Pazarlama Direktörü 
“Bu sene siyah jean moda”

Koton Jeans Koleksiyonu’nun büyük ilgi görmesi üzerine, bu koleksiyon özelinde ayrı mağazalaşma yoluna gittik. İlk olarak, Trabzon ve Rize’de açtığımız Koton Jeans mağazalarımıza İstanbul Sancaktepe ve Ordu mağazalarımızı da ekleyerek adımlarımızı atıyoruz. Koton Jeans’e beş yıl içinde 50 milyon dolar yatırım yapmayı planlıyoruz. 2021 yılında mağaza sayımızı 57’si yurtdışında, 60’ı yurt içinde olmak üzere 117’ye yükselteceğiz. 2021 yılında Koton Jeans mağazalarımızın toplam cirosunun 700 milyon TL olacağını öngörüyoruz.

Halihazırda Türkiye’de jean pazarının 1.8 milyar TL’lik bir hacmi olduğu tahmin ediliyor; şu anda jean pazarında yüzde 10’luk bir paya sahibiz. Dünyada casual trendler yükselişte. Bu da jean’i modanın yükselen yıldızı haline getirdi. Jean’siz bir moda düşünülemez. Biz de bu yükselen yıldıza yakışır zengin bir koleksiyon hazırladık. Bu sezon koleksiyonumuz içinde, son derece iddialı olduğumuz 670 farklı modelimiz mevcut. 670 jean modelimizin 170’ini ise sezonun trendi olan siyah jeanler oluşturuyor.

Jean ayağa indi!..

Yazın sıcaklığının kendini hissettirdiği şu dönemde mağaza vitrinleri, çarşılar çoktan yazlık ürünlerle kaplandı. Belli ki bu yılın modası, jean kumaşı kullanılmış ayakkabılar olacak. İnci Deri başta olmak üzere pek çok ayakkabı markası jean kumaşından yapılma ayakkabılara kreasyonlarında yer verdi. Kısacası jean kumaşının modada kullanım biçimleri değişti, pantolonun sınırlarını aştı. Jean kumaşının belli oranlarda bikini, eldiven, şapka gibi giysilerde kullanımını alışkınız. Ancak önümüzdeki dönem jean’in yeniden yükselişi olacağa benziyor. Ayakkabılardan başlayan bu trendin başka nerelere sıçrayacağını hep birlikte göreceğiz. 

Para Dergisi

Etiketler:
AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:
YORUMLAR
Toplam 2yorum var, 2 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
seda 11 Mayıs 2017 Perşembe 14:10

Adını Jean ile duyurmuş ve yazıda adı geçen markalardan katbekat fazla tercih edilen sadece Ülkemizde değil Dünyada da en prestijli Jean markaların içinde sayılan yerli bir Türk firması olan MAVİ ''den bir tek kelime bile bahsetmemiş olması yazarın taraflı olduğunun örneğidir. Reklam mı yaptınız haber mi anlayamadım !.

Yorumu oyla      0      0  
ayhans 11 Mayıs 2017 Perşembe 13:46

Yerli Jeans diyince Mavi''yi bahsetmemek olmaz

Yorumu oyla      0      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Dünyaca ünlü moda markası 'Cadde'ye geliyor....
Çok yüksek kiralar nedeniyle birçok ünlü marka ya metrekare küçülttü ya ...
İTHİB Başkanı İsmail Gülle: Tekstilcilere 41 kere maşallah
TGSD tarafından 4.’sü düzenlenen “Gelecek Satın Alma Stratejileri ve Beklentileri ...
Depoları boşaldı, outllette bile ürün yok...
Havaların soğuk geçmesi hazır giyim firmalarının depolarını boşalttırdı. ...
 
Bir dünya devi daha Türkiye’den çıkıyor
Dünya genelinde 900’ün üzerinde mağazası bulunan marka, sürpriz bir kararla ...
Dikkat! Kanserojenlerin yüzde 56’sı Çin’den geliyor
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından ürünlerinde güvensizlik tespit ...
Ivanka Trump'a sırtını dönen moda devleri
Babası emlak imparatorluğu kurarken, kendisi de moda imparatorluğunun ...
 
5 bin kişi çalışacak: Sırbistan için 3 tekstilci daha yolda
Son birkaç yılda Türk firmaları eski Yugoslavya’nın en büyük ülkesi Sırbistan’a yöneldi..
İTHİB Başkanı İsmail Gülle: Tekstilde 3 milyar $'lık yatırımın eli kulağında
Referandum sonrası sanayicinin moralinin ve yatırım iştahının yerine geldiğini ...
Gece gündüz İvanka Trump için çalışıyorlar: Aldıkları ücret ise...
ABD Başkanı Donald Trump'ın kızı Ivanka Trump'ın giyim markası için üretim ...
 
Rekor büyümeye rağmen kayıt dışı 10 milyon
EKONOMİ
Rekor büyümeye rağmen kayıt dışı 10 milyon
Yavuz Yılmaz'ın cenazesi, Adli Tıp Kurumu'na götürüldü
GÜNDEM
Yavuz Yılmaz'ın cenazesi, Adli Tıp Kurumu'na götürüldü
Usulsüz elektrik kullanmanın cezası 140 TL
EKONOMİ
Usulsüz elektrik kullanmanın cezası 140 TL
Yavuz Yılmaz kimdir?
GÜNDEM
Yavuz Yılmaz kimdir?
Ataşehir’in yeni belediye başkanı hangi partiden?
GÜNDEM
Ataşehir’in yeni belediye başkanı hangi partiden?
Erdoğan açıklamıştı: ‘Bizden’ maliyeti 6 milyar
EKONOMİ
Erdoğan açıklamıştı: ‘Bizden’ maliyeti 6 milyar
Ata tecavüz eden genci, 600 TL ceza verip serbest bıraktılar
AKTÜEL
Ata tecavüz eden genci, 600 TL ceza verip serbest bıraktılar
Yavuz Yılmaz ABD'den döndükten sonra iş hayatına atılmıştı
GÜNDEM
Yavuz Yılmaz ABD'den döndükten sonra iş hayatına atılmıştı
15 masaj salonu işleten fuhuş baronu yakalandı
AKTÜEL
15 masaj salonu işleten fuhuş baronu yakalandı
Mesut Yılmaz'ın oğlu Yavuz intihar etti
GÜNDEM
Mesut Yılmaz'ın oğlu Yavuz intihar etti
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Medya Tekstil İşte Başaranlar Aktüel
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim ReklamReklam FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva